ידיעוני רויאל פלורהולנד - 2019

ידיעון רויאל פלורהולנד - מספר 50 2019

חדשות רויאל פלורהולנד

תזכורת: עוד אפשר ורצוי להשתתף בסקר, ולבחור נציגים למוסדות!

הסקר השנתי אודות שביעות-הרצון של המשתמשים בשרותי רויאל פלורהולנד נערך בימים אלה. האפשרות להשתתף בסקר ולענות על השאלון הוארכה עד ליום 15 בדצמבר.

הנדגמים קִבּלו בדוא"ל שאלון דיגיטלי מחברת הסקרים המבצעת את הסקר. ניתן גם לענות לשאלון באמצעות קישור לשאלון הסקר.

חשוב מאוד להשתתף ולענות ברצינות על שאלון הסקר, ובדרך זו להשפיע על טיב השרות בנקודות החשובות לך.

בכניסה לאולם שבו ייערך 'יום הקואופרטיב' ב-12 בדצמבר יהיה ביתן-הצבעה, בו מתבקשים החברים להצביע עבור המועמדים לשמש חברים חדשים ב'מועצת החברים' וב'מועצת הפיקוח'. את ההצבעה ניתן לקיים גם מראש, באופן מקוון, באמצעות 'תעודת הצבעה' שכל חבר אמור לקבל בדוא"ל. פרטים בידיעון מס' 49 מהשבוע שעבר.

המקורות: מכתב מנכ"ל + RFH Nieuws 04+07/11/2019 + Bloemisterij 26/11/2019 + BPNieuws 12/11/2019

הכל על מכירה מוקדמת בשעון

לאחרונה הועלה לאתר רויאל פלורהולנד [באנגלית] מדריך מלא למכירה מוקדמת בשעון אשר מנסה לענות על כל השאלות הכרוכות בשימוש בשרות הזה ע"י המגדל.

המדריך מונה את המאפיינים והיתרונות העיקריים למגדל המוכר מראש בשעון:
הצעה למכירה של עד מחצית הכמות ביום שלפני המכירה בשעון
סיכוי טוב למכור כמות קטנה במחיר גבוה מזה שיושג בשעון, במחיר אותו קובע המגדל בעצמו; זאת תוך אפשרות לערוך שינויים בכמות ובמחיר המוצעים, כל עוד לא נרכשו; וכל זה באופן פשוט ונוח, אותו אפשר ללמוד בקלות דרך סרטון הדרכה זמין.

מומלץ אפוא לקרוא במדריך ולהירשם לשרות, דרך מערכת Floriday.

המקור: RFH Nieuws 02/12/2019

מערכת Insights מספקת למגדל יותר מידע וידע על השוק

בהמשך למידע שהבאנו כאן בידיעון מס' 45, אפשר לקבל מידע יותר מפורט [באנגלית] שהועלה מאז לאתר האינטרנט של רויאל פלורהולנד. וללמוד הכל על מערכת זו, שבאה כאמור להנגיש למגדל מבט מיָדי מפורט, והבנה טובה של התפתחות המחירים והמכירות.

מערכת Insights מאפשרת לראות הזמנות, ונתוני מכירה בשעון, ובקרוב גם נתוני מכירות ישירות. תצוגה גראפית ברורה מאפשרת לזהות בקלות מגמות בשוק. המערכת פותחה עם קבוצה של כ-200 מגדלים במשך כמה חודשים, ועתה היא נגישה לכולם.

המערכת מכילה את אותם הנתונים שהיו עד כה נגישים דרך FloraneXt, אלא שהם יותר עדכניים, ונגרעו מהם סוגי נתונים שאיש לא צפה בהם מעולם. אחרי 31/03/2020 לא ניתן יהיה עוד להיכנס למערכת FloraneXt.

המערכת מאפשרת למגדל להשוות את המחירים שהשיג עם אלה של שאר מגדלי קבוצת הפרחים שלו, ומאפשרת לכן לגבש את דרישת המחירים מן הקונים הישירים שלו. בהדרגה מוסיפים למערכת עוד אפשרויות שיענו על כל הנושאים המעניינים את המגדלים.

דמי המנוי על השרות גבוהים מאלה שהיו למערכת הקודמת, משום שהמערכת החדשה מספקת יותר מידע.

וזה הקישור למדריך המלא למערכת Insights בשפה האנגלית, הכולל גם קישור להרשמה לשימוש במערכת.

המקור: 18/12/2019 www.floriday.io

בשוקי הפרחים באירופה

נובמבר: פחות פרחים, במחיר גבוה יותר

ההספקה של פרחי-קטיף למכרזות רויאל פלורהולנד בחודש נובמבר 2019 הייתה נמוכה ב-3.8%- מזו של נובמבר אשתקד, מה שגרם לעליית מחירים, בשיעור ממוצע של 2.8%+. [בשעונים בלבד נמכרו 3%- פחות פרחים והביאו לעלייה של 4%+ במחיר] בלטו במיוחד הצבעונים, עם הספקה נמוכה ב-14%-, שהביאה למחיר ממוצע גבוה ב-16%+ לעומת 2018. פרחים נוספים שהביאו מחיר גבוה בהרבה מאשתקד היו, בין השאר: קאלה, סקביוזה, רוסקוס, מנתור, גרברה, אנטוריום, ואכילאה. עם זאת, היו גם שירדו במחיר, כמו: סולידגו, פלוקס, ליאטריס, סיפנים, חריע, ונץ-החלב. בצמחי-עציץ הייתה התמונה ממש הפוכה: כמעט 7%+ יותר יחידות נמכרו, במחיר נמוך ב-6%- לעומת אשתקד.

המקור: BPNieuws 03/12/2019

בשוקי הפרחים באירופה

תחזית מזג האוויר לערים באירופה

המקור: Het Nieuwsblad

מחירים וכמויות בשעונים בהשוואה לאשתקד

העקומה שלעיל מראה את הערכים המוחלטים של מחירי פרחי קטיף בשעונים בשלוש השנים האחרונות.

בטבלה משמאל מופיעים ערכי הכמות והמחיר, ושיעורי השינוי בשבוע המדווח, לעומת השבוע המקביל אשתקד. (הטבלה אינה כוללת מוצרים אשר השינויים בהם לעומת אשתקד היו מזעריים).

הערה: הטבלה אינה מראה את נתוני המכירה של צמחי-גן, אך הם אכן כלולים בנתון המסכם את סה"כ המכירות.

בשבוע מס' 48 מחירי הפרחים בשעונים היו נמוכים מעט מאלה של השבוע הקודם. הממוצע עמד על 29.3 סנט לגבעול, 3.5%- פחות מהמחיר הממוצע של השבוע מס' 47. זאת בעוד הכמות הכללית הייתה גבוהה ב-2.3%+ מזו של השבוע שעבר.
בהשוואה לשבוע המקביל אשתקד היה המחיר הממוצע גבוה ב-5%+, ואילו הכמות הייתה גדולה ב-2%+ מזו של אשתקד.
המחיר היה גבוה בכמעט 3%+ מזה שהיה בשבוע מס' 48 בשנת 2017.

בשבוע מס' 49 מחירי הפרחים בשעונים היו דומים לאלה של השבוע הקודם. הממוצע עמד על 28.8 סנט לגבעול, רק 1.8%- פחות מהמחיר הממוצע של השבוע מס' 48. זאת בעוד הכמות הכללית הייתה נמוכה בשיעור 2.8%- מזו של השבוע שעבר.

בהשוואה לשבוע המקביל אשתקד [ראו בטבלה כאן משמאל] היה המחיר הממוצע גבוה ב-8%+, ואילו הכמות הייתה נמוכה ב-7%- מזו של אשתקד.

המחיר היה גבוה בכמעט 10%+ מזה שהיה בשבוע מס' 49 בשנת 2017 [ראו באיור למעלה מימין].

מחזור המכירות הכללי המצטבר של רויאל פלורהולנד מראשית השנה, עומד עדיין על 2.0%+ ביחס לזה של אשתקד (פרחי קטיף בלבד = 1.3%+) והוא גבוה ב-1.7%+ מזה של 2017.

המקור: RFH Markt Informatie

שמועות פורחות – מבזקי חדשות מן העולם

פיתוח אזור הפרחים החדש באתיופיה מתקדם

התוכנית הגדולה לפיתוח אזור חדש לגידול פרחים באתיופיה, עליו דיווחנו כאן בידיעון מס' 52-2018, מתחילה לקרום עור וגידים, למרות עיכובים שנגרמו בגלל אי-שקט פוליטי ומהומות במדינה.

מדובר, כזכור, באזור קונזילה Kunzila , ליד אגם טאנה, כ-300 ק"מ צפונית-מערבית לבירה אדיס-אבבה. מתוך 170,000 ד' קרקע חקלאית באזור הוקצו 5,000 ד' לגידול פרחים וצמחי-נוי. כרגע ישנן חמש חברות המתכננות להשקיע ולפתח משקי-גידול באזור; אחת מגרמניה, אחת מבלגיה, ושלוש מהולנד. החתימה על חוזי החכירה תוכננה לסוף אוקטובר, אך אז פרצו מהומות באזור אורומיה, ונוצרה אי-בהירות פוליטית במדינה. בינתיים חתמה חברה אחת על החוזה, והשאר מתוכננות לעשות זאת בקרוב, אם-כי נראה שהן עדיין מהססות. אמנם המהומות היו רק באזור אורומיה המרוחק, אך האירועים הכניסו חששות בכל רחבי המדינה.

השלטון החדש באתיופיה מביא בשׂוֺרה של יותר חופש ועידוד יזמות, אך תקופת המעבר יוצרת עיכובים. למשל: האחריות להשקעות בפיתוח עברה מן הממשלה המרכזית לממשלה האזורית, ודרוש זמן להתארגנות; ועוד בעיות מסוג זה. מצד-שני, טוענים המשקיעים, האדמות המיועדות לפיתוח הן בבעלות ממשלתית, ואין מדובר בפינוי חקלאים שנאחזו בהן, מה שמביא גם לשת"פ מלא עם הגורמים המקומיים. כל הצדדים מנסים לשדר אופטימיות.

חמשת החברות המתכננות להתבסס באזור הקימו חברת-גג משותפת, אשר תנהל פעילויות משותפות שלהן, כמו למשל הובלה לשדה התעופה, ועוד. מתוכננת השקעה של כ-55 מיליון $ [כנראה בנוסף להשקעה בתשתית שתממן הממשלה] והתוכנית הכלכלית צופה הכנסות מיצוא תוצרת בסדר-גודל של 65 מיליון $ בשנה. יגדלו וורדים, פרחי-קיץ, וייחורים. מבטיחים להעסיק כ-10,000 עובדים באופן ישיר. כל זה אמור להתווסף ל-17,000 הדונמים הקיימים בענף הפרחים באתיופיה. [כאמור, הכל מותנה בכך שהמצב הפוליטי במדינה לא יתדרדר, והיציבות תחזור לשרור באתיופיה]

המקור: 25/11/2019 Vakblad vd Bloemisterij

האיחוד האירופי מחמיר את תקנות הפיקוח על יבוא צמחים

החל ב-14 בדצמבר נכנסו לתוקף תקנות הגנת-הצומח חדשות של רשויות האיחוד האירופי באשר למסחר, יבוא, ויצוא של צמחי-נוי. מעיון בפרסומים מסתבר שאין בשינויים כל נגיעה לפרחי קטיף, ומדובר ברשימה לא ארוכה של צמחים. נראה כי העומס העיקרי של התקנות נוגע לחובת הרישום והרישוי של מי שעוסק ביבוא ובסחר בצמחי-נוי.

עם או בלי קשר, פורסמו לאחרונה תוצאות של מחקר חדש שבִּצעה קבוצת חוקרים מאוניברסיטת ווכנינגן ההולנדית; הם טוענים שהרשויות בהולנד ובאיחוד האירופי מקשים ללא צורך על אישורם לשימוש חקלאי של אמצעי-הדברה ביולוגיים, ובכך מעכבים את ההתקדמות לקראת חקלאות יותר 'נקיה' וידידותית לסביבה.

לאחרונה פורסם כי שני חומרים ביולוגיים אושרו לשימוש בהולנד. הם משמשים להדברת בוטריטיס ופוזריום.

המקורות: BPNieuws 20/11/2019 + FloralDaily 27/11/2019

מתאמצים להפחית את השימוש בפלסטיק לאריזת פרחים

הפחתת השימוש באריזות לשימוש חד-פעמי, ומציאת תחליפים לחומרי אריזה מפלסטיק, הופכת למשימה בעלת חשיבות גוברת והולכת בענף הפרחים. בעקבות המגמה לייצור ידידותי לסביבה ועבודה בתנאי 'קיימוּת', נראה שהדרישה לאריזות מתכלות, ולמִחזוּר חומרי אריזה, תלך ותהפוך לתנאי-סף מצד הלקוחות הגדולים בענף.

עם-זאת, היוזמות שננקטו עד כה, אינן מרשימות ביותר; או, נכון יותר לומר, טרם הביאו להישגים מהפכניים, למרות שהן תורמות בהחלט להפחתת הצטברות שאריות הפלסטיק בענף.

בהולנד פועלת יוזמת Circular Plastics, המשותפת לכמה גורמים בענף, בהובלתה של חב' פרסקו Fresco Flowers, תוך שת"פ עם רויאל פלורהולנד. הם דואגים לכך שכל האריזות מפוליאתילן ומפוליפרופילן בהן נעשה שימוש בשרשרת המוצר ברויאל פלורהולנד – ייאספו ויועברו למחזוּר, ומייצרים מהם שקיות לאריזת פרחים; כלומר: נעשה בהן שימוש-חוזר בענף. לא נלאה את קוראינו בפרטים; המתעניינים יכולים לגלוש לאתר www.frescoflowers.nl.

בארה"ב וקנדה פועלת חב' Temkin בבעלותו של נועם טמקין, אשר מייצרת שלושה סוגי אריזות לפרחים שהן 'פחות מזהמות' מעטיפות הפלסטיק הרגילות. מדובר ב'נייר מינרלי' שיש בו רק 50% פלסטיק והוא ניתן למחזוּר מלא; 'יריעה ביולוגית' Biologic Film שהוא תערובת של פולימר עם חומר צמחי מתפוחי-אדמה, וגם מוצר המכונה 'עטיפת אבן' Stone Wrap, המבוסס על אבן-גיר, אינו ניתן למחזוּר, אין בו פלסטיק בכלל, וייצורו אינו פוגע בסביבה.
גם כאן, נסתפק בהפניית הקורא המתעניין בפרטים נוספים לאתר החברה: www.gotemkin.com.

[רצינו רק להראות שהנושא תופס תאוצה, ולהביא למודעוּת של קוראינו עוד תחום בענף אשר עומדים לחול בו שינויים]

המקור : 12/11/2019 FloralDaily