ידיעוני רויאל פלורהולנד - 2019

ידיעון רויאל פלורהולנד - מספר 44 2019

חדשות רויאל פלורהולנד

היריד המסחרי של רויאל פלורהולנד באלסמיר – כבר בפתח

כמו בכל שנה בתחילת נובמבר, בעוד כ-10 ימים, יתקיים גם השנה היריד המסחרי של רויאל פלורהולנד באלסמיר, אשר הפך כבר לאירוע המרכזי של ענף הפרחים הבינלאומי.

היריד ייפתח ביום רביעי 6 בנובמבר, וייסגר ביום שישי, 8 בנובמבר, במתחם מכרזת אלסמיר. בו-בזמן יתקיים גם 'יריד הפרחנות הבינלאומי' IFTF בעיירה הסמוכה פייפהאויזן. שני האירועים משלימים זה-את-זה במגוון הנושאים שהם מכסים, ומרכזים אליהם את הפעילים בענף מכל העולם; במיוחד, כמובן, את אלה הפעילים בשוק הפרחים האירופי.

את כל הפרטים, כולל זמני הפתיחה ורשימת המציגים אפשר למצוא באתר www.royalfloraholland.com וגם באתר של השבועון Floraculture International באתרים אלה ניתן גם להתעדכן בשלל האירועים הנלווים ליריד.

פרטים על היריד ותכנו, כולל על התצוגות, המצגות, והפעילויות המיוחדות בביתן של רויאל פלורהולנד אפשר לקרוא [באנגלית] בדף המיוחד באתר פלורהולנד; שם אפשר גם להירשם כמבקר ולחסוך זמן בכניסה.

ביריד יהיה גם ביתן (מס' 5.4) של המחלקה לטיפול בפרחים Flower Handling Services. כולם מוזמנים. המבקרים יוזמנו לבקר גם בתחנת העבודה החדשה של המחלקה שנפתחה לאחרונה במכרזת אלסמיר.

המקורות: ניצן מוקסיי + RFH + FCI

הצבעה חוזרת על תכנית קידום המכירות של פרחי-עונה

הצבעה חוזרת לאישור התוכנית '365 ימי-פרחים' 365 Days of Flowers לקידום מכירות של פרחי-עונה/פרחי-קיץ מתקיימת, באופן מקוון, החל מהשבוע שעבר; וההצבעה ה'פיזית', למי שמעוניין, תתקיים ב-7 בנובמבר ביריד אלסמיר.

ההצבעה החוזרת נקראת לאחר שהתוכנית והתקציב המקוריים להמשך מסע-קידום-המכירות של פרחי עונה לא השיג את הרוב הדרוש של 2/3 בדיון הראשון, ב-15 במאי [ראו הסבר בידיעון מס' 39] ההתנגדות לתוכנית באה בזמנו מצד כמה מגדלים גדולים. אלה התנגדו לכך שההיטל למימון הקמפיין ייגבה מכל מחזור המכירה של המגדל. כמו-כן נטען גם ששיעור ההשתתפות בדיון ההוא היה נמוך מדי מכדי לקבל החלטות עקרוניות. לפיכך הוכנה עכשיו תכנית חלופית אשר עברה את אישור 'מועצת הפיקוח'. במקום גביית היטל אחיד בגובה 0.06% ממחזור המכירות, כפי שהוצע בתכנית המקורית, מציגה התוכנית החלופית תעריף גביה של 0.1% עבור 200,000 € הראשונים שמכר המגדל, של 0.5% מהפדיון מ-200,000 ועד 1 מיליון €, ועבור המכירות שמעל 1 מיליון ישלם המגדל 0.03% מהמכירות.

זכות ההצבעה לנושא זה קשורה להיקף המכירות שביצע המגדל במכרזות רויאל פלורהולנד; אך לפי מפתח שלפיו לכל קול של מגדל קטן יהיה 'משקל' גבוה מזה של מגדל גדול, בעקבות ההנחה בהיטל שניתנה למגדלים גדולים.

יוזמי ההצעה, המנהלים את קמפיין '365 ימי-פרחים' מציעים להמשיך את התוכנית לשנתיים נוספות, לאור התוצאות הטובות שהביאו השנתיים הראשונות להפעלתה, אשר הביאו לעלייה בביקוש ובמחיר של מספר פרחים, לצד הגברת המודעוּת לקבוצת הפרחים הזו בקרב הצרכנים, באופן כללי.

תהליך ההצבעה המקוונת יהיה פשוט הפעם: החבר קיבל בדוא"ל קישורית, וכן שם-משתמש וסיסמה באמצעותם הוא יכול להיכנס לדף ההצבעה, ולהצביע. ההצבעה, כאמור, כבר החלה.

הזקוקים להסבר יותר מפורט יכולים לפנות אל ירון כוכבי 054-7920595 או This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. .המעוניינים יוכלו לקבל מירון גם מצגת [באנגלית] המפרטת את ההצעה ואת זכויות ההצבעה.

המקורות: RFH Presentation + Vakblad vd Bloemisterij 17/10/2019

תגובה נזעמת להצהרת המנכ"ל כי "השעונים ייעלמו"

עם פרסום הידיעה על ריאיון שהעניק מנכ"ל רויאל פלורהולנד למגזין הענפי בשבוע שעבר [ראו בידיעון מס' 43] ועוד בטרם הופץ השבועון עם הריאיון המלא, נזעקו ראשי קבוצת Flora Futura למחות על ההצהרה/הערכה שלו כי "השעונים ייעלמו", ולבקש הבהרות.

Flora Futura הוא ארגון של מגדלים וסוחרי צמחים ופרחים, שהוקם מתוך וועד-הפעולה 'להציל את השעונים', אשר אילץ בספטמבר 2017 את הנהלת הקואופרטיב לכנס אסיפה כללית מיוחדת, בה הוצהר כי אין כוונה להפסיק את פעולת השעונים. הם טוענים עכשיו כי רק בפגישה האחרונה שלהם עם נציגי ההנהלה, ב-10 באוקטובר, קבלו מסר שונה לחלוטין. [על פעילות הארגון בזמן האחרון ראו בידיעון מס' 37] הם דרשו שוב הבהרות, והטילו ספק באמינות השיחות שנוהלו עמם. הם גם הכריזו שיכנסו את כל חברי הארגון כדי לנקוט עמדה משותפת בנושא.

תגובת המנכ"ל סטיוון ואן סכילפחארדה Steven van Schilfgaarde לא נמסרה רשמית, אך הוא או נציגיו דאגו, ככל הנראה, שמערכת המגזין תפרסם ציטוט יותר נרחב מדבריו בראיון, בבחינת "דבריו הוצאו מהקשרם". מסתבר שהוא תיאר מספר תרחישים להתפתחות העתידית של שיטות המכירה במכרזות, ובמסגרת זו אמר שהשעונים ייעלמו במקרה שהשיטה תשתנה, או במקרה שהלקוחות לא יאיישו יותר את הטריבונות באולמות-השעונים.

[בינתיים התפרסם ברשת הנוסח המלא של הריאיון - גם באנגלית. ניתן להבין ממנו כי החזון של המנכ"ל אינו כולל בהכרח היעלמות השעונים, אך הוא צופה שינויים מפליגים בשיטות המכירה והפיזור של התוצרת. אנו נביא תמצית מן הפרסום החשוב הזה בגיליון הבא של הידיעון. המנכ"ל מבטיח הבהרות ב'יום הקואופרטיב' שנקבע ל-12 בדצמבר]

המקורות: Vakblad vd Bloemisterij 23/10/2019 + Hortipoint 25/10/2019

בשוקי הפרחים באירופה

תחזית מזג האוויר לערים באירופה

המקור: Het Nieuwsblad

מחירים וכמויות בשעונים בהשוואה לאשתקד

העקומה שלעיל מראה את הערכים המוחלטים של מחירי פרחי קטיף בשעונים בשלוש השנים האחרונות.

בטבלה משמאל מופיעים ערכי הכמות והמחיר, ושיעורי השינוי בשבוע המדווח, לעומת השבוע המקביל אשתקד. (הטבלה אינה כוללת מוצרים אשר השינויים בהם לעומת אשתקד היו מזעריים).

הערה: הטבלה אינה מראה את נתוני המכירה של צמחי-גן, אך הם אכן כלולים בנתון המסכם את סה"כ המכירות.

בשבוע מס' 42 מחירי הפרחים בשעונים היו גבוהים מאלה של השבוע הקודם. הממוצע עמד על 31 סנט לגבעול, כ-6%+ יותר מהמחיר הממוצע של השבוע מס' 41. וזאת למרות שהכמות הכללית הייתה גבוהה ב-4%+ מזו של השבוע שעבר.
בהשוואה לשבוע המקביל אשתקד היה המחיר הממוצע גבוה ב-22%+ (!) בעוד הכמות הייתה נמוכה ב-13%- מזו של אשתקד.
המחיר היה גבוה ב-16%+ מזה שהיה בשבוע מס' 42 בשנת 2017.

בשבוע מס' 43 מחירי הפרחים בשעונים היו גבוהים מאלה של השבוע הקודם. הממוצע עמד על 34 סנט לגבעול, 10.3%+ יותר מהמחיר הממוצע של השבוע מס' 42. בעוד הכמות הכללית הייתה גבוהה בכמעט 5%+ מזו של השבוע שעבר.

בהשוואה לשבוע המקביל אשתקד [ראו בטבלה כאן משמאל] היה המחיר הממוצע גבוה ב-16%+, בעוד הכמות הייתה נמוכה ב-9%- מזו של אשתקד.

המחיר היה גבוה ב-21%+ מזה שהיה בשבוע מס' 43 בשנת 2017 [ראו באיור למעלה מימין].

מחזור המכירות הכללי המצטבר של רויאל פלורהולנד מראשית השנה, עומד עתה על 1.7%+ ביחס לזה של אשתקד (פרחי קטיף בלבד = 0.9%+) והוא גבוה ב-1.2%+ מזה של 2017.

המקור: RFH Markt Informatie

שמועות פורחות – מבזקי חדשות מן העולם

כרגיל – שבוע מלא פעילות בינלאומית בנובמבר בהולנד

כמו בכל שנה, סביב היריד המסחרי של רויאל פלורהולנד באלסמיר [ראו פרטים במדור 'חדשות רויאל פלורהולנד' בידיעון זה] מתקיימים בסביבה, בו-זמנית, אירועים ענפיים נוספים; בראשם 'יריד הפרחנות הבינלאומי' IFTF בעיירה הסמוכה פייפהאויזן, המאורגן ע"י חברת הירידים הפרטית HPP. הירידים, כאמור, משלימים זה את זה במגוון התצוגות שהם מציעים. שני הירידים יפעלו בימים רביעי – שישי, 6-8 בנובמבר. את כל הפרטים על יריד IFTF, רשימת המציגים וזמני הפעילות, אפשר למצוא בכתובת www.iftf.nl שהיא מדור באתר של חב'  hppexhibitions.com HPP.

במתחם היריד של IFTF יתקיים השנה, בפעם השנייה, כנס Floriforum 2019 מטעם ארגון סוחרי הפרחים הבינלאומי Union Fleurs. הכנס יוקדש השנה לנושא: "הדינמיקה של הלקוחות" Customer Dynamics, ותשמענה בו הרצאות של דמויות מובילות מעולם הפרחים. בין ההרצאות יתקיימו דיונים, על השלכות השינויים בהעדפות הצרכנים על היערכות שרשרת ייצור הפרחים. הכנס יתקיים ערב פתיחת היריד, ביום שלישי, 5 בנובמבר, אחה"צ. ההשתתפות אפשרית בהרשמה ותשלום מראש. לפרטים, לתוכנית המלאה, לשמות המרצים, ולהרשמה: floriforum.com.

המקורות14+17/10/2019 FloralDaily

ועכשיו אתיופיה סובלת ממהומות אלימות...

כאילו כהמשך למהומות וההפגנות אשר משבשות את יצוא הפרחים מקניה ומאקוודור, עליהן דיווחנו כאן לפני שבועיים, בידיעון מס' 42, נודע בשבוע שעבר על הפגנות אלימות גם באתיופיה.

ביום חמישי האחרון פרצו באזור אורומיה, בו מרוכזים חלק נכבד ממשקי הפרחים, מהומות אלימות כנגד נשיא המדינה. האלימות הייתה קיצונית, וגבתה את חייהם של לפחות 67 אנשים. ההתפרעויות כללו חסימת דרכים, שמנעו הובלת תוצרת לשדה התעופה, וגם התפרצויות למשקי-חממות ואילוץ העובדים להפסיק את עבודתם ולהצטרף להפגנות.

הרקע למהומות הוא פוליטי. הנשיא אביי אחמד, שזכה לאחרונה בפרס נובל לשלום על סיום המלחמה עם אריתריאה, מואשם ע"י מתנגדיו הפוליטיים ברדיפת מתנגדיו מבית, ובכוונה לחסל את מנהיגם. עדיין לא ברור היקף הנזק שנגרם ליצוא הפרחים, והאם גל המהומות כבר שכך. גם המתיחוּת מול מצרים, על רקע בניית סכר על הנילוס, אינה מבשרת על 'שקט תעשייתי' במדינה...

המקור: FloralDaily 25/10/2019

עמלים על המצאת תחליפים לפלסטיק לאריזות צמחים ופרחים

בהמשך למידע שהבאנו כאן בידיעון מס' 42 על הלחץ הבינלאומי לצמצום השימוש בחומרים פלסטיים, שאינו פוסח על ענף הפרחים, נודע לאחרונה על השקעה גדולה בפיתוח תחליף לחומר פלסטי לאריזות, על בסיס של עשב-פיל.

חברות השקעה הולנדיות גייסו כמיליון € כהשקעה בחב' Vibers, המתמחה בפיתוח חומרים שונים מעשב-פיל, Miscanthus) ענק), אשר גדל היטב באירופה, גם בקרקעות שוליות, ומפיק יבול גבוה מאוד ליחידת-שטח.

החברה לקחה על עצמה לקיים פרויקט של מחקר-ופיתוח ליצירת חומר אריזה גמיש, שיוכל להחליף שקיות ויריעות פלסטיק, ויהיה ניתן למִחזוּר מלא.

ניתן להבין כי הפיתוח נמצא עדיין בשלבים ראשונים, אך לחברה ישנם כבר מוצרי 'ביו-פלסטיק'. לפרטים: www.vibers.nl.

המקור: BPNieuws 17/10/2019