ידיעוני רויאל פלורהולנד - 2019

ידיעון רויאל פלורהולנד - מספר 17 2019

חדשות רויאל פלורהולנד

נציגים ישראלים בוועדות רויאל פלורהולנד

חברנו דרור נקש, מגדל פרח השעווה ממושב לכיש, התמנה לאחרונה להיות חבר ב'ועדת המוצר של רויאל פלורהולנד לפרחי עונה'.

זו הוועדה המייצגת את ציבור המגדלים בקבוצת המוצרים 'פרחי עונה' בפני הנהלת הקואופרטיב. זו הוועדה שבתחום אחריותה רוב הפרחים המגיעים מישראל, אשר אינם ענפי-קישוט ירוקים.

דרור עומד לרשות החברים בישראל בכל פניה לצורך בירור או בקשה לדיון בוועדה.

וזאת ההזדמנות לפרסם במרוכז את רשימת הנציגים הישראלים בוועדות השונות של רויאל פלורהולנד, ואת פרטי התקשורת עמם. אנא שמרו את המידע הזה בהישג-יד, לעת-הצורך:

1) מועצת החברים – Members' Council אבנר הוא חבר בוועדת האסטרטגיה. בשבוע הבא הוא ימסור דוח בידיעון.
2) וועדת המוצר לפרחי עונה – FPC (Floraholland Product Committee) Seasonal Flowers
3) וועדת המוצר לענפי קישוט - FPC Decoration Greens
4) הוועדה המייעצת האזורית לישראל – RAC (Regional Advisory Committee) Israel

נמסר ע"י ירון כוכבי ודרור נקש

רויאל פלורהולנד פרסמה את הנתונים השנתיים ל-2018

בשבוע שעבר כינסו המנכ"ל ואן סכילפחארדה van Schilfgaarde והמנהל הפיננסי ואן מכלן van Mechelen מסיבת עיתונאים בנאלדוויק, בה הציגו את הנתונים הכספיים הנובעים ממאזן שנת 2018, כפי שסוכמו ב'ספר' בן 145 עמודים שהועלה לרשת [בינתיים רק בהולנדית]. נביא כאן את הנתונים העיקריים:

  • מחזור המכירות של רויאל פלורהולנד לשנת 2018 הסתכם לכדי 4.65 מיליארד €. זה התקבל ממכירה של 12.1 מיליארד יח' פרחים וצמחים. לשם-כך מתבצעות כ-100,000 מכירות מדי-יום. היקף מכירות זה היה מעט נמוך (0.8%-) מזה של 2017. את הירידה מסבירים בשילוב של קיץ חם במיוחד באירופה, ומזג אוויר קריר במיוחד במזרח אפריקה.
  • רמת המחירים הממוצעים הייתה מעט גבוהה ב-2018 מזו של 2017
  • את התוצרת סיפקו 5,550 מגדלים; מהם 4,031 חברי קואופרטיב. קנו אותה 2,465 קונים שונים.
  • מאזן הוצאות והכנסות התפעול של הארגון הסתכם לעודף (רווח) של 319,000 €. זאת בעקבות צמצום בהוצאות התפעול השנתיות, שהסתכמו ל- 282 מיליון €; כ-4%- פחות מבשנה הקודמת.
  • ההשקעות שבוצעו במשך השנה הסתכמו ל- 80 מיליון €. עיקרן היו בדיגיטליזציה ובאוטומציה של המערכות.
  • היציבות הפיננסית של הארגון טובה: שיעור נזילות של 27.2%, ושיעור הנכסים נושאי-סיכון הוא 55.7%.
  • המערכת למסחר מקוון Floriday התבססה ב-2018, ובסוף השנה השתמשו בה כבר 1,200 מגדלים; מספרם ממשיך לעלות מדי חודש.
  • הארגון הצטרף ליוזמת FSI שהציבה מטרה להגיע לכדי 90% פרחים 'בתנאי קיימוּת' עד 2020. שיעור זה עמד בשנה שחלפה על 40% בפרחי קטיף, ועל 63% בצמחים.

הדוח שפורסם כולל גם סקירת הפעילות של צוות של ההנהלה ושל 'מועצת המפקחים'; המנכ"ל סקר את עיקרי הדברים בפני העיתונאים. הוא הדגיש כי הארגון ממוקד עתה ביצירת המערכת המשולבת של מסחר 'פיזי' ודיגיטלי. סטיפן הטעים כי ההתמקדות ב'נושאי הליבה' של המכרזות כבר נתנה את פירותיה, ורמת שביעות-הרצון של הלקוחות עלתה.

המקורות: Greenity + BPN 16/04/2019 + RFH 15/04/2019

בשוקי הפרחים באירופה

מוזמנים לבקר בחלקות-ניסיון לזני אדמונית

חב' הטיפוח ההולנדית Green Works פותחת את 'הגן הניסיוני' שלה בעיירה סכאחן Schagen' , צפונית לעיר אלקמאר Alkmaar, בצפון-מערב הולנד, לביקורי קהל המגדלים. בגן הזה מוצגים כ-300 זני אדמונית שונים. הגן יהיה פתוח למבקרים מאמצע מאי עד אמצע יוני. את המיקום המדויק אפשר למצוא במפה, בקישור זה.
ניתן לתאם מראש ביקור דרך האתר של החברה green-works.nl. שם גם ישנה גישה לקטלוג זני האדמונית של החברה.
אפשר להתרשם מהגן [אבל לא מהזנים...] בסרטון שהועלה לרשת.

ברויאל פלורהולנד מתקיים מדי שנה פרוייקט 'מדד האדמונית' Pioenroos Benchmark הבוחר את הזנים המצטיינים בשוק. מטרתו לחשוף את מיטב זני האדמונית בפני הסוחרים. ב-2018 נרשמו לתחרות 164 תצוגות, של 45 זנים שונים, ע"י 39 מגדלים. הפרחים מוצבים באגרטלים לבחינת הפריחה וחיי-האגרטל. אשתקד זכה במקום הראשון הזן 'Jubilee' של המגדל Fa T.P.M. vd Meer.

התחרות מתבצעת ע"י צוות שרות הלקוחות של רויאל פלורהולנד. לפרטים ולהרשמה לתחרות השנתית יש לפנות בדוא"ל אל This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

המקורות: 02/04/2019 FloralDaily 09/04/2019 + RFH Nieuws

תחזית מזג האוויר לערים באירופה

המקור: Het Nieuwsblad

מחירים וכמויות בשעונים בהשוואה לאשתקד

העקומה שלעיל מראה את הערכים המוחלטים של מחירי פרחי קטיף בשעונים בשלוש השנים האחרונות.

בטבלה משמאל מופיעים ערכי הכמות והמחיר, ושיעורי השינוי בשבוע המדווח, לעומת השבוע המקביל אשתקד. (הטבלה אינה כוללת מוצרים אשר השינויים בהם לעומת אשתקד היו מזעריים).

הערה: הטבלה אינה מראה את נתוני המכירה של צמחי-גן, אך הם אכן כלולים בנתון המסכם את סה"כ המכירות.

בשבוע מס' 15 מחירי הפרחים בשעונים עלו באופן חד לעומת השבוע הקודם. הממוצע עמד על 23.3 סנט לגבעול, 9.3%+ יותר מן המחיר הממוצע של השבוע מס' 14. זאת כשהכמות הכללית הייתה כמעט זהה (0.1%-) לזו של השבוע שעבר.
ואילו בהשוואה לשבוע המקביל אשתקד היה הממוצע גבוה בשיעור 29%+, בעוד הכמות הייתה נמוכה ב-9%- מזו של אשתקד.
המחיר היה גבוה ב-13.3%+ ביחס לזה שהיה בשבוע מס' 14 בשנת 2017.

בשבוע מס' 16 מחירי הפרחים בשעונים עלו עוד לעומת השבוע הקודם. הממוצע עמד על 25.3 סנט לגבעול, כמעט 9%+ יותר מן המחיר הממוצע של השבוע מס' 15. וזאת כשהכמות הכללית הייתה גבוהה ב-8%+ מזו של השבוע שעבר.
ואילו בהשוואה לשבוע המקביל אשתקד [ראו בטבלה כאן משמאל] היה הממוצע גבוה ב-27%+ (!) בעוד הכמות הייתה גבוהה ב-7%+ מזו של אשתקד.

המחיר היה גבוה ב-14%+ ביחס לזה שהיה בשבוע מס' 15 בשנת 2017 [ראו באיור למעלה מימין].

מחזור המכירות הכללי המצטבר מראשית השנה ברויאל פלורהולנד עומד עתה על 3.2%+ ביחס לזה של אשתקד והוא גבוה בשיעור 1.3%+ מזה של 2017.

המקור: RFH Markt Informatie

שמועות פורחות – מבזקי חדשות מן העולם

חוקרים ומאפיינים את המִגזר הקמעונאי

לאחרונה מוזמנים חברי רויאל פלורהולנד לפנות אל 'מומחי רשתות השיווק' של הארגון לשם ייעוץ, אם הם מעוניינים להבין את הפרופיל של לקוחות, ולהתאים את מבחר הפרחים שלהם לקמעונאי הנכון. באופן לא מפורש ניתן להבין שהייעוץ מוצע גם לפלוריסטים, המעוניינים לבדל את עצמם מול קבוצות צרכנים מסוימות. זאת בעקבות מחקר-מעקב מתמשך שמתבצע ברויאל פלורהולנד, שמטרתו לאפיין את השינויים והמגמות במגזר הקמעונאות בענף.

מסתבר, על-פי המחקר, שחנויות הפרחים, 'הפלוריסטים' בז'רגון הענפי, הם אלה שעדיין מוכרים את רוב הפרחים בהולנד, בגרמניה, ובצרפת; הם גם אלה שאחראים לרוב מכירות הצמחים בגרמניה ובצרפת. בראש מגזר הפלוריסטים בולטות רשתות החנויות, העובדות תחת מותג ארצי.

הפרסום מציין כי ב-2018 חלה ירידה קלה בשיעור המכירות במרכולים מתוך כלל המכירות. כך באנגליה, שמובילה עם 40% מכירות פרחי-קטיף בסופרמרקטים (לעומת 47% ב-2016), וגם בהולנד, שם רק 17% נמכרו בערוץ הרשתות. המחקר קובע כי לסופרמרקט ולפלוריסט יש מקום, זה לצד זה, מאחר והם משרתים קבוצות צרכנים שונות, עונים על צרכים שונים, ומשלימים זה את זה במגוון הענפי. אך מומחי רויאל פלורהולנד טוענים שעל הרשתות להשקיע יותר מאמץ בכדי להגדיל את חלקן בשוק הפרחים והצמחים.

[הערת העורך: שוב אנו נתקלים בסתירה, לכאורה, בין העיסוק של 'מומחי מחלקת רשתות הקמעונות' ברויאל פלורהולנד, לבין הצהרתו הגורפת של המנכ"ל על החלטתו "לצאת מכל פעילות העוסקת בשלבים שלאחר רגע המכירה". ראו גם ידיעה קודמת בידיעון מס' 6].

המקורות: Vakblad vd Bloemisterij 18/04/2019 + RFH Nieuws 02/04/2019

יוזמים פיתוח מואץ של גידול פרחים במקסיקו

עד היום ענף הפרחים במקסיקו אינו תופס מקום חשוב בשוק הפרחים הבינלאומי. אין לכך סיבה אובייקטיבית חד-משמעית, מלבד העובדה שהיוזמות הופנו עד כה לקולומביה ולאקוודור. אולם עכשיו מכינה קבוצת יזמים מרכז ענק לגידול פרחים, באזור אמאלקו Amealco, כ-150 ק"מ מצפון-מערב לבירה מקסיקו-סיטי.

קבוצת FloraPark Amealco מתכננת פיתוח שטח בן 1,000 דונמים, מתוך 3,600 ד' העומדים לרשותה באזור [ראו בתמונה] ומזמינה יזמים ומגדלים להצטרף לפרויקט. הם מתכננים לבנות את החממות הראשונות ב-2020, ולהגיע ליעד של 1,000 ד' בתוך 3 שנים, ואז לבדוק אפשרות לאלף ד' נוספים בתוך 7 שנים. הם בונים את התכניות על סמך הקִרבה למרכזי הצריכה המקומית, ולנמל-תעופה, שיקל על פיתוח יצוא.

לדברי היזם הראשי, מאוריציו ריקאוד Mauricio Ricaud הקבוצה גייסה כבר מומחים בעלי ניסיון, אשר יסייעו למגדלים להתבסס, ולהתאים את תוצרתם לביקוש. הוא מזמין את המעוניינים ליצור עמו קשר, דרך אתר האינטרנט של חב' הייעוץ שלו www.ricaudgreenhouses.com

[הערת העורך: ימים יגידו אם יש כאן איום ממשי לתחרות מול המגדלים בדרום-אמריקה, בגלל קרבת מקסיקו לארה"ב] בינתיים, כנראה ללא קשר, הוכרז גם על סימפוזיון בינ"ל לגידולי-נוי חדשים שיתקיים בגוואדלחארה Guadalajara, במערב מקסיקו, ב-30 בספטמבר השנה. לפרטים: www.newornamentalcrops.com

המקורות: FloralDaily 4+12/04/2019

יצא לאור עלון הפרחים של שה"מ

עלון הפרחים מס' 24 יצא לאור ונשלח למגדלים. ניתן גם לצפות בעלון באתר שה"מ, בלחיצה על קישור זה .

העלון מלא, כרגיל, במידע חשוב ועדכני, על גידולים בהתאם לעונה, על אירועים בענף, ועל מסלולי תמיכה של מנהלת ההשקעות.
וישנם בו גם דברים מרגשים לזכרם של חברים שהלכו לעולמם.
גלישה לעלון מאפשרת גם גישה לקישור, דרכו ניתן להירשם כמנוי ולקבל את העלון באופן סדיר, באמצעות דוא"ל.

 

מוצרי פריחה – מבזקי מוצרים ומחקרים

מחפשים מגדל לייצור פרחי 'שושן הדם'

מטפח, מגדל, ומשווק של פרחים משתפים פעולה כדי להכניס לשוק פרחי-קטיף של צמח 'שושן-הדם' Blood Lily, או בשמו הרשמי סקדוקסוס Scadoxus Multiflorus, ממשפחת האמריליס, צמח שמקורו בדרא"פ [אשר מוכָּר כנראה גם בכמה שמות נוספים] אותו דחפו עד עתה כצמח-עציץ. הם אף הקימו לשם-כך חברה חדשה בשם Kings Art Flowers לקידום המוצר הזה.

רנה קונינגס René Koning הוא, לדבריו, המגדל היחיד של סקדוקסוס כצמח עציץ בהולנד, מ-2004, ומאז 2016 גם כפרח-קטיף, בשיתוף עם המטפח Könst.

בשנה האחרונה הם מכרו באופן סדיר בשלוש המכרזות הגדולות. לדבריהם, "מאחר ואנו היצרן היחיד, באפשרותנו לווסת כמויות ולהכתיב מחירים"; הם מסבירים שהכניסה לייצור אינה פשוטה, ואינם חוששים מ'תחרות פרועה'.

הם שלחו 10,000 פקעות לשם ריבוי בישראל, וכך גם לקניה. בתכנון גם בדיקת השוק בארה"ב; אך מאחר והפרחים כבדים מאוד למשלוח אווירי – הם חושבים על ייצור בקולומביה עבור ארה"ב.

מאחר והשותפות מגדלת גם פקעות לריבוי – הם מחפשים מגדלי פרחים שיהיו מעוניינים להצטרף לייצור הפרחים של המוצר החדש הזה. המעוניינים יכולים לפנות אל Kings Art Flowers, Tjerk Vening This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. [אתר האינטרנט שהקימו, www.kingsartflowers.com נמצא עדיין בשלבי בנייה]

המקור: 13/04/2019 FloralDaily