ידיעוני רויאל פלורהולנד - 2019

ידיעון רויאל פלורהולנד - מספר 21 2019

חדשות רויאל פלורהולנד

'מועצת הצעירים' של רויאל פלורהולנד מארגנת השתלמות לבן-ממשיך

'מועצת הצעירים' של רויאל פלורהולנד הוקמה אשתקד במטרה לארגן לחברים צעירים, מתחת לגיל 35, פעילויות אשר יתאימו לצרכיהם המיוחדים, לרצונותיהם ולשאיפותיהם. בפברואר האחרון סיכמה המועצה דיונים אודות תכניות-הפעולה שלה לטווח הארוך, ופרסמה אותן במנשר/'מניפסט' שהופץ בין הצעירים בארגון.

הנושא שבו תעסוק המועצה השנה הוא 'המשפחה והמשכיות במשק'. במסגרת זו הוזמנו השבוע כל הצעירים מבין חברי הקואופרטיב ליום עיון מיוחד בנושא, שייערך ביום חמישי, 13 ביוני. משתתפי המפגש יקבלו הרצאות מבעלי ניסיון בהעברה בין-דורית של משק פרחים (ביניהם גם מהיו"ר ג'ק חוסנס) ומאיש מחקר המתמחה בנושא.

[כל החומר הכתוב, כולל סרטון הוידאו אודות מועצת הצעירים זמין בהולנדית בלבד; נראה שאין בכוונתם לעסוק בחברים צעירים במדינות אחרות...]

המקורות: RFH Nieuws 10+13/05/2019

לדעת להעריך את משטר התשלומים של המכרזות

כולנו התרגלנו, וחלקנו אולי לוקחים כמובן מאליו את משטר התשלומים המיידי של מכרזות הפרחים, המעניק למגדלים תשלום עבור תוצרתם מדי שבוע. זהו הישג אדיר עבור המגדלים, אותו השכילו המכרזות לקבוע עוד 'בשחר ההיסטוריה', בזכות שליטת ארגוני המגדלים במערכת שיווק הפרחים; שליטה שאינה מאפשרת לאיש להיות סוחר פרחים בהולנד ללא גישה לקניה במכרזות [ויש מי שיגדיר זאת 'עמדה מונופוליסטית']. המכרזות קבעו שעל הקונה לשלם עבור תוצרתו באופן מידי, לפני מסירת התוצרת, ואין אשראי על רכישות במכרזה. הסכום היומי בו יכול הקניין לרכוש בשעונים נקבע על-פי גובה הפיקדון שהוא משליש מראש בקופת המכרזה. [לקוחות קבועים ונאמנים מאפשרים למכרזה לחייב את חשבונם בבנק באופן ישיר]. יש לציין שהכלל הזה נקבע עוד בעידן בו המכרזות היו מפוצלות לעשרות קואופרטיבים מקומיים, אשר השכילו להידבר ביניהם.

הגדוּלה של ההישג הזה בולטת במיוחד על רקע הידיעה כי מחקר בינלאומי שנערך לאחרונה קבע כי האשראי העסקי ברוב מדינות העולם הולך ומתקצר (הוא עומד כיום על 66 ימים, לעומת 67 ב-2017) בעוד שבהולנד משך האשראי הממוצע בשנה האחרונה דווקא התארך ב-4 ימים לעומת השנה שקדמה לה... אמנם בהולנד האשראי הממוצע נמוך מהממוצע העולמי, רק 53 ימים, אבל כאמור הוא נמצא במגמת התארכות. הולנד ירדה מהמקום השני בממוצע העולמי של משך ימי האשראי העסקי, למקום השביעי. בראש הטבלה העולמית נמצאת ניו-זילנד עם 46 ימי אשראי בממוצע, וסוגרת אותה סין, עם 92 ימים. אמנם ישנם פרשנים המפרשים את המגמה בהולנד כעלייה באמון העסקי, בעוד התקצרות משך האשראי מעידה, לדעתם, על זהירות וחשדנות גוברת ביחסים בין קונים למוכרים; אך העובדה נותרת בעינה: מי שמוכר סחורות בהולנד צריך להמתין עכשיו יותר ימים לתשלום. ורק מגדלי הפרחים ההולנדים, ואלה שחברו אליהם במערך השיווק, ממשיכים כאמור למכור בתנאי תשלום מזומן...

המקור: BPN 13/05/2019

רויאל פלורהולנד תפסיק לשלוח פרחים לוותיקן

מאז 2007 משתתפת רויאל פלורהולנד במימון משלוח הפרחים השנתי לטקס שעורך האפיפיור בוותיקן לרגל חג הפסחא [ראו ידיעה בידיעון מס' 12]. הספונסרים הנוספים הם המוסד לקידום מכירות פרחים BBH, וארגון מגדלי הפקעות iBulb.

רויאל פלורהולנד הודיעה בשבוע שעבר כי החל בשנת 2020 היא תפסיק את חלקה במימון; זאת משום שהאירוע אינו מתאים לקטגוריות קידום המכירות של הארגון, שאמורות להתמקד "במיצוב הדימוי של רויאל פלורהולנד כספק שירותים, ולחיזוק מעמדם של המגדלים".

אמן שזירת-הפרחים פאול דקרס Paul Deckers, האחראי לעיצוב הפרחים בטקס, הביע פליאה וצער על החלטה זו של רויאל פלורהולנד. לדבריו המבצע זוכה לסיקור ולתשומת לב עולמית, שנמשכת גם לאחר טקסי הפסחא, ומביא לענף הפרחים ההולנדי פרסום יעיל. מדי שנה הוא מתמקד בפרח מוביל, ומגדלי אותו הפרח זוכים לחשיפה בלתי רגילה. הטקס הזה בוותיקן הפך ל'כרטיס ביקור' לענף בהולנד, מאחר והאפיפיור נוהג להודות בדבריו להולנד עבור הפרחים. לדרבריו, הגופים האחרים ימשיכו להפעיל את המבצע גם בשנים הבאות, אלא שיהיה להם יותר קשה.

המקור: Vakblad vd Bloemisterij 14/05/2019

בשוקי הפרחים באירופה

רובנו מרוצים מיום האם האחרון; וגם מחודש אפריל

סיכומים ותגובות שהתפרסמו בשבוע שעבר, מיד לאחר יום האם 'הכללי' שנחוג במדינות רבות ב-12 במאי, מצביעים על כך שרמת המחירים לקראת ה'חג' הזה הייתה טובה עבור מוצרים רבים, בעוד הכמויות מאותם הפרחים היו קצת נמוכות מאשתקד. עם זאת, לא נרשמו מחירי-שיא חריגים. כל זה לא סייע למגדלי הוורדים, ולמגדלי עוד כמה פרחים, כמו שעווה, לימוניום, סקביוזה, כלנית, ועוד שפָּדו מחיר נמוך מאשתקד; כולם בעקבות כמות גדולה שהגיעה לשוק [ראו פרטים בטבלת מחירי-השעון במדור זה בשבוע שעבר].

על-פי רמת ההזמנות הגבוהה שקבלו ביום שני שלאחר יום-האם העריכו הסיטונאים בהולנד כי גם הדרג הקמעונאי ראה מכירות טובות. גם רמת המחירים הגבוהה בשעונים בממוצע לשבוע מס' 20 [ראו כאן בהמשך] מעידה על ביקוש טוב במיוחד מיד אחרי החג, ואין סימן טוב מזה לכך שהקמעונאים נותרו 'ריקים' בתום החג.

גם ארגון סיטונאי ויבואני הפרחים בגרמניה BGI דיווח כי מכירות יום האם אצל חברי הארגון היו גבוהות ב-20-30% מאלה של השנה הקודמת.

היצואנים מסכמים בחיוב את חודש אפריל כולו, שהסתכם בגידול של 15%+ בהיקף המכירות ליצוא לעומת אשתקד (מתוך זה פרחי הקטיף עלו ב-19%+). הסיבה העיקרית לכך, לצד מזג-אוויר מתאים, היא העובדה שאשתקד היו המכירות לקראת חג הפסחא בסוף חודש מרץ, ואילו השנה הן קרו באפריל.

במצטבר מתחילת השנה רשם היצוא ההולנדי עליה של 5%+ בהיקף היצוא לעומת אשתקד, והסתכם ל-2.4 מיליארד€. את שיעורי הגידול הגבוהים ביותר הובילו רוסיה, רומניה, הונגריה, ודנמרק; בעוד גרמניה רושמת נסיגה של 2.5%-.

המקורות:+ BGI 17/05/2019 10+13/05/2019 Vakblad vd Bloemisterij + Greenity + VGB

תחזית מזג האוויר לערים באירופה

המקור: Het Nieuwsblad

מחירים וכמויות בשעונים בהשוואה לאשתקד

העקומה שלעיל מראה את הערכים המוחלטים של מחירי פרחי קטיף בשעונים בשלוש השנים האחרונות.

בטבלה משמאל מופיעים ערכי הכמות והמחיר, ושיעורי השינוי בשבוע המדווח, לעומת השבוע המקביל אשתקד. (הטבלה אינה כוללת מוצרים אשר השינויים בהם לעומת אשתקד היו מזעריים).

הערה: הטבלה אינה מראה את נתוני המכירה של צמחי-גן, אך הם אכן כלולים בנתון המסכם את סה"כ המכירות.

בשבוע מס' 19 מחירי הפרחים בשעונים עלו באופן חד לעומת השבוע הקודם. הממוצע עמד על כמעט 36 סנט לגבעול, 16%+ יותר מן המחיר הממוצע של השבוע מס' 18. וזאת כשהכמות הכללית הייתה גבוהה ב-6%+ מזו של השבוע שעבר.

ובהשוואה לשבוע המקביל אשתקד היה המחיר הממוצע גבוה ב-12%+, בעוד הכמות הייתה נמוכה ב-7%- מזו של אשתקד.

המחיר היה גבוה ב-11.5%+ מזה שהיה בשבוע מס' 19 בשנת 2017.

בשבוע מס' 20 מחירי הפרחים בשעונים עלו עוד לעומת השבוע הקודם. הממוצע עמד על 36.8 סנט לגבעול, 3.5%+ יותר מן המחיר הממוצע של השבוע מס' 19. וזאת כשהכמות הכללית הייתה פחותה בשיעור 10%- מזו של השבוע שעבר.

ובהשוואה לשבוע המקביל אשתקד [ראו בטבלה כאן משמאל] היה המחיר הממוצע גבוה ב-21%+, בעוד הכמות הייתה נמוכה ב-15%- מזו של אשתקד.

המחיר היה גבוה ב-17%+ מזה שהיה בשבוע מס' 20 בשנת 2017 [ראו באיור למעלה מימין].

מחזור המכירות הכללי המצטבר מראשית השנה ברויאל פלורהולנד עומד עתה על 1.9%+ ביחס לזה של אשתקד (פרחי קטיף בלבד = 2.2%+) והוא גבוה בשיעור 1.4%+ מזה של 2017.

המקור: RFH Markt Informatie

ימי פרחים בשנת 2019

מקרא:  = קונים פחות פרחים מהרגיל    = 'חג-פרחים' מובהק, ביקוש מוגבר במיוחד
החודש היום החג / אירוע במדינות
מאי      
מאי 26 יום האם פולין, צרפת, שוודיה
מאי 26 יום הולדת נסיך הכתר פרדריק דנמרק
מאי 27 יום הזיכרון ארה"ב
מאי 30 יום האב גרמניה
מאי 30 עליית ישו השמימה Ascension Day אוסטריה, איטליה, בלגיה, בריטניה, גרמניה, דנמרק, הולנד, נורבגיה, צרפת, שוודיה, שוויץ 
מאי 30 יום האיים הקנרים ספרד
מאי 31 יום השכן צרפת
מאי 31 יום קסטיליה לה-מנשה ספרד
יוני      
יוני 1 יום הילד פולין, רומניה
יוני 2 יום הרפובליקה איטליה
יוני 2 יום האב שוויץ
יוני 4 יום הסבתא והסבא הולנד
יוני 5 עיד-אל-פיטר סוף חודש הרמדאן קהילות מוסלמיות בעולם
יוני 5 יום האב / יום החוקה דנמרק
יוני 5 יום האם הונגריה
יוני 6 החג הלאומי שוודיה
יוני 7 יום הנסיך יואכים דנמרק
יוני 9 יום מורסיה, ויום ריוחה ספרד
יוני 9 יום האב אוסטריה, בלגיה
יוני 9-10 שבועות הנוצרי Pentecost העולם הנוצרי
יוני 10 יום פורטוגל פורטוגל
יוני 12 יום רוסיה רוסיה
יוני 13 יום אנטוניו הקדוש פורטוגל
יוני 14 יום הדגל ארה"ב
יוני אמצע יום פרסום תוצאות הבחינות הולנד
יוני 16 יום האב אוסטריה, אירלנד, ארה"ב, בריטניה, הולנד, יפן, צרפת, פולין
יוני 17 יום רוח הקודש יוון
יוני 20 קורפוס כריסטי - חג קתולי אוסטריה, גרמניה, ספרד, פולין, פורטוגל, שוויץ
יוני 20 יום עובדי הניקיון בלגיה
יוני 21 יום המוסיקה צרפת
יוני 22-23 חגיגות אמצע הקיץ דנמרק, נורבגיה, פינלנד, שוודיה
יוני 22 היום הארוך בשנה יפן
יוני 23 יום האב פולין
יוני 24 סן חואן ספרד
יוני 25 יום סלובניה סלובניה
יוני 26 יום הדגל רומניה
יוני 28 יום החוקה אוקראינה
יוני 29 יום הקדושים פטרוס ופאולוס רומניה
יוני 29 יום וותיקי המלחמות הולנד
יוני 30 יום סיום הלימודים בלגיה, פולין, צ'כיה
יולי      
יולי כל החודש חודש מתנות הקיץ יפן
יולי 1 יום קנדה קנדה
יולי 4 יום הולדת המלכה סוניה נורבגיה
יולי 4 יום העצמאות ארה"ב
 

מקרא:  = קונים פחות פרחים מהרגיל    = 'חג-פרחים' מובהק, ביקוש מוגבר במיוחד

ללוח השנתי 2019 - נא להקיש כאן

המקור: BBH

שמועות פורחות – מבזקי חדשות מן העולם

נפתחה ההרשמה לתחרות 'המגָדל הבינלאומי של השנה'

כבכל שנה, גם ב-2019 תתקיים התחרות 'המגָדל הבינלאומי של שנת 2020' IGOTY מטעם הארגון הבינלאומי של יצרני גידולי נוי AIPH, בתמיכת רויאל פלורהולנד [ראו פרטים על התחרות שהתקימה אשתקד בידיעון מס' 19-2018].

על הזוכים יוכרז, כבכל שנה, בתערוכה הבינלאומית IPM בעיר אסן בגרמניה בינואר 2020. כזכור, יהיו 3 זוכים בכל קטגוריה, ומתוכם ייבחר 'מגָדל השנה'.

בשנת 2018 זכה המגדל הישראלי משק סעידי-רונן משדה-ניצן [ראו כתבה בידיעון מס' 5-2018].

לפרטים והרשמה אפשר לגלוש לאתר aiph.org/international-grower-of-the-year-awards

המקור: FloralDaily 16/05/2019

אם אתם במקרה בסביבה...

מי מקוראינו שאמור להימצא בהולנד בשבועות הקרובים מוזמן לבקר בשלושה אירועים מעניינים מבחינה מקצועית:

  • תצוגת זני אדמונית באגרטל, מטעם ארגון מגדלי הפקעות CNB בימים 3 עד 7 ביוני, בבית הארגון בעיירה ליסה Lisse [באזור ריינסבורג, בלב 'רצועת הפקעות'] – יוצגו כ-100 זנים שונים. לפרטים: www.cnb.nl/en/contact-us
  • ימים פתוחים למגָדלי קאלה, מטעם חב' Dümmen Orange, הכוללים הצגת כל זני החברה, וזנים חדשים, בימים 4-7 ביוני בכפר 't Zand, [בין אלקמאר לדן-הלדר] ובימים 11-14 ביוני בכפר De Kwakel [צמוד לאלסמיר] לפרטים והרשמה nl.dummenorange.com.
  • 'ימי השושן' Dutch Lily Days & Flower Trials – גם הם בימים 4-7 ביוני - www.dutchlilydays.nl

 

המקור: FloralDaily 26/04/2019

שרת החקלאות ההולנדית דואגת להגנה על החקלאים

השׂרה לענייני חקלאות, טבע, ואיכות המזון – הגב' קרולה סכאוטן Carola Schouten [בתמונה] הכריזה לאחרונה על יוזמת חקיקה אשר תחריג את החקלאים ממסגרת החוק להבטחת תחרות חופשית, ותאפשר להם להתארגן ביחד מול רשתות המזון הגדולות, מבלי שזה ייחשב להם כיצירת קרטל. היא הסבירה שהיא יוזמת את המהלך בעקבות תלונות רבות של חקלאים על כך שהרשתות החזקות סוחטות אותם ומכתיבות להם מחירי תוצרת שאינם מאפשרים ייצור כלכלי. "אנו נחזק את החקלאים עי"כ שנאפשר להם יצירת כוח-שוק חזק", הכריזה השרה.

[לא נמסר אם השרה למדה את 'הפטנט' בעת לימודיה בישראל... ראו כתבה על השרה הזאת בידיעון מס' 39-2018].

למחרת יצא יו"ר ארגון סוחרי המזון ההולנדי CBL בקריאה לשרה שלא להתערב במסחר, ולהשאיר את קביעת המחירים "לכוחות השוק". הוא הביע צער על כך שהשרה הציגה את המרכולים והחקלאים כשני מחנות אויבים, ותרמה להעכרת האווירה ביניהם; זאת בעוד היחסים בין המגזרים הם טובים.

[הערת העורך: נראה שהחקלאים ההולנדים רווים נחת מכך שמשרד החקלאות הוקם מחדש, לאחר שהוא בוטל והובלע בתוך משרד הכלכלה בתקופת הממשלה הקודמת. לא בטוח שהשרה תצליח ביוזמתה, אך עצם התייצבות הממשלה לצד החקלאים יכולה לסייע ]

המקורות: Vakblad vd Bloemisterij 13+15/05/2019 + BPN

האירוויזיון הציג גם פרחים מישראל

מי שצפה בשידורי האירוויזיון מתל-אביב בשבוע שעבר ודאי הבחין בקיר הפרחים המרהיב שניצב ברקע בהקרנת אירוע הפתיחה עם 'השטיח הכתום' [ראו בתמונה כאן, עם הנציג הישראלי קובי מרימי].

היו אלה פרחי ישראל אותם סיפק והציג משק דנציגר ממשמר השבעה, שנבחר להיות ספק הפרחים של אירועי הפסטיבל הבינלאומי הענק הזה.

הקיר הססגוני הורכב מאלפי פרחים ממיטב הזנים המקוריים של משק דנציגר. המשק סיפק במשך האירוע את זרי הפרחים שהוגשו לזוכים, ואת האגרטלים שקישטו שולחנות באירועים השונים, ובסה"כ למעלה מ-10,000 פרחים.

המקורות: FloralDaily /Danziger 16/05/2019

מוצרי פריחה – מבזקי מוצרים ומחקרים

פלוקס חוזר לאופנה

פרחי פלוקס/שלהב Phlox יצאו מעט מהאופנה בשוק האירופי בשנים האחרונות, אך עכשיו הם שוב גדלים בקנה-מידה נרחב בהולנד, בקניה, ובישראל. כתב העת הפרסומי של פרחי-העונה, 365 days of flowers, ראיין בעלי שני משקי גידול; ירוּן הוכנבום Jeroen Hogenboom מהולנד, ויאיר וחן פלג מישראל.

המגדלים משתי המדינות הביעו שביעות רצון מהגידול. בעוד ההולנדי הסביר כי הם מגדלים גם בחממה וגם בחוץ, וכי שיא העונה אצלם היא בחודשים יולי ואוגוסט, הרי שאת הישראלים לא שאלו, או לא הביאו את הסברם לגבי עונת ההספקה או שיטות הגידול.

[נציין כי הסטטיסטיקה של רויאל פלורהולנד אינה מאששת את הנתונים בכתבה הנ"ל: מתחילת השנה ועד יום-האם ירדו מעט הן המחיר והן הכמות של פלוקס בשעונים, וכך גם מחזור המכירות, הכולל גם מכירה ישירה. עם-זאת, בשבוע מס' 20, מיד לאחר יום-האם, נרשמה עליה משמעותית במחירי פלוקס]

המקור 02/05/2019 FloralDaily /365 days of flowers