ידיעוני רויאל פלורהולנד - 2019

ידיעון רויאל פלורהולנד - מספר 26 2019

חדשות רויאל פלורהולנד

המפגשים עם נציגי רויאל פלורהולנד עברו באווירה טובה

בשבוע שעבר התקיימו, כמתוכנן, שני מפגשים של נציגי רויאל פלורהולנד עם מגדלים בישראל [על התוכנית, סדר-היום, ורשימת האורחים – ראו בידיעון מס' 23].

במפגש בגבעת-ח"ן השתתפו 24 מגדלים, ועוד 6 מדריכים ונציגי חברות יצוא.
במפגש בתלמי-יוסף השתתפו 16 מגדלים וגם מדריך שה"מ.

המשתתפים ציינו בסיפוק כי הייתה אווירה טובה, והתנהלו שיחות ענייניות ומועילות. אין ספק שהמפגשים הללו תורמים להבנה הדדית, שהיא כה חשובה לשיתוף-פעולה 'בין-יבשתי' בין מגדלים לבין מי שמעניק להם שרות כה חיוני כמו שיווק.

אבנר שיר, הנציג הישראלי ב'מועצת החברים' של רויאל פלורהולנד, אשר הנחה את הדיונים ודאג לתרגום השיחות, ימסור בשבוע הבא דוח על המפגשים מעל דפי הידיעון.

נמסר ע"י ירון כוכבי

שילוב המערכות הדיגיטליות פותח אפשרויות חדשות

בפברואר האחרון הוכרז על מיזוג בין המערכת הפרטית למסחר מקוון Blueroots, שהוקמה ע"י חברות סיטונאות הפרחים הגדולות בהולנד, לבין המערכות הדיגיטליות של רויאל פלורהולנד, FloraXchange ו- FloraMondo. אלה הופכות בהדרגה לפעול כמערכת משולבת אחת, במסגרת Floriday. הצדדים עוסקים מאז ביחד באיחוד המערכות.

השילוב הזה מאפשר למעשה לכל קניין גישה ישירה לכל ההיצע שהמגדלים מעלים למערכת, ולכל מגדל – חשיפה ישירה לכל הקניינים לסוגיהם. אך השילוב גם יוצר אפשרויות חדשות, שלא היו לפני-כן.

עכשיו עובדים על מסלול של 'הזמנות מראש', אשר תאפשרנה לקונה ולמגדל להסכים על הזמנות מראש, לטווח ארוך. טרם נמסרו פרטים, אך ברור שיש כאן מסלול חדש שלא קיים כיום. וזוהי כנראה רק דוגמה לאפשרויות הגלומות.

ברקע עוסקים בהטמעת קשרי API, שזו תוכנה המאפשרת תקשורת ישירה בין תוכנות שונות אצל השותפים השונים במערכת המשולבת.

חב' FleuraMetz, שיחד עם קבוצת Dutch Flowers Group הקימה את מערכת Blueroots, משמשת עתה כפיילוט לניסויים במערכת המשולבת. נציגה, כמו גם נציג רויאל פלורהולנד, מביע שביעות-רצון מעצם השילוב, ומהתקדמות הביצוע. שני הנציגים בטוחים כי היה זה צעד נכון, שיביא תועלת רבה לכל הצדדים המעורבים, ע"י מניעה של כפילויות ופיצולים מיותרים.

המקורות: RFH News 17/06/2019 + Vakblad vd Bloemisterij 13/06/2019

יש לכם מוצר חדש? כדאי לרשום אותו לתחרות 'הצבעוני ההולנדי'

ביריד המסחרי של רויאל פלורהולנד באלסמיר, שייערך כמו בכל שנה בתחילת נובמבר, יוצגו כל 'החידושים' בענף, וייחשפו בפני הקהל המקצועי הרב שיגיע לשם מכל העולם.

אין כמו אירוע זה להשקת מוצרים חדשים בענף הפרחים. זה גם האירוע המסכם בו צוות השופטים המקצועי בוחר את המוצרים המצטיינים של השנה ומעניק את 'פרס הצבעוני ההולנדי' Dutch Tulip Award (מה שנקרא בעבר 'צבעוני הזכוכית') היוקרתי; פרס שמציב את המוצר הזוכה במרכז הבמה.

בימים אלה נפתחה ההרשמה להשתתפות ביריד, ו/או להשתתפות בתחרות החידושים. מומלץ לכל מי שיצר והשיק מוצר חדש במשך השנה הנוכחית להירשם לתחרות. הפרטים וטופס ההרשמה נמצאים בדף המיוחד באתר רויאל פלורהולנד.

המקור: Hortibiz /RFH 13/06/2019

בשוקי הפרחים באירופה

תחזית מזג האוויר לערים באירופה

המקור: Het Nieuwsblad

מחירים וכמויות בשעונים בהשוואה לאשתקד

העקומה שלעיל מראה את הערכים המוחלטים של מחירי פרחי קטיף בשעונים בשלוש השנים האחרונות.

בטבלה משמאל מופיעים ערכי הכמות והמחיר, ושיעורי השינוי בשבוע המדווח, לעומת השבוע המקביל אשתקד. (הטבלה אינה כוללת מוצרים אשר השינויים בהם לעומת אשתקד היו מזעריים).

הערה: הטבלה אינה מראה את נתוני המכירה של צמחי-גן, אך הם אכן כלולים בנתון המסכם את סה"כ המכירות.

בשבוע מס' 24 מחירי הפרחים בשעונים עלו לעומת השבוע הקודם. הממוצע עמד על כמעט 27 סנט לגבעול, 17%+ יותר מן המחיר הממוצע של השבוע מס' 23. וזאת כשהכמות הכללית הייתה נמוכה ב-19%- מזו של השבוע שעבר.
ואילו בהשוואה לשבוע המקביל אשתקד היה המחיר הממוצע דומה (1%+), בעוד הכמות הייתה נמוכה ב-12%- מזו של אשתקד.
המחיר היה גבוה ב-24%+ (!) מזה שהיה בשבוע מס' 24 בשנת 2017.

בשבוע מס' 25 מחירי הפרחים בשעונים ירדו לעומת השבוע הקודם. הממוצע עמד על 24 סנט לגבעול, כמעט 11%- פחות מן המחיר הממוצע של השבוע מס' 24. וזאת כשהכמות הכללית הייתה גבוהה ב-10%+ מזו של השבוע שעבר.

בהשוואה לשבוע המקביל אשתקד [ראו בטבלה כאן משמאל] היה המחיר הממוצע נמוך ב-23%- (!), בעוד הכמות הייתה גבוהה מעט (1%+) מזו של אשתקד.

המחיר היה גבוה ב-24%+ מזה שהיה בשבוע מס' 25 בשנת 2017 [ראו באיור למעלה מימין].

מחזור המכירות הכללי המצטבר של רויאל פלורהולנד מראשית השנה, עומד עתה עדיין על 2.4%+ ביחס לזה של אשתקד (פרחי קטיף בלבד = 2.1%+), והוא גבוה בשיעור 2.7%+ מזה של 2017.

המקור: RFH Markt Informatie

ימי פרחים בשנת 2019

מקרא:  = קונים פחות פרחים מהרגיל    = 'חג-פרחים' מובהק, ביקוש מוגבר במיוחד
החודש היום החג / אירוע במדינות
יוני      
יוני 28 יום החוקה אוקראינה
יוני 29 יום הקדושים פטרוס ופאולוס פורטוגל, רומניה
יוני 29 יום וותיקי המלחמות הולנד
יוני 30 יום סיום הלימודים בלגיה, פולין, צ'כיה
יולי      
יולי כל החודש חודש מתנות הקיץ יפן
יולי 1 יום קנדה קנדה
יולי 4 יום הולדת המלכה סוניה נורבגיה
יולי 4 יום העצמאות ארה"ב
יולי 5 יום הקדושים השליחים הסלובנים צ'כיה, סלובקיה
יולי 6 יום יאן הוס צ'כיה
יולי 6 יום סיום הלימודים צרפת
יולי 8 יום המשפחה, האהבה והנאמנות רוסיה
יולי 11 יום הקהילה ההולנדית/פלמית בלגיה
יולי 12 יום אורג'מן  צפון אירלנד
יולי 14 החג הלאומי /יום המהפכה צרפת
יולי 14 יום נסיכת הכתר ויקטוריה שוודיה
יולי 19 סיום צעדת ארבעת הימים הולנד
יולי 20 יום הולדת נסיך הכתר האקון נורבגיה
יולי 21 יום הימייה יפן
יולי 21 החג הלאומי בלגיה
יולי 25 יום השליח סנטיגו ספרד
יולי 28 יום קנטבריה ספרד
יולי 29 יום ההימנון הלאומי רומניה
יולי 29 יום אולאף הקדוש נורבגיה
אוגוסט      
אוגוסט 1 החג הלאומי שוויץ
אוגוסט 5 יום הזיכרון בהירושימה יפן
אוגוסט 9 יום הזיכרון בנגסאקי יפן
אוגוסט 11 חג הקורבן - עיד אל-אדחא הקהילות המוסלמיות בעולם
אוגוסט 11 יום ההר/יום כל הקדושים / או-בון יפן
אוגוסט 15 חג עליית מריה השמימה אוסטריה, איטליה, בלגיה, גרמניה, הונגריה, יוון, סלובניה, ספרד, פולין, פורטוגל, צרפת, רומניה, שוויץ
אוגוסט 17 יום האהבה הסיני סין
אוגוסט 19 יום הולדת הנסיכה מטה מריט נורבגיה
אוגוסט 24 יום העצמאות אוקראינה
אוגוסט 29 יום ההתקוממות הלאומית סלובקיה
 

מקרא:  = קונים פחות פרחים מהרגיל    = 'חג-פרחים' מובהק, ביקוש מוגבר במיוחד

ללוח השנתי 2019 - נא להקיש כאן

המקור: BBH

שמועות פורחות – מבזקי חדשות מן העולם

צריכת הפרחים ברוסיה מתאוששת (כנראה)

לקראת יריד הפרחים הבינלאומי במוסקבה, Flowers Expo 2019 שיתקיים ב-10-12 בספטמבר הקרוב, מתרבים הפרסומים אודות התפתחות הענף ברוסיה; הן בתחום הצריכה, והן בתחום הייצור המקומי. ניכר היטב כי מארגני היריד משתדלים מאוד לתאר תמונה חיובית ומזמינה עבור אנשי מקצוע ומסחר מרחבי העולם. אלא שקשה לסמוך על אמינות הנתונים המתפרסמים. [כדוגמה: הפרסום מונה את המדינות מהן מייבאים פרחים לרוסיה, ומשמיט לחלוטין את הולנד; זאת בעוד הפרסומים ההולנדים מצביעים על עליה ביצוא הפרחים לרוסיה...] כידוע, גם היצואנים ההולנדים הפסיקו לחלוטין את פרסום נתוני היצוא; הם מדברים רק על מגמות ושיעורי קיטון או גידול. כלומר: הענף סובל מחוסר שקיפות באשר לנתוני המסחר הבינלאומי [וברור שמגמה זו אינה משרתת את המגדלים, אלא רק מכבידה על תכנון הייצור בעולם, ועלולה לגרום למחסור או לעודפים, רק בגלל חוסר מידע אצל היצרנים].

בכל-אופן, ניתן להתרשם מהפרסומים האחרונים, גם אם לא ניתן לאשש את הרושם ע"י נתונים, כי הביקוש לפרחים גדל, לאחר שהתאושש מימי המשבר הכלכלי ב-2015, ואלה כמה מהמאפיינים שלו:

  • הצרכן הרוסי החל בהדרגה לרכוש פרחים גם לשימוש אישי בבית, ולא רק לאירועים, וזה מאזן את הכמויות הנדרשות בשוק לאורך השנה, עם פחות תנודות חריפות.
  • הצרכנים ברוסיה נפתחים למגוון פרחים רחב, והביקוש אינו מצטמצם כבר רק לוורדים וחרציות, כפי שהיה בעבר.
  • תקופת השפל הביאה את הצרכנים ברוסיה לחפש תחליפים זולים במבחר הפרחים, והם החלו לקנות גם וורדים קטנים, ולא רק את הענקיים מאקוודור. כך נכנסו וורדים מקניה לשוק, ובינתיים נוצר להם כבר ביקוש יציב.
  • רכישה מקוונת של פרחים הולכת ותופסת תאוצה, וגם זה גורם המשפיע על גידול ברמת הצריכה. עם-זאת, עדיין 60% מהפרחים נמכרים לצרכן בדוכנים, 20% בשווקים, ו-20% בחנויות-פרחים.
  • יותר מדינות שולחות כיום פרחים ישירות לרוסיה; ביניהן איטליה, ספרד, בלרוס, ולאחרונה גם אוזבקיסטן, תורכיה, וכאמור – קניה [ביריד הקרוב יציגו 12 חברות קנייתיות]. זאת בנוסף לספקים וותיקים יותר כמו קולומביה, אקוודור, ישראל, והולנד, שמביאה לשם גם פרחים מכל העולם.

הייצור המקומי של פרחים (בעיקר וורדים) ברוסיה תופס תאוצה בשנים האחרונות. גם בתחום זה קשה להסתמך על אמינות הנתונים, אך ברור שקמו כמה משקים גדולים מאוד, בהם השקיעו חברות גדולות, שהחלו לייצר בחממות מודרניות, עם טכנולוגיה הולנדית מתקדמת. מדובר על פרויקטים באזורי סחאלין, קרסנודר, וקאלוגה, כמו גם באוזבקיסטאן השכנה; כל אחד בהיקף כמה עשרות דונמים. לא משהו שישנה את המפה, אך בהחלט מגמה. ועדיין, 80% מהפרחים הנמכרים ברוסיה מקורם ביבוא.

המקורות: FloralDaily 27/05/2019 - 04/06/2019

צופים צמצום במספר חברות היצוא ההולנדיות

ראשי שתי חברות סיטונאות פרחים הגדולות בהולנד, & FleuraMetz Dutch Flower Group, מעריכים כי תוך מספר שנים תשארנה בהולנד רק כ-10 חברות יצוא גדולות, ולצידן תפעלנה עוד כ-50-100 חברות 'נישה' קטנות [לא נמסר כמה פעילות כיום].

כבר בשנה האחרונה היו מספר מיזוגים והשתלטויות, והמגמה רק תתגבר, להערכת המנכ"לים המובילים. לדעתם זה קורה לאו-דווקא מתוך הכרח, אלא למען השגת יתרונות, בעיקר בתחום התייעלות תהליך הרכישה של פרחים. החברות בגודל-הביניים סובלות מחסרון ביעילות של תהליכי הרשת, וזה דוחף אותן להתמזג.

הם מעריכים כי המדיניות והתהליכים שמובילה רויאל פלורהולנד – כמו דיגיטליזציה, 'קניה היום עבור מחר', וכיו"ב – מעניקים יתרון יחסי לחברות גדולות, היכולות להוזיל לעצמן את הוצאות הרכישה. יתרונות שהחברות הקטנות יותר מתקשות לנצל לטובתן.

המקור: 23/05/2019 Vakblad vd Bloemisterij