ידיעוני רויאל פלורהולנד 2020

ידיעון רויאל פלורהולנד - מספר 02 2020

חדשות רויאל פלורהולנד

מתנגדים להטלת חובה להציג 'תווית קיימוּת' במכרזות

הנהלת רויאל פלורהולנד קִבּלה, כזכור, החלטה להטיל חובת הסמכה בתווית קיימוּת שתחול על כל המגדלים מסוף השנה הבאה [ראו בידיעון מס' 48] החלטה שבאה לאחר דיון והמלצה של 'מועצת החברים'. אולם, כידוע, לא כולם מרוצים מהחלטה זו; בעיקר מגדלים קטנים טוענים שיקשה עליהם לעמוד בהוצאות הכרוכות בקבלת הסמכה כזו.

לאחרונה רואיינו באמצעי התקשורת הענפיים בהולנד מגדלים המנסים לארגן התנגדות פעילה למהלך זה. מסתבר שכמה מהם הקימו כבר בנובמבר קבוצת ווטסאפ בשם 'מגדלים נגד רישוי-חובה', אותה הקים ומנהל מגדל פרחי קיץ מריינסבורג בשם קייס קראלט Cees Kralt [בתמונה]. לדבריו נרשמו לקבוצה 58 מגדלים, וגם כמה סוחרים. הם מביעים בדרכים שונות את התנגדותם להטלת חובת הרישוי, ומעריכים שהצעד יאלץ אותם לפרוש מרויאל פלורהולנד, ואולי לפרוש מהענף. הם מנסים להציג תמונה שלפיה כל המגדלים הקטנים שבהם מדובר הם יצרנים של מוצרים ייחודיים, התורמים רבות לגיוון סל המוצרים במכרזות.

[הערת העורך: פחות מ-60 מגדלים אינו מספר שיאָיים על ההחלטה שהתקבלה; אולם יש לקוות כי פרסום הפעילות הזו ידרבן את הנהלת רויאל פלורהולנד לפעול בנחישות לקיים את החלק בהחלטה הקובע כי יש ללחוץ על הגופים המוסמכים להעניק תווית-קיימוּת להוזיל את השרות. כזכור, גם בישראל קיימת התנגדות להחלטה מנימוקי עלות]

המקור: Nieuweoogst 31/12/2019 + HortiPoint 24/12/2019

מריצים ניסוי של 'מגדל נאמן לשעון' בוורדים

מעתה ועד יום וולנטין יריצו במכרזות רויאל פלורהולנד ניסוי/פיילוט של תכנית 'נאמנות לשעון' בין מגדלי הוורדים. הניסוי תוכנן בשורת התייעצויות בין צוות ההנהלה, וועד-הפעולה 'חיזוק כוחו של השעון', וועדת המוצר FPC של ענף הוורדים. המטרה היא לבחון ולגבש נהלים להענקת יתרונות במכירה בשעון למי ששומר על נאמנות ומקפיד על הספקה רצופה וסדירה לשעון. לאור ממצאי הניסוי יפיקו לקחים וינסו לגבש תכנית רחבה, לגבי כל סוגי הפרחים. יצוין כי ביצוע הניסוי נדחה בחודש, לאחר שהצדדים שתכננו אותו לא היו תמימי-דעים על הגדרת הקריטריונים שלו.

וועדת-המוצר וורדים קבעה דיון ליום 15 בינואר, שמטרתו גיבוש עמדה בשם מגדלי הוורדים לגבי 'מדיניות הספקת-יתר', שתקבע מה תהיה הסנקציה שתינקט נגד מגדל שהציף את השעון בכמויות לא סדירות.

מן ההודעות הרשמיות לא ניתן להבין בדיוק מהן הגדרות 'הנאמנות' לצרכי הניסוי. צוין כי ההנהלה הבהירה כי מגדל שמספק באופן קבוע ישירות לקניינים, אשר כל המכירות שלו עוברות דרך רויאל פלורהולנד, לא ייחשב בשום מקרה כמפר את הנאמנות אם ההספקה שלו לשעון לא הייתה סדירה. בכל-אופן מגדלים כאלה אינם משתתפים בניסוי הנוכחי, הכולל רק 'מגדלי שעון' מובהקים.

המקורות: RFH Nieuws 11+20/12/2019 + Vakblad vd Bloemisterij 16+23/12/2019

מוזמנים לאירוע השנה החדשה וחלוקת 'פרס הצבעוני ההולנדי'

ביום חמישי הבא, 16 בינואר 2020, החל מהשעה 16:30, יתקיים במכרזת אלסמיר אירוע השנה החדשה של רויאל פלורהולנד. האירוע יכלול הרמת כוסית וארוחת ערב חגיגית, אשר במהלכה יוענקו פרסי 'הצבעוני ההולנדי', עבור ההשקה המוצלחת ביותר של מוצר חדש (בשלוש קטגוריות) בשנת 2019.

על התחרות 'פרס הצבעוני ההולנדי' Dutch Tulip Award [שנקרא גם 'צבעוני הזכוכית', ולפני-כן 'צבעוני הזהב'] ורשימת המועמדים שעלו לגמר אפשר לקרוא באתר רויאל פלורהולנד בקישור זה.

על התחרות הזו אפשר לקרוא עוד גם בידיעון מס' 26.

כל החברים מוזמנים לקחת חלק באירוע. אם אתם בסביבה – כדאי להירשם מראש [דף ההרשמה מופיע משום-מה בהולנדית בלבד].

המקורות: RFH News 12+18/12/2019

בשוקי הפרחים באירופה

תחזית מזג האוויר לערים באירופה

המקור: Het Nieuwsblad

מחירים וכמויות בשעונים בהשוואה לאשתקד

העקומה שלעיל מראה את הערכים המוחלטים של מחירי פרחי קטיף בשעונים בשלוש השנים האחרונות.

בטבלה משמאל מופיעים ערכי הכמות והמחיר, ושיעורי השינוי בשבוע המדווח, לעומת השבוע המקביל אשתקד. (הטבלה אינה כוללת מוצרים אשר השינויים בהם לעומת אשתקד היו מזעריים).

הערה: הטבלה אינה מראה את נתוני המכירה של צמחי-גן, אך הם אכן כלולים בנתון המסכם את סה"כ המכירות.

בשבוע מס' 52 מחירי הפרחים בשעונים היו, כצפוי, נמוכים בהרבה מאלה של השבוע הקודם. הממוצע עמד על כ-27 סנט לגבעול, 29%- מהמחיר הממוצע של השבוע מס' 51. זאת בעוד הכמות הכללית הייתה כ-10%- פחות מזו של השבוע שעבר.
בהשוואה לשבוע המקביל אשתקד היה המחיר הממוצע גבוה ב-12%+, ואילו הכמות הייתה גדולה ב-38%+ מזו של אשתקד.
המחיר היה גבוה ב-6.5%+ מזה שהיה בשבוע מס' 52 בשנת 2017.

בשבוע מס' 1-2020 [שנכללו בו רק שני ימי מכירה, לעומת שלושה בשבוע 52] מחירי הפרחים בשעונים היו נמוכים מאלה של השבוע הקודם. הממוצע עמד על יותר מ-25 סנט לגבעול, 5.5%- פחות מהמחיר הממוצע של השבוע מס' 52. זאת בעוד הכמות הכללית הייתה נמוכה ב-48%- מזו של השבוע שעבר.

בהשוואה לשבוע המקביל אשתקד [שנכללו בו כאמור שני ימי מכירה, בעוד בשבוע זה אשתקד היו 4 ימי מכירה] היה המחיר הממוצע נמוך ב-4%-, ואילו הכמות הייתה נמוכה ב-31%- מזו של אשתקד [ראו בטבלה כאן משמאל].

המחיר היה גבוה ב-8%+ מזה שהיה בשבוע מס' 1 בשנת 2018 [ראו באיור למעלה מימין].

המקור: RFH Markt Informatie

פרחי קטיף מישראל ברויאל פלורהולנד 2019

המקור: RFH Markt Informatie

שמועות פורחות – מבזקי חדשות מן העולם

הנשיא פוטין ביקר משק לגידול וורדים

נשיא רוסיה, וולדימיר פוטין, ביקר בשבוע שעבר במשק וורדים באזור טחטמוקיסקי Takhtamukaysky, שבמחוז אדיגאה Adygea שבדרום רוסיה, דרומית לעיר קרָסנוֺדאר, לא הרחק מחוף הים השחור. הביקור זכה לסיקור חדשותי, ומן הסתם תרם למאבק המתמשך של מגדלי הוורדים המקומיים לשיפור תנאי המיסוי ולתמיכה ממשלתית שתסייע להם להתחרות בפרחי יבוא [ראו בכתבה קודמת בידיעון מס' 49].

המשק נוסד בשנת 2010 ומאז אינו חדל לגדול ולהשתכלל. החממות מצוידות במיטב הטכנולוגיה ההולנדית. הם מגדלים כ-20 זני וורדים, אשר הובאו לשם ממספר מדינות באירופה, ומשווקים בהצלחה ליעדים רבים ברוסיה. הנשיא אהב מאוד את מה שראה, שיבח את היזמים, ואיחל להם הצלחה. עכשיו נותר לעקוב ולראות אם הוא גם יסייע בפועל...

מגדלי הפרחים הרוסים ממשיכים לשדר מצוקה, ומתארים אווירת משבר. מחקר עכשווי מעריך כי צריכת הוורדים ברוסיה מסתכמת ל-1.5 מיליארד גבעולים בשנה, שהם כ-15% מהצריכה העולמית. רק 16-18% מהצריכה מסופקת מגידול מקומי.

מה שמקשה על המגדלים הרוסים להתחרות הוא מע"מ בגובה 20% שמוטל על וורדים מראשית 2019; לפני כן הם שילמו רק 6% מס חקלאי כללי, כמו שנהוג לגבי גידולים חקלאיים אחרים. הם דורשים גם העלאת המכס על פרחי יבוא, שהוא כיום רק 5%, לעומת 15% שהיו נהוגים עד 2013. מה-גם שחלק לא מבוטל מהיבוא עוקף את הביקורת בגבולות, ואינו נושא כלל בהיטל המכס. המגדלים הקימו לכן באוגוסט אשתקד את 'הארגון הארצי של מגדלי הפרחים', אשר נאבק למען תנאים שיאפשרו תחרות, ויעודדו פיתוח של ייצור מקומי.

מהכתבות המתפרסמות בנושא ניתן להבין כי קמעונאי הפרחים ברוסיה חלוקים בדעותיהם באשר לאיכות הפרחים מגידול מקומי. ישנם המצהירים כי הם נתקלים באיכות וחיי מדף שאינם נופלים מאלה של פרחים הולנדים; אך ישנם גם רבים שטוענים כי התוצרת המקומית ירודה לעומת המיובאת [מן-הסתם כולם צודקים; תלוי מאיזה מגדל קנו פרחים...]

המקורות: FloralDaily 12/12/2019 + 02/01/2020

מהו סוד ההצלחה של פרחי קולומביה ?

קולומביה מייצאת מידי שנה יותר מ-250,000 טונות של פרחים, ליותר מ-100 מדינות. זוהי מדינת יצוא הפרחים השנייה בגודלה אחרי הולנד. מהו סוד הצלחתה? על-כך מנסה לענות [באופן לא אובייקטיבי בעליל...] נשיא ארגון מגדלי הפרחים הקולומביאנים Asocolfores, מר אוגוסטו סולאנו Augusto Solano [בתמונה] : במשך 50 שנה נבנה ענף הפרחים בקולומביה והוא מציע כיום מבחר עצום של פרחים איכותיים. המבחר כולל יותר מ-60 סוגי פרחים, עם כ-1,600 זנים שונים. ההתפתחות הזו התאפשרה במידה רבה בזכות שיתופי פעולה והקמת קבוצות של מגדלים הפועלים יחד לקידום הייצור והיצוא. כיום מתפרנסות 29,000 משפחות במדינה מגידול פרחים.

קולומביה הייתה השנייה בעולם לצאת עם תווית איכות וקיימוּת מִשׁלָה; המותג “Florverde® Sustainable Flowers” רכש לו מוניטין ברחבי העולם, והוא עומד בכל התקנים הבינלאומיים. כיום כ-40% מפרחי היצוא נושאים את תווית Florverde. מאמצי הארגון להחדרת שיטות גידול מתקדמות הביאו במשך השנים לירידה של 61%- בצריכת האנרגיה בענף, של 44%- בצריכת המים, ושל 43%- בשימוש בחומרי-הדברה. כל אלה עושים את פרחי קולומביה מבוקשים ע"י רשתות השיווק והצרכנים הקפדנים בארה"ב ובאירופה.

השלב האחרון בפיתוח הייצור והשיווק הוא החדרת השימוש בתובלה ימית, החוסכת בהוצאות ומפחיתה את הנזקים לסביבה. פרחים מקולומביה [לא צוין אילו פרחים] נוסעים במשך 25 ימים ליפן, ואז מחזיקים עוד 15 יום באגרטל. היקף ההובלה הימית של פרחים מקולומביה לארה"ב הולך וגדל משנה לשנה.

והוא מסכם: ההצלחה שלנו עומדת על שלוש רגליים: מִגוָון, קיימוּת, ויציבוּת.

[הערות העורך: הסקירה של סולאנו לא כללה מידע על ההיקף הכספי של היצוא מקולומביה. לא הצלחנו למצוא אף פרסום קולומביאני שהביא נתון כזה בשנים האחרונות. משרד החקלאות ההולנדי העריך בפברואר אשתקד כי היצוא ב-2018 הסתכם ל-1.5 מיליארד $. כפי שפרסמנו כאן בשבוע שעבר – היצוא ב-2019 היה זהה בהיקפו לזה של 2018.
הסקירה גם לא כללה את גודל השטח; בפרסומים שמצאנו מדובר על 70-80,000 דונם של גידול פרחים. צוין כי כ-300 מתוך 400 מגדלי הפרחים בקולומביה מפנים את תוצרתם ליצוא. בפרסום רשמי של הארגון הם מדווחים על 350,000 מועסקים בענף, מהם 85,000 ישירות בגידול, 60% מהם נשים]

המקור: Floribusiness 3/12/2019