ידיעוני רויאל פלורהולנד - 2019

ידיעון רויאל פלורהולנד - מספר 14 2019

חדשות רויאל פלורהולנד

הימים בהם לא תהיינה מכירות

לקראת חגי האביב פורסמו לאחרונה המועדים בהם המכרזות תהינה סגורות, ואלו אשר בהם המכירות בשעונים יחלו מוקדם, לרגל ימי חגים בשנה הנוכחית. אנא רשמו לפניכם.

ימים בהן המכרזות תהינה סגורות למכירות בשנת 2019:

בימים הבאים יחלו המכירות בשעוני הפרחים מוקדם מהרגיל, בשעה 05:00 (שעון הולנד):

המקור: RFH Nieuws/ non-auction-days 27/03/2019

רויאל פלורהולנד מקימה אגף 'שירותים למגדל'

ברויאל פלורהולנד מתבצע בימים אלה שינוי במבנה הארגוני, לאחר שעבר את אישור המוסדות הרלוונטיים: מוקם אגף חדש, בשם 'שירותים למגדלים'.

פעילות זו הייתה עד עכשיו חלק מן 'האגף המסחרי', וכעת הופרדה ממנו.

נמסר כי מטרת השינוי היא ייעול הטיפול שהארגון מעניק ללקוחות ולמגדלים.

טרם נמסר מי עומד בראש האגף החדש, ומהם השינויים במצבת הניהול של האגף המסחרי.

בפרסומים קודמים נמסר כי באגף המסחרי הוקמה מחלקת 'לקוח ושוק' המרכזת את השירותים ללקוחות.

המקור: RFH News 28/03/2019

סיור מודרך במכרזת אלסמיר – מוקד-משיכה לתיירים

ביקור מודרך במכרזת אלסמיר הוא, כידוע, אחד ממוקדי המשיכה התיירוּת הפופולריים ביותר בהולנד.

אלפים רבים של מבקרים פוקדים את המקום, ועוברים את המסלול העילי, המשקיף מלמעלה על כל פעילויות המכרזה.

סיור בשעות הבוקר המוקדמות מאפשר התרשמות מן המבחר העצום של פרחים, ומהיקף הפעילות היומיומית.

מחלקת התיירוּת מספקת הדרכה לקבוצות, כמו-גם מערכת האזנה המקושרת לתחנות הסברה מוקלטת, בשלל שפות.

ההדרכה המוקלטת ניתנת גם להורדה מראש כיישומון לטלפון הסלולרי.

אם אתם רוצים להמליץ בפני ידידים על סיור מודרך במכרזה, הפנו אותם למדריך המקוון המאפשר תכנון מוקדם, כולל זמני פתיחה ודרכי הגעה למקום. כך תוכלו לשתף מכרים, חברים, ובני משפחה בחוויית המוצר בו אתם עוסקים.

המקור: RFH News 28/01/2019

בשוקי הפרחים באירופה

תחזית מזג האוויר לערים באירופה

המקור: Het Nieuwsblad

מחירים וכמויות בשעונים בהשוואה לאשתקד

העקומה שלעיל מראה את הערכים המוחלטים של מחירי פרחי קטיף בשעונים בשלוש השנים האחרונות.

בטבלה משמאל מופיעים ערכי הכמות והמחיר, ושיעורי השינוי בשבוע המדווח, לעומת השבוע המקביל אשתקד. (הטבלה אינה כוללת מוצרים אשר השינויים בהם לעומת אשתקד היו מזעריים).

הערה: הטבלה אינה מראה את נתוני המכירה של צמחי-גן, אך הם אכן כלולים בנתון המסכם את סה"כ המכירות.

בשבוע מס' 12 מחירי הפרחים בשעונים ירדו לעומת השבוע הקודם. הממוצע עמד על פחות מ-24 סנט לגבעול, 4.5%- פחות מן המחיר הממוצע של השבוע מס' 11. זאת כשהכמות הכללית הייתה נמוכה רק ב-0.5%- מזו של השבוע שעבר.
ואילו בהשוואה לשבוע המקביל אשתקד היה הממוצע נמוך ב-1%-, בעוד הכמות הייתה נמוכה ב-9%- מזו של אשתקד.
המחיר היה גבוה ב-26%+ (!) ביחס לזה שהיה בשבוע מס' 12 בשנת 2017.

בשבוע מס' 13 מחירי הפרחים בשעונים ירדו לעומת השבוע הקודם. הממוצע עמד על 22 סנט לגבעול, 7%- פחות מן המחיר הממוצע של השבוע מס' 12. זאת כשהכמות הכללית הייתה גבוהה ב-4%+ מזו של השבוע שעבר.

ואילו בהשוואה לשבוע המקביל אשתקד [ראו בטבלה כאן משמאל] היה הממוצע נמוך ב-13%-, בעוד הכמות הייתה נמוכה ב-12%- מזו של אשתקד.
המחיר היה גבוה ב-23%+ (!) ביחס לזה שהיה בשבוע מס' 13 בשנת 2017 [ראו באיור למעלה מימין].

מחזור המכירות הכללי המצטבר מראשית השנה ברויאל פלורהולנד עומד על 0.3%+ ביחס לזה של אשתקד, והוא כמעט זהה לזה של 2017.

המקור: RFH Markt Informatie

שמועות פורחות – מבזקי חדשות מן העולם

מבחר הפרחים הנצרכים ברוסיה הולך ומצטמצם

צריכת הפרחים ברוסיה ובשכנותיה, שהייתה מצומצמת למבחר קטן של פרחים עד לנפילת ברה"מ, ומנתה בעיקר וורדים, הלכה ונעשתה עשירה ומגוונת יותר ויותר במשך השנים. היה זה אתגר ליצואנים, בעיקר מהולנד, אבל גם, למשל, ליצואני רוסקוס מישראל, להחדיר לשוק הרוסי מינים וסוגים של פרחים שלא היו מוכָּרים שם. המאמצים צלחו, ובחלוף השנים הרוסים החלו "לקנות הכל".

עכשיו מסתבר כי התהליך הזה נעצר, ובשנים האחרונות אף ניכרת נסיגה משמעותית במבחר הפרחים המוצעים ונמכרים ברוסיה. אינגה הנדריקס Inge Hendriks, משווקת פרחים הולנדית שהתמחתה בשוק הרוסי, ואף מתגוררת כיום ברוסיה, מספרת במגזין הענפי האחרון כי בשבוע שלפני 'יום הנשים' נראו בשוק מעט מאוד סוגי פרחים. נמצאו בעיקר צבעונים ופרחי מימוזה/Acacia/שיטה. "פרחים אחרים בקושי נראו בשוק של סנט פטרסבורג", לדבריה.

לטענתה, התופעה נובעת ממצב כלכלי קשה, ומירידה משמעותית בכוח-הקניה של בני מעמד-הביניים. את מבחר הפרחים המגוון רוכשים כיום רק בני המעמד הגבוה, המהווים 5-10% מהאוכלוסייה. רוב הקהל חוזר בהרגלי הקניה שלו ל'מבחר המסורתי', עם העדפה לסוגים הזולים יותר.

המקור: Vakblad v d Bloemisterij 26/03/2019

טוענים לכתר 'בירת הירוקים העולמית'

בכפר הקטן פּירסון Pierson, צפונית לעיר אורלנדו שבפלורידה, ארה"ב, גרים פחות מ-2,000 תושבים. אך השרכים שהם מגדלים נמצאים ברוב האגדים המעורבים של פרחים ברחבי ארה"ב, וגם בכמה מדינות נוספות. בפירסון מגדלים ענפי קישוט ירוקים מזה 4 דורות לפחות, והמגדלים טוענים שאין מקום בעולם שמספק יותר ירוקים מהם; לכן הם מכריזים על עצמם כ'בירת השרך העולמית'... לפי מקור לא רשמי מעבדים שם לא פחות מ-25,000 ד', רובם תחת רשת-צל, וחלקם בצל עצים, והם מספקים כ-85% מענפי הקישוט הנצרכים בארה"ב.

משק Albin Hagstrom & Sons למשל, שנוסד ב-1928, והפך למגדל מסחרי בשנות השישים של המאה הקודמת, מגדל ירוקים על-פני כ-2,000 דונמים; הם מגדלים 80 זנים שונים של ענפי-קישוט, כשהמוביל הוא שרך עלה-העור, ומשווקים כ-180 מיליון ענפים בכל שנה, לכל 50 המדינות בארה"ב, וגם לניו-זילנד ולסינגפור. זהו כנראה משק גידול עלה-העור הגדול בארה"ב. כסיטונאי מוביל, הם גם מייבאים ירוקים להפצה בארה"ב, ביניהם רוסקוס מישראל ומאירן. אפשר להצטרף לסיור מודרך במשק ע"י צפייה בסרטון-תדמית באתר האינטרנט של החברה. על נזקי סופות הוריקן ליבולי השרך בפלורידה בשנים 2016-2017 ראו בידיעון מס' 51-2017 .

המקורות: FloralDaily 21/03/2019 + myoldflorida.com

ממשלת הולנד מסבסדת שיעורי הולנדית לעובדים זרים

ההולנדים, כדרכם, הם מציאותיים. תופעת העובדים הזרים [עד היום בעיקר תורכים ופולנים, ועכשיו גם בולגרים ורומנים] כבר הפכה לחלק ממהלך החיים במדינה; במיוחד במגזר החקלאי.

המדינה משתתפת אפוא ב-60% מעלות שיעורי הולנדית לעובדים זרים... [ומתי אצלנו?]

עם-זאת, נושא המגורים לעובדים הזרים מהווה, לעתים, בעיה לא פשוטה.

לאחרונה אישרה הרשות המוניציפלית של אזור ווסטלנד הקמת 'מלון לפולנים' נוסף על זה הקיים באזור. ההקמה אושרה במועצה ברוב קולות, למרות הפגנה רועשת של תושבי האזור שהתנגדו למהלך.

גם ברשויות אחרות היו לאחרונה מאבקים של יזמים מול רשות התכנון האזורית; הכל בצל הצפיפות האופיינית להולנד, והמחסור בקרקעות פנויות לבנייני מגורים.

המקורות: 14+26/03/2019 BPN

מוצרי פריחה – מבזקי מוצרים ומחקרים

דרום-אפריקה – לומדים לגדל פרוטיאות ראויות ליצוא

עבודת הדוקטורט של מגדלת-מומחית לגידול פרוטיאות מדרום-אפריקה, יוג'ין-לין לואו Eugenie-Lien Louw [בתמונה], סימנה דרך למגדלי פרוטיאות ליצוא, ובמיוחד למגדלי לאוקוספרמום/ 'כרית הסיכות', להקטין למינימום את שיעור הגבעולים הקצרים והעקומים, המפחיתים באופן משמעותי את כדאיות הגידול ליצוא.

המחקר, שהתבצע בפיקוח אוניברסיטת סטלנבוש Stellenbosch University, מצא כי שימוש בשני הורמוני-גידול growth regulators מעלה באופן מהפכני את שיעור הגבעולים באורך 60-70 ס"מ, ומפחית למינימום את שיעור הגבעולים העקומים.

ריסוס בהורמונים ProGibb & Promalin עושה את העבודה. מגדלים רבים בדרא"פ מעידים כי השימוש ב"תערובת הקסמים של יוג'ין" אכן מצדיק את ההוצאה, והם מרוצים מן התוצאות.

בענף מתייחסים לטיפול הזה כאל "משָׁנה את חוקי המשחק" בגידול פרוטיאות ליצוא.

המקורות: 19/03/2019 FloralDaily / www.sun.ac.za