ידיעוני רויאל פלורהולנד - 2019

ידיעון רויאל פלורהולנד - מספר 10 2019

חדשות רויאל פלורהולנד

רויאל פלורהולנד הצטרפה ל'אמנת הפלסטיק ההולנדית'

רויאל פלורהולנד, יחד עם עוד 65 חברות מובילות בהולנד, חתמו לאחרונה על Plastic Pact NL 'אמנת הפלסטיק ההולנדית'. אמנה זו, ביוזמת המשרד לתשתיות ולמקורות המים, נועדה להפחית את נזקי הפלסטיק לסביבה, וקבעה יעד לצמצם למינימום את השימוש בחומרים פלסטיים כאריזות חד- פעמיות עד שנת 2025.

האמנה קובעת כי הדרכים להשגת המטרה תהיינה: מניעת שימוש בפלסטיק יותר מהדרוש, הגדלת היקף המִחזוּר של מוצרי פלסטיק, עידוד השימוש באריזות לשימוש חוזר, עידוד פיתוח חומרי אריזה מתכלים, ושיתוף-פעולה להפחתת הנזק הסביבתי.

איימה פאסמה Yme Pasma, מנהל התפעול ברויאל פלורהולנד, מסביר שהארגון יפעל, בשיתוף עם חברות מסחריות מובילות החתומות על האמנה, להקטנת השימוש באריזות חד-פעמיות, והכנסה לשימוש של חומרי-אריזה לשימוש חוזר לאורך כל שרשרת-המוצר, מהמגדל, דרך המכרזות והסוחרים, ועד ללקוח הסופי. עם-זאת הוא מציין שכבר עתה, 86% מהפרחים ברויאל פלורהולנד נשלחים באריזות רב-פעמיות, מחומרים הניתנים למִחזוּר. לכן הוא משוכנע שהענף כולו יצליח במשימה.

המקור: RFH News 21/02/2019

תגובות חיוביות למיזוג בין Floriday ומערכת Blueroots

כפי שדיווחנו כאן בשבוע שעבר [ידיעון מס' 9], רויאל פלורהולנד וקבוצת הסיטונאים הגדולים שהקימו את מערכת המסחר הדיגיטלי המקוון Blueroots הגיעו, אחרי חודשים רבים של מו"מ, להסכם על איחוד המערכות לתוך המערכת הדיגיטלית של רויאל פלורהולנד, Floriday, וזאת ע"י רכישה של מחצית הבעלות ב- Bluerootsבידי רויאל פלורהולנד. הידיעה הזו פורסמה בציבור ביום שישי (22/02), כך שהתגובות על הצעד הדרמטי הזה נשמעו במשך השבוע האחרון.

המגזין הענפי ריכז תגובות של גורמים מכל רחבי הענף, ואפשר לסכם את האווירה כחיובית ביותר. לא נשמע אפילו קול בודד שהעביר ביקורת על ההתפתחות הזו. אפילו שני הבעלים של מערכות מקוונות פרטיות הפועלות בשטח, New Green Market ו-Floranti בירכו על האיחוד. אחד מהם רמז שיהיה מוכן לשקול שת"פ "אם יפנו אליו", ואילו השני טען שתחרות בענף תמיד מועילה.

מנכ"ל רויאל פלורהולנד, סטיפן ואן סחילפחארדה Steven van Schilfgaarde הסביר כי הצורך להסכים על מסלולי פיזור משותפים היה הגורם לכך שהמו"מ נמשך זמן רב. גם איחוד מערכות המידע הצריכו עבודת הכנה רבה במיוחד.

מרסל ואן טול Marcel van Tol, יו"ר 'מועצת החברים' של רויאל פלורהולנד, נזהר מלנקוט עמדה ברורה, בטרם תתכנס המועצה לדיון (ב-21 למרץ), אך הסביר שאין למועצה סמכויות בתחום התפעולי.

יו"ר קבוצת Blueroots, קייס ואן דר מיי Cees van der Meij סיפר למגזין כי אכן בתחילת הדרך הם חשבו שיוכלו 'לחסוך' את השימוש במכרזות, או 'לדלג' עליהן; אך במהלך ההתארגנות הם החליטו לפנות לרויאל פלורהולנד, משום שהבינו כי שילוב הכוחות יועיל לשני הצדדים. רויאל פלורהולנד התמקדה ביצירת יתרונות למגדלים, בעוד הם ניסו ליצור יתרונות לסיטונאים; השילוב בין המערכות ייטיב עם שני הצדדים.

עם-זאת, נראה שלא הכל ברור באשר לתכניות הפיתוח של המערכת המשותפת. נרמז שיש להשקיע לא מעט בפיתוח מערכות מתאימות, הן בתחום עיבוד הנתונים, והן בתחום הלוגיסטי, אשר טרם הוחלט סופית על טיבן. הצדדים נמנעו בינתיים להעריך את הסכומים שיידרשו כהשקעה.

כפי שנמסר בשבוע שעבר, מעתה, הלקוחות מנויי מערכת Blueroots יהיו מקושרים ישירות לכל מערכות המסחר הישיר המקוון של רויאל פלורהולנד, Floriday, FloraMondo & FloraXchange, והמגדלים המציעים תוצרתם במערכות של רויאל פלורהולנד ייחָשׂפו ישירות לקונים אלה, מה שיגדיל את ההזדמנויות עבור כולם, ויאפשר להם ביצוע עסקאות באופן ישיר ומהיר. למגדלים יתווסף מעתה יתרון נוסף, הנובע מהשיטה הנהוגה ב- Blueroots - מידע מפורט על מי שרכש את תוצרתם. נשמע טוב...

המקורות: Floribusiness/ Vakblad vd Bloemisterij 28/02/2019

בשוקי הפרחים באירופה

תחזית מזג האוויר לערים באירופה

המקור: Het Nieuwsblad

בארה"ב מרוצים ממכירות הפרחים ליום וולנטין

מסקר שהתפרסם בשבוע שעבר, ואשר נערך בקרב חנויות פרחים ברחבי ארה"ב, עולה כי רוב הפלוריסטים (65%) מכרו השנה יותר מאשתקד.

רק 20% דווחו שהיו להם פחות מכירות מאשתקד.

הנתון המעניין ביותר טמון בעובדה שרוב (65%) החנויות מכרו השנה יותר מאשתקד פרחים בחנות שלהם (בניגוד להזמנות בטלפון או באינטרנט), מה שמראה על מגמה של 'חזרה להרגלים ישנים'; לפחות בתקופת יום-וולנטין.

גם שיעור ההזמנות מראש, בשבוע הראשון של פברואר, גדל השנה לעומת אשתקד. זר של תריסר וורדים ארוכים בחנויות בארה"ב נמכר השנה בממוצע ב-88 $.

[לא נתקלנו עד כה בפרסום דומה לגבי מכירות חג-האוהבים באירופה, אך הסיטונאים מדווחים על "ביקוש טוב"]

המקור: FloralDaily 27/02/2019

ומעודדים קניית פרחים לקראת 'יום האישה הבינלאומי'

השבוע מתארגן הענף בכל העולם לספק את הביקוש לפרחים לקראת 'יום האישה הבינלאומי', שחל ב-8 במרץ.

כידוע, הביקוש לפרחים ליום-חג זה הוא גדול בעיקר ברוסיה ובמדינות מזרח-אירופה. זאת מאחר והחג 'אומָץ' בזמנו ע"י המשטר הקומוניסטי, לציון שִוויון הזכויות לנשים.

אם באירופה, במיוחד באיטליה, חשיבות יום זה כ'חג פרחים' הולכת ועולה מדי שנה, הרי שבארה"ב, 'מולדתו' של היום הזה לפני 101 שנים, הוא לא הביא לצריכת פרחים מוגברת עד כה.

השנה חברו כמה גופים – ארגוני חנויות, ארגון המגדלים 'פרחים שגדלו באמריקה', ורשתות שיווק שונות, לעודד קניית פרחים לקראת יום האישה ברחבי ארה"ב. המבצע כולל הנחות מיוחדות על צבעונים מקומיים, הענקת וורד בחינם למי שרוכש מתנה כלשהי ליום-האישה, ועוד.

מקווים שבכוחות משותפים יעלו את היום הזה לתודעה הציבורית ויהפכו את היום ל'חג פרחים' מקובל.

המקור: FloralDaily 01/03/2019

מחירים וכמויות בשעונים בהשוואה לאשתקד

העקומה שלעיל מראה את הערכים המוחלטים של מחירי פרחי קטיף בשעונים בשלוש השנים האחרונות.

בטבלה משמאל מופיעים ערכי הכמות והמחיר, ושיעורי השינוי בשבוע המדווח, לעומת השבוע המקביל אשתקד. (הטבלה אינה כוללת מוצרים אשר השינויים בהם לעומת אשתקד היו מזעריים).

הערה: הטבלה אינה מראה את נתוני המכירה של צמחי-גן, אך הם אכן כלולים בנתון המסכם את סה"כ המכירות.

בשבוע מס' 8 מחירי הפרחים בשעונים עלו מעט לעומת השבוע הקודם. הממוצע עמד על 30 סנט לגבעול, 4.2%+ יותר מן המחיר הממוצע של השבוע מס' 7. זאת כשהכמות הכללית הייתה גבוהה ב-3%+ מזו של השבוע שעבר.
ואילו בהשוואה לשבוע המקביל אשתקד היה הממוצע גבוה ב-9%+, והכמות הייתה נמוכה בשיעור 7%- מזו של אשתקד.

המחיר היה נמוך רק ב-0.9%- ביחס לזה שהיה בשבוע מס' 8 בשנת 2017.

בשבוע מס' 9 מחירי הפרחים בשעונים ירדו מעט לעומת השבוע הקודם. הממוצע עמד על 29.6 סנט לגבעול, 2%- פחות מן המחיר הממוצע של השבוע מס' 8. זאת כשהכמות הכללית הייתה גבוהה בכמעט 12%+ מזו של השבוע שעבר.

ואילו בהשוואה לשבוע המקביל אשתקד [ראו בטבלה כאן משמאל] היה הממוצע גבוה ב-14%+, והכמות הייתה נמוכה מעט, בשיעור 1%-, מזו של אשתקד.

המחיר היה גבוה ב-3.2%+ ביחס לזה שהיה בשבוע מס' 9 בשנת 2017 [ראו באיור למעלה מימין].

מחזור המכירות הכללי המצטבר מראשית השנה בפלורהולנד עומד עתה על 0.3%+ יותר מאשתקד, והוא נמוך ב- 0.2%- מזה של ; 2017. כמעט זהה בשלוש השנים האחרונות.

המקור: RFH Markt Informatie

שמועות פורחות – מבזקי חדשות מן העולם

מספר משקי הפרחים הולך וקטן, אך היקף המכירות גדל

התופעה ידועה בכל העולם, אך מדי פעם מתפרסמים גם נתונים. השנה האחרונה לגביה נמסרו נתונים בהולנד (באופן מפתיע...) היא 2016. בכל זאת, מעניין: מספר משקי פרחי-קטיף בהולנד ירד מ-1060 בשנת 2015 ל-991 בשנת 2016. מספר משקי צמחי-נוי ירד מ-724 ל-670. בו-בזמן עלה הפדיון של משקי הפרחים מ-1.260 מיליארד € לכדי 1.360 מיליארד; תוספת של 100 מיליון €. צמחי הנוי הכניסו 1.53 מיליארד € ב-2016 לעומת 1.48 ב-2015.

נתונים עדכניים כאמור לא פורסמו, אבל 'סקר אמון המגדלים', המודד את מידת האופטימיות של חקלאים לגבי הרווחיות במשקיהם, הנערך מדי רבעון בהולנד הראה כי ברבעון האחרון של 2018 ירד 'אינדקס האמון' בקרב מגדלי פרחים וירקות ב-4 נקודות. זאת לאחר מגמת עלייה בשלושת הרבעונים הקודמים.

עם-זאת מציינים עורכי הסקר כי המגמה מאז 2016 נמצאת בירידה. גם המדד המנתח שביעות-רצון לגבי 12 החודשים האחרונים מראה כי יותר מגדלים רואים עכשיו את מצבם באופן שלילי. מציינים (אך לא הובאו נתונים) כי מידת האמון ושביעות הרצון בקרב מגדלים בחממות חיובית יותר משל מגדלים בשטח פתוח. לא נמסרו נתונים נפרדים לגבי מגדלי פרחים.

המקורות: Agrimate 22/02/2019 + BPN 27/02/2019

הולנד עדיין סובלת מעצירת גשמים

בניגוד לחורף השופע הפוקד אותנו בשעה טובה, כאן בישראל, בהולנד מדברים עכשיו על 'בצורת'... כמות המשקעים נמצאת בפיגור לעומת הממוצע, וככל שהדבר יראה מוזר לעינינו, התופעה גורמת לחששות.

החורף הנוכחי מסתמן כיבש ביותר מאז 1976/77. מאז אפריל 2018, בממוצע בכל רחבי המדינה ירדו 121 מ"מ פחות מהכמות שהתאדתה; ובאזורים מסוימים, במזרח ובדרום המדינה, חסרים אף 260 מ"מ לרמת האידוי (!) ומאידך באזורי המערב ישנם מקומות בהם ירד 'עודף' של 20 מ"מ מעל רמת האידוי.

לעת-עתה לא נגרמו נזקים ממשיים לחקלאות, משום ששִכבָת הקרקע העליונה עדיין שומרת על לחות; אולם אם המגמה תמשך, צפוי נזק לגידולים בתקופת הקיץ הקרובה. אולם אין חשש למשבר של ממש, מאחר והנהרות נהנים משפע של מים שמקורם בהפשרת שלגים בהרי האלפים, שם היו מספיק משקעים.

על הבצורת בהולנד בקיץ האחרון דיווחנו כאן גם בידיעון מס' 33-2018; אז האמינו שהסכנה כבר חלפה.

המקור: 21/02/2019 BPN/ Weeronline