ידיעון רויאל פלורהולנד - מספר 04 2020

חדשות רויאל פלורהולנד

מתחילים בצעדים מעשיים לקראת 'שעון ארצי'

ביום חמישי, 30 בינואר, יחולו במכרזת נאלדוויק שינויים בסדרי עבודת השעונים. זהו צעד לקראת הפעלת פילוט של תוכנית 'השעון הארצי', המתוכננת, שתפעיל מכירה בו-זמנית בשלוש המכרזות הגדולות.
לפי התוכנית יוכלו לקוחות להשתתף במכרזים ללא קשר למקום המצאם, דרך 'קניה מרחוק', והמכרזות ידאגו לספק את התוצרת במכרזה בה יבחר הקונה שזכה בתוצרת. [ראו גם בידיעון מס' 31-2019] השעון מס' 6 בנאלדוויק יוקדש מעתה באופן מלא לניסוי, ולא יימכרו בו פרחים אחרים.

הניסוי יערך עם פרחי אנטוריום, בשלב זה במכרזות אלסמיר ונאלדוויק בלבד. שוקלים לצרף גם את הציפורן בשלב הבא. בהמשך יצורף גם שעון בריינסבורג. המטרה היא להגיע למכירה בו-זמנית בשלושת המכרזות, במשך שנת 2021.

לאפשרות הניסוי קדמו התאמות בין מערכות השעון במכרזות השונות; אלה נעשו על-פי דרישה מצד קונים ומגדלים רבים, כבר לפני זמן רב.

המקור: RFH News 16/01/2020

רויאל פלורהולנד התקשרה עם חברה חיצונית לניהול שירותים-תומכים

מתחילת שנת 2020 עובדת רויאל פלורהולנד בשיתוף-פעולה מלא עם חב' פסיליקום Facilicom, אשר מנהלת עבור הארגון את שירותי הניקיון, הסעדה, גינון, והספקת ציוד-משרדי. השרות של החברה פועל בשלושת המכרזות הגדולות.

לצורך הענקת השירותים האלה, איחדה החברה-השותפה שירותים שסופקו עד כה ע"י חברות שונות, ולקחה אותם על עצמה.

ברויאל פלורהולנד מציינים כי זהו הסכם ייחודי מסוגו, שיגביר את היעילות ויוריד את ההוצאות. ההסכם נחתם לתקופה של לפחות חמש שנים.

הנהלת חב' פָסיליקום מאמינה ששיתוף הפעולה יפעל הן לטובת העובדים במערכת, והן לטובת כל הבאים בקשרי עבודה עם רויאל פלורהולנד, וכי הוא יעלה את רמת השירותים.

המקור: RFH News 08/01/2020

צוות רויאל פלורהולנד ממתין לחבריו בתערוכת IPM Essen 2020

בשבוע הבא, בימים שלישי עד שישי, 28-31 בינואר, תתקיים התערוכה השנתית IPM Essen 2020 בעיר אסן בגרמניה. זוהי כנראה התערוכה החשובה בעולם בענף הפרחים וצמחי-הנוי. האירוע מתקיים מדי שנה, בפעם ה-33. מוצגים בתערוכה כל החידושים האחרונים של מבחר הזנים, של הציוד לגידול, ושל הטכנולוגיות בענף.

רויאל פלורהולנד תהיה נוכחת בביתן משלה, כמו בכל שנה; השנה יהיה גם ביתן נוסף של Floriday. אנשי הארגון יהיו נוכחים ומוכנים לפגוש את כל הספקים והחברים של רויאל פלורהולנד שיבקרו בתערוכה. כולכם מוזמנים!

ביום שלישי, 28 בינואר, יתקיים בתערוכה טקס הענקת פרסי 'המגדל הבינלאומי לשנת 2020' (IGOTY) מטעם ארגון AIPH [ראו בידיעון מס' 48-2019] רויאל פלורהולנד היא שותף מרכזי לאירוע זה, והמנכ"ל סטיוון ואן סכילפחארדה יעניק את הפרסים לזוכים.

למידע על הפרס ועל העולים לגמר – אפשר לגלוש לאתר aiph.org/aiph_new

המקורות: RFH Nieuws 11+20/12/2019 + Vakblad vd Bloemisterij 16+23/12/2019

הוענקו פרסי 'צבעוני הזכוכית' של רויאל פלורהולנד

ביום חמישי, 16 בינואר, במסגרת אירוע השנה החדשה של רויאל פלורהולנד, התקיים, כמתוכנן טקס חלוקת פרסי 'צבעוני הזכוכית' לשנת 2019.

[נראה שהשם 'צבעוני הזכוכית' התקבע לבסוף, וגבר על השמות 'הצבעוני ההולנדי' וגם 'צבעוני הזהב'. ראו פרטים בכתבה בידיעון מס' 2].

הוענקו פרסים לזוכים בחמש קטגוריות, עבור ההשקה המוצלחת ביותר של מוצר חדש. הזוכה בקטגורית פרחי-קטיף הוא משק מורמן Moerman Lilium, עבור שושן מהזן 'סמנטה'.

על הפרס, על הגורמים הקובעים בתחרות, על הטקס, על המתמודדים בשלב הגמר, ועל הזוכים בפרסים אפשר לקרוא בדף המיוחד באתר רויאל פלורהולנד.

המקור: RFH News 16/01/2020

בשוקי הפרחים באירופה

תחזית מזג האוויר לערים באירופה

המקור: Het Nieuwsblad

2019 - שיא חדש ביצוא הפרחים והצמחים מהולנד

שנת 2019 רשמה שיא חדש בהיקף יצוא ענף הפרחים וצמחי-הנוי מהולנד : 6.2 מיליארד €. זוהי עלייה של 4.3%+ ביצוא הצמחים, ושל 3.6%+ ביצוא פרחי-קטיף, לעומת 2018. כך על-פי נתוני ארגון Floridata של ארגון סיטונאי הפרחים ההולנדי VGB.

הגידול התרחש בעיקר במחצית השנייה של השנה, לאחר התחלה קצת חלשה. חודש דצמבר רשם את הגידול החודשי המרשים ביותר – 10.3%+ (פרחי-קטיף בלבד = 10.9%+); מיחסים זאת למזג אוויר נוח, יחסית לעונה.

היעדים שגדלו יפה הם פולין, רוסיה, ושאר מדינות מזרח אירופה. גרמניה, איטליה, ובלגיה רשמו נסיגה קלה, של פחות מ-1%-, ואילו בריטניה, למרות החששות מאפקט הפרישה Brexit, רשמה עלייה בשיעור 3.5%+. מנהל ארגון הסיטונאים VGB, מתיס מֵסקן Matthijs Mesken [בתמונה], שמסר את הדיווח, הביע בשם הסוחרים אופטימיות זהירה לגבי שנת 2020, וציין שהם צופים המשך הגידול גם בשנה זו. הערכה זו קִבְּלה חיזוק גם מתחזית שפרסמו כלכלני בנק ING, הצופה גידול בביקוש בהולנד ובמדינות מזרח-אירופה; הבנק רואה קשר ישיר בין עלייה בכוח-הקניה לבין הביקוש לפרחים.

[לצערנו, ארגון VGB ממשיך במדיניותו המוזרה של אי-חשיפת נתוני היצוא המלאים, לכן לא ניתן לפרט יותר]

המקור: Vakblad vd Bloemisterij/ VGB 15/01/2020

מחירים וכמויות בשעונים בהשוואה לאשתקד

העקומה שלעיל מראה את הערכים המוחלטים של מחירי פרחי קטיף בשעונים בשלוש השנים האחרונות.

בטבלה משמאל מופיעים ערכי הכמות והמחיר, ושיעורי השינוי בשבוע המדווח, לעומת השבוע המקביל אשתקד. (הטבלה אינה כוללת מוצרים אשר השינויים בהם לעומת אשתקד היו מזעריים).

הערה: הטבלה אינה מראה את נתוני המכירה של צמחי-גן, אך הם אכן כלולים בנתון המסכם את סה"כ המכירות.

בשבוע מס' 2-2020 מחירי הפרחים בשעונים היו דומים לאלה של השבוע הקודם. הממוצע עמד על כמעט 25 סנט לגבעול, 1.9%- מהמחיר הממוצע של השבוע מס' 1. זאת בעוד הכמות הכללית הייתה כפולה מזו של השבוע שעבר.
בהשוואה לשבוע המקביל אשתקד היה המחיר הממוצע זהה, ואילו הכמות הייתה גבוהה ב-2% מזו של אשתקד.
המחיר היה נמוך רק ב-0.9%- מזה שהיה בשבוע מס' 2 בשנת 2019.

בשבוע מס' 3-2020 מחירי הפרחים בשעונים היו נמוכים מעט מאלה של השבוע הקודם. הממוצע עמד על 0.246 סנט לגבעול, 0.7%- פחות מהמחיר הממוצע של השבוע מס' 2. זאת בעוד הכמות הכללית הייתה גבוהה ב-4.5%+ מזו של השבוע שעבר.

בהשוואה לשבוע המקביל אשתקד היה המחיר הממוצע נמוך בשיעור 1%-, ואילו הכמות הייתה גבוהה ב-4%+ מזו של אשתקד [ראו בטבלה כאן משמאל].

המחיר היה נמוך ב-3.9%- מזה שהיה בשבוע מס' 2 בשנת 2019 [ראו באיור למעלה מימין].

מחזור המכירות הכללי המצטבר של רויאל פלורהולנד מראשית השנה עומד עתה על 4.4%- ביחס לזה של אשתקד (פרחי קטיף בלבד = 6.6%-) והוא נמוך ב-8.4%- מזה של 2018.

המקור: RFH Markt Informatie

ימי פרחים בשנת 2020

מקרא:  = קונים פחות פרחים מהרגיל    = 'חג-פרחים' מובהק, ביקוש מוגבר במיוחד
החודש היום החג / אירוע במדינות
ינואר      
ינואר 24 יום איחוד חלק המדינה רומניה
ינואר 25 ראש השנה הסיני סין וקהילות סיניות ברחבי העולם
ינואר 25 יום הסטודנט רוסיה
 פברואר      
פברואר 2 קנדלמאס, יום הטיהור, חג נוצרי צרפת
פברואר 2 יום יקיצת המרמיטה מבשרת האביב ארה"ב
פברואר 5 יום נסיכת הכתר מארי דנמרק
פברואר 6 יום העם הסאמי נורבגיה
פברואר 8 יום התרבות סלובניה
פברואר 9 יום הפלירט/אהבהבים הלאומי בריטניה
פברואר 9 יום האם נורבגיה
פברואר 11 יום יסוד האומה יפן
פברואר 12 יום הולדת לינקולן ארה"ב
פברואר 14 יום וולנטין נחוג ברוב מדינות העולם
פברואר 17 יום הנשיא / יום הולדת ג'ורג' וושינגטון ארה"ב
פברואר 21 יום הולדת המלך הראלד החמישי נורבגיה
פברואר 22-25 ימי הקרנבל והטקסים הקשורים אוסטריה, גרמניה, דנמרק, הולנד, יוון, נורבגיה, פורטוגל, פינלנד, צרפת, שוויץ
פברואר 23 יום מגיני המולדת/ יום הגבר רוסיה
פברואר 23 יום הולדת הקיסר יפן
פברואר 25 יום שלישי השמן Mardi Gras פינלנד, צרפת
פברואר 25 ימי טרום-אביב Shrovetide בריטניה, שוויץ
פברואר 25 יום האם/ יום המשפחה ישראל
פברואר 26 יום רביעי של האפר אוסטריה, ארה"ב, בריטניה, גרמניה, פולין, שוויץ
פברואר 28 יום אנדלוסיה ספרד
מרץ      
מרץ 1 יום דויד הקדוש בריטניה
מרץ 1 יום הסבתא בלגיה, צרפת
מרץ 3 פסטיבל הבובות/פסטיבל הנערות יפן
מרץ 8 יום האישה הבינלאומי במיוחד ברוסיה, במזרח אירופה, ובאיטליה
 

מקרא:  = קונים פחות פרחים מהרגיל    = 'חג-פרחים' מובהק, ביקוש מוגבר במיוחד

ללוח השנתי 2020 - נא להקיש כאן

המקור: BBH

שמועות פורחות – מבזקי חדשות מן העולם

איגוד השמאים פתח מוקד ייעוץ לנפגעי הנזקים בחקלאות

איגוד השמאים בישראל קורא לחקלאים שנפגעו להיעזר במאגר השמאים החקלאיים שלו.

מוקד הייעוץ מיועד לסייע ולמצוא פתרון ראשוני והולם לנזקים שנגרמו לרכוש וגידולים חקלאיים כתוצאה מהגשמים ומההצפות.

האיגוד קורא לכם להיעזר במאגר השמאים החקלאיים המופיע באתר האינטרנט של האיגוד, בכתובת: www.shamaeim.org.il – אתר המכיל עשרות שמאים חקלאים הרשומים כחברים באיגוד השמאים בישראל שעברו תהליכי סינון וקבלה ונתונים תחת בקרה גם לאחר קבלתם לאיגוד.

מענה טלפוני במוקד איגוד השמאים בטלפון: 03-5615516. הייעוץ הראשוני ללא תשלום.

המקור: הפורטל לחקלאות טבע וסביבה 17/01/2020

ווייטנאם מייבאת הרבה פרחים לחג

ראש השנה בלוח-הירח הווייטנאמי חל השנה ב-25 בינואר. לקראת החג עולה הביקוש לפרחים ולצמחי-נוי באופן דרמטי, והגידול המקומי, אשר התרחב מאוד בשנים האחרונות, אינו יכול לספק אותו. בכול שנה מייבאים בתקופה זו כמויות גדולות של פרחים, בעיקר את היקרים שבהם, כמו סחלבים, וגם צמחים מיוחדים. אשתקד יובאו לווייטנאם פרחים בשווי של 18 מיליון $ בשבוע החג.

העשירים נוהגים לקשט את בתיהם בעצי-נוי יקרים במיוחד, עצי-פרי בפריחתם, וגם עצים מלאכותיים, ומשלמים עליהם עד מאות דולרים ליחידה.

בעקבות הביקוש הגואה, פורח גם שוק שכירת מקומות להצגת הפרחים והצמחים למכירה; בעלי החנויות נוהגים להוסיף לעצמם נקודות מכירה לימים שלפני החג.

[ידיעה זו היא עוד המחשה למגמה ההולכת ומתרחבת של גידול משמעותי בשוק הפרחים העולמי דווקא במזרח אסיה. עוד על גידול פרחים בווייטנאם, ועל שת"פ עם הולנד, ראו בידיעון מס' 24-2019]

המקור: vietnamplus.vn 16/01/2020

ממשלת גאנה תעודד פיתוח גידול ירקות ופרחים

משרד החקלאות של גאנה מקים בימים אלה שלוש חממות מודרניות, בשלושה אזורים שונים, במטרה לנסות ולהדגים בהן גידול מתקדם של ירקות ופרחים.

זאת במסגרת החלטה אסטרטגית של הממשלה להפוך את גאנה ליצרנית גדולה של ירקות ופרחים "כדוגמת קניה", לדברי השר.

קשה עדיין לדעת עד כמה מעשיים הם הצעדים הראשונים הללו, אולם ההצהרה היומרנית מעידה על כוונה לעודד את הענף, ולהפוך את המדינה לגורם משמעותי בשוק הבוסתנאות. כדאי לעקוב.

[נציין, עם-זאת, כי כבר ב-2012 הבאנו כאן ידיעה על הצהרות דומות שנשמעו בגאנה; ראו בידיעון מס' 11-2012]

המקור: FloralDaily 15/01/2020