ידיעוני רויאל פלורהולנד - 2019

ידיעון רויאל פלורהולנד - מספר 39 2019

חדשות רויאל פלורהולנד

מחפשים מועמד/ת לחברוּת ב'מועצת הפיקוח'

בחודש דצמבר הקרוב יפרוש מחברותו ב'מועצת הפיקוח' Supervisory Board נציג החברים-מגדלים אמיל בארנדסה Emiel Barendse. תקופת כהונתו מסתיימת, והוא אינו מעוניין להציג מועמדותו לכהונה נוספת. אמיל הסביר כי התפקיד גוזל זמן רב, וקשה לו לעמוד בעומס לצד ניהול המשק שלו; לכן החליט שלא להמשיך בתפקיד. אי-לכך, מחפשים עכשיו מועמדים להחלפתו כנציג מגדלים במועצה.

המועצה מפקחת על פעילות הנהלת הארגון, וקובעת את מדיניותו. חבריה נבחרים ע"י 'מועצת החברים'.

כל חבר יכול להציע חבר אחר כמועמד/ת, או להציע את עצמו. יש להירשם כמועמד עד יום 4 באוקטובר.

יש להודיע על הצגת מועמדות ע"י משלוח דוא"ל לכתובת This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it..

עוד על המועצה אפשר לקרוא גם בידיעון מס' 9.
על המועצה ועל החברים בה אפשר לקרוא [באנגלית] בדף המיוחד באתר רויאל פלורהולנד.

המקור: RFH News 16/09/2019

הצבעה חוזרת על תכנית קידום פרחי קיץ

לאחר שהתוכנית והתקציב המקוריים להמשך מסע-קידום-המכירות של פרחי עונה לא השיג את הרוב הדרוש של 2/3 [ראו בידיעון מס' 24], הנושא יובא להצבעה חוזרת, ביום 7 בנובמבר, בימי היריד המסחרי השנתי של פלורהולנד באלסמיר. כך החליטו 'וועדות המוצר' FPC לפרחי-עונה, ולפרחי-פקעת.

ההתנגדות לתוכנית באה בזמנו מצד כמה מגדלים גדולים [זכות ההצבעה היא, כזכור, לפי היקפי מחזור המכירות]. אלה התנגדו לכך שההיטל ייגבה מכל מחזור המכירה של המגדל.

לפיכך הוכנה עכשיו תכנית חלופית [פרטיה טרם פורסמו] אשר עברה את אישור 'מועצת הפיקוח'. עד למועד ההצבעה יתקיימו שיחות עם מגדלים להצגת התוכנית החלופית.

התוכנית '365 ימי פרחים' תמשך עד קיץ 2020, וההצבעה נערכת על המשכה לשלוש שנים נוספות. הפרחים הכלולים בקבוצות פרחי העונה ופרחי פקעת, באים מ-2,200 מגדלים, ומגלגלים ברויאל פלורהולנד כ-455 מיליון €, כ-10% מהיקף המחזור הכללי. מדובר על גבייה לקידום מכירות בסדר גודל של 0.06% ממחזור המכירה במכרזות.

המקור: Vakblad vd Bloemisterij 13/09/2019

'סיפורי סבתא' – ראשית הדרך במכרזות ההולנדיות

במלאת שלושים לפטירתו של חברנו צבי שטייניץ ז"ל, שהלך לעולמו ב-24 באוגוסט [ראו בידיעון מס' 35], בחרנו להביא כאן את הדברים שכתב בזמנו צבי לידיעון [ידיעון מס' 41-2013] על תחילת משלוחי הפרחים למכרזות בהולנד:

במסגרת 'סיפורי הסבתא' לרגל מלאות 40 שנה לתחילת מכירת פרחי ישראל במכרזות ההולנדיות, פנינו לצבי שטייניץ, מי שהיה בעת תחילת המשלוחים למכרזת אלסמיר מנהל התפעול של אגף הפרחים באגרקסקו, וממשרדו במסוף החדש בנתב"ג (שזה-אך נחנך!) היה אחראי לארגון המשלוחים ליצוא, ובקשנו ממנו לשתף את קוראינו בזיכרונותיו מאותם ימים ראשונים של עבודה במכרזות. ולמי שאינו יודע: צבי היה העובד הראשון של אגף הפרחים באגרקסקו, אותו הקים יחד עם מקס וייל ז"ל. אח"כ היה גם נציגנו באלסמיר בשנים 1975-78, ואת שירותו הממושך בענף הפרחים סיים כשהיה במשך שנים רבות אחראי לקשר עם מגדלי 'הבורסות' במועצת הפרחים, עד צאתו לגמלאות ב-1990. [בתמונה – צבי מברך בחגיגות המאה לפלורהולנד ברמת גן, 2011]

מספר צבי:

אי אפשר לספר כיצד כל זה התחיל מבלי להזכיר את תרומתו של מקס וייל ז"ל לפתיחת שערי מכרזת VBA בפני מגדלי ישראל. בחלוף השנים הראשונות ליצוא פרחים התברר שהשיווק בשיטת ה'פּוּל' (מחיר אחיד לכל סוג פרח) איננו נותן תשובה הולמת למגדלים המספקים איכות מעולה. למסקנה זו הגיעו לא רק מגדלים, אלא גם מקס וייל מנהל מחלקת הפרחים במשרד החקלאות, ש'הושאל' לאגרקסקו כדי להקים בה אגף לשיווק פרחים. למקס, יליד הולנד ובוגר אוניברסיטת ווכנינגן, היו קשרים טובים עם הנהלת המכרזה ההולנדית הגדולה ביותר, VBA באלסמיר, במיוחד עם מר ווכמן Wegman, אז יו"ר הקואופרטיב. כך החלו שיחות גישוש ראשונות בראשית שנות ה-70. [על פועלו של מקס וייל ראו בידיעון מס' 31-2012 ברשימה שכתב צבי]

הרעיון של שיווק למכרזה הולנדית נתקל בלא מעט התנגדות במערכת 'כרמל' באגרקסקו, שחששה מתחרות שתפגע בה. המגדלים ההולנדים אף הם לא ראו בעין יפה את שיתוף המגדלים הישראליים, "המתחרים שלהם", במערכת היעילה שבנו לעצמם בעמל רב. ואילו הנהלת המכרזה ראתה את היתרונות הכלכליים העשויים לצמוח מאספקת פרחים איכותיים מישראל בחודשי החורף, כאשר האספקה ההולנדית פוחתת ואיכותה יורדת. מה גם שלעובדי המכרזה לא הייתה תעסוקה מלאה בחודשי החורף, וכך גם לכל היצואנים והמובילים. היתרון החשוב היה שהמכרזה יכלה לספק ללקוחותיה, בניגוד לעבר, מבחר פרחים איכותיים גם בחורף. היתרונות היו ברורים לשני הצדדים ובסופו של דבר הוסכם בהולנד וגם בארץ לבחון במשך עונת-יצוא אחת שיווק במכרזה; בשלב ראשון על חשבון אגרקסקו, אף על פי שהפרחים סופקו ישירות ממגדלים, והופיעו בשמם בשעונים. זה התבצע בעונה 1972/73. [על עונת-הניסיון והאנשים שעשו אותה ראו ב'סיפורי סבתא' / 'ההסכם הראשון' בידיעון מס' 35-2013]

למכרזה חוקי משחק משלה לגבי איכות, צורת ההגשה, אחידות הפרחים מזן וגודל; אלה מוכתבים ע"י דרישות והעדפות הקונים (בניגוד להנחיות האיכות במערכת 'כרמל', שנקבעו ע"י אנשי המערכת). במקביל נבחנו גם חיי המדף של פרחי ישראל. הייתה זו שנת מבחן עבור שני הצדדים. המכרזה, מצִדה, צריכה הייתה להכין הציוד לקליטת הפרחים והכנתם לקראת המכירה בשעונים. התפקיד הוטל על סוכן אגרקסקו תיאו ואן ליאוון ז"ל וצוותו. בהמשך הוקמה מחלקת היבוא שגדלה והתרחבה עם הגידול באספקה מישראל.

גם בארץ צריך היה להתארגן להדריך את המגדלים ביחס לאיכות ודרישות המכרזה כיצד לספק את הפרחים. כמו כן להכין תיעוד מתאים, וסימון אריזות הפרחים באופן שיאפשר מכירת תוצרתו של כל מגדל בנפרד. היה זה תהליך איטי ולא פשוט, מאחר והמגדלים מעולם לא ביקרו במכרזה ולא ראו כיצד היא פועלת. גם כאשר התקבלו הדיווחים אודות מצב הפרחים, עבר זמן עד אשר המגדלים הראשונים התרגלו לדרישות; אם כי היו גם כאלה שמהר מאוד הבינו את העיקרון ורשמו לעצמם הצלחה לא מבוטלת אצל הלקוחות, שאף שילמו מחירים הולמים.

שיווק פרחים ישראלים מסודר ישירות ממגדלים ל VBA התחיל בסוף שנת 1973, והנציג-המתאם הראשון היה חומי ינאי, מגדל פרחים ממושב רם-און (שניהל את אגף הפרחים באגרקסקו בעונת 1972/73).

ממש עם פתיחת העונה פרצה מלחמת יום הכיפורים, והיה חשש סביר שפתיחת העונה תִּדָחה למועד בלתי ידוע. ברוב המשקים נותרו נשות המגדלים וילדיהם. למרות הכל, ובזכות תושיית הנשים, ילדיהן, מתנדבים, ועזרה-הדדית במושבים, הוחל בקטיף הפרחים ליצוא. המדריכים המעטים שלא גויסו למלחמה בִּקרו ככל שיכלו במשקי הפרחים בכל חלקי הארץ והדריכו את הנשים. על אף כל הקשיים, החלו להגיע ראשוני הקרטונים עם פרחים למסוף אגרקסקו בשדה התעופה.

מספר הקרטונים הלך וגדל מדי יום. מספר הפרחים שנשלחו ליצוא באוקטובר 1973 ל'כרמל' ולמכרזה עלה על אלה שנשלחו באוקטובר 1972. הלא יאומן קרה, למרות המלחמה, המחסור באנשים, והמחסור בכלי רכב להובלת הפרחים מהמשקים לבתי האריזה ומשם למסוף.

מטוסי אל-על שטסו לארה"ב ('הרכבת האווירית') דרך אמסטרדם הובילו את הפרחים לסכיפהול, ומשם סופקו ללקוחות ביעדים שונים באירופה. האנשים הרבים שלקחו חלק במבצע הקשה הזה, ראויים להערכה מיוחדת.

משנת 1979 הצטרפו בהדרגה כל המכרזות ההולנדיות. בראשית 1980 גם שתי מכרזות גרמניות ואחריהן גם השלישית. הביקוש להצטרף לשיווק אישי ישיר הלך וגבר מדי שנה. ברור היה שלמכירה על שם המגדל יתרון עצום, בתנאי שאיכות הפרחים עומדת בדרישות המקובלות במכרזות ובשוק האירופי.

החזון של מקס וייל התגשם לנגד עיניו.

כתב צבי שטייניץ ז"ל

בשוקי הפרחים באירופה

תחזית מזג האוויר לערים באירופה

המקור: Het Nieuwsblad

פרחי הקיץ בתקופה מס' 9

קבוצות 'פרחי עונה' ו'פרחי-פקעת' רשמה במכירות רויאל פלורהולנד רשמו במכירות רויאל פלורהולנד מחירים נמוכים מעט (6.5%-) תמורת כמות גדולה במקצת (1.6%+) בהשוואה לאשתקד בתקופה מס' 9 – השבועות מס' 33-36.

מי שהחמיץ את המידע בדף הידיעות המיוחד שהופץ – יכול לראות את הפירוט המלא של כמויות ומחירים של כל מוצר בקבוצה דרך הקישור נתוני פרחי-קיץ בתקופה מס' 9.

המקור: Newsletter for suppliers of Seasonal flowers and Bulb flowers assortment - September 2019

מחירים וכמויות בשעונים בהשוואה לאשתקד

העקומה שלעיל מראה את הערכים המוחלטים של מחירי פרחי קטיף בשעונים בשלוש השנים האחרונות.

בטבלה משמאל מופיעים ערכי הכמות והמחיר, ושיעורי השינוי בשבוע המדווח, לעומת השבוע המקביל אשתקד. (הטבלה אינה כוללת מוצרים אשר השינויים בהם לעומת אשתקד היו מזעריים).

הערה: הטבלה אינה מראה את נתוני המכירה של צמחי-גן, אך הם אכן כלולים בנתון המסכם את סה"כ המכירות.

בשבוע מס' 37 מחירי הפרחים בשעונים היו דומים לאלה של השבוע הקודם. הממוצע עמד על 27.6 סנט לגבעול, 0.8%+ יותר מהמחיר הממוצע של השבוע מס' 36. וזאת כשהכמות הכללית הייתה קטנה ב-1.5%- מזו של השבוע שעבר.
בהשוואה לשבוע המקביל אשתקד היה המחיר הממוצע נמוך ב-2%-, בעוד הכמות הייתה קטנה ב-6%- מזו של אשתקד.
המחיר היה נמוך בכמעט 10%- מזה שהיה בשבוע מס' 37 בשנת 2017.

בשבוע מס' 38 מחירי הפרחים בשעונים היו נמוכים קצת מאלה של השבוע הקודם. הממוצע עמד על 27 סנט לגבעול, 2.4%- פחות מהמחיר הממוצע של השבוע מס' 37. וזאת כשהכמות הכללית הייתה גבוהה ב-2.5%+ מזו של השבוע שעבר.

בהשוואה לשבוע המקביל אשתקד [ראו בטבלה כאן משמאל] היה המחיר הממוצע גבוה ב-9%+, בעוד הכמות הייתה נמוכה ב-5%- מזו של אשתקד.
המחיר היה נמוך בכמעט 12%- מזה שהיה בשבוע מס' 38 בשנת 2017 [ראו באיור למעלה מימין].

מחזור המכירות הכללי המצטבר של רויאל פלורהולנד מראשית השנה עומד עתה על 1.5%+ ביחס לזה של אשתקד (פרחי קטיף בלבד = 0.5%+) והוא גבוה ב-1%+ מזה של 2017.

המקור: RFH Markt Informatie

שמועות פורחות – מבזקי חדשות מן העולם

הזדמנויות עסקיות גדולות ממתינות לענף בסין

'ועידת הפסגה העולמית לצמחי-נוי' World Ornamental Horticulture Summit התקיימה בבייג'ינג בימים 11-13 בספטמבר, ביוזמה ובארגון של הארגון העולמי של מגדלי פרחים וצמחי נוי AIPH. כ-300 נציגים, שבאו מ-69 מדינות, לקחו חלק בדיונים, והאזינו להרצאות שנתנו שורת אנשי-מפתח מעולם עסקי הפרחים הבינלאומי.

הדוברים התמקדו בעיקר בהתפתחות הענף בסין. נראה שהייתה הסכמה כללית כי הענף בסין יצמח בקצב מהיר בשנים הקרובות, וכי טמונות בו הזדמנויות עסקיות רבות לאנשי הענף מחוץ לסין: מטפחים, שתלנים, מדריכים, וספקי-ציוד.

הדעה הכללית היא שהייצור המקומי בסין גדל וימשיך לגדול מהר, אולם יתקשה להשיג את קצב הגידול בצריכה המקומית; לכן קיימות גם הזדמנויות רבות למגדלים-יצואנים משאר העולם למכירת פרחים וצמחים בשוק הסיני. מדובר על התפתחות מהירה של 'ערים ירוקות', כלומר שוק לשתילים וצמחי גן ומרפסת, אך במקביל גם גידול בשוק המתנות והצריכה האישית.

[על הוועידה וסדר יומה, ועל השוק הסיני, ראו גם בידיעון מס' 33]

המקורות: FloralDaily / www.aiph.org 17/09/2019

גניבת דליים גדולה ב'פלנטיון'

במכרזה העצמאית 'פלנטיון' Plantion התגלתה גניבה של דליי-מכרזה בהיקף של מאות אלפי €. לקוח של המכרזה נתפש 'על-חם', יחד עם שותף-לדבר-העבירה, בעת העמסת דליים, בערך של מספר אלפי €, על משאית.

בעקבות כך התברר שהשניים גנבו, 'במנות קטנות' כאלה, כמות גדולה מאוד של דליים, במשך כשנה וחצי.

הגנב הוא לקוח שרוכש פרחים במכרזה, ומחזיק בה מחסן. הוא הבעלים של מספר חנויות פרחים. למעצר, שהתרחש כבר בסוף יוני, קדם מעקב צמוד אחר החשודים, שכלל התקנת מצלמות ובדיקת מסמכים קפדנית, ולבסוף – הזמנת המשטרה. כעת החשודים משוחררים בערבות, ומשפטם יחל השבוע.

מנכ"ל המכרזה פטר באקר Peter Bakker מנע כמובן את כניסת הגנבים לשטח המכרזה, ודאג להזהיר את כל מי שבא אתם בקשרי מסחר.

מרויאל פלורהולנד נמסר כי החשוד אינו נמנה עם לקוחותיה.

המקור: 16/09/2019 Vakblad vd Bloemisterij

מבט על המבחר בשוק הרוסי

בהזדמנות של תערוכת הפרחים הבינלאומית FlowersExpo במוסקבה (8-10 בספטמבר) ביקרו עיתונאי האתר הענפי ההולנדי FloralDaily בשוק הסיטונאי הגדול, 'שוק ריגה' במוסקבה, ושלחו משם התרשמות אודות מבחר הפרחים הנסחרים כיום במוסקבה. הם עורכים ביקור כזה מדי שנה, זו השנה השלישית, ומנסים לאפיין את השינויים במבחר המוצע בשוק זה. אין זה כמובן סקר מקצועי המבוסס על נתונים, אך הוא בהחלט יכול לאשש את הנתונים שהתפרסמו בשנה האחרונה [ראו בידיעון מס' 19, וגם בידיעון מס' 37].

ובכן, הוורדים עדיין שולטים במבחר ההיצע בשוק, ובתוכם מוביל הצבע האדום, ואחריו הלבן; בין שאר הצבעים, נראה שהוורוד מתחיל לתפוס מקום יותר גדול מבעבר. במבחר הוורדים בולט מקום גדל והולך של וורדים קצרים, בעיקר מקניה, על-חשבון הזנים הארוכים, גדולי-הפקע, מדרום-אמריקה. כיום, התרשמו הסוקרים, רוב הוורדים הם באורכים 40-70 ס"מ. בולט גם מספר גדל והולך של וורדים מגידול מקומי ברוסיה. ועדיין כ-85% מהפרחים בשוק באים מיבוא.

ההספקה מהולנד מאופיינת בעיקר ע"י סחלבים, אדמונית, גרברה, והיפריקום. מקולומביה נראים בעיקר חרציות, ציפורן, ואלסטרומריה; כנראה שהכמויות עדיין פחותות מאלה שהיו בעבר, לפני המשבר הכלכלי ברוסיה. וורדים גדולים וגיפסנית מגיעים מאקוודור.

לצד האגדים האחידים מוצגים גם לא מעט אגדים-מעורבים [בתמונה], המאופיינים במבחר צבעים עשיר. גם באלה שולטים הפרחים בעלי פקע גדול, במידה רבה יותר מהרושם שנוצר אשתקד, שאז היו יותר קטני-פקע במבחר.

אך אין טוב ממראה עיניים; לכן גלשו אל הדוח המצולם משוק ריגה במוסקבה.

המקור : 17/09/2019 FloralDaily