ידיעוני רויאל פלורהולנד - 2019

ידיעון רויאל פלורהולנד - מספר 40 2019

חדשות רויאל פלורהולנד

המערכות במכרזת אילדה תשודרגנה

במפגש משותף של מגדלים ולקוחות של מכרזת אילדה הצפונית, אשר התקיים לאחרונה, הבהירו נציגי הנהלת רויאל פלורהולנד כי בכוונתם להשקיע בשדרוג המערכות במכרזה, ולהביאן לרמה הנהוגה בשלושת המכרזות הגדולות. כך ישופרו השירותים למגדלים וללקוחות, כגון 'מכירה מוקדמת בשעון' וקביעת מחיר-מינימלי ע"י המגדל, וגם תתאפשר השתלבות של המכרזה בפעילויות כלל-ארציות המתוכננות, כמו 'מכרז ארצי', 'קניה מרחוק', וכיו"ב. יתר-על-כן, נמסר כי מכרזת אילדה תהיה הראשונה לנסות "שיטות מכירה חדשות" [לא נמסר פירוט].

המנכ"ל, סטיפן ואן סכילפחארדה Steven van Schilfgaarde, הצהיר כבר לפני מספר שבועות כי ההנהלה רואה במכרזת אילדה [בתמונה] זרוע חשובה לפעילות רויאל פלורהולנד בצפון המדינה ובאזורים הסמוכים לגבול בגרמניה; "יהיה חבל מאוד אם המרכז הזה ייעלם מן המפה" הוא אמר אז [ראו בידיעון מס' 29] במפגש האחרון, בו השתתפו רבים, הוצגו ע"י וועדה משותפת למגדלים וללקוחות התוכניות המעשיות לשדרוג המערכות, אשר בבסיסן התאמת המערכת הדיגיטלית לזו של שאר המכרזות-האחיות. הובהר כי הייתכנות הכלכלית של ההשקעות הנדרשות תלויה לחלוטין במידת שיתוף הפעולה מצד המגדלים והלקוחות, ומידת המחויבות שלהם לפעילות באמצעות המכרזה. נראה שהמפגש התקיים לצורך בחינת המחויבות הזו.

הוסבר כי ממידה ותיפול החלטה חיובית, השדרוגים יתבצעו במהלך שנת 2020. עם-זאת, הובהר כי השינוי במערכות ייעשה בהדרגה ובשלבים, בכדי לאפשר למשתמשים השתלבות נוחה. הוועדה המשותפת למגדלים וללקוחות תעקוב אחר השינויים ותייעץ להנהלה באשר לקצב הפעלתם.

המקורות: BPNieuws + Vakblad vd Bloemisterij 24/09/2019

ואן דר בייל מביט אחורה בסיפוק

לקראת פרישתו מתפקיד המנהל המסחרי הראשי ברויאל פלורהולנד, לטובת תפקיד בכיר ברשת המרכולים 'אלברט היין' [ראו בידיעון מס' 37] העניק גרהרד ואן דר בייל Gerhard van der Bijl ריאיון למגזין המקצועי ההולנדי, ובו הוא מסכם את שלוש שנותיו בארגון, וגם מפנה מבט לעתיד.

גרהרד הובא לרויאל פלורהולנד, כזכור, בכדי לבצע 'מהפכה דיגיטלית'. הוא אכן הקים מערכות חדשות, ובראשן מערכת Floriday, ועל הישגיו זכה להערכה רבה, גם מצד גופים מקצועיים חיצוניים [גם על כך קראו בידיעון מס' 37]. "היה עלינו להתגבר, קודם-כל, על פיגור רציני בו היו המערכות מצויות", הוא אומר. הוא מבין את הביקורת שמשמיעים מגדלים על-כך ששלב השינויים נמשך זמן-רב, והוא מסביר כי הטמעת תהליכים חדשים אסור לה שתיעשה בבת-אחת ובמהירות; זהו תהליך שחייב להתבצע בשלבים, ודרוש זמן להשלמתו. בעת הכנסת תהליכים חדשים אסור, ואי-אפשר, להתעלם מן המערכות הקיימות.

השלב הבא יהיה מעבר כולל ל'מסחר דיגיטלי', הוא אומר. "כרגע תשומת-הלב ממוקדת בביצוע העסקאות, אך כששלב זה יתייצב – יחלו להופיע יישומים נוספים, אשר ישפרו את התהליך כולו". יופיעו 'סיטונאים וירטואליים', והתהליכים כולם יהיו שקופים יותר, מה שיסייע ביצירת אמון מצד הצרכנים, המעדיפים כיום מוצרים שנוצרו 'בתנאי קיימוּת'. יופיעו גם יישׂומונים/אפליקציות אשר יקלו על כל המשתמשים לגשת אל הנתונים בכל שלב.

המקור: Vakblad vd Bloemisterij 25/09/2019

בשוקי הפרחים באירופה

תחזית מזג האוויר לערים באירופה

המקור: Het Nieuwsblad

מחירים וכמויות בשעונים בהשוואה לאשתקד

העקומה שלעיל מראה את הערכים המוחלטים של מחירי פרחי קטיף בשעונים בשלוש השנים האחרונות.

בטבלה משמאל מופיעים ערכי הכמות והמחיר, ושיעורי השינוי בשבוע המדווח, לעומת השבוע המקביל אשתקד. (הטבלה אינה כוללת מוצרים אשר השינויים בהם לעומת אשתקד היו מזעריים).

הערה: הטבלה אינה מראה את נתוני המכירה של צמחי-גן, אך הם אכן כלולים בנתון המסכם את סה"כ המכירות.

בשבוע מס' 38 מחירי הפרחים בשעונים היו נמוכים קצת מאלה של השבוע הקודם. הממוצע עמד על 27 סנט לגבעול, 2.4%- פחות מהמחיר הממוצע של השבוע מס' 37. וזאת כשהכמות הכללית הייתה גבוהה ב-2.5%+ מזו של השבוע שעבר.

בהשוואה לשבוע המקביל אשתקד היה המחיר הממוצע גבוה ב-9%+, בעוד הכמות הייתה נמוכה ב-5%- מזו של אשתקד.
המחיר היה נמוך בכמעט 12%- מזה שהיה בשבוע מס' 38 בשנת 2017.

בשבוע מס' 39 מחירי הפרחים בשעונים היו נמוכים מעט מאלה של השבוע הקודם. הממוצע עמד על 26 סנט לגבעול, כ-3%- פחות מהמחיר הממוצע של השבוע מס' 38. וזאת כשהכמות הכללית הייתה גבוהה בכמעט 3%+ מזו של השבוע שעבר.

בהשוואה לשבוע המקביל אשתקד [ראו בטבלה כאן משמאל] היה המחיר הממוצע גבוה ב-8%+, בעוד הכמות הייתה זהה לזו של אשתקד.

המחיר היה נמוך ביותר מ-4%- מזה שהיה בשבוע מס' 39 בשנת 2017 [ראו באיור למעלה מימין].

מחזור המכירות הכללי המצטבר של רויאל פלורהולנד מראשית השנה, עומד עתה על 1.6%+ ביחס לזה של אשתקד (פרחי קטיף בלבד = 0.6%+) והוא גבוה ב-0.9%+ מזה של 2017.

המקור: RFH Markt Informatie

שמועות פורחות – מבזקי חדשות מן העולם

תערוכת פרחי הקיץ עוררה עניין רב

בימים 12 עד 15 בספטמבר התקיימה, בפעם ה-34, 'התערוכה השנתית הארצית לפרחי-קיץ', בכנסיה העתיקה בנאלדוויק [ראו פרטים בידיעון מס' 33]. הציגו בה מאה מגדלים, ששלחו 366 מוצגים. בקרו בה כ-16,000 מבקרים.

גופים שונים העניקו פרסים למוצרים שהוצגו, וגם הקהל הרחב דירג את המוצגים; וכך זכו לא מעט פרחי קיץ בפרסים.

ביניהם: ליזיאנטוס כפול פרח מהזן 'אליסה וויט' Alissa White’; ארינגיום 'מג'יקל גרין גלוב' Magical Green Globe; אסקלפיאס 'ביאטריקס' Beatrix; בוורדיה 'רויאל רוזה' Royal Roza, ואסטילבה 'לאוד אנד פראוד' Loud and Proud.

אפשר להתרשם מהתערוכה בכללותה בסרטון קצר ומרהיב. אתר האינטרנט של התערוכה www.nzbt.nl כתוב רק בהולנדית, משום שהתערוכה אינה נחשבת אירוע בינלאומי. האתר אינו מציג תמונות פרטניות של המוצגים שזכו.

המקורות: Greenity + BPNieuws 16/09/2019

בעלי החממות אינם זוכים לחיבוק מן הציבור

הולנד היא, כידוע, מדינה צפופה; לכן קשה למצוא בה מקומות להקמת חממה שיהיו מרוחקים מבתי מגורים או מדרכים ראשיות. מסתבר כי בניגוד לדימוי שנוצר בשנים עברו, הציבור הרחב כבר אינו מתייחס באהדה אל שכניו בעלי החממות, ואינו מוכן להתחשב בהם יותר מדי. שתי ידיעות מן הזמן האחרון יעידו על כך:

  • הרחבת כביש מהיר במחוז ברבנט גרמה לכך שכמה חממות השוכנות לצדי הכביש סובלות מלכלוך הנזרק לעברן מגלגלי אלפי המכוניות החולפות. מאז הרחבת הכביש נאלצים בעלי החממות לנקות את גגות החממה לעתים תכופות, בכדי למנוע הפחתת האור המגיע אל הצמחים. כמו-כן מאגרי מי-ההשקיה שלהם מזדהמים, לטענתם, מזרעי עשבי-בר הצומחים בשולי הכביש, ואינם מטופלים ע"י הרשויות. תביעה לפיצוי כספי שהגישו כמה מהם נדחתה על-הסף ע"י הרשות, בנימוק שאין זו הוצאה גבוהה במיוחד, וכי בעת בניית החממות כבר היה ידוע שהכביש יורחב והוא עתיד לזהם את הסביבה. עם- זאת, הם זכו לפיצוי חד-פעמי עבור הזיהום שנגרם בעת עבודות סלילת הכביש.
  • חממה וותיקה בכפר Delfgauw, בין האג לרוטרדם, נמכרה ע"י מגדל עגבניות למגדל אחר, שהחל לגדל בה וורדים. בעקבות השינוי בגידול, הופעלה בחממה תאורת לילה. וזה מה שגרר מכתב נזעם לעיתון המקומי שנחתם ע"י תושבים רבים בסביבה, המוחים על-כך שהחממה גורמת לשמיים שלהם להיות מוארים באור צהוב, והם דורשים שהתופעה תיפסק... בינתיים לא נודע מה קרה בהמשך למכתב המחאה.

כאמור, אלה רק שתי דוגמאות. ככל הידוע, אין אלה מקרים בודדים או נדירים.

המקורות: BPNieuws 19/09/2019 + FloralDaily 18/09/2019

הולנד תספק הדרכה למניעת מזיקים למגדלים בקניה

הרשויות לפיקוח על תוצרת חקלאית ובריאות המזון בהולנד 'יאמצו' כ-300 מגדלי ויצואני ירקות ופרחים בקניה, וידריכו אותם כיצד לשמור על ניקיון ממזיקים של התוצרת המיוצאת לאירופה.

לאחרונה הוקם אוהל ליד שטח התערוכה החקלאית לחופי אגם נאיוושה בקניה, אשר ישמש מרכז להדרכה בזמן התערוכה הנערכת שם, וגם אחריה. לשם-כך הגיעו למקום מומחים בעלי ניסיון מהולנד. הפעילות מתבצעת בתיאום עם הרשות להגנת-הצומח הקנייתית KEPHIS.

היוזמה לפעילות נולדה בעקבות כמה גילויים של נגיעוּת משלוחי ירקות ופירות ממזרח אפריקה במזיק 'עש התפוח המדומה' False Codling Moth (Thaumatotibia leucotreta), מה שגרם לעצירה זמנית של משלוחי תוצרת טרייה אל מדינות האיחוד האירופי ולאוסטריה, וגם לאיום [שהוכחש] בהטלת חובת בדיקה בגבול של כל המשלוחים ממזרח אפריקה [ראו בידיעון מס' 35]. היוזמים מאמינים כי כדאי וניתן להשקיע במניעת הנגיעוּת בשטחי הגידול.

[הערת העורך: מן הדיווחים בתקשורת קשה להבין מה מידת המעורבות של המבצע בנושא הפרחים, אולם ברור שעצם היוזמה היא נורת אזהרה חמורה גם עבור מגדלי הפרחים במזרח אפריקה]

המקורות: FloralDaily / www.kenyanews.go.ke 19/09/2019

להחזיר את הריח לפרחי-קטיף

רבים מפרחי הקטיף המסחריים, במיוחד וורדים, אִבּדו את ריחם תוך כדי תהליך הבירור והטיפוח של זנים חדשים. כעת ישנם יזמים הפועלים לתיקון החֵסר הזה, לפחות בשלב בו הפרחים בידי הצרכן:

  • שתי חברות בארה"ב, העוסקות שנים רבות בתחומי הצומח, חברו יחדיו והקימו במדינת מיזורי את פרויקט FloraScentials שאמור לפתח חומרים שיחזירו לפרחים את ריחם, כאשר הם מוצגים באגרטל. הם מפתחים עכשיו חומר, ממרכיבים טבעיים חסרי-ריח, אשר ניתן להוסיפו למים באגרטל, והוא יגרום לכך שהפרחים יפיקו ריח 'טבעי'. בשלב זה טרם פורסמו פרטים נוספים; נראה שהיוזמה נמצאת בשלביה הראשונים. [למעוניינים לעקוב אחר הפרויקט מומלץ לגלוש אל blog.floralife.com]
  • גישה שונה הנחתה את פטר פרסון Peter Persoon, מגדל וורדים קנדי, ממוצא הולנדי, אשר הוציא לשוק לאחרונה חומר, אותו הוא מגדיר "משחה מחומרים טבעיים בלבד", המאפשרת לשמר פרחי וורדים ולהעניק להם ריח טבעי. הפרחים המטופלים יחזיקו מעמד באגרטל, לדבריו, למשך שלושה עד חמישה חודשים. לפרטים: naturalfragrancerose.com.

המקורות: FloralDaily 24/09/2019 + FCI Sept. 2019