ידיעוני רויאל פלורהולנד - 2019

ידיעון רויאל פלורהולנד - מספר 06 2019

חדשות רויאל פלורהולנד

בקרוב מגדלי ליזיאנטוס עוברים לדלי החדש Fc588

והנה, שוב, מידע שנוגע אמנם לפורקים, אך לכל מגדל חשוב להיות מודע לו, מאחר והוא הנושא בהוצאות ובתוצאות. כפי שכבר פרסמנו כאן בידיעון מס' 41 , ובאיחור של כחודשיים, יחל ב-11 במרץ השימוש במיכל/דלי הפרחים החדש, קוד Fc588; בינתיים רק לפרחי ליזיאנטוס/אוסטומה. כאמור, המיכל ייכנס בהדרגה לשימוש כולל במשך שנת 2019, בכל פעם קבוצת-מוצרים נוספת. אך בינתיים, השימוש מותר רק לפרחים שנכנסו לשלב השימוש, כך שכעת אסור להשתמש בדלי החדש לכל פרח שאינו ליזיאנטוס.

המיכל Fc588, וההגבהה שלו Fc598 [ראו בתמונה] יחליפו את הדלי הנמצא בשימוש כעת (Fc577), מאחר והם מאפשרים ייעול, והגדלת מספר הגבעולים בכל עגלה; במיוחד בעגלות CC (50%+ קיבולת נוספת) הנמצאות בשימוש נרחב אצל היצואנים והסוחרים ברחבי אירופה, אך גם בעגלות-המכרזה (11%+) בהן מגיש המגדל את פרחיו לשעון.

דמי השימוש במיכל החדש אינם שונים מאלה הנהוגים עבור המיכל הקיים: לדלי - פיקדון 4 €, ודמי-שימוש 0.14 €, ולמגביהה Fc598 – פיקדון 3 €, ודמי-שימוש 0.12 €.

בהזדמנות זו אנו רוצים להזכיר את החשיבות של רישום הקוד הנכון של הדליים בתעודות האלקטרוניות EAB המלוות משלוחי מכירה ישירה. במסלול זה הדלי מעביר ידיים בין המגדל /הפורק ללקוח באופן ישיר, מבלי שהוא נכנס ויוצא את מחסני רויאל פלורהולנד; אי-לכך ישנו תעריף מוזל בדמי-השימוש לעומת החיוב הנהוג במסלול השעונים. החלפה-ישירה כזו נקראת, במונחי רויאל פלורהולנד, subturn, ויש לכל סוג דלי קוד subturn משלו. יש לכן להקפיד ולמלא את קוד subturn הנכון בתעודה בכל משלוח ישיר, בכדי ליהנות מן ההנחה בדמי-השימוש. את הקוד המתאים לכל דלי ניתן למצוא טבלה/רשימה Code and price list באתר רויאל פלורהולנד.

המקורות: RFH News 9+30/01/2019

רויאל פלורהולנד שואפת להוביל 'מגמה ירוקה'

מן הפרסומים הפנימיים והחיצוניים של רויאל פלורהולנד בזמן האחרון ניתן ללמוד כי הנהלת הארגון קבלה החלטה אסטרטגית לשחק תפקיד מרכזי בתנועה החברתית 'המגמה הירוקה' The Green Agenda. הארגון, לדברי ההנהלה, יכול לספק ליוזמה הכלל-ענפית הזו במה לשיתופי-פעולה בין הגורמים השונים בענף.

לאחרונה ניתנה חשיפה בולטת במדיה הענפית, כולל בפרסומי רויאל פלורהולנד, למחקר נרחב שנעשה באוניברסיטת ווכנינגן ההולנדית, המוכיח באופן מדעי כיצד סביבה 'ירוקה' במקום העבודה תורמת לבריאות העובדים, לשביעות רצונם, ולהגדלת התפוקה שלהם. המסר הוא "משתלם להשקיע בסביבה ירוקה".

לפי שעה לא ברור במה מתבטאת פעילות רויאל פלורהולנד בתחום עידוד המגמה הירוקה, והאם ננקטות פעולות מעבר למתן חסות פומבית לפעילות זו.

הכל על 'סדר היום הירוק' של רויאל פלורהולנד ניתן לקרוא בדף The Green Agenda באנגלית.

[הערת העורך: לא מצאנו פרסום על החלטה של מי ממוסדות הקואופרטיב לעסוק בנושא. לא מצאנו גם הסבר לסתירה, לכאורה, בין יוזמה זו לבין קריאת המנכ"ל, עם מינויו, "לצאת מכל פעילות העוסקת בשלבים שלאחר רגע המכירה" – ראו, בין השאר, בידיעון מס' 13-2018]

המקורות: Vakblad vd Bloemisterij 31/01/2019 + RFH News 01/02/2019

בשוקי הפרחים באירופה

תחזית מזג האוויר לערים באירופה

המקור: Het Nieuwsblad

מחירים וכמויות בשעונים בהשוואה לאשתקד

העקומה שלעיל מראה את הערכים המוחלטים של מחירי פרחי קטיף בשעונים בשלוש השנים האחרונות.

בטבלה משמאל מופיעים ערכי הכמות והמחיר, ושיעורי השינוי בשבוע המדווח, לעומת השבוע המקביל אשתקד. (הטבלה אינה כוללת מוצרים אשר השינויים בהם לעומת אשתקד היו מזעריים).

הערה: הטבלה אינה מראה את נתוני המכירה של צמחי-גן, אך הם אכן כלולים בנתון המסכם את סה"כ המכירות.

בשבוע מס' 4 מחירי הפרחים בשעונים ירדו לעומת השבוע הקודם. הממוצע עמד על 24 סנט לגבעול, כמעט 3%- פחות מן המחיר הממוצע של השבוע מס' 3. זאת כשהכמות הכללית הייתה גדולה ב-5%+ מזו של השבוע שעבר.

ואילו בהשוואה לשבוע המקביל אשתקד היה הממוצע נמוך ב-8%-, בעוד הכמות הייתה נמוכה ב-6%- מזו של אשתקד.

המחיר היה נמוך בשיעור כמעט 6%- ביחס לזה שהיה בשבוע מס' 4 בשנת 2017.

בשבוע מס' 5 מחירי הפרחים בשעונים עלו מעט לעומת השבוע הקודם. הממוצע עמד על 26 סנט לגבעול, 6.6%+ יותר מן המחיר הממוצע של השבוע מס' 4. זאת כשהכמות הכללית הייתה גבוהה ב-9%+ מזו של השבוע שעבר.

ואילו בהשוואה לשבוע המקביל אשתקד [ראו בטבלה כאן משמאל] היה הממוצע נמוך ב-8%-, והכמות הייתה נמוכה ב-12%- מזו של אשתקד.

המחיר היה נמוך בשיעור 16%- (!) ביחס לזה שהיה בשבוע מס' 5 בשנת 2017 [ראו באיור למעלה מימין].

מחזור המכירות הכללי המצטבר מראשית השנה עומד עתה על 7.2%- פחות מאשתקד, והוא נמוך ב-2.9%- מזה של 2017.

המקור: RFH Markt Informatie

שמועות פורחות – מבזקי חדשות מן העולם

קולומביה סובלת ממחירים נמוכים של וורדים

מגדלי הפרחים בקולומביה נתקלים ברמת מחירים נמוכה של הוורדים; במיוחד בארה"ב, השוק העיקרי לתוצרתם. אנשי ארגון היצואנים, ומגדלים שונים, מסבירים כי נוצר עודף עולמי בוורדים, העולה על הביקוש [הערת העורך: יש לציין כי לא נמצאו לכך תימוכין בנתוני ההספקה של רויאל פלורהולנד...]

הקולומביאנים מנסים לגוון את היצוא שלהם, הן ע"י פריצה לשווקים חדשים, כמו מדינות המפרץ, מדינות אסיה, ואוסטרליה, והן ע"י הרחבת מגוון הפרחים שהם מייצרים. מציינים גם מגמה מסתמנת של 'בליעת' משקים קטנים ע"י חברות גדולות; מסתמנת התהוות של חמש קבוצות גדולות בענף הפרחים.

קולומביה ייצאה פרחים ב-2018 בהיקף של כ-1.5 מיליארד $, לעומת 1.4 מיליארד ב-2017, והיא כיום היצואן השני בגודלו של פרחים לשוק העולמי, אחרי הולנד, עם כ-16% מסך כל ערך הפרחים במסחר הבינלאומי.

78% מיצוא הפרחים הקולומביאני מופנה לארה"ב, ואחריה - לבריטניה, יפן, קנדה, ורוסיה – באחוזים בודדים כ"א.

מגדלים פרחים על-פני 76,650 דונמים. כ-2/3 באזור בוגוטה, וכ-1/3 באזור מדלין. מועסקים בענף כ-140,000 עובדים. בגידול עצמו מעסיקים כ-1.4 עובדים לדונם.

סל המוצרים ליצוא מורכב מוורדים (23%), ציפורן (16%), חרציות (13.5%), אלסטרומריה (6.5%), ומגוון גדול של פרחים נוספים. לטענתם, הם מגדלים בסה"כ כ-1,600 זנים שונים של פרחים.

המגדלים מתגאים בכך שבמשך 20 שנה ירד השימוש בדלק בענף ב-60%-, והשימוש בחומרי הדברה ירד ב-50%-, וכי 44% ממי-ההשקיה מקורם כיום באיסוף מי-גשם.

מעריכים כי יצוא הפרחים לארה"ב לקראת יום וולנטין השנה יסתכם ל-600 מיליון גבעולים, במשקל 13,000 טונות; 12%+ יותר מאשתקד.

המקורות: Vakblad v d Bloemisterij 01/02/2019 + Hortibiz 31/01/2019

פגעי מזג אוויר משפיעים על הספקת הפרחים לשוק הבינלאומי

גל הקור הקיצוני העובר על צפון אמריקה פגע קשות בגידולי הפרחים המקומיים. טרם נודע היקף הנזקים, אך ברור שההספקה תפחת באופן משמעותי בשבועות הקרובים, וכי יהיו גם נזקים לטווח-ארוך. גם אלה מהמגדלים שיצליחו להציל את היבול – יעשו זאת בעלות גבוהה מאוד של הוצאות חימום.

ברחבי אירופה שרר קור קיצוני בתחילת החודש, ובאזורים סביב הרי האלפים קרסו חממות רבות מעומס שלג. אולם בהולנד, שם מרוכז רוב ייצור הפרחים האירופי, לא נרשמו נזקים קיצוניים לאחרונה. בכל-זאת, הספקת הפרחים ההולנדים למכרזות הייתה בשבועות האחרונים נמוכה מזו של השבועות המקבילים אשתקד, בשיעור כ-10%-.

על אזור אנטליה בתורכיה עברו בימים האחרונים סופות עזות, אשר גרמו לנזקים חמורים ולהצפות בשטחי גידול הפרחים. רויאל פלורהולנד הוציאה הבוקר הודעה לקונים כי צפויה ירידה של 30-40% בכמויות של נוריות וציפורן.

ואילו מדרום-אפריקה, שם שורר עתה הקיץ, מדווחים על בצורת קשה, הפוגעת בהספקת הפרחים, ואף גורמת לביקוש נמוך במיוחד לצמחי בית וגן [לא מצאנו נתונים על כמויות היצוא לאירופה בימים אלה].

המקורות: FloralDaily + Capetalk 29/01/2019