ידיעוני רויאל פלורהולנד - 2019

ידיעון רויאל פלורהולנד - מספר 37 2019

חדשות רויאל פלורהולנד

מנהל בכיר עוזב את רויאל פלורהולנד

גרהרד ואן דר בּייל Gerhard van der Bijl [בתמונה העליונה] מנהל-מסחרי-ראשי ברויאל פלורהולנד, הודיע בשבוע שעבר על עזיבתו, לטובת תפקיד בכיר שהוצע לו ברשת המרכולים 'אלברט היין'.

גרהרד, אשר הקים את מח' המסחר והועמד בראשה בינואר האחרון [ראו בידיעון מס' 3] עובד ברויאל פלורהולנד מאז אוקטובר 2016, והוליך בה את תהליך הדיגיטליזציה. אשתקד הוא הוכתר ע"י כתב-עת מקצועי של ענף המִחשוּב בהולנד כ'מנהל המִחשוּב של שנת 2018'; זאת כהערכה להישגיו בהטמעת מערכות דיגיטליות חדשות בחברה; ומערכת Floriday שהקים זכתה בפרס השני למערכות תקשורת-נתונים של השנה [ראו בידיעון מס' 45-2018].

גרהרד הסביר בהודעה לעיתונות כי הוא מודע לכך שהתהליך אותו הוביל טרם הושלם, אך החליט להיענות "להצעה של פעם בחיים" שקיבל מרשת המזון ההולנדית-הבינלאומית.

המנכ"ל סטיפן ואן סכילפחארדה הביע צער על עזיבתו של ואן דר בּייל, איחל לו הצלחה, ושיבח את תרומתו הגדולה לארגון. הוא ציין את הקמת מערכת Floriday, ואת השיתוף עם מערכת Blueroots של הסיטונאים כביטוי להישגיו.

את גרהרד יחליף בתפקידו, ב-1 באוקטובר, בינתיים באופן זמני, פדור הוּפֶנארס Fedor Hoevenaars [בתמונה התחתונה] שהיה שותף להקמת המח' המסחרית.

המקורות: HortiPoint + RFH 03/09/2019

דורשים הבהרות באשר לעתיד שעוני הצמחים

הארגון המקצועי ההולנדי FloraFutura, המארגן מגדלי צמחים ופרחים יחד עם סוחרים בענף, יצא לאחרונה בקריאה להנהלת רויאל פלורהולנד לומר באופן ברור מה עמדתה ותוכניותיה לגבי קיום 'פיזי' של שעוני-המכרזות.

לדברי יו"ר הארגון פרנק טימרמנס Frank Timmermans, שהוא עצמו עובד כ'הולנדי מעופף' בסיטונאות פרחים, ישנם סימנים כי המנהלים ברויאל פלורהולנד מכינים הכל במטרה לחסל את השעונים, אך נמנעים לומר זאת במפורש. הוא וחבריו מסיקים כי זו כוונת המנהלים משום שכבר זמן רב לא הושקע כסף בתשתית השעונים, וכל ההתבטאויות של נציגי ההנהלה מכוונות לחיזוק 'קניה-מרחוק' ודיגיטליזציה.

הוא תובע מההנהלה לומר דברים ברורים, בכדי לאפשר למגדלים ולסוחרים להגיב בהתאם. לדבריו, על השעונים להמשיך ולשחק תפקיד מרכזי במסחר הפרחים, לצד האמצעים הדיגיטליים המתפתחים, משום שהם מעודדים 'קניה אימפולסיבית' אצל הקניינים, כאשר אלה רואים את התוצרת במו-עיניהם.

טימרמנס מזכיר כי באוקטובר 2017 הייתה כבר החלטה להפסיק את פעולת שעוני הצמחים, אך אסיפה מיוחדת שנקראה לפי דרישת קבוצת מגדלים – מנעה את ההחלטה. מאז, המדיניות הרשמית היא כי השעונים ימשיכו לפעול כל עוד הפעלתם תהיה כלכלית, מבחינה תפעולית. כיום, אומר טימרמנס, כבר לא קיים מוסד האספה הכללית.

נציגי הנהלת רויאל פלורהולנד שנפגשו עם מזכירות ארגון FloraFutura ב-10 ביולי הבהירו כי אין תכנית לבטל את שעוני הצמחים באלסמיר ובנאלדוויק.

המקור: Vakblad vd Bloemisterij 04/09/2019

מכרזת נאלדוויק תתחבר למקור אנרגיה גיאו-תרמית

יחד עם קבוצה של 49 מגדלים בחממות, השתתפה רויאל פלורהולנד ביוזמה להקמת מקור האנרגיה התת-קרקעית בנאלדוויק, במסגרת פרויקט Trias Westland.

הקידוח הראשון כבר פועל באזור ווסטלנד, ועכשיו מתחילים בקידוח השני, לעומק 4,000 מ', אליו תחובר גם המכרזה בנאלדוויק.

צופים שהחיבור למקור החום יהיה פעיל בסוף 2020.

השימוש באנרגיה 'נקיה', שאינה פוגעת בסביבה ומבטיחה אוויר נקי למשתמשים, הוא המרכיב המרכזי בתכנית של פלורהולנד להפוך 'נקיה מ-2CO' עד לשנת 2025.

הפרויקט כולו ממומן ע"י שותפות של שני בנקים מובילים, ואינו כרוך בהשקעה מעשית של המשתמשים.

המקור: RFH News 01/09/2019

בשוקי הפרחים באירופה

מחירי פרחים נמוכים באוגוסט

חודש אוגוסט במכרזות רויאל פלורהולנד התאפיין במחירי פרחי קטיף נמוכים מעט מאלה של אשתקד, עבור כמויות קטנות במעט.

המחיר הממוצע לפרחי קטיף עמד על 23 סנט; 3.2%- פחות משהיה באוגוסט 2018; הכמות הכללית הייתה נמוכה ב-3.3%-. כך נוצר מחזור מכירות פרחים נמוך ב-6.5%- מאשתקד.

עם-זאת יש לציין כי המחיר הממוצע לפרחי-קטיף בשעונים בלבד (כלומר ללא המכירות הישירות) בחודש אוגוסט היה 26 סנט. וזה היה מחיר נמוך ב-7%- מהממוצע בשעונים באוגוסט 2018. נתון מעניין בפני-עצמו...

במגזר הצמחים היו המחירים גבוהים מעט מאשתקד, וההספקה נמוכה מעט; מה שהביא למחזור מכירות כמעט זהה. התוצאה החלשה הזו בולטת על רקע התמונה החיובית, ההפוכה בדיוק, שאפיינה את חודש יולי [ראו בידיעון מס' 33].

המקורות: 02/09/2019+ BPNieuws Vakblad vd Bloemisterij

נסיגה בצריכת הפרחים ברוסיה לקראת פתיחת שנת הלימודים

אחד משיאי צריכת הפרחים ברוסיה, כמו-גם בעוד כמה מדינות בריה"מ-לשעבר, הוא השבוע שלפני פתיחת שנת הלימודים, ב-1 בספטמבר. לפי יו"ר ארגון 'החממות של רוסיה', הגב' יוליה צ'רישינה Yulia Charyshina, ניכרת ירידה של ממש ברמת הצריכה במועד זה בשנים האחרונות. קונים פחות פרחים, ומעדיפים פרחים יותר זולים.

לפי נתוני הארגון, הסיבות לכך נעוצות בירידת כוח הקניה של אזרחי רוסיה, כתוצאה מירידת ערך המטבע, הגורמת גם להתייקרות היבוא עבור הצרכן הרוסי. גורמים נוספים הם התייקרות עלויות החזרה לבית-הספר, כמו ביגוד ומכשירי-כתיבה. רכישת פרחים ליום בית-הספר הפכה לאחרונה לסמל של היום הזה, יותר מעצם הכוונה להעניק מתנה למורה, כפי שהיה בעבר.
אם בעבר היה היקף מכירות הפרחים בסוף אוגוסט גבוה ב-50-60%+ ממה שהיה באמצע החודש, הרי שהשנה הוא הסתכם ללא יותר מתוספת 30%+, טוענת הדוברת. המחירים בשבוע זה עולים בשיעור 15-20%+.
הארגון מעריך את היקף הרכישה של פרחים ברוסיה כ-3.5 מיליארד $. רק 10-15% באים מגידול מקומי; הכולל כמעט אך ורק וורדים. ברוסיה מגדלים וורדים בשטח של כ-1,500 דונמים. הם דורשים מהממשלה לסייע לענף בכדי שיוכל לבסס ולהגדיל את גידול הפרחים במדינה.

[הערת העורך: בהקשר של הדרישה לסיוע ממשלתי, מותר להטיל ספק באמינות הנתונים הנ"ל, שהובאו ע"י גוף 'בעל-עניין'; אבל אין בידינו נתונים ממקור יותר מהימן. בכל-מצב, המגמה שהוצגה היא כנראה אמיתית]

המקורות: 04/09/2019 FloralDaily/ Interfax

תחזית מזג האוויר לערים באירופה

המקור: Het Nieuwsblad

מחירים וכמויות בשעונים בהשוואה לאשתקד

העקומה שלעיל מראה את הערכים המוחלטים של מחירי פרחי קטיף בשעונים בשלוש השנים האחרונות.

בטבלה משמאל מופיעים ערכי הכמות והמחיר, ושיעורי השינוי בשבוע המדווח, לעומת השבוע המקביל אשתקד. (הטבלה אינה כוללת מוצרים אשר השינויים בהם לעומת אשתקד היו מזעריים).

הערה: הטבלה אינה מראה את נתוני המכירה של צמחי-גן, אך הם אכן כלולים בנתון המסכם את סה"כ המכירות.

בשבוע מס' 35 מחירי הפרחים בשעונים היו נמוכים מאלה של השבוע הקודם. הממוצע עמד על כ-23 סנט לגבעול, 13.5%- פחות מהמחיר הממוצע של השבוע מס' 34. וזאת כשהכמות הכללית הייתה גבוהה ב-1.5%+ מזו של השבוע שעבר.
בהשוואה לשבוע המקביל אשתקד היה המחיר הממוצע נמוך ב-23%-, בעוד הכמות הייתה גבוהה מעט (1%+) מזו של אשתקד.
המחיר היה נמוך בכמעט 6%- מזה שהיה בשבוע מס' 35 בשנת 2017.

בשבוע מס' 36 מחירי הפרחים בשעונים היו גבוהים מאלה של השבוע הקודם. הממוצע עמד על יותר מ-27 סנט לגבעול, 18%+ יותר מהמחיר הממוצע של השבוע מס' 35. וזאת כשהכמות הכללית הייתה קטנה במעט (1.4%-) מזו של השבוע שעבר.

בהשוואה לשבוע המקביל אשתקד [ראו בטבלה כאן משמאל] היה המחיר הממוצע נמוך ב-17%-, בעוד הכמות הייתה זהה לזו של אשתקד.
המחיר היה נמוך בכמעט 6%- מזה שהיה בשבוע מס' 36 בשנת 2017 [ראו באיור למעלה מימין].

מחזור המכירות הכללי המצטבר של רויאל פלורהולנד מראשית השנה עומד עתה על 1.6%+ ביחס לזה של אשתקד (פרחי קטיף בלבד = 0.5%+) והוא גבוה ב-1.1%+ מזה של 2017.

המקור: RFH Markt Informatie

שמועות פורחות – מבזקי חדשות מן העולם

חב' קארוטורי – הסוף (?)

מי שהכריז על עצמו כ'משק הוורדים הגדול בעולם', חב' 'קארוטורי-גלובל' ההודית, בבעלותו ובניהולו של איש העסקים ההודי רם קארוטורי [ראו ידיעה אחרונה בידיעון מס' 45-2018] הוכרז ע"י בית משפט בהודו כחברה חדלת פירעון. בכך בא הקץ (?) העצוב על המיזם המגלומני ביותר בענף הפרחים העולמי.

רם קארוטורי רכש ב-2009 חממות בקניה ובאתיופיה מידי יזמים הולנדים, ויחד עם חממות שרכש בהודו ריכז בידיו שטח עצום של גידול וורדים, לדבריו 2,920 דונמים, והקים גם חב' שיווק בהולנד. הסתבכות החברה החלה כבר באמצע 2013, לאחר שרשרת תביעות כספיות מצד ספק חומרי אריזה בקניה, ומבנק הודי, יחד עם האשמות של השתמטות מתשלום מסים בסכומי עתק [ראו בידיעון מס' 24-2013] בית המשפט בקניה מינה מנהל מטעם כונס נכסים, ואז חלה התדרדרות, עד אשר רוב השטחים עמדו נטושים. אלפי פועלים נותרו מובטלים, ושכרם האחרון לא שולם להם. לאחרונה נודע שחלק מהפועלים השתלטו על חממות של החברה בקניה והחלו לגדל שם פרחים לפרנסתם. לא ברור אם הפעולה אכן הצליחה. הייתה גם חברה שהכריזה נכונות להשקיע ולהפעיל את החממות בקניה, אך לא נודע אם המהלך אכן קורה. החברה הצליחה, עד לאחרונה, במאבקים משפטיים ממושכים, למנוע מהכונס למכור את נכסי החברה בקניה.

לפרשה נלוותה גם שערורייה בקנה מידה ענק, של קבלת זיכיון לעיבוד 3 מיליון דונמים באתיופיה, לגידולים חקלאיים, אשר הייתה כרוכה בנישול המוני חקלאים מקומיים, ולבסוף בוטלה. ו'על הדרך' היה גם מעצר של מר קארוטורי בחשד להטרדה מינית של עובדת החברה...

[האם פירוק החברה-האם בהודו אכן יביא סוף לעסק חובק-העולם הזה ? הניסיון מוכיח כי קשה לדעת...]

המקורות: HortiPoint 20/08/2019 + FloralDaily 6+21/08/2019

ממשלת הולנד מסייעת לבנים-ממשיכים

שרת החקלאות של הולנד הודיעה לאחרונה כי הממשלה אישרה הקצבה של 75 מיליון € לקרן הסיוע לבנים ממשיכים במשק חקלאי; מתוכם 11 מיליון מיועדים למרכזי-ידע, והשאר לקרן-סיוע בהשקעות.

צעירים שאליהם הועברה הבעלות של משק משפחתי יוכלו ליהנות מקרן הסיוע, במשך שלוש השנים הראשונות לבעלותם, בכדי לממן השקעות לשיפור ושכלול המשק, וגם להרחבתו. הכוונה היא לסייע במיוחד לאלה שאינם יכולים עדיין להעמיד בטוחות מול הבנק בכדי לקבל הלוואה מסחרית לפיתוח המשק. הקרן תהיה זמינה בינואר 2020.

הממשלה תקים מרכז ידע בו יוכשרו צעירים לניהול המשק החקלאי שקבלו לרשותם.

[כך מגיבה ממשלת הולנד לבעיה הקריטית של מחסור בבנים-ממשיכים במשקים חקלאיים, המאפיינת את ענף החקלאות בהולנד. נתונים על ממדי הבעיה בהולנד – ראו בידיעון מס' 23-2018; ועל יוזמת צעירי פלורהולנד אשר הביאה להקצבה הממשלתית הנ"ל – ראו בידיעון מס' 52-2017].

המקור: Greenity 06/09/2019

'מָלון לצמחי בית' נפתח בבריטניה

אם אתם תושבי לונדון והסביבה, ומתכננים לצאת לחופשה ולהיעדר מביתכם למשך שבועיים-שלושה, אינכם צריכים יותר לבקש משכנים או מבני משפחה לבקר בביתכם כדי להשגיח על צמחי העציץ שלכם ולהשקותם.

מוסד חדש, 'בית-מלון-לצמחים' יקבל בשמחה את העציצים שלכם וידאג להם בכל ימי היעדרותכם...

המָלון כולל 100 'חדרים', ובעליו מתחייבים לדאוג לצמחים שלכם בדיוק לפי ההנחיות שלכם, כך שהצמחים ממש "לא ירגישו בהבדל", וישובו אליכם ללא כל סבל או טראומה.

המקורות: FloralDaily / www.housebeautiful.com 07/08/2019

חדש באתר שה"מ: ממשק לגידול פרחי קטיף

לאחרונה הושק באתר שה"מ מאגר המכיל מידע בסיסי על תנאי הגידול של מגוון מפרחי הקטיף הגדלים בישראל. במאגר ניתן ללמוד על התשתיות, תנאי הסביבה ומאפייני הגידול הנדרשים.

הנתונים הללו הם כלי עזר ראשון במעלה לתכנון גידול פרחי הקטיף המתאימים למשק. יוצרי המאגר: יאיר נשרי, תמר להב ודובי וולפסון.

למאגר ממשק לגידול פרחי קטיף, לחצו: www.moag.gov.il/shaham/Cut_flowers

המקור: שה"מ