ידיעוני רויאל פלורהולנד - 2019

ידיעון רויאל פלורהולנד - מספר 08 2019

חדשות רויאל פלורהולנד

המנכ"ל מסמן את שאלת הבן-הממשיך כנושא קריטי

בטור אישי שכתב ביום שישי האחרון מנכ"ל רויאל פלורהולנד באתר של המגזין הענפי מתייחס סטיפן ואן סכילפחארדה Steven van Schilfgaarde לתמונה הקודרת של מחסור בבנים-ממשיכים במשקי הפרחים בהולנד.

הוא כותב:
"כלכלני בנק Rabobank הציגו בפני הנהלת רויאל פלורהולנד את הניתוח שלהם על מה שצפוי לענף בעשר השנים הבאות. הם צופים גידול של 80%+ בפעילות הענף במדינות אסיה, לעומת 20%+ בלבד באירופה ובארה"ב. חלקה של הולנד בשוק העולמי צפוי לרדת לכדי 35%. זה עדיין חלק נכבד, אך קטן מחלקנו כיום. זוהי מגמה שעלינו להיאבק בה בכוחות משותפים. אסור להולנד להשלים עם ירידה בייצור.

בהקשר זה יש להתייחס לשאלת ההמשכיות במשקי הגידול. הניתוח של הבנק מראה כי לרוב משקי החממות שבעליהם עברו את גיל 55 אין מי שימשיך את ניהול המשק בעתיד. גם חברות מסחר רבות סובלות מתופעה זו. במסגרת הארגון שלנו אנו תומכים בעידוד דור הצעירים, ומקיימים את 'מועצת הצעירים'; אולם אלה הם כמובן הבנים אשר ממשיכים במשקי ההורים, ופעילותנו זו אינה מסייעת למי שאין לו ממשיך.

במערכת המכרזות אנו עוברים עתה תהליך דיגיטליזציה מואצת; אנו אף מקדימים בכך את העולם שסביבנו. תהליך זה מציע לחברים בכל שרשרת ההספקה עיסוק יותר אטרקטיבי, והזדמנות לפיתוח מודלים עסקיים חדשים. גם המסחר המקוון בפרחים המתפתח מציע עיסוקים מודרניים לצעירים; גם העיסוק ההולך וגובר בנושאי קיימוּת אמור להיות מעניין לחקלאים צעירים ומשכילים. יש לכן מקום לאופטימיות, אבל עלינו להיות ערים לנושא, ולפעול ביחד ככל יכולתנו כדי 'לגייס' דור המשך לענף, ולהתאים את כל הפעילות שלנו למציאות המשתנה", מסיים המנכ"ל את דבריו.

[הערת העורך: סטיפן אינו אומר זאת במפורש, אך נראה שדבריו באו לאזן את המלצות הבנק לאנשי הענף ההולנדים להתמקד בשנים הבאות בפיתוח יצוא של ידע ותשומות. הוא בא לומר: אל-לנו לוותר בקלות גם על ייצור הפרחים בהולנד...]

המקור: FloriBusiness 15/02/2019

מסע הפרסום לפרחים הוכח כיעיל

מחקר מעמיק שסקר באופן מדעי צרכנים שנחשפו לקמפיין של המוסד לקידום מכירות פרחים BBH מצא כי 69% מהאנשים שנחשפו לפרסומות השונות אכן הושפעו ממנו ושוכנעו לרכוש פרחים.

חלק מהנסקרים עברו גם סריקת-מוח, אשר אבחנה שהפרסומים אכן גורמים להם לרגש חיובי כלפי פרחים.

מסקנת החוקרים היא חד משמעית: הקמפיין אכן עושה את העבודה שאליה התכוונו יוצריו.

[הערת העורך: הידיעה אינה מציינת האם הקהל המדובר גם קנה פרחים בפועל, או רק פיתח רגש חיובי למוצר...😉]

מסע הפרסום, תחת הסיסמה "דרושים לנו יותר פרחים" We need more flowers, גם זכה בפרס בינלאומי על יצירתיות, מטעם אנשי המקצוע בתחום.

הקמפיין, שהחל לרוץ באוקטובר 2018, התקיים בגרמניה, בבריטניה, ובהולנד, והופץ ברשתות טלוויזיה, בעלוני הסברה, וברשתות חברתיות, כמו-גם באירועי-יחסי-ציבור. במרכזו עמד סרטון קצר, המעיד על אופיו של הקמפיין.

לאור ההצלחה שוקלים לחזור עליו גם השנה, ובשנה הבאה.

המקור: Bloemenbureau Holland 13/02/2019

בשוקי הפרחים באירופה

תחזית מזג האוויר לערים באירופה

המקור: Het Nieuwsblad

היצוא ההולנדי בינואר שמר על היקף דומה לאשתקד

יצוא הפרחים וצמחי הנוי מהולנד בינואר 2019 היה גבוה בשיעור 1%+ לעומת ינואר 2017. זאת לאחר שבשנתיים הקודמות הוא רשם גידול משמעותי בחודש זה.

הגידול כולו נרשם לזכות פרחי הקטיף, בעוד הצמחים רשמו נסיגה קלה. הגידול ביצוא בא ממזרח אירופה, מבריטניה, ומצרפת; בעוד גרמניה, שוויץ, בלגיה, ואיטליה רשמו ירידה בהשוואה ל-2018.

מעניין לציין כי היצוא לסין בינואר הוכפל לעומת אשתקד, בגלל הקדמת מועד ראש-השנה הסינית, וכי היצוא לארה"ב גדל ב-30%+ [לא ניתן הסבר לתוצאה זו].

המקור: VGB 14/02/2019

מכירות וולנטין סבירות, עם 'מכה' למחירי הוורדים

מכירות הפרחים במכרזות לקראת יום וולנטין היו בסימן עודפי וורדים. בסה"כ נמכרו בעשרת הימים לפני החג כ-4%+ יותר וורדים מאשתקד, כאשר דווקא הסוגים המבוקשים יותר לחג זה – אדומים וארוכי-גבעול – היו בעודף יחסי גדול יותר. המחירים הגיבו בהתאם, והיו נמוכים בשיעור ממוצע של כ-10%-. ברויאל פלורהולנד ובארגון הסיטונאים VGB מציינים כי הביקוש לפרחים לקראת החג היה טוב, וסך-כל המכירות היו דומות לאשתקד, בתוספת קטנה. המכירות השנה התאפיינו גם ע"י 'התעוררות של הרגע האחרון' – ביקוש שעלה בימים האחרונים לפני החג.

בשאר הפרחים הייתה מגמה מעורבת; לא מעט מוצרים זכו לעלייה גדולה במחירים לעומת אשתקד, אך היו גם כאלה שהגיעו בכמויות גדולות, ומחירם ירד [ראו בטבלאות מחירי השעונים של שבוע 7 כאן בהמשך, ושל שבוע 6 בידיעון מהשבוע שעבר].

גם מארה"ב מגיעים דיווחים חיוביים על מכירות יום האהבה. מציינים שם כי השבתת המערכת הממשלתית לא גרמה נזקים של ממש ליבוא הפרחים; כנראה בזכות שת"פ ורצון טוב של מבקרי הגה"צ במיאמי. כמו-כן מציינים כי שיעור ההובלה הימית של פרחים מקולומביה לארה"ב גדל באופן משמעותי, ועזר להתגבר על המחסור בטיסות-מטען.

סקרים אחרונים בהולנד מצביעים על-כך שרוב (64%) המעניקים מתנה ליום-האוהבים ממשיכים להעדיף זר פרחים, על-פני מתנות אחרות.

המקורות: RFH + Vakblad vd Bloemisterij + BPN 14/02/2019

מחירים וכמויות בשעונים בהשוואה לאשתקד

העקומה שלעיל מראה את הערכים המוחלטים של מחירי פרחי קטיף בשעונים בשלוש השנים האחרונות.

בטבלה משמאל מופיעים ערכי הכמות והמחיר, ושיעורי השינוי בשבוע המדווח, לעומת השבוע המקביל אשתקד. (הטבלה אינה כוללת מוצרים אשר השינויים בהם לעומת אשתקד היו מזעריים).

הערה: הטבלה אינה מראה את נתוני המכירה של צמחי-גן, אך הם אכן כלולים בנתון המסכם את סה"כ המכירות.

בשבוע מס' 6 מחירי הפרחים בשעונים עלו, כצפוי, לעומת השבוע הקודם. הממוצע עמד על 32 סנט לגבעול, 24%+ יותר מן המחיר הממוצע של השבוע מס' 5. זאת כשהכמות הכללית הייתה גבוהה ב-24%+ מזו של השבוע שעבר.

ואילו בהשוואה לשבוע המקביל אשתקד היה הממוצע נמוך ב-2%-, והכמות הייתה נמוכה ב-9%- מזו של אשתקד. בולט במיוחד המחיר הנמוך של הוורדים, שזה היה אמור להיות 'השבוע שלהם'...

המחיר היה נמוך ב-9.3%- ביחס לזה שהיה בשבוע מס' 6 בשנת 2017.

בשבוע מס' 7 מחירי הפרחים בשעונים לעומת השבוע הקודם. הממוצע עמד על 29 סנט לגבעול, 9.4%- פחות מן המחיר הממוצע של השבוע מס' 6. זאת כשהכמות הכללית הייתה נמוכה ב-6.7%- מזו של השבוע שעבר.

ואילו בהשוואה לשבוע המקביל אשתקד [ראו בטבלה כאן משמאל] היה הממוצע גבוה ב-13%+ והכמות הייתה גבוהה ב-1%+ מזו של אשתקד.

המחיר היה גבוה ב-3%+ ביחס לזה שהיה בשבוע מס' 7 בשנת 2017 [ראו באיור למעלה מימין].

מחזור המכירות הכללי המצטבר מראשית השנה ברויאל פלורהולנד עומד עתה על 3.3%- פחות מאשתקד, והוא נמוך ב-1.8%- מזה של 2017.

המקור: RFH Markt Informatie

שמועות פורחות – מבזקי חדשות מן העולם

יצוא הפרחים מקניה גדל ב-2018 בשיעור 38%+

בהמשך לדיווח שהבאנו כאן בידיעון מס' 51-2018, נודע לאחרונה כי יצוא הפרחים מקניה המשיך את מגמת הצמיחה המהירה גם בשנת 2018. לפי 'מועצת הפרחים של קניה' KFC, הארגון המאגד את רוב יצואני הפרחים הקנייתים, יצוא פרחי קטיף מקניה בכל שנת 2018 הסתכם ל-113.16 מיליארד שילינג קנייתי, שהם 998 מיליון €, או 1.13 $; עלייה של כמעט 38%+ (!) לעומת 2017. כך מסר מנכ"ל הארגון קלמנט טולזי Clement Tulezi [בתמונה].

כמו בדיווח הקודם, גם הנתון המרשים הזה מלווה בשורה של מכשולים שאמורים "להעמיד בסכנה את היצוא", כמו: מחסור בדשנים בגלל תהליכי בדיקה ואישור מתמשכים, הטלת מע"מ בשיעור 16% על חומרי הדברה, עלות גבוהה של אנרגיה, החמרה בביקורת הגה"צ באירופה, וסגירת מסלולי ההמראה בנמל-התעופה בלילות לצורך שיפוצים בשבוע יום-וולנטין. כלומר: הארגון מקפיד לשדר את המסר כי הענף ממשיך להתקדם למרות הקשיים שמערימים עליו השלטונות. הנתון מדהים עוד יותר אם לוקחים בחשבון את ההשבתה של אחד המשקים הגדולים ביותר, עם קריסת החברה ההודית 'קרוטורי', אשר רק לאחרונה אישר בית המשפט להעמיד את נכסיה למכירה, בעוד העובדים השתלטו על החממות בכדי לגדל לעצמם מזון [ראו בידיעון מס' 45-2018].

באשר לעתיד הענף ב-2019 – בקניה צופים גידול ביצוא בשיעור 4%+ לפחות; הם מציינים כי אין חשש לפגיעה ביצוא לבריטניה לאחר פרישתה מהאיחוד האירופי. עם-זאת, תחילת השנה אינה מבשרת טובות, לאחר שמחירי הוורדים לקראת יום-וולנטין פיגרו אחרי רמתם בשנים עברו, ולפחות ב-10%- לעומת אשתקד [נתוני השעונים של רויאל פלורהולנד מצביעים על ירידה של 28%- במחירי וורדים גדולים מיבוא בשבועות מס' 3-6 השנה] זאת בעקבות הספקה מוגברת מקניה ומאתיופיה, בעקבות תנאי מזג אוויר משופרים, אך כנראה גם בגלל ביקוש חלש.

התופעה הבולטת בהתפתחות גידול הפרחים בקניה היא כניסתם של מגדלים מקומיים קטנים למעגל הייצור. הם מתמקדים כמובן בגידול בשטח פתוח, ומספקים 'פרחי-קיץ' – בראשם ארינגיום/חרחבינה ונץ-החלב – ומצליחים להגיע ליצוא למכרזות בהולנד, בינתיים באמצעות חברות-יצוא מקומיות. אולם רווחיות יצוא מוצרים אלה היא גבולית, בגלל היותם פרחים כבדים יחסית, והתייקרות תעריפי ההובלה האווירית מקשה עליהם יותר מאשר על וורדים. עם-זאת, כניסת מגדלים מקומיים קטנים מבשרת העשרת מגוון הפרחים הנשלחים מקניה ליצוא.

המקורות: FloralDaily / ecuadortimes.net + fresh-o-fair.com 04/02/2019

מתאמצים להפוך את בנגלדש ליצואנית פרחים

בחודשים האחרונים מתפרסמות ידיעות על יוזמה ממשלתית וציבורית במדינת בנגלדש לפתח את ענף פרחי-הקטיף, לתמוך בהרחבת היצוא, ולהרחיב באופן משמעותי את הייצור.

היקף השוק המקומי לפרחים בבנגלדש ב-2018 מוערך כ-150 מיליון $; הוא מהווה צמיחה גדולה לעומת 2017. רק סכום זניח, פחות מ-100,000 $, הופנו ליצוא. חודש פברואר מהווה שיא בצריכת הפרחים, משום שמלבד את יום וולנטין, חוגגים שם את פסטיבל האביב המקומי Pahela Falgun לפי הלוח המקומי, וגם את 'יום שפת-האם הבינלאומי' ב-21 לחודש [חג רשמי של האו"ם, אשר בבנגלדש מציינים אותו כמועד חשוב, כבר מ-1952 לזכר הסטודנטים שנהרגו בעימותים עם המשטרה הפקסיטנית במהלך מחאה של התנועה לשפה הבנגלדית].

ארגון מגדלי ויצואני הפרחים המקומי, יחד עם איגוד לרווחת חקלאים וסוחרי תוצרת-חקלאית Godkhali, בתמיכת הרשות הממשלתית לפיתוח השקעות Bida, ובסיוע פעיל של הסוכנות האמריקאית לסיוע חוץ כלכלי USAID, מנסים לגייס משאבים לתמיכה בענף. הם מונים את היתרונות שיש לבנגלדש בגידול פרחים – אקלים נוח ועבודה זולה, אך מציינים גם את החוסרים שיש להתגבר עליהם בדרך להשגת תוצרת איכותית שתתחרה בשוק הבינלאומי: מדיניות ממשלתית תומכת, ידע טכנולוגי, תשתיות לאריזה ולקירור, וגישה למימון. בחודש דצמבר האחרון הם גם קיימו יריד בינלאומי לפרחים בעיר הבירה דאקה, ובפתיחתה התייצבו כל ה'מי-ומי' להפגנת תמיכה בענף [בתמונה].

המקורות: Daily Industry 12/02/2019 + FloralDaily 10/12/2018