ידיעוני רויאל פלורהולנד - 2019

ידיעון רויאל פלורהולנד - מספר 47 2019

חדשות רויאל פלורהולנד

תזכורת: מפגשי המגדלים בישראל עם נציגי רויאל פלורהולנד

במסגרת המפגשים האזוריים שמארגנת 'מועצת החברים' בשיתוף ההנהלה ו'מועצת הייעוץ' במשך חודש נובמבר, ייערכו שני מפגשים כאלה גם בישראל. כפי שנמסר בהודעה שקבלו כל המגדלים בדוא"ל, הם יתקיימו:

מפגש ראשון ביום שני 25/11 בשעה 16:00 בגבעת חן

מפגש שני ביום שלישי 26/11 בשעה 10:00 בתלמי יוסף

הנציגים מהולנד טורחים בימים אלה לתרגם לעברית את המצגות, ואת הכתוביות בסרטונים, בכדי לספק למגדלים בישראל הסברים ברורים אודות מה שקורה במערכת המכרזות, ולאפשר להם להבין את ההצעות להחלטה

. השתתפות החברים חשובה ורצויה; זו ההזדמנות שלכם להשפיע על החלטות חשובות של הארגון.

נמסר ע"י ירון כוכבי

היריד המסחרי במספרים

בתחילת השבוע שעבר התפרסמו כמה נתונים על היריד באלסמיר, אשר טרם נודעו בעת עריכת הידיעון הקודם: זה היה היריד ה-21, במתכונת הנוכחית. הוא השתרע על-פני 25,000 מ"ר במבנה של מכרזת אלסמיר, ובקרו בו כ-20,000 אנשים. ביריד הציגו כ-750 בעלי-דוכנים. מהם: 400 מגדלי צמחים, 200 מגדלי פרחי-קטיף, ועוד 150ספקי שירותים שונים לענף, כמו מטפחי-זנים, יצרני אריזות, וחברות מסחר. היריד כולו היה בסימן ההיערכות לייצור ושיווק בתנאי קיימוּת; משקים גדולים והתאגדויות-מגדלים הציגו את החידושים וההתאמות שהם מכניסים כדי לעמוד בדרישות השוק; הכל בכדי להרשים את הקונים הפוטנציאליים, כמובן. נשמעה טענה של מבקרים ביריד כי האזור שהוקצה לפרחי-קטיף היה 'נסתר' במידה מסוימת, והיה צורך לחפש את הדרך אליו. ביריד IFTF שהתקיים במקביל בעיירה הסמוכה פייפהאיוזן הציגו כ-300 חברות. ביניהן חברות גידול פרחים מחו"ל, וכן ספָּקי שירותים וציוד טכני לענף. גם כאן שלטה 'הקיימוּת' בכיפה. לא מצאנו דיווח על מספר המבקרים ביריד זה.

המקורות: BPNieuws 8+11/11/2019

המחלקה לטיפול בפרחים הפגינה נוכחות ביריד המסחרי באלסמיר

המחלקה לטיפול בפרחים מט"פ, מסכמת כהצלחה את היריד המסחרי באלסמיר. יום רביעי היה העמוס ביותר ובימים חמישי ושישי היה שקט, יחסית.

לראשונה מאז יש למחלקה ביתן ביריד ניתנה למגדלים אפשרות להשתתף (תמורת תשלום) בביתן. המשתתף קיבל שולחן וכסאות שמורים לקביעת פגישות עם לקוחותיו, הלוגו שלו הודפס בגדול על קיר הביתן, והוקצה לו עמוד שזירה להצגת הפרחים שלו. אחד המגדלים החליט שלא להציג ביריד המקביל ולהסתפק בהצגת המוצרים אצלנו וחסך בכך 90% מהעלויות שלו. מגדלים נוספים כבר הביעו עניין בסידור כזה לשנה הבאה; מה שמלמד שהרעיון היה מוצלח.

לצד המגדלים שכבר משתמשים בשירותי המחלקה, קיימנו פגישות עם כמה מגדלים נוספים, ונראה לנו שלפחות חלק מהם ייבחרו להשתמש בעתיד בשירותי המחלקה.

עניין מיוחד עוררה מחלקת הביצוע שפתחנו לא מכבר באלסמיר (כ-20 שנה לאחר שמחלקת היבוא שם נסגרה) המחלקה עדיין קטנה אבל לא כך העניין שמגדלים מגלים בשירות שלנו. אנחנו צופים לפיתוח מהיר שם.

תשומת-לב מיוחדת משכו פרחים של אחד ממגדלינו מאיטליה, שהיו עטופים בנייר. בכוונת המגדל לעבור במהלך 2020 לעטיפת כל הפרחים המשווקים בעטיפה כזו, במקום עטיפת הפלסטיק שנמצאת היום בשימוש; זאת על-מנת לענות על דרישות הולכות ומחמירות מצד הלקוחות בנושא הגנת הסביבה.

יש לנו רעיונות נוספים לקראת היריד ב-2020, אבל יש לנו עוד שנה שלמה להכין אותם... כאמור, מבחינתנו היריד היה מוצלח ביותר.

כתב – ניצן מוקסיי

סקר שנתי אודות שביעות-הרצון משרותי רויאל פלורהולנד

כמו אשתקד, גם השנה יתבצע סקר-שביעות-רצון בין מקבלי השרות (מגדלים ולקוחות) של רויאל פלורהולנד.

החל מיום רביעי, 13 בנובמבר, יקבלו הנדגמים שאלון דיגיטלי מחברת הסקרים המבצעת את הסקר, MSI-ACI. מילוי השאלון אינו אמור לקחת יותר מעשר דקות, והנכם מתבקשים להחזירו עם התשובות לפני 1 בדצמבר.

הנהלת רויאל פלורהולנד רואה חשיבות רבה בסקר הזה, ומשתדלת להתאים את שירותיה לרצונות המשתמשים הנובעים ממנו. מציינים שאשתקד, בעקבות ממצאי הסקר, נרכשו 15,000 עגלות-מכרזה, ננקטו צעדים יעילים להקדמת זמן המסירה של הפרחים ללקוחות, הוקדמה התחלת המכירות בימי-שיא, והוקם 'מרכז קשר' לטיפול בפניות הקניינים והמגדלים.

לכן, חשוב מאוד להשתתף ולענות ברצינות על שאלון הסקר, ובדרך זו להשפיע על טיב השרות בנקודות החשובות לך.

המקור: RFH Nieuws 04/11/2019

בשוקי הפרחים באירופה

תחזית מזג האוויר לערים באירופה

המקור: Het Nieuwsblad

מחירים וכמויות בשעונים בהשוואה לאשתקד

העקומה שלעיל מראה את הערכים המוחלטים של מחירי פרחי קטיף בשעונים בשלוש השנים האחרונות.

בטבלה משמאל מופיעים ערכי הכמות והמחיר, ושיעורי השינוי בשבוע המדווח, לעומת השבוע המקביל אשתקד. (הטבלה אינה כוללת מוצרים אשר השינויים בהם לעומת אשתקד היו מזעריים).

הערה: הטבלה אינה מראה את נתוני המכירה של צמחי-גן, אך הם אכן כלולים בנתון המסכם את סה"כ המכירות.

בשבוע מס' 45 מחירי הפרחים בשעונים היו נמוכים מאלה של השבוע הקודם. הממוצע עמד על 28 סנט לגבעול, 5%- פחות מהמחיר הממוצע של השבוע מס' 44. זאת בעוד הכמות הכללית הייתה נמוכה ב-9.5%- מזו של השבוע שעבר.
בהשוואה לשבוע המקביל אשתקד היה המחיר הממוצע נמוך ב-5%-, והכמות הייתה קטנה ב-2%- מזו של אשתקד.
המחיר היה גבוה ב-1.5%+ מזה שהיה בשבוע מס' 45 בשנת 2017.

בשבוע מס' 46 מחירי הפרחים בשעונים היו עלו לעומת השבוע הקודם. הממוצע עמד על כמעט 31 סנט לגבעול, 9%+ יותר מהמחיר הממוצע של השבוע מס' 45. זאת בעוד הכמות הכללית הייתה גבוההב-3%+ מזו של השבוע שעבר.

בהשוואה לשבוע המקביל אשתקד [ראו בטבלה כאן משמאל] היה המחיר הממוצע גבוה ב-4%+, ואילו הכמות הייתה נמוכה ב-7%- מזו של אשתקד.

המחיר היה גבוה ב-4.4%+ מזה שהיה בשבוע מס' 46 בשנת 2017 [ראו באיור למעלה מימין].

מחזור המכירות הכללי המצטבר של רויאל פלורהולנד מראשית השנה, עומד עתה עדיין על 1.9%+ ביחס לזה של אשתקד (פרחי קטיף בלבד = 1.1%+) והוא גבוה ב-1.6%+ מזה של 2017.

המקור: RFH Markt Informatie

שמועות פורחות – מבזקי חדשות מן העולם

"שנה סבירה לענף הפרחים בהולנד"

כלכלני הבנק ההולנדי רבובנק Rabobank, המקיימים מעקב מתמיד אחרי ענפי החקלאות בהולנד, סיכמו לאחרונה את מצב העסקים של ענף הפרחים וצמחי-הנוי בהולנד בשלושת הרבעונים הראשונים של 2019, והגדירו אותו "סביר". המדד שלהם, אותו הם מכנים 'בָּרומטר' [מד-לחץ בעברית], עומד ברבעון השלישי על 6.88 נקודות, לעומת 6.52 ברבעון השני. מכך הם מעריכים ששנת 2019 תהיה 'סבירה' עבור המגדלים בענף, כמובן תוך הפרשים גדולים בין משק למשק. במגזר פרחי הקטיף המצב הוא הכי פחות טוב. הם מונים את הירידה במחירי גרברה וורדים אדומים כגורם העיקרי לנסיגה עבור המגדלים בהולנד. כמו-כן קיימת דאגה בקרב המגדלים בעקבות האיסור שהוטל ע"י האיחוד האירופי על שימוש בכמה חומרי הדברה חשובים. מגזר גידול פקעות ובצלים נהנה מיבולים טובים ומרמת הזמנות טובה. אם-כי מחירי הצבעונים עדיין לא עלו. במגזר צמחי-הבית המצב טוב יותר. צמחים ירוקים נהנים מביקוש טוב. אבל עדיין מעיב על המגזר המשבר במחירי סחלב פלנופסיס, אשר טרם חלף.

המקור: 14/11/2019 Vakblad vd Bloemisterij

מתרחב יצוא ענפי קישוט ירוקים מקולומביה

בשמונת החודשים הראשונים של 2019 גדל יצוא הירוקים מקולומביה בשיעור כ-15%+ בכמות, וב-12.5%+ בפדיון הכספי, בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד. היצוא הזה הסתכם ל-9.4 מיליון $ ול-1,790 טונות.

למעלה ממחצית היצוא הזה הופנה לארה"ב. השאר למגוון רחב של מדינות, כולל לאקוודור השכנה, ולאירופה. חודש מאי מהווה את השיא השנתי בכמויות היצוא, אך הפדיון בפברואר גבוה ממנו. אוגוסט הוא החודש החלש בשנה בהיקף יצוא הירוקים.

השנה חלה עלייה בשיעור המשלוחים בים ובמשאיות, אולם עדיין קרוב ל-80% מהיצוא נעשה במשלוחים אוויריים.

המגמה הזאת נוצרה מתוך המעבר של מגדלים רבים בדרום-אמריקה להכין בעצמם אגדים מעורבים ליצוא, מה שמצריך גידול עצמי של מגוון 'מלאנים'; כפי שדיווחנו בכתבה בידיעון מס' 35 .

[לא מצאנו פרסום המפרט את סוגי הענפים הירוקים הגדלים בקולומביה, מלבד העובדה שמדובר בכ-20 סוגים שונים. הנתונים הנ"ל אינם מבהירים האם הם מתייחסים ליצוא ירוקים 'נטו', או שהם כוללים גם את יצוא הענפים ששולבו בתוך אגדים מעורבים]

המקורות: FloralDaily / Asocolflores 13/11/2019

מחפשים מגדלים להספקת פרחים מיובשים

בהמשך לידיעה שהבאנו כאן בידיעון מס' 41 אודות חידוש הביקושים לפרחים מיובשים, הופיעה בשבוע שעבר ידיעה בתקשורת הענפית ההולנדית אודות שלוש חברות העוסקות בהפצת פרחים יבשים, אשר סובלות ממחסור בתוצרת, ומחפשות מגדלים שיוכלו לספק להן פרחים מיובשים.

המעוניינים יכולים לבקר באתרים של החברות הללו:

Lamboo Dried & DecoHBX Natural Living & Decofleur

המקור: 14/11/2019 Vakblad vd Bloemisterij

טוענים לפריצת-דרך בשמירת טריוּת הפרח בזמן ההובלה

חברה באקוודור, העוסקת ביצוא וורדים, טוענת שפיתחה, תוך שימוש בחומר לשימור טריות הפרח של חב' 'קריסל' Chrysal, שיטה שהצליחה לשמר את טריות הוורדים בזמן ההובלה, ואחריה באגרטל, באיכות ללא תקדים.

מדובר בעטיפת גבעולי הפרחים בספוג שהוטבל בחומר של 'קריסל'.

חב'Fresh Flower Growers מאזור Cotopaxi שבאקוודור, הודיעה על פיתוח שיטת Chrysal Arrive Alive אשר לדבריה הוכיחה את יעילותה בניסויים שנערכו. הוורדים המטופלים החזיקו מעמד 23 ימים. [נראה כי לפי שעה השיטה נוסתה רק בוורדים, אך מן-הסתם תנוסה בקרוב גם בפרחים אחרים]

החברה מזמינה את המתעניינים לבקר באתר האינטרנט שלה. נראה שהיא מעוניינת לשווק את השיטה והחומר. והנה הקישור לאתר החברה: jetfreshflowers.com

המקור: BPNieuws 13/11/2019