ידיעוני רויאל פלורהולנד - 2019

ידיעון רויאל פלורהולנד - מספר 34 2019

חדשות רויאל פלורהולנד

נושא הקיימוּת מחייב שיתוף פעולה ענפי

את הנחישות של רויאל פלורהולנד להחדיר ולאכוף 'ייצור בתנאי קיימוּת' ממחישה לאחרונה דווקא הבמה שהארגון מספק לחברה המסחרית הגדולה ביותר בהולנד (וכנראה בעולם כולו) Dutch Flower Group (DFG), אשר פרשׂה את 'החזון האסטרטגי' שלה מעל במת התקשורת הפנימית של רויאל פלורהולנד.

חב' DFG [למעשה קבוצת החברות] מגלגלת מחזור מכירות של יותר מ-1.5 מיליארד €. לכן, על-פי דובר החברה, ריימון לומן Raimon Loman [בתמונה], הנהלת הקבוצה מאמינה שחלה עליה אחריות, ובידיה גם האפשרות, להוביל את מגמת הקיימוּת בין שותפיה לשרשרת המוצר. הנהלת החברה כבר קבעה אסטרטגיה חד-משמעית לעבודה בתנאי קיימוּת, והיא נחושה להגשים אותה. החברה פועלת לפי הנחיות האו"ם 'מטרות הפיתוח בתנאי קיימוּת' Sustainable Development Goals.

המטרה המעשית כבר נקבעה, כידוע, ביוזמה המשותפת של התארגנות FSI, של DFG עם רויאל פלורהולנד ועוד חברות מסחריות מובילות, להגיע לכך שעד שנת 2020 יהיו 90% מהפרחים בשוק ההולנדי מייצור בתנאי-קיימוּת, עם תוויות-הסמכה מתאימות [ראו פרטים בידיעון מס' 16] את המטרה הזו ההנהלה כופה על כל אחת מהחברות בקבוצה, ומשאירה לכל חברה לקבוע בעצמה את דרך היישׂוּם.

שם-המשחק, לפי דובר DFG, הוא 'שקיפוּת'. רק עי"כ שכל אחד מהשותפים בשרשרת המוצר פועל בשקיפוּת – ניתן להגיע לרמת האמון הדרושה כדי להבטיח לצרכן שהוא רוכש תוצרת שנוצרה בתנאים ידידותיים לסביבה ולעובדים. הנהלת DFG מאמינה, עם-זאת, שרק בשיתוף פעולה מלא בין כלל השותפים לשרשרת-המוצר – מהמגדל ועד החנות – ניתן יהיה להגיע לתוצאות. הם קוראים אפוא לפלורהולנד ליישם בדחיפות את החובה של מגדלים לספק תוצרת 'מאושרת'. התהליך לוקח זמן, ולכן חייבים היו כולם להתחיל בו כבר מזמן.

[המסר הוא ברור, אפוא: הסוחרים בענף, יחד עם רויאל פלורהולנד, נחושים בהחלטתם להפוך את תוצרת הענף ל'ירוקה', 'ראויה', ו'בת-קיימא'. זו כבר אינה שאלה של בחירה בידי המגדל, אלא תנאי-חובה שעומד להיות מיושׂם בקרוב]

על ההתארגנות של רויאל פלורהולנד בנושא הקיימוּת אפשר לקרוא גם בידיעון מס' 11; ועל חילוקי הדעות הפנימיים בנושא - בידיעון מס' 28. הכל על יוזמת הקיימוּת של FSI אפשר לקרוא [באנגלית] בקישור https://fsi2020.com .

המקור: RFH Nieuws 14/08/2019

בשוקי הפרחים באירופה

ההולנדים נוהגים לקנות פרחים לעצמם

תשעה מתוך כל עשרה הולנדים נוהגים לקנות מדי-פעם פרחים לקישוט הבית. הם משלמים עבור אגד פרחים הרבה פחות מאשר עבור אגד כמתנה לאחר.

תדירות הקניה לצורך-עצמי משתנה כמובן בין הצרכנים השונים. 22% מהצרכנים קונים כל שבוע, עוד 22% עושים זאת פעם בשבועיים, 15% פעם בחודש, 3% פעם ברבעון, ועוד 30% 'מדי-פעם'. כלומר: כמעט 60% מהצרכנים קונים פרחים הביתה לפחות פעם בחודש (!). כך עולה מסקר-אינטרנט שנערך בין 1,325 צרכנים הולנדים, ע"י רשת חנויות פרחים מובילה, המקבלת גם הזמנות מקוונות.

עוד עולה מן הסקר כי הצרכן הקונה פרחים לעצמו משלם בממוצע 50% פחות עבורם, לעומת מי שמזמין פרחים כמתנה עבור אחרים.

המקורות: 06/08/2019 Vakblad vd Bloemisterij + Metreo

תחזית מזג האוויר לערים באירופה

המקור: Het Nieuwsblad

מחירים וכמויות בשעונים בהשוואה לאשתקד

העקומה שלעיל מראה את הערכים המוחלטים של מחירי פרחי קטיף בשעונים בשלוש השנים האחרונות.

בטבלה משמאל מופיעים ערכי הכמות והמחיר, ושיעורי השינוי בשבוע המדווח, לעומת השבוע המקביל אשתקד. (הטבלה אינה כוללת מוצרים אשר השינויים בהם לעומת אשתקד היו מזעריים).

הערה: הטבלה אינה מראה את נתוני המכירה של צמחי-גן, אך הם אכן כלולים בנתון המסכם את סה"כ המכירות.

בשבוע מס' 32 מחירי הפרחים בשעונים עלו עוד לעומת השבוע הקודם. הממוצע עמד על 26 סנט לגבעול, 28%+ מול המחיר הממוצע של השבוע מס' 31. וזאת כשהכמות הכללית הייתה גדולה ב-1%+ מזו של השבוע שעבר.
בהשוואה לשבוע המקביל אשתקד היה המחיר הממוצע גבוה ב-18%+, בעוד הכמות הייתה נמוכה ב-2%- מזו של אשתקד.
המחיר היה גבוה ב-12.5%+ מזה שהיה בשבוע מס' 32 בשנת 2017.

בשבוע מס' 33 מחירי הפרחים בשעונים עלו מעט לעומת השבוע הקודם. הממוצע עמד על כמעט 27 סנט לגבעול, 3%+ מול המחיר הממוצע של השבוע מס' 32. וזאת כשהכמות הכללית הייתה גדולה ב-7%+ מזו של השבוע שעבר.

בהשוואה לשבוע המקביל אשתקד [ראו בטבלה כאן משמאל] היה המחיר הממוצע נמוך ב-2%-, בעוד הכמות הייתה נמוכה ב-6%- מזו של אשתקד.

המחיר היה גבוה ב-5.5%+ מזה שהיה בשבוע מס' 33 בשנת 2017 [ראו באיור למעלה מימין].

מחזור המכירות הכללי המצטבר של רויאל פלורהולנד מראשית השנה עומד עתה על 2.4%+ ביחס לזה של אשתקד (פרחי קטיף בלבד = 1.7%+) והוא גבוה בשיעור 1.4%+ מזה של 2017.

המקור: RFH Markt Informatie

שמועות פורחות – מבזקי חדשות מן העולם

מה יקרה בענף הפרחים העולמי בעשור הקרוב?

ארגון יצרני הפרחים הבינלאומי AIPH הכין, לקראת הקונגרס וועידת-הפסגה בבייג'ינג בחודש הבא [ראו כל הפרטים בידיעון מס' 29] מחקר מקיף אודות שוק הפרחים העולמי, ועתידו בעשור הקרוב.

הארגון טוען כי המחקר, שנערך בשני שלבים, הוא הראשון מסוגו אי-פעם. הוא מנתח את השוק לפי מדינות ייצור וצריכה, ולפי מאפייני צריכה, ומתיימר לתאר כיצד ייראה עולם הפרחים בשנת 2030.

החלק הראשון עוסק בחיזוי התפתחות הביקוש העולמי. התובנה העיקרית היא שהצמיחה בצריכה אינה גדלה בקו-ישר; לאחר שרמת ההכנסות במדינה מסוימת מאפשרת השגת כל אמצעי המחיה הבסיסיים, מתחילה עלייה מהירה בצריכת 'מותרות' מסוגים שונים; לכן הגידול בצריכת הפרחים לנפש בעולם תהיה, על-פי הסקר, גדולה ממה שאנו נוהגים לחשוב. הגידול בצריכה העולמית יבוא משלושה 'מגזרים' עיקריים: מעמד הביניים בסין, קהל הצרכנים בצפון-אמריקה, והקהל המבוגר (מעל 65) בעולם כולו. אלה יהיו אחראים לכמחצית ממחזור הצריכה של פרחים וצמחי-נוי בשנת 2030, אשר תגיע לכדי 20 מיליארד €.

הסקר מביא את תחזיות הגידול במדינות העיקריות מחוץ לאירופה [ישראל אינה נכללת משום-מה...] עד לשנת 2030. לכל מדינה מובאים מאפיינים שונים של התפתחות הייצור.

המחקר, International Vision Project (IVP) Report, על שני חלקיו, ניתן להורדה מאתר aiph.org.

המקורות: Vakblad vd Bloemisterij + BPNieuws 05/08/2019

הקהל תרם לתהלוכה השָׁטַה; אבל לא ממש הרבה...

כפי שדיווחנו כאן בשבוע שעבר [בידיעון מס' 33] צפו גם השנה לא פחות מ-550,000 איש בסירות המקושטות בפרחים ובירקות בשלושת ימי 'התהלוכה השטה' Varend Corso המסורתית באזור ווסטלנד. מסתבר שהמארגנים גם התרימו את קהל הצופים לקרן שתבטיח את המשך קיום התהלוכה הזו גם בשנים הבאות. 'יבול' ההתרמה הסתכם לכדי כ-50,000 €; ממש כמו אשתקד. [סכום נכבד, אך משמעותו שכל צופה תרם בממוצע פחות מ-50 סנט...] המארגנים, כמיטב הנימוס ההולנדי, הודו באופן פומבי לצופים על נדיבותם, כמו גם לנערי הצופים מנאלדוויק שסייעו באיסוף התרומות.

הכל על התהלוכה, עם תמונות רבות וסרט וידאו קצר, תמצאו באתר varendcorso.nl

המקור: BPNieuws 16/08/2019

מוצרי פריחה – מבזקי מוצרים ומחקרים

זיהוי מוקדם של מחלת הפוזריום באמצעות כלבים...

בהולנד מתקיים מחקר לבחינת האפשרות של שימוש בכלבי-גישוש לצורך זיהוי של מחלת הפוזריום בפקעות של האמריליס-היפהפה Amaryllis belladonna.

מבצעי המחקר, מתאגיד 'בקרה במזון ופרחים' Control in Food & Flowers, בשיתוף חב' Stimuflori, מאמינים כי גילוי מוקדם של גורם המחלה יכול לייעל באופן דרמטי את האפשרות להדביר אותה. הניסוי מבוסס על העובדה שחומר נגוע בפוזריום מפריש ריח, שלא ניתן להבחנה ע"י בני האדם, אך כלב יכול להבחין בו. בימים אלה עובדים עם מאלף-כלבים מקצועי לאמן כלבים להתרעה על מציאת חומר נגוע. מעריכים כי תוצאות של הניסוי תהיינה מוחשיות עד סוף שנה זו. [הידיעה אינה מפרטת אם המחקר קשור לעובדה שנבגי פוזריום ידועים כרעילים לכלבים וחתולים...]

יוזמה חדשה נוספת בהולנד, אשר נמצאת כנראה בשלבי תכנון ראשוניים, היא מעקב אחרי הצמחים בחממה ע"י מצלמות ותוכנת עיבוד נתונים מיוחדת.

המעוניינים לעקוב יכולים לגלוש לאתר חב' 'פּוֺלָריקס' www.polariks.com .

המקורות: Greenity + FloralDaily 09/08/2019