ידיעוני רויאל פלורהולנד - 2019

ידיעון רויאל פלורהולנד - מספר 41 2019

חדשות רויאל פלורהולנד

המנכ"ל קורא לפעול יחד לחדשנות

בטור אישי [באנגלית] כתב בשבוע שעבר סטיוון ואן סכילפחארדה Steven van Schilfgaarde, מנכ"ל רויאל פלורהולנד [בתמונה], כי שמירה על חדשנות מתמדת היא התנאי לשמירת מעמדה של הולנד כמובילה בענף הפרחים העולמי.

הוא מעלה על נס את החדשנות הטבועה באופי הלאומי ההולנדי, ומביא דוגמאות של חידושים בענף בה הוא נתקל אצל מגדלים. הוא מציין גם את החדשנות בארגון שבראשו הוא עומד, אשר התבטאה לאחרונה בהטמעת הדלי החדש fc588, ומערך שטיפת הדליים החדש במכרזת אלסמיר; חידושים המביאים חיסכון בהוצאות ומייעלים את התהליך.
הוא מאמין שהודות לאמצעים שיקדישו המגדלים, בתמיכת משרד החקלאות ההולנדי, יושקעו סכומים גדולים בשינוי המבנה הארגוני של הענף [אך הוא אינו מפרט].

סטיוון מאמין כי פעולה משותפת ומתואמת של כל הגורמים השותפים למסלול הייצור והשיווק של הפרח יכולה להביא לתוצאה המיטבית, אשר תשאיר אותנו בעמדה מובילה.

המקור: www.hortipoint.nl 03/10/2019

אירוע FloriDAY סימן את השינוי הדיגיטלי בענף

ביום חמישי האחרון התקיים במכרזת נאלדוויק, בפעם הראשונה, אירוע FloriDAY לדיון בתהליך הדיגיטליזציה בענף הפרחים. לקחו בו חלק כ-500 מגדלים.

את האירוע פתח אָד ואן דר אֵנדן Aad van den Enden, מנהל 'פעילות מסחרית ותמיכה' ברויאל פלורהולנד, אשר הציג את חזונו לעתיד הדיגיטלי של הענף, והצעדים שהארגון שלו נוקט בהתאם לכך. "עלינו למהר ולהוביל את השינויים בדרכי המסחר, לפני שאחרים יקדימו אותנו ויתפסו את מקומנו בענף הבינלאומי" הוא מסביר. באמצעות מערכת Floriday תאפשר רויאל פלורהולנד גישה לכל מגדל אל זירת הסחר האלקטרוני העולמי. זוהי תשתית אשר מחזקת את כולנו, "בדיוק כפי שהשכלנו להקים לפני כמאה שנים את המכרזות לפרחים, אשר נתנו בידי המגדלים את השליטה במסחר בענף". את דבריו השלימו שורה של דוברים המעורבים בשלבים השונים של הפעילות המסחרית הדיגיטלית, ובהמשך התקיים דיון בהשתתפות הקהל.

כמעט כל אלה שהתבטאו בדיון סוברים שעל קואופרטיב רויאל פלורהולנד להוביל את ההיערכות הדיגיטלית בענף, ולהניח את התשתית הדרושה לשם-כך. כמחצית מהדוברים הביעו דעה שאין לפתוח את המערכת לשימוש למי שאינו חבר בארגון. אך מומחה הסביר שרק ע"י פתיחת הגישה לכל הפעילים בענף אפשר יהיה להפוך את המערכת למובילה, ולהבטיח שת"פ כללי בענף.

המקור: Floriday 04/10/2019

הכרוזים מזמינים מגדלים מחו"ל לשמור קשר דרכם

בסרטון קצר באנגלית מסביר הכרוז רוד ואן דר האוט Ruud van der Hout ומדגים לקבוצת מגדלים מקניה כיצד עובדת המערכת המטפלת בפרחים שלהם, כולל מערך 'השרות לטיפול בפרחים' Flower Handling Services של הארגון, ומנסה להמחיש כיצד הכרוזים מהווים כתובת עבור המגדלים מחוץ להולנד,

בכדי להבין טוב יותר מה קורה לתוצרת שלהם במכרזה. הוא מזמין כל מגדל המבקר בהולנד ליצור קשר עם הכרוז המתאים, ולקבל הדרכה בשטח.

לצפייה בסרטון - הקישו כאן.

המקור: RFH News 26/09/2019

בשוקי הפרחים באירופה

צעירי אירופה קונים פרחים; צריך לדעת לדבר אליהם

ביום-עיון לשיווק פרחים וצמחי-נוי שהתקיים בהולנד ב-25 בספטמבר נשמעו תובנות חדשות לגבי הרגלי צריכת הפרחים של הצעירים.

במפגש השתתפו כ-130 אנשי מקצוע מהענף, נשמעו הרצאות של דמויות מרכזיות בשיווק בענף, ובראשם מנהלת מח' איסוף מידע שיווקי ברויאל פלורהולנד, ז'וזפין קלאפוויק Josephine Klapwijk, ומנהל BBH המוסד לקידום מכירות הפרחים, דניס ואן דר לוּבֶּה Dennis van der Lubbe.
הם הציגו בפני באי הכנס נתונים המצביעים על עליה ברמת צריכת הפרחים בקרב הדור הצעיר, מה שמכנים באירופה 'דור ה-Y' ו'דור ה-Z', או 'בני האלפיון'- Millennials ; כלומר ילידי 1980-2000, וילידי שנת 2000 והלאה.

בסקרים שנערכו בהולנד, בגרמניה, בבריטניה, ובצרפת נמצא שהצעירים מתעניינים בפרחים ובצמחי-נוי, אך יש להגיע אליהם בדרכים שונות מאלה שהורגלנו בהם בקרב הצרכנים המבוגרים יותר. אלה אנשים שבגרו בעידן האינטרנט, או נולדו לתוכו, והם מגבשים עמדות על-פי השׂיח ברשתות החברתיות.
רובם מגלים רגישות לשאלות עתיד העולם והקיימוּת. מאפיינים אלה צריכים להכתיב את הדרך בה עלינו לפנות אליהם ולחדור לתודעתם.

המקור: BPNieuws 02/10/2019

תחזית מזג האוויר לערים באירופה

המקור: Het Nieuwsblad

מחירים וכמויות בשעונים בהשוואה לאשתקד

העקומה שלעיל מראה את הערכים המוחלטים של מחירי פרחי קטיף בשעונים בשלוש השנים האחרונות.

בטבלה משמאל מופיעים ערכי הכמות והמחיר, ושיעורי השינוי בשבוע המדווח, לעומת השבוע המקביל אשתקד. (הטבלה אינה כוללת מוצרים אשר השינויים בהם לעומת אשתקד היו מזעריים).

הערה: הטבלה אינה מראה את נתוני המכירה של צמחי-גן, אך הם אכן כלולים בנתון המסכם את סה"כ המכירות.

בשבוע מס' 39 מחירי הפרחים בשעונים היו נמוכים מעט מאלה של השבוע הקודם. הממוצע עמד על 26 סנט לגבעול, כ-3%- פחות מהמחיר הממוצע של השבוע מס' 38. וזאת כשהכמות הכללית הייתה גבוהה בכמעט 3%+ מזו של השבוע שעבר.
בהשוואה לשבוע המקביל אשתקד היה המחיר הממוצע גבוה ב-8%+, בעוד הכמות הייתה זהה לזו של אשתקד.
המחיר היה נמוך ביותר מ-4%- מזה שהיה בשבוע מס' 39 בשנת 2017.

בשבוע מס' 40 מחירי הפרחים בשעונים היו דומים לאלה של השבוע הקודם. הממוצע עמד על 26 סנט לגבעול, 0.7%- פחות מהמחיר הממוצע של השבוע מס' 39. וזאת כשהכמות הכללית הייתה נמוכה ב-2.6%- מזו של השבוע שעבר.

בהשוואה לשבוע המקביל אשתקד [ראו בטבלה כאן משמאל] היה המחיר הממוצע נמוך ב1%-, בעוד הכמות הייתה גבוהה ב-1%+ מזו של אשתקד.

המחיר היה גבוה בכמעט 2%+ מזה שהיה בשבוע מס' 39 בשנת 2017 [ראו באיור למעלה מימין].

מחזור המכירות הכללי המצטבר של רויאל פלורהולנד מראשית השנה, עומד עדיין על 1.6%+ ביחס לזה של אשתקד (פרחי קטיף בלבד = 0.6%+) והוא גבוה ב-0.9%+ מזה של 2017 .

המקור: RFH Markt Informatie

שמועות פורחות – מבזקי חדשות מן העולם

החקלאים ההולנדים חשים מקופחים

הפגנת ענק של חקלאים השביתה בשבוע שעבר את העיר האג. 2,500 טרקטורים, וכ-10,000 מפגינים, שהתאספו מכל רחבי הולנד, חסמו במשך שעות את העיר ואת הדרכים המובילות אליה.

החקלאים מוחים על כך שהממשלה והתקשורת הפכו אותם שׂק חבטות בכל הקשור לשמירה על הסביבה; "רואים בנו בעיה, במקום לראות בנו פתרון" הם טוענים.

הגישה הציבורית השלילית מתבטאת בהאשמת החקלאים בפליטת גזי-חממה, וביוזמות שקוראות להטיל עליהם מגבלות שונות, ואף לצמצם את היקף השטח החקלאי המעובד.

ארגון בעלי החממות הביע הזדהות עם מטרות המחאה, אך לא קרא לחבריו להצטרף בפועל להפגנה [על היחס הציבורי לבעלי החממות ראו בידיעון מס' 40 מהשבוע שעבר].

המקור: Hortibiz 01/10/2019

מועמד ישראלי לזכות בפרס השנתי של חב' DFG

קבוצת Dutch Flowers Group (DFG), החברה הגדולה בעולם למסחר סיטונאי בפרחים, מעניקה מדי שנה פרסים למגדלים-ספקים המצטיינים שלה, בשלוש קטגוריות.

צוות שופטים של החברה בוחר את הזוכים מתוך רשימת מועמדים שמכינים המנהלים השונים, וההכרזה החגיגית על הזוכים נעשית בטקס מיוחד בביתן החברה ביריד המסחרי של רויאל פלורהולנד באלסמיר; השנה יתקיים הטקס ביום 7 בנובמבר, בשעה 15:00. בביתן תוצג גם התוצרת של המגדלים הזוכים. לתשומת לבם של המבקרים ביריד.

ברשימת המועמדים שפורסמה לאחרונה נכלל גם מגדל פרחים ישראלי – משק סעידי-רונן משדה-ניצן; מגדלי פרח-השעווה ורוסקוס. כזכור, המשק הזה כבר זכה להיבחר לתואר 'המגָדל העולמי של השנה' של ארגון AIPH לשנת 2018 [ראו כתבה בידיעון מס' 5-2018].

נאחל כולנו הצלחה למשק סעידי-רונן, בתקווה ואמונה שיביאו שוב כבוד למגדלי ישראל.

המקור: DFG

פרחים מיובשים חוזרים לאופנה

בשנות השמונים והתשעים של המאה הקודמת היו הפרחים המיובשים מוצר מבוקש למדי.

מאז ירדה קרנם, ולא תפסו מקום בולט בסל המוצרים בשוקי המערב.

לאחרונה טוענים גורמים בענף כי ניכרת חזרה לקבוצת מוצרים זו, והביקוש להם נמצא שוב בעליה; בעיקר בקרב שוזרי פרחים.

מבקרי תערוכת הפרחים במוסקבה מדווחים כי שמו לב לנוכחות של פרחים מיובשים בלא מעט דוכנים; בעיקר גיפסנית ולימוניום-עדעד.

ישראל, ככל הידוע, אינה מייצאת פרחים מיובשים, מלבד ענפי כותנה, שהם מוצר ישראלי ייחודי בשוק כבר כ-40 שנה.

המידע על ביקוש עולה לפרחים מיובשים ראוי לתשומת-לב גם כאן, מאחר ובישראל מגדלים לא מעט גיפסנית ועדעד [עד כה לא מצאנו מידע על רמת המחירים למיובשים כאלה].

המקור: 27/09/2019 FloralDaily