ידיעוני רויאל פלורהולנד - 2019

ידיעון רויאל פלורהולנד - מספר 45 2019

חדשות רויאל פלורהולנד

המנכ"ל פורשׂ את חזונו באשר לשיטות העבודה העתידיות

בריאיון נרחב למגזין הענפי 'בלומיסטריי' בגיליון של 27 באוקטובר מתאר מנכ"ל רויאל פלורהולנד, סטיוון ואן סכילפחארדה Steven van Schilfgaarde [בתמונה] את צורת העבודה העתידית של המערכת עליה הוא מופקד, כפי שהוא רואה אותה. תקצר היריעה מלצטט את כל פרטי הריאיון, אך נשתדל להביא כאן את המסרים העיקריים שבו.

בשבוע שעבר [ראו בידיעון מס' 44] הבאנו את התייחסותו לאפשרות שהשעונים אולי ייעלמו בעתיד, אם וכאשר מערכת המסחר תשתנה. אבל הריאיון ברובו עסק בעיקר בצדדים הלוגיסטיים של פעילות המכרזות. הוא גאה מאוד במערכת החדשה Floriday וטוען שהיא "הכרטיס שלנו למחר". הוא מאמין שעד סוף השנה הנוכחית יהיו כל המגדלים מחוברים למערכת הזאת, וכי עד סוף השנה הבאה כל המכירה תתבצע באופן דיגיטלי.

כרגע, לדבריו, כ-75% מכלל המגדלים מחוברים למערכת Floriday, וכ-1,400 משתמשים, שהם 42% מכלל החברים, עושים בה שימוש יומיומי. מעתה ועד סוף השנה ההנהלה תריץ קמפיין שמטרתו לעודד את כל המשתמשים לבצע את ההזמנות דרך המערכות FloraXchange, Blueroots ,FloraMondo שכולן קשורות למערכת Floriday. מתוך כלל משתמשי המערכת, מגדלים וקניינים, 42 ממוקמים מחוץ להולנד; עבורם הוכנה גרסה מיוחדת של התוכנה.

המערכת הלוגיסטית הותאמה בשנה האחרונה באופן שהיא מאפשרת גישה ושימוש בשלוש המכרזות הגדולות במקביל, הן לעסקאות בשעון, והן למכירות ישירות. גם מערכת הקשר עם המובילים השונים מותאמת למטרות אלה.

בעיקרון, השינוי הוא בהפרדת התהליך הלוגיסטי מתהליך המכירה; הלוגיסטיקה פועלת באופן עצמאי, ומספקת ללקוחות שירותים שונים תחת הכותרת 'שירותים משלימים' fulfilment services וזה מאפשר גמישות רבה למערכת וללקוחות. למשל: 'מכירה מוקדמת בשעון' נעשית יותר נוחה לביצוע.

סטיוון מדבר גם על שכלול מסלול 'קניה לפי תמונה', ועל התאמת מכרזת אילדה למערכות של המכרזות הגדולות. הוא מסביר כי העובדה שכל מגדל מספק מגוון מצומצם של זנים, ואילו כל קניין רוכש מגוון גדול, תחייב תמיד לקיים מרכז שאליו מביאים את התוצרת, וממנו מפזרים אותה. הוא צופה לכן שהמכרזות השונות תמשכנה להתקיים במיקומים הנוכחיים, גם כאשר תתפתחנה שיטות מכירה 'ארציות'.

הוא מקדיש גם הסבר לדיונים בדבר מודלים/צורות שונות של חברוּת בקואופרטיב, ובמיוחד בהקשר למגדלים מחוץ להולנד, ומבטיח שהנושא ילובן ב'יום הקואופרטיב' שנקבע ל-12 בדצמבר. וכל התוכניות, הוא מסכם, חייבות להתבצע בכדי לבלום את התהליך שקורה בזמן האחרון, בו הולנד מאבדת את חלקה היחסי במסחר הפרחים העולמי.

המקור: Vakblad vd Bloemisterij 25/10/2019

מערכת Insights משפרת את המידע על המסחר המקוון עבור המגדל

לאחרונה הופעלה ברויאל פלורהולנד המערכת החדשה Insights, שמחליפה את מערכת FloraneXt! שהיא למעשה יישומון/אפליקציה של מערכת Floriday.

המערכת מאפשרת למגדל, כפי שמעיד שמה, מבט מיָדי יותר מפורט, והבנה טובה יותר של התפתחות המחירים והמכירות. תצוגה ידידותית-למשתמש מראה את תוצאות המכירה בשעונים, מאפשרת סקירת הקניינים השונים, וגם השוואת התוצאה האישית של המגדל למכירות של כלל המוצרים בקבוצת המוצר שלו.
ניתן לראות גם את התוצאות של מוצר מסוים במכרזות השונות. המערכת מאפשרת למגדל לייצר בעצמו דוחות סטטיסטיים עבור התוצרת שלו, והשוואתם לתוצאה הכללית, לאורך תקופה.
מגדלים שמשתמשים במערכת מעידים שהיא מסייעת להם לקבוע בקלות את המחיר שהם דורשים עבור הפרחים שלהם במכירה ישירה.

השימוש במערכת הוא, לפי-שעה, בחינם עבור מנויי FloraneXt!. המערכת הישנה תפסיק לפעול ב-1 בדצמבר. בכדי להירשם לשרות יש להיות מנוי במערכת Floriday.

למעוניינים – מומלץ לקבל הכוונה וייעוץ מירון כוכבי 054-7920595 או This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it..

המקור: RFH News 15/10/2019

עוד עשרה מוצרים עוברים לשימוש בדלי החדש Fc588

החל מיום 11 בנובמבר יתחיל השימוש בדלי החדש Fc588 להגשה לשעון ולמסירה ישירה עבור קבוצה של עוד 10 מוצרים: לוע-הארי Antirrhinum, קורטם Carthamus, דלפיניום/דורבנית, סולידגו, אלכמיליה Alchemilla, ברסיקה/כרוב Brassica, קיפודן Echinops, אכיניציאה Echinacea, חרחבינה Eryngium, והלניום Helenium. אלה לא יורשו יותר להיות מוגשים במכל הישן.

זהו צעד נוסף במעבר ההדרגתי לשימוש בדלי החדש, כפי שהוסבר בידיעון מס' 35 (וממנו הפניות למידע קודם). השימוש בדלי החדש אסור, כזכור, לפרחים שטרם הועברו רשמית לשימוש בו.

המקור: RFH Nieuws 16/10/2019

בשוקי הפרחים באירופה

תחזית מזג האוויר לערים באירופה

המקור: Het Nieuwsblad

מחירים וכמויות בשעונים בהשוואה לאשתקד

העקומה שלעיל מראה את הערכים המוחלטים של מחירי פרחי קטיף בשעונים בשלוש השנים האחרונות.

בטבלה משמאל מופיעים ערכי הכמות והמחיר, ושיעורי השינוי בשבוע המדווח, לעומת השבוע המקביל אשתקד. (הטבלה אינה כוללת מוצרים אשר השינויים בהם לעומת אשתקד היו מזעריים).

הערה: הטבלה אינה מראה את נתוני המכירה של צמחי-גן, אך הם אכן כלולים בנתון המסכם את סה"כ המכירות.

בשבוע מס' 43 מחירי הפרחים בשעונים היו גבוהים מאלה של השבוע הקודם. הממוצע עמד על 34 סנט לגבעול, 10.3%+ יותר מהמחיר הממוצע של השבוע מס' 42. בעוד הכמות הכללית הייתה גבוהה בכמעט 5%+ מזו של השבוע שעבר.
בהשוואה לשבוע המקביל אשתקד היה המחיר הממוצע גבוה ב-16%+, בעוד הכמות הייתה נמוכה ב-9%- מזו של אשתקד.
המחיר היה גבוה ב-21%+ מזה שהיה בשבוע מס' 43 בשנת 2017.

בשבוע מס' 44 מחירי הפרחים בשעונים היו נמוכים מאלה של השבוע הקודם. הממוצע עמד על כמעט 30 סנט לגבעול, 13%- פחות מהמחיר הממוצע של השבוע מס' 43. זאת בעוד הכמות הכללית הייתה נמוכה ב-3.3%- מזו של השבוע שעבר.

בהשוואה לשבוע המקביל אשתקד [ראו בטבלה כאן משמאל] היה המחיר הממוצע גבוה ב-15%+, והכמות הייתה גבוהה ב-4%+ מזו של אשתקד.

המחיר היה גבוה ב-24%+ מזה שהיה בשבוע מס' 44 בשנת 2017 [ראו באיור למעלה מימין].

מחזור המכירות הכללי המצטבר של רויאל פלורהולנד מראשית השנה, עומד עתה על 2.0%+ ביחס לזה של אשתקד (פרחי קטיף בלבד = 1.3%+) והוא גבוה ב-1.5%+ מזה של 2017.

המקור: RFH Markt Informatie

שמועות פורחות – מבזקי חדשות מן העולם

עלייה חדה בהיקף ההובלה הימית של פרחים מקולומביה לארה"ב

בשמונת החודשים הראשונים של השנה הנוכחית הגיעו בדרך הים לארה"ב 95 מיליון פרחים; זאת לעומת 27 מיליון שנת 2018 כולה. ההיקף השנה כבר היווה 37% מסך כל הפרחים שנשלחו מקולומביה לארה"ב. כך על-פי דברי מרקו פרירי Marco Frieri מחב' PortMiami, המטפלת ברוב המשלוחים הימיים של פרחים, שמרכזה במיאמי.

הפרחים בשנה זו הגיעו לנמל מיאמי ב-349 מכולות מקוררות. מצפים שבשנת 2019 כולה יגיעו בים מקולומביה 120 מיליון פרחים. הפלגה מקולומביה לארה"ב נמשכת כ-4 ימים (תלוי בנמלי המוצא וההגעה). הגידול הדרמטי בהיקף המשלוחים נובע כמובן מחיסכון בעלויות: הובלת פרח בים עולה כמחצית מן העלות בהובלה אווירית.

על התפתחות ההובלה הימית של פרחים בעולם – ראו בידיעון מס' 27 .

המקור: FloralDaily > www.miamidade.gov 28/10/2019

יבוא הפרחים לקרואטיה עולה בהתמדה

יעד חדש, יחסית, ליצוא פרחים באירופה מסתמן בקרואטיה. מסתבר שבשנת 2018 יבוא פרחי-קטיף למדינה הסתכם לכמעט 10 מיליון €, במשקל של כמעט 1,800 טונות. זו הייתה עלייה של קרוב ל-20%+ לעומת שנת 2017.

כך לפי נתונים רשמיים של לשכת המסחר הקרואטית. רוב הפרחים יובאו, כמובן, מהולנד; השאר הגיעו (בעקיפין) דרך סלובניה וגרמניה. למעלה ממחצית ערך היבוא היו וורדים, ואחריהם עמדו החרציות.

בקרואטיה, בה חיים כ-4.27 מיליון תושבים, מגדלים פרחים על-פני 3,000 דונמים, והייצור אינו מספק, כאמור את התצרוכת המקומית העולה.

[הערת העורך: ההיגיון אומר שניתן אולי להסיק מכך משהו גם לגבי הפוטנציאל הטמון בשאר מדינות יוגוסלביה-לשעבר, המונות ביחד בסביבות 25 מיליון תושבים]

המקור: FloralDaily 28/10/2019

המכרזה בברזיל מגדילה את קיבולת השעונים, ומשכללת את המסחר המקוון

מכרזת הפרחים 'הולמברה' Veiling Holambra בברזיל, נוסדה לפני יותר משלושים שנה ע"י מהגרים הולנדים, שמגדלים פרחים באזור סאו-פאולו. זהו קואופרטיב-מגדלים במודל ההולנדי, שזכה כל השנים לסיוע טכני, ואפילו שותפות סמלית, של מכרזת אלסמיר. המכרזה מנוהלת כבר כמה שנים ע"י אנדרה ואן קראויסן André van Kruijssen [בתמונה] מי שניהל לפני-כן את מכרזת 'פלנטיון' בהולנד [ראו פרטים בידיעון מס' 12-2018].

המנכ"ל מדווח עכשיו על ביקוש גואה לשימוש בשירותי המכרזה בכלל ובשעונים בפרט. אשתקד הרחיבו את אולם השעונים מ-370 לכדי 450 עמדות-קניינים, ועכשיו מכינים תוספת שעונים, משלושה לחמישה, לקראת 2020. הם משקיעים גם בקידום-מכירות, ע"י הענקת הכשרה מקצועית לעובדי חנויות פרחים, במטרה לשפר את היכרותם עם מבחר הפרחים, ועם האפשרויות השונות לשימוש בפרחים.

לאחרונה בִּקרו במכרזה מנכ"ל רויאל פלורהולנד סטיוון ואן סכילפחארדה, ויו"ר מועצת הפיקוח ג'ק חוסנס. הביקור מסמל יותר מכל את המשך שיתוף הפעולה עם המכרזות ההולנדיות, והלימוד ההדדי ביניהן, אודות הכנסת שינויים וחידושים בשיטות העבודה, והתאמתן למסחר העתידי. ואן קראויסן מציין כי כל המכרזות מכוונות לאותה המטרה התפעולית: לקוחות יוכלו לרכוש תוצרת באופן מקוון במשך כל שעות היממה, ולקבל את התוצרת שהזמינו באופן מיָדי [וזאת הוא מצהיר למרות העובדה שכיום, כאמור, הם חווים דווקא עלייה בביקוש לרכישה בשעונים].

המקור: Hortipoint 24/10/2019

מקורות מגוונים ומוצרים חדשים במגזר ענפי-הקישוט

מקור מגוון לענפי קישוט ירוקים, מן הפחות ידועים, הוא חב' טרופיפלורה Tropiflora מסרי-לנקה. החברה, בבעלות החב' השוויצרית 'אגרוטרופיק' Agrotropic Group, מגדלת על-פני 250 דונם, בשלושה אתרים שונים בסרי-לנקה, מגוון עשיר, עשרות סוגים של ירוקים. המיקומים השונים באזור הטרופי מאפשרים לה לספק תוצרת במשך כל השנה.
החברה מייצאת ל-13 מדינות, ביניהן לאירופה. החברה זכתה השנה (בשנית) בתואר היצואן המצטיין של סרי-לנקה. לפרטים על החברה והמבחר שלה - www.tropi-flora.com.

מוצר חדש מתחום ענפי הקישוט, גם הוא צמח טרופי במקור, הוכרז לאחרונה ע"י החברה ההולנדית Raadschelders שמרכזה בכפר De Kwakel שליד אלסמיר. החברה מתמחה בגידול שרכים למיניהם. היא יוצאת לשוק עם השרך Phlebodium ‘Davana’ [בתמונה] שהוא בירור של צמח-הבר הידוע Blue Star, המוּכָּר גם כ'שרך כחול' או 'שרך האבץ'. זהו שרך בעל עלים בגוון כחלחל-כסוף. הצמח גדל בטבע ביערות הגשם ובביצות של פלורידה. הוא אוהב אור, אך חשיפה לשמש מזיקה לו.

המוצר החדש הזה יוצג ביריד המסחרי של רויאל פלורהולנד באלסמיר (ביתן 14E) בתחילת נובמבר.
לפרטים על החברה ועל מוצריה - www.raadscheldersvarens.nl.

המקורות: BPNieuws 30+31/10/2019