ידיעוני רויאל פלורהולנד - 2019

ידיעון רויאל פלורהולנד - מספר 16 2019

חדשות רויאל פלורהולנד

מאמץ ענפי להרחבת הייצור והשיווק בתנאי קיימוּת

במסגרת המאמץ הבין-מגזרי בענף הפרחים להעמקת הייצור בתנאי קיימות [ראו בידיעון מס' 12] נמשך המאמץ של רויאל פלורהולנד, יחד עם שורה של סיטונאים/יצואנים מובילים, לעידוד המגדלים והקמעונאים להצטייד בתווית-הסמכה של ייצור מבוקר בתנאים ראויים.

הפעילות מתבצעת, כזכור, במסגרת 'היוזמה לקיימות בענף הפרחים' Floriculture Sustainability Initiative (FSI), התארגנות ששמה לעצמה מטרה להביא לכך שעד שנת 2020 יהיו 90% מהפרחים הנסחרים בשוק האירופי בעלי תווית-קיימוּת. בהתארגנות משתתפות, מלבד רויאל פלורהולנד, עוד 4 חברות פרטיות לשיווק פרחים, הגדולות בהולנד: FleuraMetz, Royal Lemkes, Waterdrinker & Dutch Flower Group. הסיטונאים מתמקדים כעת בשכנוע החנויות הקמעוניות להצטרף ליוזמה. הפעילות כוללת שלושה תחומים עיקריים: שקיפות, צמצום הפגיעה בסביבה, ותנאים סוציאליים לעובדי הענף.

החברים ביוזמה מנסים להסביר ולשכנע את הפלוריסטים כי עבודה בתנאים ראויים, והצטיידות בתווית שמעידה על-כך, תוסיף להם הזדמנויות שיווקיות, ותסייע בידם לבדל את עצמם מול ציבור הצרכנים. התווית, הם מסבירים, הופכת להיות 'רישיון למכור'. כשם שאין די בכך שאתה יודע לנהוג, עדיין עליך להצטייד ברישיון-נהיגה, כך תהיה התווית המתאימה חיונית כדי להמשיך ולהיות ספק לגיטימי של פרחים וצמחים.

דוברת של אחת החברות המשתתפות ביוזמה בִּטאה באופן קולע את חשיבות היוזמה: "אתה יכול לחזור ולומר שהעולם נהרס מפגיעה בסביבה, אך זה לא יגרום לאנשים לפעול. אך דוגמא נאה תעורר השראה לייצר ולרכוש תוצרת בת-קיימא". והיא מוסיפה: "וזאת משום שהצרכנים אכן דורשים תוצרת כזו, במידה גדלה והולכת".

המקור: RFH Nieuws 25/03/2019

הדלי החדש Fc588 נכנס לשימוש בליזיאנטוס

מאז 11 במרץ משמש הדלי החדש, שסימנוֺ Fc588, יחד עם ההגבהה שלו Fc598, הכלי הבלעדי למכירת פרחי ליזיאנטוס בשעונים ובמכירות ישירות [ראו בידיעון מס' 6].

כזכור, המיכל ייכנס בהדרגה לשימוש כולל במשך שנת 2019, בכל פעם לקבוצת-מוצרים נוספת.
אך בינתיים, השימוש מותר רק לפרחים שנכנסו לשלב השימוש, כך שכעת אסור להשתמש בדלי החדש לכל פרח שאינו ליזיאנטוס.

המעבר התבצע בהצלחה וללא תקלות. כאמור, השימוש בדלי החדש מייעל את השימוש בעגלות, משום שבמידות שלו ניתן להעמיס 10 דליים במקום 9 על כל מדף בעגלת-מכרזה (11%+), ו-6 דליים במקום 4 (50%+) על כל מדף של 'עגלת CC' האוניברסלית [המשמשת בעיקר לשינוע צמחים ברחבי השוק].
התרחבות השימוש בעגלות CC הפך את ההתייעלות הזו למשמעותית ביותר.

דמי השימוש במיכל החדש אינם שונים מאלה הנהוגים עבור המיכל הקיים: לדלי - פיקדון 4 €, ודמי-שימוש 0.14 €, ולמגביהה Fc598 – פיקדון 3 €, ודמי-שימוש 0.12 €.

המוצר הבא שיעבור למיכל החדש הוא אלסטרומריה, החל ממועד שיפורסם, כנראה בחודש יוני. כל המידע אודות המיכל החדש נמצא בדף המיוחד באתר רויאל פלורהולנד.

המקור: RFH News 11/03/2019

תזכורת: ימים בהן המכרזות תהינה סגורות למכירות בשבועות הקרובים

ביום שני הבא, 22 באפריל, היום השני לחג הפסחא [והשני לחוה"מ פסח] תהיינה המכרזות סגורות, ולא תהיה מכירה.

למחרת, יום שלישי 23 באפריל השעונים יתחילו לפעול בשעה 05:00 [שעון הולנד], שעה מוקדם מהרגיל.

 

בשוקי הפרחים באירופה

תחזית מזג האוויר לערים באירופה

המקור: Het Nieuwsblad

היצוא ההולנדי ברבעון הראשון גדל קצת, הודות לצמחים

למרות נסיגה של כמעט 7%- בהיקף יצוא פרחי-קטיף בחודש מרץ, לעומת אשתקד, נשמר היקף היצוא הכולל של ענף הפרחים ההולנדי ברבעון הראשון של 2019 ברמה של 1.6%+ יותר מזה של 2018, וזאת בזכות עלייה ביצוא הצמחים.

היצוא הרבעוני הסתכם ל-1.7 מיליארד €; מזה 600 מיליון € צמחי בית וגן, ו-1.1 מיליארד פרחי-קטיף. כך לפי נתוני מוסד Floridata כפי שמפרסם ארגון היצואנים VGB [וכרגיל הפרסום אינו מפורט לגמרי, הוא אפילו מבולבל מעט, בהתאם למדיניות המוזרה שנוקט הארגון לגבי פרסום נתונים לקהל הרחב...]

מאפיין בולט שמתפרסם הוא קיטון של 18%- בהיקף היצוא של פרחי-קטיף לגרמניה בחודש מרץ. לזה יש אמנם הסבר: אשתקד חל חג הפסחא בחודש מרץ, והשנה הוא יגיע רק ב-21 באפריל; מה ש'הזיז' את העלייה בביקוש, ואולי היא תראה גידול 'מפצה' בחודש הנוכחי. בכל-זאת, הנסיגה המצטברת בגרמניה ברבעון הראשון בשיעור 6%- מדאיגה את היצואנים. הם ממשיכים להיות מודאגים גם מעתיד היצוא לבריטניה אחרי שתפרוש מהאיחוד; אך בינתיים, ה-Brexit נדחה לאוקטובר.

המקור: 12/04/2019 Vakblad vd Bloemisterij / VGB

מחירים וכמויות בשעונים בהשוואה לאשתקד

העקומה שלעיל מראה את הערכים המוחלטים של מחירי פרחי קטיף בשעונים בשלוש השנים האחרונות.

בטבלה משמאל מופיעים ערכי הכמות והמחיר, ושיעורי השינוי בשבוע המדווח, לעומת השבוע המקביל אשתקד. (הטבלה אינה כוללת מוצרים אשר השינויים בהם לעומת אשתקד היו מזעריים).

הערה: הטבלה אינה מראה את נתוני המכירה של צמחי-גן, אך הם אכן כלולים בנתון המסכם את סה"כ המכירות.

בשבוע מס' 14 מחירי הפרחים בשעונים ירדו מעט לעומת השבוע הקודם. הממוצע עמד על 21.3 סנט לגבעול, 3.5%- פחות מן המחיר הממוצע של השבוע מס' 13. הכמות הכללית הייתה נמוכה ב-8.5%- מזו של השבוע שעבר.
ואילו בהשוואה לשבוע המקביל אשתקד היה הממוצע גבוה ב-2%+, בעוד הכמות הייתה כמעט זהה לזו של אשתקד.

המחיר היה גבוה ב-5%+ ביחס לזה שהיה בשבוע מס' 14 בשנת 2017.

בשבוע מס' 15 מחירי הפרחים בשעונים עלו באופן חד לעומת השבוע הקודם. הממוצע עמד על 23.3 סנט לגבעול, 9.3%+ יותר מן המחיר הממוצע של השבוע מס' 14. זאת כשהכמות הכללית הייתה כמעט זהה (0.1%-) לזו של השבוע שעבר.

ואילו בהשוואה לשבוע המקביל אשתקד [ראו בטבלה כאן משמאל] היה הממוצע גבוה בשיעור 29%+ (!), בעוד הכמות הייתה נמוכה ב-9%- מזו של אשתקד.

המחיר היה גבוה ב-13.3%+ ביחס לזה שהיה בשבוע מס' 14 בשנת 2017 [ראו באיור למעלה מימין].

מחזור המכירות הכללי המצטבר מראשית השנה ברויאל פלורהולנד עומד עתה על 2.4%+ ביחס לזה של אשתקד (בזכות הצמחים; פרחי הקטיף עומדים בדיוק ברמה של אשתקד) והוא קצת נמוך (0.6%-) מזה של 2017.

המקור: RFH Markt Informatie

שמועות פורחות – מבזקי חדשות מן העולם

שוק הפרחים באוקראינה מעניין, למרות הבעיות הפוליטיות

לרגל פתיחת תערוכת הפרחים הבינלאומית בקייב, Flower Expo Ukraine, שתתקיים השבוע, בימים שלישי עד חמישי, נכתבו מספר פרסומים והערכות על מצב ענף הפרחים במדינה בימים אלה.

מסתבר שלא פחות מ-39 חברות הולנדיות יציגו ביריד הזה, ולראשונה גם מספר חברות מדרום-אמריקה. מספר המציגים ושטחי התצוגה גדלו מאוד לעומת התערוכה הקודמת אשתקד. עד כה נרשמו מראש כמבקרים ביריד פי שלושה ממספר הנרשמים מראש בשנה שעברה. נתונים אלה מצביעים על גידול בהתעניינות במסחר הפרחים במדינה.

מסתבר כי למרות המשבר המתמשך מול רוסיה, וחילופי הממשלות התכופים, מורגשת באוקראינה התעוררות כלכלית, וישנה עלייה מתמדת בכוח-הקנייה של האזרחים. באוקראינה חיים כ-45 מיליון אזרחים, אשר כמו שכניהם ברוסיה, הם אוהבי פרחים. ברגע שהם יכולים להרשות לעצמם – הם רוכשים צמחים ופרחים לכל אירוע.

במדינה קיים ייצור עצמי של פרחים; ישנו אפילו משק מתקדם ענק Ascania Flora המשתרע על-פני 220 דונם. הצרכנים אמנם מעדיפים תוצרת מקומית, אך בפועל המגדלים המקומיים אינם מספקים את הביקוש, וישנו מרחב גדול ליבוא. מארגני התערוכה שואפים להגיע בשנים הבאות להיקף התצוגות שהיו ב-2008, לפני פרוץ המשברים, ששיאם היה ב-2014. הגידול הנוכחי בתצוגות ובמספר המבקרים מצביע על-כך שהענף נמצא בכיוון הנכון.

המקורות: FloralDaily /www.flowerexpo-ukraine.com 09/04/2019

הודו: עסקי הפרחים גואים בגואָה

בישראל אנו רגילים לשמוע על אלפי תרמילאים המבלים באזור גוֺאָה, בחוף המערבי של מדינת הענק. אולם נראה שגם שם גואים עסקי ענף הפרחים. מסתבר שפרחי-קטיף הופכים בהדרגה לחלק בלתי נפרד מאירועים משפחתיים וציבוריים, לצד האירועים הדתיים, ובכל פינת-רחוב בגואה אפשר למצוא חנות פרחים קטנה.

באזור קיים ייצור פרחים מקומי, אשר במזג האוויר הלח של האזור מתמקד בפרחים טרופיים, כמו סחלבים, אנטוריום והליקוניה. הייצור המקומי מספק רק כשליש מהצריכה, ורוב ההספקה מגיעה מאזורים אחרים בהודו: פּוּנֶה, בנגלור, קולאפור, ובלגאום. משאיות עמוסות פרחים מגיעות לעיר מדי יום מן האזורים האלה ופורקות משלוחי פרחים טריים.

[הערת העורך: ידיעות מסוג זה זורמות ללא הרף מפינות שונות בהודו; מה שמעיד על התפתחות משמעותית של המסחר והייצור בענף במדינת ענק זו. בינתיים היצוא והיבוא משחקים רק בשוליים, אבל ברור שלנגד עינינו צומח שוק ענק חדש, אשר יחד עם השוק הסיני אכן יסיט את מרכז הכובד של הענף למזרח אסיה]

המקורות: The Navhind Times / FloralDaily 09/04/2019

מוצרי פריחה – מבזקי מוצרים ומחקרים

חברה טוענת לפריצת דרך בהובלה ימית של פרחים

חברה צרפתית, Janny MT, טוענת כי מכלי ההובלה שפיתחה עבור ירקות ופירות, יכולים לשמש פתרון אידאלי להובלה ימית של פרחי-קטיף, תוך שמירה מיטבית על איכותם וחיי האגרטל שלהם.

מדובר במכלי פלסטיק המצוידים במכסה המווסת ושומר על רמת חמצן נמוכה, אשר יחד עם טמפרטורה מבוקרת נמוכה בזמן ההובלה, מבטיחה נשימה מזערית של הפרח, והאטת הזדקנותו.

החברה טוענת כי ניתן לאחסן במיכל שלה וורדים עד 20 יום, ופרחי אדמונית עד 50 ימים.

עוד על הטכנולוגיה ועל החברה שמספקת אותה אפשר לקרוא באתר www.jannymt.com

המקור: 10/04/2019 FloralDaily