ידיעון רויאל פלורהולנד - מספר 03 2020

חדשות רויאל פלורהולנד

רויאל פלורהולנד מגדירה את 'אסטרטגית הקיימוּת' שלה לשנת 2020

פעילות בתנאים ידידותיים לסביבה היא אחד מעמודי התווך של רויאל פלורהולנד. לאחרונה גובשה בארגון אסטרטגיה להתנהלות בת-קיימא לשנת 2020. זו מבוססת על ארבעה יעדים:

  1. יצירת שוק אמין לפרחים וצמחים בעלי תוויות. רויאל פלורהולנד שואפת להציע שקיפות מלאה באשר לתנאים בהם גדלה התוצרת המוצעת למכירה במכרזות. לכן יחויבו כל המספקים תוצרת למכרזות להירשם לבקרה של תוויות-קיימוּת לא יאוחר מסוף 2020, ולקבל הסמכה לתוויות אלה לא יאוחר מסוף 2021.
  2. מסלול השואף ל'אפס שאריות' ושימוש-חוזר בחומרים. הפחתת שאריות הפלסטיק במסלול התוצרת מתבצע תוך שיתוף פעולה עם המגדלים ועם הסוחרים. כבר עתה, כל אריזות הפלסטיק הנמצאות בשימוש הן מחומרים הניתנים למיחזור. כאחד הגופים החתומים על 'אמנת הפלסטיק' שואף הארגון להפחית למינימום את האריזות החד-פעמיות; ולא רק אריזות מפלסטיק. מכינים גם תכנית למיחזור, בשיתוף עם חברה מתמחה, Milgro.
  3. צריכת אנרגיה ללא פליטת CO2 - עד 2025. באילדה כבר הותקנו פנלים לאנרגיה סולארית על גגות המבנים. שלושת המכרזות הגדולות יעשו כך בקרוב. מכרזת נאלדוויק שותפה לפרויקט אנרגית חום תת-קרקעי אזורי בווסטלנד, שצפוי לפעול במחצית השנייה של השנה.
  4. 'ירוק הוא יותר מצבע יפה'. במשך השנה ימשיך הארגון ביישום התוכנית 'סדר-יום ירוק', העוסקת באיסוף מידע והפצתו לקהל הרחב, אודות התרומה של 'סביבה ירוקה' לאיכות החיים ולבריאות האדם.

על 'סדר-היום הירוק' של רויאל פלורהולנד אפשר לקרוא [באנגלית] בדף המיוחד באתר האינטרנט של הארגון .

המקור: RFH News 03/01/2020

וועדת האסטרטגיה' ב'מועצת החברים' – פעילה ומשפיעה

'מועצת החברים' פעילה מזה כשנה, וחבריה מתחילים עתה לסכם את השנה ולהעריך את הישגיה. המועצה הקימה מתוכה ארבע וועדות-נושא: לאסטרטגיה, לכספים, לנאמנות-החברים, ולענייני הקואופרטיב. שניים מחברי 'וועדת האסטרטגיה' התראיינו לאחרונה לחדשות רויאל פלורהולנד, וסיכמו את תחושתם ומסקנותיהם לאחר שנת פעילות.

ריצ'רד פרננדז Richard (Kiki) Fernandes מחב' Kariki Ltd [בתמונה העליונה] מספר שהצוות שלהם שמע מהמנכ"ל סטיוון ואן סכילפחארדה את התוכנית האסטרטגית שגיבש עבור הארגון, ו'מפת הדרכים' ליישומה, וקיים שורה של דיונים אודותיה. הוועדה העירה הערות, והן זכו להקשבה ולתשומת-לב מצד ההנהלה.
הוא בתחושה שהם, כנציגי המגדלים, מעורבים באופן אפקטיבי בקבלת ההחלטות העקרוניות בארגון, וכי קצב קבלת ההחלטות בארגון הוא כיום מהיר ללא השוואה למצב ששרר עד להקמת המועצה.
לדבריו, הצוות הבין שעליו לקחת על עצמו מטרות מוגדרות, ולהימנע מלפזר את האנרגיה שלו על יותר מדי נושאים; לדעתו הם אכן מצליחים בכך.

פרנק אמרלאן Frank Ammerlaan מחב' רוזה פלאזה Rosa Plaza/AQ Roses [בתמונה התחתונה] מספר שחברי הוועדה שאלו את עצמם: היכן נהיה בעוד 5 או 10 שנים? מסתבר כי יש לכך הערכות שונות ורבות, וכמעט כל אחד רואה את התמונה באופן שונה. לכן יש צורך להגדיר נושאים ממוקדים לדיון.
קיים תהליך של מעבר ממכירות שעון למסחר ישיר. עלינו לחשוב כיצד אנו מקלים על הלקוחות שלנו בביצוע רכש, משום שאם הם לא יהיו מרוצים – הם יחפשו אלטרנטיבות במקומות אחרים.
סוד ההצלחה שלנו תלוי ביישום של האסטרטגיה. עלינו לגשר על חילוקי דעות פנימיים, שתמיד יהיו, ולקבל החלטות שיאפשרו ביצוע מהלכים אופרטיביים. אנו איננו מעורבים בביצוע; תפקידנו לייעץ להנהלה, שהביצוע הוא באחריותה.
גם הוא מעריך שמעורבות נציגי המגדלים, ויעילות קבלת ההחלטות השתפרו ללא-הכר בהשוואה למצב ששרר לפני הקמת 'מועצת החברים'.

הדוברים מזמינים את קהל החברים לפנות אליהם בכל נושא המטריד אותם, ולמי שבאמת רוצה להשפיע – הם קוראים להתגייס לחברות במועצה, אשר תוסיף לשורותיה כמה חברים כל שנה, במקום חברים שיפרשו.

המקור: RFH News 09/12/2019

תזכורת: מוזמנים לאירוע השנה החדשה וחלוקת 'פרס הצבעוני ההולנדי'

ביום חמישי הקרוב, 16 בינואר 2020, החל מהשעה 16:30, יתקיים במכרזת אלסמיר אירוע השנה החדשה של רויאל פלורהולנד.
האירוע יכלול הרמת כוסית וארוחת ערב חגיגית, אשר במהלכה יוענקו פרסי 'הצבעוני ההולנדי', עבור ההשקה המוצלחת ביותר של מוצר חדש (בשלוש קטגוריות) בשנת 2019.

אם אתם בסביבה – כדאי להירשם מראש [דף ההרשמה מופיע משום-מה בהולנדית בלבד]

המקורות: RFH News 12+18/12/2019

בשוקי הפרחים באירופה

תחזית מזג האוויר לערים באירופה

המקור: Het Nieuwsblad

דצמבר: יותר פרחים, במחיר גבוה יותר

בנוסף לסיכום נתוני השנה ל-2019, התפרסמו בשבוע שעבר נתוני ההספקה והמכירה של חודש דצמבר ברויאל פלורהולנד. מסתבר שמופע- הסיום של השנה היה חיובי: כמעט 4%+ יותר פרחי קטיף, בהשוואה לאשתקד, השיגו מחירים גבוהים יותר ב-8%+, מה שהביא לפדיון גבוה ב-12.5%+. התמונה בצמחי-בית הייתה דומה.

מציינים שבדצמבר 2018 היה יום מכירה אחד יותר מדצמבר 2019.

בלטו במחירים גבוהים בשיעור משמעותי בהשוואה לאשתקד: אנטוריום, אסקלפיאס, חרציות, ליזיאנטוס, גרווילאה, גיפסנית, חמנית, פיטוספורום, וורדים קטנים, וורדים בתפרחת, סקביוזה, וקאלה.

והיו גם מספר פרחים שפגרו הרבה אחרי אשתקד: אדמונית, קורטם, דלפיניום, וליאטריס.

המקורות: Vakblad vd Bloemisterij/ RFH Markt & Informatie 06/01/2020

מחירים וכמויות בשעונים בהשוואה לאשתקד

העקומה שלעיל מראה את הערכים המוחלטים של מחירי פרחי קטיף בשעונים בשלוש השנים האחרונות.

בטבלה משמאל מופיעים ערכי הכמות והמחיר, ושיעורי השינוי בשבוע המדווח, לעומת השבוע המקביל אשתקד. (הטבלה אינה כוללת מוצרים אשר השינויים בהם לעומת אשתקד היו מזעריים).

הערה: הטבלה אינה מראה את נתוני המכירה של צמחי-גן, אך הם אכן כלולים בנתון המסכם את סה"כ המכירות.

בשבוע מס' 1-2020 [שנכללו בו רק שני ימי מכירה, לעומת שלושה בשבוע 52] מחירי הפרחים בשעונים היו נמוכים מאלה של השבוע הקודם. הממוצע עמד על יותר מ-25 סנט לגבעול, 5.5%- פחות מהמחיר הממוצע של השבוע מס' 52. זאת בעוד הכמות הכללית הייתה נמוכה ב-48%- מזו של השבוע שעבר.
בהשוואה לשבוע המקביל אשתקד [שנכללו בו כאמור שני ימי מכירה, בעוד בשבוע זה אשתקד היו 4 ימי מכירה] היה המחיר הממוצע נמוך ב-4%-, ואילו הכמות הייתה נמוכה ב-31%- מזו של אשתקד.
המחיר היה גבוה ב-8%+ מזה שהיה בשבוע מס' 1 בשנת 2018.

בשבוע מס' 2-2020 מחירי הפרחים בשעונים היו דומים לאלה של השבוע הקודם. הממוצע עמד על כמעט 25 סנט לגבעול, 1.9%- מהמחיר הממוצע של השבוע מס' 1. זאת בעוד הכמות הכללית הייתה כפולה מזו של השבוע שעבר.

בהשוואה לשבוע המקביל אשתקד היה המחיר הממוצע זהה, ואילו הכמות הייתה גבוהה ב-2% מזו של אשתקד [ראו בטבלה כאן משמאל].

המחיר היה נמוך רק ב-0.9%- מזה שהיה בשבוע מס' 2 בשנת 2019 [ראו באיור למעלה מימין].

המקור: RFH Markt Informatie

שמועות פורחות – מבזקי חדשות מן העולם

נזקי מזג האוויר לחקלאות בישראל – בינתיים ללא נזק משמעותי לפרחים (?)

ההתחממות הגלובלית ושינויי האקלים העולמיים כבר משפיעים על החקלאות בישראל, ובשנים האחרונות רואים מגמה של גידול בהיקף נזקי מזג האוויר לגידולים החקלאיים בישראל - כך לפי סיכום נתוני העשור של קנט. מהנתונים עולה כי ממוצע הנזקים השנתי בחמש השנים האחרונות (2019-2015) זינק בכ־45% ועמד על כ־310 מיליון שקלים בשנה, לעומת ממוצע הנזקים השנתי בחמש השנים הראשונות של העשור (2014-2010), שעמד על כ־213 מיליון שקלים. בקנט מציינים כי בשנים האחרונות אנו עדים לאירועים קיצוניים יותר ותכופים יותר הגורמים נזקים גדולים מאוד בזמן קצר. בקנט מעריכים כי בדומה לשאר העולם, גם בישראל המצב עלול להחמיר בעתיד, והנפגעים המיידיים ימשיכו להיות החקלאים.

מסיכום נתוני 2019 עולה כי בשנה שעברה טיפלו מעריכי הנזקים של קנט במעל 10,500 דיווחים על נזקים לגידולים החקלאיים, גידול של כ־5% ביחס לשנת 2018. כ־29% מהדיווחים היו על נזקים לגידולי הירקות, כ־28% לגידולי הפירות וכ־12% בהדרים. דיווחים משמעותיים היו גם מקרב מגדלי האבוקדו והפלחה - כ6% מכלל הדיווחים בכל אחד מהענפים הללו.

סך כל הנזקים בשנה החולפת הסתכם בכ־265 מיליון שקלים, אולם בקנט מציינים כי בשל אופי נזקי מזג האוויר לחקלאים, נזקים שחלקם גורמים לירידה בהיקף היבול, את ממדי הנזק הסופיים ניתן יהיה לדעת רק בעוד כמה חודשים. מבחינת אזורי הנזק, כ־44% מהנזקים הכלכליים נגרמו למגדלים בצפון הארץ, כ־41% למגדלים בדרום וכ־15% למגדלים במרכז הארץ.

מהנתונים עולה כי מרבית הנזקים בשנה החולפת נגרמו מהחורף הגשום והסוער יחסית. נוסף על משקעים מבורכים, בעיקר בצפון הארץ, החורף הביא עימו גם נזקים גדולים. עיקר הנזק נגרם בשל הצפות של שדות, פגיעה בגידולי הפלחה ובירקות, מוות של עצי פרי ואירועי סערה שגרמו פגיעה בפירות ונשר של פרי. אירועי סערה גרמו נזקים כבדים גם לגידולי תפוחי האדמה. גורם נזק משמעותי נוסף היה הברד הכבד שירד במספר אירועים בחורף, ושפגע בעשרות אלפי דונמים של גידולי פירות בצפון (בעיקר לגידולי משמש, נקטרינה, דובדבן ואפרסק), וכן לפגיעה בגידולי הענבים. בהקשר זה ראוי לציין כי במקרים רבים הברד הפוגע בפרי, והרוחות המטלטלות את הפרי על העץ, גורמים נזקים אסתטיים הפוסלים את שיווקו של הפרי.

נזקים משמעותיים נוספים נגרמו בשנה החולפת בשל אירועי חום, בעיקר בחודשים מאי-יולי, שגרמו תמותה נרחבת של עצים צעירים ונשירת חנטים, בעיקר בגידולי האבוקדו. גשמים מאוחרים יחסית שירדו בסוף מרץ גרמו נזקים לגידולי שחת שנקצרו ונשארו בשדות לייבוש.

בינתיים אין בעיתונות דיווחים על נזקים משמעותיים בענף הפרחים. האומנם?

המקור: מינט קיבוץ : 10/01/2020

דגם המכרזה ההולנדי עובד גם בקנדה

מהגרים הולנדים ברחבי העולם מביאים אתם את הידע ושיטות הגידול של פרחים, ובמקרה שהם מהווים גם קהילה מאוחדת, הם מקימים גם מכרזות לשיווק התוצרת שלהם. כך נהגו בברזיל, כשהקימו את מכרזת 'הולמברה' [ראו כתבה בידיעון מס' 45-2019] אשר תוכננה ומנוהלת ע"י יוצאי רויאל פלורהולנד, ומקיימת קשרים הדוקים עמה. כך גם במערב קנדה בקואופרטיב של יוצאי הולנד, המקיים, מאז 1963, את מכרזת הפרחים וצמחי-הנוי UFG בעיירה ברנאבי Burnaby, פרבר של העיר וונקובר [ראו כתבה בידיעון מס' 2-2018].

ואילו במזרח קנדה מתקיימת, מאז 1972, מכרזת 'מגדלי הפרחים של אונטריו' Ontario Flower Growers, בעיירה מיסיסאוגה Mississauga הסמוכה לעיר טורונטו [בתמונה]. זהו קואופרטיב של כ-40 חברים, שפעילים בו יותר מ-80 מגדלים-ספקים, ורשומים בו כ-400 לקוחות. מסתבר שגם הם מעודכנים בכל מה שקורה במכרזות בהולנד, וממהרים לאמץ את כל השיטות החדשות שמונהגות בפלורהולנד. לאחרונה הם נערכו להפעלת 'קניה מרחוק', 'מכירה לפני השעון', ו'קניה לפי תמונה'. הם גם מקיימים חנות 'שלם-ושא' cash & carry. את שיטת 'מחיר המינימום' הם כבר אִמצו מזמן; המגדל מקבל בחזרה את הפרחים שהעמיד למכירה, במקרה שאיש לא הציע מחיר גבוה מהמינימום הזה. אלא שאצלם המגדל יכול להשאיר את התוצרת במכרזה, ולמכור אותה לקניין כלשהו במחיר שהוסכם ביניהם.

הם מציינים כי 'קניה מרחוק' בשעון הפכה פופולרית ביותר לאחרונה, בגלל פקקי התנועה שמקשים על הלקוחות להגיע למכרזה בבקרים... לפרטים – אפשר לגלוש לאתר ontarioflowers.com וגם לצפות שם בסרטון הסברה.

[הבאנו את המידע הזה לטובת אלה בינינו אשר תוהים אם ישנה ייתכנות למכרזת פרחים גם אצלנו...]

המקור: Hortibusiness 17/12/2019

איומים על המסחר הבינלאומי בפרחים בגלל בעיות הגנת-הצומח

כפי שדווח כאן [בידיעון מס' 36-2019], אוסטרליה הודיעה על החמרת הביקורת על פרחים מיובאים החל ב-1 בספטמבר 2019. ההחמרה העיקרית היא 'אפס סבילות' לנוכחות מזיקים, וחובת בדיקה של הגנת-הצומח בארץ המוצא, ובמידת הצורך טיפול באיוד 18 שעות לפני המשלוח (בעוד כיום מתאפשר טיפול באיוד, במקרה הצורך, בנמל הכניסה באוסטרליה). בקשות מאפריקה ומדרום-אמריקה להקלה או לדחיית הביצוע- נדחו.

יצואני הפרחים באקוודור חוששים לעתיד היצוא שלהם לאוסטרליה, משום שהם מתקשים להיערך לביצוע טיפולי איוד. בקולומביה הצליחו לטפל בהצלחה במשלוחים ע"י איוד מוקדם בחומר פוספין; אולם באקוודור אין אישור להשתמש בחומר זה, והשלטונות אינם ממהרים לטפל בעניין. לפני כניסת התקנות החדשות לתוקף נמצאו באוסטרליה חרקים חיים בשליש מהמשלוחים שהגיעו מדרום-אמריקה.

בקניה, שם מתקשים בהתארגנות לטיפול-מוקדם באיוד, נוסף עתה איום חדש: מזיק מסוכן, כנימה קמחית, תקף באופן נרחב מטעי פפאיה, והוא עלול לעבור לגידולי פרחים וירקות, ולסכן את המשך היצוא לאירופה ולאוסטרליה. כזכור, קניה נכנסה ל'רשימה השחורה' של האיחוד האירופי בגלל נגיעות במזיקים בירקות ובפרחים [ראו בידיעון מס' 33-2019].

המקורות: 16/12/2019 FloralDaily 17/12/2019 + Vakblad vd Bloemisterij