ידיעוני רויאל פלורהולנד - 2019

ידיעון רויאל פלורהולנד - מספר 51 2019

חדשות רויאל פלורהולנד

מפגש עם מנכ"ל רויאל פלורהולנד

ביום רביעי האחרון, 11/12/2019 [יום לפני 'יום הקואופרטיב'] נפגשו בהולנד חברי 'הוועדה האזורית המייעצת' RAC הישראלית עם מנכ"ל רויאל פלורהולנד, סטיוון ואן סכילפחארדה Steven van Schilfgaarde.

מדווח רותם דביר:
במהלך הפגישה הועלו מספר נושאים דחופים אשר על סדר יומם של מגדלי ישראל:

  1. קיימוּת: הבהרנו כי אילוץ כלל המגדלים להשגת תו-תקן אינו משקף את דעת הקהל, ועלול לגרום למשקים קטנים לפרוש מן הענף בשל-כך.
  2. PD – תקנות הגה"צ: הבהרנו למנכ"ל כי על אף היות התקנות החדשות חלק מחוקי האיחוד האירופי, אנו חוששים כי מדיניות "אפס סבילות למזיקים" היא קשוחה ומיידית מדי. להערכתנו, הדבר יוביל לפסילות בשיעורים גבוהים, ולפגיעה קטלנית במספר רב של גידולי יבוּא. סטיוון הבטיח לקבוע פגישה דחופה בנושא עם מומחי פלורהולנד, ולהעביר אלינו את המסקנות מדיון כזה.
  3. מסחר בינלאומי: העברנו את דרישתנו להגברת המאמצים להרחבת אפשרויות המסחר הישיר בין ישראל ליעדים הרחוקים (ארה"ב ואסיה).

לסיכום הפגישה הסביר סטיוון כי בשלוש שנות כהונתו הוא עמד ביעדים שהציב לעצמו:

  • דיגיטליזציה: מערכת Floriday הושקה, ועד סוף שנת 2020 יעברו 100% מן העסקאות דרך המערכת הזאת.
  • מכרזה ארצית: בשנת 2021 יוחל במכירה אחודה [מכירת מוצר בו-זמנית בשלוש המכרזות]. רויאל פלורהולנד תיקח על עצמה את ההפצה, ונושא חלוקת העלויות נמצא עדיין בדיונים.
  • מכירה בשער המשק: סטיוון מסביר כי עד 2022 ניתן יהיה להציע פרחים למכירה בשעון עוד בטרם יצאה התוצרת משער המשק. הדבר יקל על המגדל להחליט האם לשלוח, ובאיזה מחיר.

המנכ"ל מודע לחשיבותה של ההספקה הבינלאומית כחלק משמעותי מתמהיל המוצרים שרויאל פלורהולנד מציעה, כשם שחשיבותם של הלקוחות הבינ"ל הולכת וגדלה. הוא מאמין כי פיתוח המערכת הדיגיטלית יוביל לשליטה של רויאל פלורהולנד בשוק.

[בתמונה, מימין לשמאל: ירון כוכבי, רותם דביר, יעקוב אברהמי, המנכ"ל סטיוון סכילפסחארדה, אורי ברוק, עומרי ישראל, מארק דה באן Marc de baan מנהל מוצר ברויאל פלורהולנד].

  • דיווח על 'יום הקואופרטיב', שנערך לראשונה, יימסר ע"י אבנר שיר בשבוע הבא.

כתב: רותם דביר, 13/12/2019

מעתה ניתן לתקשר עם רויאל פלורהולנד גם בווטסאפ

רויאל פלורהולנד הכניסה לשימוש את מערכת ווטסאפ WhatsApp ומעתה יכול כל מגדל (או לקוח) להתקשר אל מרכז התקשורת Contact Center דרך רשת זו, ולהפנות שאלות. יש להכניס את מספר הטלפון +31 88 789 89 89 לרשימת אנשי הקשר, ואז לשלוח הודעה דרך מספר זה.

המרכז ישיב לשאלות בשעות העבודה הרגילות, בימים שני עד חמישי בשעות 06:30 עד 18:00 [זמן ישראל] וביום ו' עד 17:00.
התקשורת היא ישירה ומהירה.

האפשרות לצרף תמונה להודעה יכולה לסייע רבות בהעברת הבעיה או השאלה. אין אפשרות לנהל שיחה קולית באמצעות ווטסאפ. אפשר לחייג למספר הנ"ל כשיחת טלפון רגילה ולנהל שיחה קולית.
ניתן גם לתקשר באמצעות דוא"ל, לכתובת This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. ולציין בשורת הנושא WhatsApp''.
הפנייה תטופל מייד, כמו ההודעות בווטסאפ.

אפשר לקרוא [באנגלית] על נהלי הפרטיות של הארגון בווטסאפ בקישור: about-your-privacy-via-whatsapp.

המקור: RFH Nieuws 09/12/2019

חילופים בניהול מכרזת ריין-מאס

מכרזת הפרחים Veiling Rhein-Maas אשר בעיירה הרונגן בגרמניה, שהיא, כזכור, שותפוּת של רויאל פלורהולנד והארגון הגרמני Landgard, מבצעת שינוי בצוות ההנהלה.
המנהל הגרמני Franz-Willi Honnen עוזב בסוף השנה הנוכחית, ויחליף אותו גונטר אסר Günther Esser [מימין בתמונה] שבא גם הוא משורות קונצרן Landgard.

השותף ההולנדי בצוות הניהול קייס הוקסטרה Cees Hoekstra, אשר עבר לריין-מאס מניהול מכרזת אילדה באוגוסט אשתקד, ממשיך לצד השותף הגרמני החדש, ויהיה אחראי לפעילות המסחרית של המכרזה.

מכרזת ריין-מאס סיימה את שלושת הרבעונים הראשונים של שנת 2019 עם מחזור מכירות של 270 מיליון €; זהו גידול של 6%+ לעומת התקופה המקבילה אשתקד.
מציינים שם בסיפוק התקדמות חיובית במעבר לבצוע עסקאות מקוונות-דיגיטליות, ומודיעים שהחנות המקוונת שלהם תתחיל לפעול בראשית ינואר 2020.

המקורות: FloralDaily 13+18/11/2019

בשוקי הפרחים באירופה

תחזית מזג האוויר לערים באירופה

המקור: Het Nieuwsblad

מחירים וכמויות בשעונים בהשוואה לאשתקד

העקומה שלעיל מראה את הערכים המוחלטים של מחירי פרחי קטיף בשעונים בשלוש השנים האחרונות.

בטבלה משמאל מופיעים ערכי הכמות והמחיר, ושיעורי השינוי בשבוע המדווח, לעומת השבוע המקביל אשתקד. (הטבלה אינה כוללת מוצרים אשר השינויים בהם לעומת אשתקד היו מזעריים).

הערה: הטבלה אינה מראה את נתוני המכירה של צמחי-גן, אך הם אכן כלולים בנתון המסכם את סה"כ המכירות.

בשבוע מס' 49 מחירי הפרחים בשעונים היו דומים לאלה של השבוע הקודם. הממוצע עמד על 28.8 סנט לגבעול, רק 1.8%- פחות מהמחיר הממוצע של השבוע מס' 48. זאת בעוד הכמות הכללית הייתה נמוכה בשיעור 2.8%- מזו של השבוע שעבר.
בהשוואה לשבוע המקביל אשתקד היה המחיר הממוצע גבוה ב-8%+, ואילו הכמות הייתה נמוכה ב-7%- מזו של אשתקד.
המחיר היה גבוה בכמעט 10%+ מזה שהיה בשבוע מס' 49 בשנת 2017.

בשבוע מס' 50 מחירי הפרחים בשעונים היו גבוהים מאלה של השבוע הקודם. הממוצע עמד על 30.5 סנט לגבעול, 6%+ יותר מהמחיר הממוצע של השבוע מס' 49. זאת בעוד הכמות הכללית הייתה גבוהה ב-4%+ מזו של השבוע שעבר.

בהשוואה לשבוע המקביל אשתקד [ראו בטבלה כאן משמאל] היה המחיר הממוצע גבוה ב-8%+, ואילו הכמות הייתה נמוכה ב-11%- מזו של אשתקד.

המחיר היה דומה (0.9%+) לזה שהיה בשבוע מס' 50 בשנת 2017 [ראו באיור למעלה מימין].

מחזור המכירות הכללי המצטבר של רויאל פלורהולנד מראשית השנה, עומד על 2.0%+ ביחס לזה של אשתקד (פרחי קטיף בלבד = 1.2%+) והוא גבוה ב-1.6%+ מזה של 2017.

המקור: RFH Markt Informatie

ימי פרחים בשנת 2020

מקרא:  = קונים פחות פרחים מהרגיל    = 'חג-פרחים' מובהק, ביקוש מוגבר במיוחד
החודש היום החג / אירוע במדינות
ינואר      
ינואר 1 ראש השנה האזרחית בכל העולם המערבי
ינואר 2 - 1 ראש השנה האזרחית אוקראינה, רומניה, שוויץ
ינואר 3 - 1 ראש השנה האזרחית יפן, סלובניה
ינואר 6 חג ההתגלות הנוצרי Epiphany ברוב מדינות אירופה
ינואר 7 חג המולד האורתודוקסי אוקראינה, רוסיה
ינואר 13 יום המתבגרים (בני 20) יפן
ינואר 14 ראש השנה האורתודוקסי אוקראינה, רוסיה
ינואר 18 יום הצבעוני הולנד
ינואר 20 יום מרטין לותר קינג ארה"ב
ינואר 21 יום הולדת הנסיכה אינגריד אלכסנדרה נורבגיה
ינואר 21 יום הסבתא פולין
ינואר 22 יום הסבא פולין
ינואר 24 יום איחוד חלק המדינה רומניה
ינואר 25 ראש השנה הסיני סין וקהילות סיניות ברחבי העולם
ינואר 25 יום הסטודנט רוסיה
 פברואר      
פברואר 2 קנדלמאס, יום הטיהור, חג נוצרי צרפת
פברואר 2 יום יקיצת המרמיטה מבשרת האביב ארה"ב
פברואר 5 יום נסיכת הכתר מארי דנמרק
פברואר 6 יום העם הסאמי נורבגיה
פברואר 8 יום התרבות סלובניה
פברואר 9 יום הפלירט/אהבהבים הלאומי בריטניה
פברואר 9 יום האם נורבגיה
פברואר 11 יום יסוד האומה יפן
פברואר 12 יום הולדת לינקולן ארה"ב
פברואר 14 יום וולנטין נחוג ברוב מדינות העולם
 

מקרא:  = קונים פחות פרחים מהרגיל    = 'חג-פרחים' מובהק, ביקוש מוגבר במיוחד

ללוח השנתי 2020 - נא להקיש כאן

המקור: BBH

שמועות פורחות – מבזקי חדשות מן העולם

הספקת הפרחים מקניה נפגעת בגלל פגעי מזג-אוויר

גשמים עזים יורדים בכל חלקי קניה מזה כשלושה שבועות. הם הביאו כבר לירידה של כ-20%- בכמויות הפרחים ליצוא. בנוסף, ישנה עלייה בנגיעות במחלות כמו בוטריטיס וקמחון, הגורמות לפגיעה באיכות התוצרת, ונגרמו גם נזקים לשטחי גידול כתוצאה מהצפות. נזקים לדרכים הראשיות גרמו לשיבושים בזמני הגעת המשלוחים לנמל התעופה. הגשמים מלווים בעננות כבדה ובטמפרטורות נמוכות. התחזית היא שהם יימשכו עד סוף חודש דצמבר.

חוששים עתה מהפחתה ממשית בכמויות הפרחים שתגענה לשוק לקראת חג המולד. איחור כזה יכול לגרום בהמשך גם בהחמצת המועד לקראת יום-וולנטין, ואז לעודפי הספקה לתקופת יום האישה הבינלאומי ברוסיה (8/3), ואולי אף ליום האם בבריטניה (22/3).

למרות הקשיים עליהם דיווחנו כאן בידיעון מס' 46, וסגירת שתי חוות של חב' פינלייס Finlays באזור Kericho, נראה כי פיתוח שטחי הגידול בקניה אינו נעצר. חב' Finlays עצמה הודיעה שהיא מרחיבה את הייצור באזור Londiani, וחב' Flower Business Park, המאגדת 7 משקי פרחים, המספקת כיום כמיליון וורדים ליצוא בכל יום, הודיעה שבקרוב היא תכפיל את הכמות שהיא מייצרת. ידוע אמנם שמספר משקי פרחים קטנים במדינה נסגרו לאחרונה, אך לא נמסרו נתונים לגבי היקף הייצור שלהם.

בנוסף להרחבה הכמותית, נמשכת גם המגמה אשר עליה מסרנו בדיווחים הקודמים, של תוספת-ערך לפרחים הקנייתים ע"י ייצור אגדים מעורבים במשקים עצמם, מה שמביא בהכרח לגיוון מבחר הפרחים הגדלים לצד הוורדים.

גם היצוא לאוסטרליה מתחיל להתאושש, לאחר שהמגדלים בקניה מוצאים דרכים לעמוד בדרישה האוסטרלית ל'אפס-סובלנות' לנגיעוּת במזיקים, ולטיפולי-איוד מוקדמים לכל משלוח [ראו בידיעון מס' 36].

המקורות: RFH 09/12/2019 + FloralDaily 11+13+20+27/11/2019

פרויקט 'הפרחים המתים' מקטין נזקי השביתה באקוודור

שביתה כללית באקוודור למשך 12 ימים בחודש אוקטובר מנעה, בין השאר, את הפעילות הסדירה של נמל התעופה הבינלאומי, ועצרה יצוא של פרחים [ראו ידיעה בידיעון מס' 42].
מסתבר שהנזק הסתכם לכדי 11,000 טונות (?) של פרחים, בערך של כ-40 מיליון $, ש'נתקעו' ופשוט התייבשו בקרטונים.

ביוזמת משרד החקלאות וארגון מגדלי הפרחים הוחלט להציע למכירה 'פרחים מתים' כאלה, אשר הצרכן יכול להשתמש בהם כפרחים-מיובשים.
מוכרים אותם במכירה מקוונת ברשת, ובנקודות-מכירה רבות ומגוונות. מסתבר שדווקא הסקטור העסקי התגייס לרכישת פרחים כאלה, והיקף המכירות הפתיע את היוזמים לטובה [מהדיווחים קשה להבין אם הקונים רוכשים את הפרחים כתרומה לסיוע, או לשימוש אמיתי...] והמכירה עדיין נמשכת. את התמורה מפנים לקרנות המסייעות למגדלים שניזוקו מהשבתת המשקים שלהם.

המקור: FloralDaily 03/12/2019

מגדלים פרחי-שעווה ברחבי דרום כדור-הארץ

השאיפה לספק לשוק פרחי-שעווה במשך כל השנה, ולכל השווקים, מובילה לכך שהפרח, שמקורו באוסטרליה, גדל באופן מסחרי במגוון מקומות ברחבי העולם.

מגדלי פרח-השעווה מדרום קליפורניה, בני משפ' בושנל Bushnell מחב' FloraCo החלו כבר לפני 12 שנים לגדל את הפרח גם בצפון מדבר אטקמה שבפרו; אזור הנחשב "המדבר היבש בעולם", והם רואים ברכה בעמלם. לדבריהם הגידול נהנה משמש במשך כל השנה, וחופשי ממחלות הקשורות בלחות-האוויר. הם מגדלים שם על פני כ-1,000 דונם 25 זנים שונים של שעווה, אותם הביאו מאוסטרליה, מישראל, ומקליפורניה, ומספקים פרחים לשוק שלהם בארה"ב במשך כל השנה. משטחי הגידול בקליפורניה הם יכולים לספק רק במשך כחודשיים בשנה. הם חיפשו אזור הדומה באקלים שלו לאוסטרליה, וכאמור מצאו אותו בפרו, הרחוקה מקליפורניה 'רק' כ-6,500 ק"מ; מחצית מהמרחק לאוסטרליה. כיום הם מנסים גם לייצא לשווקים נוספים.

אך מסתבר שלא הכל וורוד: בשנת 2017 סחף נחשול אדיר שזרם מהרי האנדים את שטחי הגידול שלהם, השמיד כ-80% מהיבול השנתי, וגרם להרס תשתיות. מאז הם מנסים להתאושש מהאסון בהדרגה. המתעניינים בפרטים יכולים לגלוש לאתר החברה www.floracoinc.com.

בחלק אחר של דרום-כדור-הארץ, בדרום-אפריקה, מגדלים גם-כן פרחי-שעווה. שם הגורם המוביל הוא דווקא החברה האוסטרלית Helix, שהעניקה רישיונות גידול לזנים שלה למגדלים מקומיים. לדברי החברה ההספקה שם עלתה ב-30%+ בשנת 2019 עד-כה, והמחירים היו מצוינים. החברה ביקשה אישור זכויות-מטפח לדרא"פ לעוד שלושה זנים חדשים. הידיעה אינה מציינת האם ולהיכן מתבצע יצוא של פרח-השעווה מדרום-אפריקה. לפרטים – גלשו לאתר החברה: www.helixaustralia.com.au.

על פעילות חב' Helix בישראל אפשר לקרוא בידיעון מס' 13; ועל גידול בערבה בתנאי מדבר בידיעון מס' 6-2018.

המקורות: 26+27/11/2019 FloralDaily