ידיעוני רויאל פלורהולנד - 2019

ידיעון רויאל פלורהולנד - מספר 02 2019

חדשות רויאל פלורהולנד

כולם מוזמנים ל'אירוע השנה החדשה' של רויאל פלורהולנד

הנהלת רויאל פלורהולנד מזמינה את חבריה ולקוחותיה לאירוע 'הרמת כוסית' לרגל ראשית שנת 2019. האירוע יתקיים באלסמיר ביום חמישי, 10 בינואר בשעה 16:30.

המנכ"ל סטיפן ואן סכילפחארדה Steven van Schilfgaarde פִּרסם בתחילת השבוע שעבר באתר האינטרנט ברכה לשנה החדשה בשמו ובשם צוות ההנהלה. הוא ציין שביעות רצון מן ההישגים בשנתו הראשונה כמנכ"ל, בהשגת התקדמות בתחומי הדיגיטליזציה, בשיפור השירותים היומיומיים, בהאחדת הסטנדרטים והתוכנות בין שלושת המכרזות, ומעל לכל – בהקמת 'מועצת החברים'.

שנת 2019, לדברי המנכ"ל, תתאפיין בהשלמת התהליכים בהם עסקנו אשתקד, לשיפור השרות ללקוחות, ובהאצת ההתרחבות בשוק הבינלאומי.

[בתמונה – צוות ההנהלה; משמאל לימין: David van Mechelen, Anja de Bree, Yme Pasma, Steven van Schilfgaarde, Gerhard van der Bijl, Fedor Hoevenaars

באירוע לפתיחת השנה, ב-10 בינואר, יוצגו הזוכים בתחרות 'פרס הצבעוני ההולנדי', המתקיימת מטעם רויאל פלורהולנד בפעם ה-28 [בעבר בשם 'צבעוני הזהב'].

צוות שופטים בינלאומי בחר ארבעה זוכים בארבע קטגוריות. הם יוכרזו בפומבי בעת האירוע.

פרטים על התחרות, על השופטים, ועל המועמדים [בהולנדית בלבד] נמצאים בדף האינטרנט של התחרות.

המקור: RFH News 21/12/2018

הסכם שכר חדש עם עובדי רויאל פלורהולנד

לאחר מו"מ ממושך, שכלל 10 סבבי-שיחות, הגיעו שני הארגונים המייצגים את העובדים, FNV & CNV, והנהלת רויאל פלורהולנד להסכם שכר חדש.

במרכז ההסכם עומדת, כמובן, העלאת שכר, אשר תיושׂם כדלהלן: 1.5%+ תוספת ב-1 בינואר 2019, עוד 1.0%+ ביולי 2019, 2.5%+ נוספים ב-1 ביולי 2020, ועוד 2.5%+ ב-1 במרץ 2021.

כמו-כן הוסכם על הטבה בתנאי הפרישה, המאפשרת פרישה-חלקית בתנאים מועדפים 4.5 שנים לפני גיל הפרישה, שיפור בתשלומים עבור ימי מחלה וחופשה, שיפור בתנאי הפנסיה, ועוד.

ההסכם טעון עדיין הסכמת העובדים בהצבעות שתתקיימנה באספות בימים אלה.

המקור: BPN / FNV 19/12/2018

נערכים טוב יותר לימי השיא

המערכת הלוגיסטית של רויאל פלורהולנד זכתה לאחרונה לחיזוק משמעותי: נרכשו 15,500 עגלות-מכרזה חדשות. אלו יבטיחו, כך מאמינים בפלורהולנד, זמינות של עגלות בימי השיא של הספקה, לקראת 'חגי הפרחים' השונים במשך השנה.

הצעד כבר הורגש היטב בימים שלקראת חג המולד, בכך שלא היה מחסור ממשי בעגלות. ההנהלה פנתה לקניינים ולמגדלים לשתף פעולה ע"י שימוש יעיל בעגלות, ומניעת החזקת עגלות ברשותם שלא לצורך.

צעדים נוספים שננקטים הם העמסת יותר תוצרת על כל עגלה, ע"י צוותי המכרזה בזמן פיזור התוצרת לקונים, ויצירת 'השכרה לילית מיוחדת' במשך מספר לילות קריטיים בשנה.

פרטי הביצוע אינם נוגעים ישירות למגדל בישראל, כמובן, אלא לפורקים בהולנד; אך את תוצאות הייעול ירגישו כל המעורבים.

המקור: RFH News 20/12/2018

הגשת מועמדות לשמש כנציג ישראלי בוועדת פרחי עונה

חברי רויאל פלורהולנד שמגדלים פרחי-עונה, פרחי פקעת, או שיחים פורחים מוזמנים להציע את מועמדותם לשמש כנציג ישראלי בוועדה המייעצת FPC לפרחי-קיץ, פרחי-עונה, פרחי-פקעות-ובצלים, שיחים פורחים, ופרחים אקזוטיים.

להגדרת תפקידי 'וועדת מוצר' FPC [באנגלית] יש לגלוש לדף האינטרנט באתר רויאל פלורהולנד.

מי שמעונין להירשם כמועמד מתבקש לשלוח דוא"ל לירון כוכבי This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

נמסר ע"י ירון כוכבי, מתוך הודעת הנהלת רויאל פלורהולנד

בשוקי הפרחים באירופה

תחזית מזג האוויר לערים באירופה

המקור: Het Nieuwsblad

מחירים וכמויות בשעונים בהשוואה לאשתקד

העקומה שלעיל מראה את הערכים המוחלטים של מחירי פרחי קטיף בשעונים בשלוש השנים האחרונות.

בטבלה משמאל מופיעים ערכי הכמות והמחיר, ושיעורי השינוי בשבוע המדווח, לעומת השבוע המקביל אשתקד. (הטבלה אינה כוללת מוצרים אשר השינויים בהם לעומת אשתקד היו מזעריים).

הערה: הטבלה אינה מראה את נתוני המכירה של צמחי-גן, אך הם אכן כלולים בנתון המסכם את סה"כ המכירות.

בשבוע מס' 52 מחירי הפרחים בשעונים ירדו, כצפוי, ביחס לשבוע הקודם. הממוצע עמד על 24 סנט לגבעול, כ-20%- פחות מן המחיר הממוצע של השבוע מס' 51. וזאת כשהכמות הכללית הייתה נמוכה ב-41%- מזו של השבוע שעבר [שהרי היו רק 4 ימי מכירה בשבוע 52].

ואילו בהשוואה לשבוע המקביל אשתקד היה הממוצע נמוך ב-5%-, בעוד הכמות הייתה נמוכה ב-2%- מזו של אשתקד.

המחיר היה נמוך בכמעט 9%- ביחס לזה שהיה בשבוע 52 בשנת 2016.

בשבוע מס' 1-2019 מחירי הפרחים בשעונים עלו ביחס לשבוע הקודם. הממוצע עמד על יותר מ-26 סנט לגבעול, 10%+ יותר מן המחיר הממוצע של השבוע מס' 52. וזאת כשהכמות הייתה גבוהה בכ-4%+ מזו של השבוע שעבר.

ואילו בהשוואה לשבוע המקביל אשתקד [ראו בטבלה כאן משמאל] היה הממוצע גבוה ב-13%+ בעוד הכמות הייתה נמוכה ב-19%- מזו של אשתקד.

המחיר היה גבוה בכמעט 19%+ ביחס לזה שהיה בשבוע מס' 1 בשנת 2017 [ראו באיור למעלה מימין].

מחזור המכירות הכללי בשבוע מס' 1 היה נמוך ב-17%- מזה של השבוע המקביל אשתקד.

המקור: RFH Markt Informatie

בגלל תקלה טכנית במערכת המחשבים של פלורהולנד לא יכולנו להביא בשבוע שעבר את המחירים והכמויות לשבוע מס' 52. לכן אנו מביאים את הנתונים כאן בהמשך.

העקומה שלעיל מראה את הערכים המוחלטים של מחירי פרחי קטיף בשעונים בשלוש השנים האחרונות.

בטבלה משמאל מופיעים ערכי הכמות והמחיר, ושיעורי השינוי בשבוע המדווח, לעומת השבוע המקביל אשתקד. (הטבלה אינה כוללת מוצרים אשר השינויים בהם לעומת אשתקד היו מזעריים).

הערה: הטבלה אינה מראה את נתוני המכירה של צמחי-גן, אך הם אכן כלולים בנתון המסכם את סה"כ המכירות.

בשבוע מס' 51 מחירי הפרחים בשעונים עלו עוד ביחס לשבוע הקודם. הממוצע עמד על 30 סנט לגבעול, כ-7%+ יותר מן המחיר של השבוע הקודם. וזאת כשהכמות הכללית הייתה גדולה בכמעט 18%+ מזו של שבוע 50.

ואילו בהשוואה לשבוע המקביל אשתקד היה הממוצע נמוך ב-6%-, בעוד הכמות הייתה נמוכה ב-1%- מזו של אשתקד.

המחיר היה נמוך ב-11%- ביחס לזה שהיה בשבוע 51 בשנת 2016.

בשבוע מס' 52 מחירי הפרחים בשעונים ירדו, כצפוי, ביחס לשבוע הקודם. הממוצע עמד על 24 סנט לגבעול, כ-20%- פחות מן המחיר הממוצע של השבוע מס' 51. וזאת כשהכמות הכללית הייתה נמוכה ב-41%- מזו של השבוע שעבר [שהרי היו רק 4 ימי מכירה בשבוע 52].

ואילו בהשוואה לשבוע המקביל אשתקד [ראו בטבלה כאן משמאל] היה הממוצע נמוך ב-5%-, בעוד הכמות הייתה נמוכה ב-2%- מזו של אשתקד.

המחיר היה נמוך בכמעט 9%- ביחס לזה שהיה בשבוע 52 בשנת 2016 [ראו באיור למעלה מימין].

מחזור המכירות הכללי המצטבר מראשית השנה עומד עתה, בסוף השנה, על 1.1%- פחות מאשתקד, והוא נמוך ב-0.4%- מזה של 2016.

המקור: RFH Markt Informatie

נתונים מצטברים לשנת 2018

בטבלה שלפנינו מובאים המחירים והכמויות של פרחי הקטיף בשעוני פלורהולנד, המצטברים לשנת 2018.

הנתון הבולט הוא רמת מחירים כללית ברמה כמעט זהה לזו של אשתקד, 0.26 € בממוצע לגבעול. זה היה גם הממוצע השנתי הכללי בשנת 2016. ואילו ב-2015 הוא עמד על €0.25.

בין הפרחים השונים היו, כמובן הבדלים גדולים בכמות ובמחיר בהשוואה לאשתקד; לעתים באופן קיצוני. נתון מדאיג הוא, כמובן, כשהמחיר ירד למרות שהכמות ירדה; זה מעיד, לכאורה, על ירידה בביקוש למוצר. ראו את מצבם של הוורדים הגדולים והקטנים, הצבעונים, השושן, ואחריהם אדמונית, כלנית, נורית, נרקיס, וסיפן. [יש להסתייג מעט מנתונים אלה, משום שאינם כוללים את המכירות הישירות, אלא שעונים בלבד].

הכמות הכללית של פרחי קטיף בשעונים הייתה כ- 6 מיליארד גבעולים; נמוכה ב-6%- מאשתקד. אין בידינו נתון על הכמות הכללית שנמכרה במכירות ישירות [הנתון אינו נמסר לפרסום ברויאל פלורהולנד] ברור שחלק מהירידה בכמות שעברה בשעונים נובע מירידה בחלק היחסי של השעונים מכלל המכירות. אך המגמה בשעונים ודאי מצביעה גם על מגמה כללית של נסיגה קלה בכמויות.

מחזור המכירות הכולל של רויאל פלורהולנד בשנת 2018 הסתכם לכדי 4.403 מיליארד €; כ-1.1%- פחות מאשתקד. [אין זה עדיין הנתון הרשמי הסופי, הוא נלקח מהדוח האוטומטי השוטף, ולא נמסר אם הוא כולל את כל המכירות הישירות].

מזה, מכירות פרחי הקטיף הסתכמו לסך של 2.42 מיליארד €, שהם 3.1%- פחות מאשתקד [כאמור, עבור 6%- פחות גבעולים שנמכרו בשעונים].

מחזור המכירות הכללי מהווה ירידה של 0.4%- בלבד לעומת מכירות שנת 2016.

המקור: RFH Markt Informatie

שמועות פורחות – מבזקי חדשות מן העולם

מכרזת 'פלנטיון' מחזקת את הקשר עם בעלי חנויות פרחים

המכרזה העצמאית 'פלנטיון' Plantion בעיר אֵידֶה Ede מבוססת, כידוע, ברובה על השוק המקומי ההולנדי (עם קצת יצוא מעבר לגבול הסמוך בגרמניה). עם הזמן מנסה הנהלת המכרזה לבסס את מעמדה בתחום זה, ולבדל את פעילותה מול המגזר הקמעונאי בהולנד. במסגרת זו הוכרז לאחרונה על שיתוף פעולה אסטרטגי בין המכרזה לארגון חנויות הפרחים ההולנדי VBW. הוכנה במשותף תכנית הדרכה והכוונה לפלוריסטים בתחום השיווקי-מקצועי, וגם בתחום הכלכלי-ארגוני. כל קמעונאי/פלוריסט הקונה פרחים במכרזת פלנטיון מקבל גישה חופשית לתכנית, והופך אוטומטית לחבר בארגון VBW.

נמסר כי למרות התחרות הקשה עם רשתות השיווק, מגזר החנויות המקצועיות בהולנד שומר בשנים האחרונות על נתח יציב בשוק. שיתוף הפעולה החדש נועד לתמוך במגמה זו, ע"י חיזוק הכישורים המקצועיים של מנהלי החנויות.

האופי של קהל הקונים במכרזת פלנטיון מכתיב כמובן גם את 'חוקי המשחק' מול הקניינים. ניסיון של ההנהלה להנהיג שורת צעדים שתיתן עדיפות למגדלים השומרים על 'הספקה סדירה', ברוח הכללים של רויאל פלורהולנד מול 'ספקים נאמנים', נתקל במחאה חריפה של מגדלים קטנים, ובמיוחד מגדלים של 'פרחי עונה', אשר קשה להם לעמוד ברצף ההספקה.

באסיפה השנתית של חברי פלנטיון נמסרו נתונים המראים כי מכרזה זו נסוגה מעט בהיקף המכירות השנתי הכולל, שירד אל מתחת לרמה של 100 מיליון €. המכירות בשעונים שמרו השנה על היקפם כמו בשנה הקודמת, בעוד המכירות הישירות נסוגו, בשיעור 4.3%-. ההנהלה תולה את הנסיגה בכך שתעריפי עמלות המכירה הישירה ברויאל פלורהולנד הוזלו מעט, והמכרזה הקטנה אינה יכולה לעמוד בתחרות זו, כאשר "כל שבריר אחוז בעמלה קובע ללקוחות" לדברי המנכ"ל.

בתכנית העבודה ל-2019 כוללת ההנהלה גידול במכירות השעונים ע"י עידוד 'קניה מרחוק', דרך הבטחת שירותי הובלה לקניינים אלה.

המקורות: Vakblad v d Bloemisterij 13+18/12/2018 + Bloemenkrant 03/01/2019

לקראת שלב הגמר בתחרות 'המגדל של השנה 2019'

הארגון הבינלאומי של מגדלי הפרחים וצמחי-נוי, AIPH, פרסם לאחרונה את שמות תשעת המגדלים שעלו לשלב הגמר בתחרות 'המגדל הבינלאומי של שנת 2019' IGOTY.

בין תשעת הנבחרים – 4 סינים, ואחד מכל מדינה מקניה, פולין, דנמרק, בלגיה, והולנד.

הזוכים, אחד מכל קטגוריה (פרחי-קטיף, צמחים ועצים מוגמרים, שתילים, ושמירה על תנאי קיימוּת) ומביניהם – אחד שיוכתר 'אלוף וורד הזהב', יוכרזו ע"י צוות השופטים הבינלאומי בתערוכת IPM בעיר אסן, גרמניה, ב-22 בינואר.

כל הפרטים על הזוכים, השופטים, ונהלי התחרות נמצאים באתר aiph.org/groweroftheyear

המקור: 3/12/2018 AIPH

רשות הדיבור – תגובות ודעות קוראים

עשור לידיעון העברי של רויאל פלורהולנד

לרגל השלמת עשר שנים להופעת 'ידיעון רויאל פלורהולנד', כותב חביב האזה, מי שהיה אחראי לשיווק למכרזות ב'אגרקסקו', אשר יזם ודחף בזמנו להוצאת דף ידיעות שבועי בעברית מטעם המכרזות ההולנדיות:

איחוד המכרזות ההולנדיות לתוך קואופרטיב אחד – פלורהולנד – בסוף 2008, הביא את הידיעון הצנוע 'חדשות אלסמיר', שהופיע עד אז, לשנות צורה, ולהפוך ל'ידיעון פלורהולנד', כדף דיגיטלי שבועי מקוון.
חומי ינאי מרם-און לקח את הפרויקט והחל לערוך את הידיעון; דורקה ואן באלן דאגה לתמיכת פלורהולנד ולהקצאת תקציב, וניצן מוקסיי לקח על עצמו את ההפקה הטכנית.
לנו, מגדלי הפרחים ואנשי השיווק והלוגיסטיקה, הפך הידיעון לכלי חשוב לקבלת מידע שיווקי שוטף ברמה שבועית עדכנית, ולמידע כללי על הנעשה בברנג'ה העולמית.
לפלורהולנד נתן הידיעון במה בעברית לחיזוק הקשר עם המגדל בישראל, ויכולת לעדכן בשוטף בעברית תקנות, חוקי מכירה, נהלי עבודה, ומידע. במהלך השנים הפכו מרבית המגדלים לחברים בארגון, וחשיבות הידיעון גברה עוד.

אני מבקש להודות בשם כולנו לחומי ולאחל לו בריאות ובהירות, כך שאנו נוכל להמשיך ולצרוך את המוצר החשוב הזה גם בעתיד.

חביב

וזה היה עמוד השער של הידיעון הראשון, בדיוק לפני עשר שנים