ידיעוני רויאל פלורהולנד - 2019

ידיעון רויאל פלורהולנד - מספר 42 2019

חדשות רויאל פלורהולנד

המנכ"ל רואה בגניבות הגדולות "קריאת השכמה"

בראיון לכתב-העת הענפי בהולנד טען מנכ"ל רויאל פלורהולנד סטיוון ואן סכילפחארדה Steven van Schilfgaarde כי מקרי הגניבות הגדולות שאירעו לאחרונה, גניבת המיליונים ע"י עובד רויאל פלורהולנד [ראו בידיעון מס' 35], וגניבת עגלות מתמשכת ע"י לקוח של מכרזת פלנטיון [ראו בידיעון מס' 39] צריכים לשמש 'קריאת השכמה' לרויאל פלורהולנד, כמובן, אך גם לכל שאר השחקנים בענף בהולנד.

"בענף שלנו ההתנהלות מבוססת על אמון; וזה טוב. אלא שאנו נוכחים כי עם השתלטות הטכנולוגיה הדיגיטלית על תהליכי העבודה, תרבות-העבודה משתנה בהדרגה". המצב מחייב, לדבריו, היערכות מתאימה, ורויאל פלורהולנד כבר עוסקת בכך.

בתמונה: מוחמד ג.מ., המכונה רֵזֶה, בן-28, שעבד במח' הכספים, המהמר הכפייתי שהצליח להוציא במרמה, במשך תשעה חודשים, 4.3 מיליוני יורו מרויאל פלורהולנד.

המקור: Vakblad vd Bloemisterij 09/10/2019

רויאל פלורהולנד מדווחת לממשלה על צעדיה לצמצום הפגיעה בסביבה

הנהלת רויאל פלורהולנד, באמצעות מנהל התפעול איימה פסמה Yme Pasma, שגרה מכתב מפורט לשַׂרָת התשתיות בממשלת הולנד, הגב' ואן פלדהופן S. van Veldhoven, בתשובה לפנייתה, בו מפורטים האסטרטגיה והצעדים הננקטים בארגון למען 'קיימוּת' בכל שלבי הטיפול בפרחים וצמחי-נוי. המשרד הממשלתי פרסם את המכתב באתר האינטרנט שלו.

המכתב מפרט את הצעדים הננקטים והמתוכננים להפחתת השימוש בפלסטיק באריזת פרחים, לפתח אריזות מחומרים מתכלים או ניתנים למִחזוּר, ולהנהיג אריזות לשימוש רב-פעמי. [בתמונה: משטחי פלסטיק נשלחים למִחזוּר ברויאל פלורהולנד].

המכתב מסביר את המורכבות של החדרת שינויים כאלה בענף הפרחים על כל מרכיביו. רויאל פלורהולנד, כידוע, אינה מחזיקה בבעלות על התוצרת בשום שלב, ולכן אינה יכולה לאלץ את המגדלים-הספקים, וכמובן שלא את הסוחרים, להשתמש באמצעי אריזה מסוים. אולם כגוף המקשר בין כל הפעילים בענף, רויאל פלורהולנד לוקחת על עצמה לבצע את השינוי במערכת כולה. אלא שבנסיבות אלה המהלך חייב להתבצע בשלבים.

[הערת העורך: המכתב אינו מתייחס לצעדים שנוקטת רויאל פלורהולנד לשימוש באנרגיה 'נקיה' בלבד במערכת התפעולית שלה, כפי שנמסר כאן בידיעון מס' 28 ועל כל הצעדים אפשר לקרוא [באנגלית] בכתבה באתר רויאל פלורהולנד]

המקור: BPNieuws 10/10/2019

בשוקי הפרחים באירופה

תחזית מזג האוויר לערים באירופה

המקור: Het Nieuwsblad

מחירים וכמויות בשעונים בהשוואה לאשתקד

העקומה שלעיל מראה את הערכים המוחלטים של מחירי פרחי קטיף בשעונים בשלוש השנים האחרונות.

בטבלה משמאל מופיעים ערכי הכמות והמחיר, ושיעורי השינוי בשבוע המדווח, לעומת השבוע המקביל אשתקד. (הטבלה אינה כוללת מוצרים אשר השינויים בהם לעומת אשתקד היו מזעריים).

הערה: הטבלה אינה מראה את נתוני המכירה של צמחי-גן, אך הם אכן כלולים בנתון המסכם את סה"כ המכירות.

בשבוע מס' 40 מחירי הפרחים בשעונים היו דומים לאלה של השבוע הקודם. הממוצע עמד על 26 סנט לגבעול, 0.7%- פחות מהמחיר הממוצע של השבוע מס' 39. וזאת כשהכמות הכללית הייתה נמוכה ב-2.6%- מזו של השבוע שעבר.
בהשוואה לשבוע המקביל אשתקד היה המחיר הממוצע נמוך ב1%-, בעוד הכמות הייתה גבוהה ב-1%+ מזו של אשתקד.
המחיר היה גבוה בכמעט 2%+ מזה שהיה בשבוע מס' 39 בשנת 2017.

בשבוע מס' 41 מחירי הפרחים בשעונים היו גבוהים מאלה של השבוע הקודם. הממוצע עמד על יותר מ-29 סנט לגבעול, 13%+ מעל המחיר הממוצע של השבוע מס' 40. וזאת כשהכמות הכללית הייתה נמוכה בכמעט 8%- מזו של השבוע שעבר.

בהשוואה לשבוע המקביל אשתקד [ראו בטבלה כאן משמאל] היה המחיר הממוצע גבוה ב-10%+, בעוד הכמות הייתה נמוכה ב-11%- מזו של אשתקד.

המחיר היה גבוה ב-9%+ מזה שהיה בשבוע מס' 40 בשנת 2017 [ראו באיור למעלה מימין].

מחזור המכירות הכללי המצטבר של רויאל פלורהולנד מראשית השנה, עומד על 1.5%+ ביחס לזה של אשתקד (פרחי קטיף בלבד = 0.6%+) והוא גבוה ב-1.0%+ מזה של 2017.

המקור: RFH Markt Informatie

שמועות פורחות – מבזקי חדשות מן העולם

הפגנות שיבשו את יצוא הפרחים באקוודור ובקניה

הפרעות חמורות למהלך התקין של יצוא הפרחים אירעו לאחרונה בעקבות הפגנות-מחאה נגד ממשלות.

באקוודור אירעו בשבוע שעבר הפגנות-ענק נגד העלאת מחירי הדלק, בעקבות ביטול הסובסידיה ע"י הנשיא לנין מורנו. המחאה התבטאה בהשבתה כללית של כל אמצעי התחבורה והתובלה, כולל נמל התעופה של קיטו. מגדלי ויצואני הפרחים לא יכלו להביא את התוצרת לנמל-התעופה, אשר גם הושבת. ארגון יצואני הפרחים Expoflores יצא בהודעה פומבית כי הוא אינו תומך במחאה; הוא מגבה את החלטות הממשלה, ומגנה את 'ניסיונות הסחיטה' של המפגינים. הארגון גם הודיע כי הגיע להסדר עם הממשלה על ליווי צבאי למשאיות שיובילו פרחים לנמל התעופה. בתגובה פשטו מפגינים על 32 משקי פרחים וגרמו להם נזקים כבדים [בתמונה]; בחלק מהמשקים אולצו העובדים להפסיק את עבודתם ולחבור למפגינים. ארגון היצואנים טען שנגרמו נזקים בעשרות מיליוני דולרים, העלולים להסתכם ל-250 מיליון $. עם זאת, היו אזורים שלא נפגעו והמשיכו לייצא. בסוף השבוע שעבר השתרר כאוס כללי במדינה, והממשלה נמלטה מעיר הבירה. בתחילת השבוע הנוכחי דווח על ההסכמת הממשלה לביטול התייקרות הדלק תמורת ביטול ההפגנות. עד לסיום עריכת הידיעון טרם נודע היקף הנזקים ומשך השיבושים שנגרמו בפועל ליצוא הפרחים מאקוודור.

בקניה חסמו מפגינים את הדרך הראשית סביב אגם נאיוושה, מרכז גידול הפרחים ליצוא, במחאה על ההזנחה המתמשכת בטיפול בדרך זו, שלא תוחזקה כבר שנים; וגורמת לנזקים של ממש למכוניות, ולעיכובים מתמשכים בתנועה. הכביש נחסם למשך יומיים רצופים, והסובלים המיידיים היו מגדלי הפרחים, שלא יכלו לשלח את הפרחים לשדה-התעופה, וגם עובדים רבים שלהם לא יכלו להגיע לעבודה. המגדלים, באמצעות ארגונם 'מועצת הפרחים של קניה' KFC מצאו את עצמם בעימות עם האזרחים שארגנו את ההפגנה, ושיתפו פעולה עם הממשלה בארגון שיירה שתעביר משאיות למרות החסימה. זאת, למרבה האירוניה, כשהם עצמם נפגעים יותר מכל ממצב הכביש...

המקורות: 04/10/2019 FloralDaily 27/09 & 04+08/10/2019 + Vakblad vd Bloemisterij

אווירה אופטימית בענף הפרחים בקולומביה

משקיפים שביקרו בתערוכת הפרחים הבינלאומית Proflora 2019 בשבוע הראשון באוקטובר בבוגוטה, בירת קולומביה, מדווחים על אווירה אופטימית אותה פגשו בקרב רוב המגדלים, המטפחים, והיצואנים המקומיים שהציגו ביריד. רבים מהם מדברים על הזדמנויות חדשות שהם מזהים, ועל תוכניות להתרחב.

במיוחד התרשמו המבקרים כי העסקים בציפורן הם במיטבם בימים אלה. זאת בעוד מגדלי הוורדים מתמודדים עם תחרות ממדינות אחרות. בלטה גם המגמה להרחיב את השימוש בתובלה ימית, מסלול שיכול לשפר את כושר התחרות.

אחד הגורמים המעניקים יתרון ליצואנים הוא היחלשות המטבע המקומי מול הדולר האמריקני, מה שמגדיל כמובן את ההכנסה במטבע מקומי.
אך המגדלים טוענים שרוב היתרון הזה מנוטרל ע"י התייקרות התשומות המיובאות, וכי השיפור בתוצאות היצוא נובע כולו מהתחזקות הביקוש.

המקור: FloralDaily 04/10/2019

מחסור בעובדים זרים בהולנד

ענף החקלאות בהולנד אינו יכול להתנהל ללא עובדים זרים; העובדים ההולנדים אינם שׂשׂים לעבוד בחקלאות [נשמע מוכר?...] בשנים האחרונות מלאו בעיקר הפולנים את התפקיד הזה; אלא שבזמן האחרון הם ממעטים להופיע, בעקבות השיפור בכלכלת פולין, המביא לביקוש מוגבר לעובדים במולדתם.

לאחרונה החלו חברות כוח-האדם בהולנד להציע עובדים ממולדבה; למעשה כנראה בעיקר מהחבל האוטונומי שהוא חלק מרומניה, משום שאלה הם בעלי דרכון של האיחוד האירופי, ורשאים לעבוד בהולנד. בשלב זה הם עדיין מתקשים להשתלב, בעיקר משום שרובם אינם דוברים שפה אחרת מלבד רומנית ורוסית.

ואולי בגלל הצורך להחזיק בעובדים הפולנים המתמעטים, נפתח לאחרונה בהולנד קורס לגידול פרחים בשפה הפולנית... מלמדים אותם את יסודות החקלאות בכלל והפרחים בפרט, בתשעה מפגשים שבועיים בשעות אחה"צ.

המקור: BPNieuws 04/10/2019

פועלים להרחיק את הפלסטיק מאריזות הפרחים

ההיסטריה העולמית המציגה (אולי בצדק) את הפלסטיק כאויב האנושות מגיעה גם לענף הפרחים, ובגדול. כנראה מתוך לחץ של רשתות השיווק, המושפעות מדעת הקהל, מופעל לחץ מתמיד על ספקי הפרחים להימנע משימוש בחומרים פלסטיים לאריזת פרחים. המגמה בולטת, לפי שעה, במיוחד בארה"ב ובבריטניה.

מגדלי צמחי-הבית נדרשים כבר זמן רב להחליף את עציצי הפלסטיק; משימה לא פשוטה. יזמים ויצרנים רבים מציעים, חדשות לבקרים, עציצים שיוצרו משאריות נייר, ובכל מקרה, עציצי הפלסטיק מיוצרים מחומרים ממוחזרים.

רשת המרכולים הבריטית סיינסבורי Sainsbury הכריזה על מבצע ניסיוני, לתקופה של 12 שבועות, ב-167 חנויות שלה, בה יארזו אגדי הפרחים הנמכרים ברשת בעטיפות נייר. זאת במסגרת החלטה של החברה להפחית את השימוש בפלסטיק ב-50% עד לשנת 2025. גם המדבקות הסוגרות את העטיפה ומכילות את המידע יוחלפו בחומר הניתן למִחזּור. ספָּקי הפרחים של הרשת נדרשו לוודא שהפרחים אינם נארזים בפלסטיק בשום שלב, מהקטיף ועד החנות.

חברה קולומביאנית המתמחה בהכנה ומשלוח אגדים לפי הזמנה ישירות ללקוחות בארה"ב, בשיתוף עם יצרן אריזות אמריקני, פִּתחה עטיפה חדשה לפרחים, העשויה כולה מנייר וניתנת למִחזוּר. מנהל החברה טוען שהמעבר לאריזה ה'ירוקה' הזו הביא תוך זמן קצר לעלייה במכירות הישירות בשיעור 300%+ (!) במיוחד בהזמנות של זרי-כלה לחתונות. גם כאן הם מצהירים שדאגו לאריזות מתכלות לכל אורך מסלול הפרח, מהחממה עד החנות. נראה שהשקיעו גם בשיפור המראה האסתטי של העטיפה. [אפשר להניח כי בעקבות הידיעה הזו ינקטו חברות נוספות בצעד דומה].

חברה הולנדית לייצור אריזות, Koen Pack, הצהירה לאחרונה על פיתוח עטיפה לאגדי פרחים מ'נייר דוחה מים' [בתמונה] השקיות החדשות נותנות, לדברי היצרן, לאגד מראה רענן וטבעי, בעוד העטיפה שומרת על מראה לאורך זמן. השקיות ניתנות למחזור-מלא ואפשר לסלק אותן במכלי הנייר-למִחזוּר. המוצר יוצג, לצד מוצרי-אריזת-פרחים אחרים של החברה, בביתן החברה ביריד המסחרי של רויאל פלורהולנד באלסמיר. לפרטים: www.koenpack.com.

המקורות: BPNieuws 08/10/2019 + Floradaily 20+26/09/2019