ידיעוני רויאל פלורהולנד - 2018

ידיעון רויאל פלורהולנד - מספר 50 2018

חדשות רויאל פלורהולנד

האסיפה האחרונה התקיימה בשקט, בדיוק לפי התכנון

ביום חמישי בערב, 6 בדצמבר, התקיימה בנאלדוויק האסיפה הכללית האחרונה של חברי קואופרטיב רויאל פלורהולנד. למרות הגדרתה כאחרונה מסוגה, התעקשו מנהליה להכניס בה סגנון חדש: היא הייתה רצופה בסרטוני וידאו, להמחשת המידע שנמסר; חלקם היו בסגנון סרטוני-תדמית.

[הערת העורך: יש לציין שהגיוון הזה לא ממש סייע, וכפי שהגדיר זאת העיתונאי מהמגזין הענפי, המסקר את האספות כבר 17 שנים ברציפות: "הייתה זו האסיפה המשעממת אי-פעם"... הכל התנהל כצפוי, ללא הפתעות, וללא אפילו שאלה אחת מצד הקהל]

כצפוי, האסיפה אִשׁרה ברוב מוחץ את התעריפים החדשים, ואת המועמדים החדשים ל'מועצת הפיקוח'. התקציב ותכנית ההשקעות הוצגו ע"י המנכ"ל, אך יובאו לאישור כבר ל'מועצת החברים' שהוקמה.

לפני תחילת האסיפה נסגרה ההצבעה לאישור 42 מומלצי וועדת-המינויים ל'מועצת החברים' החדשה [לא נמסרו נתוני ההצבעה הזאת] החברים הוצגו לקהל [ראו בתמונה התחתונה] בטקס רב-רושם, וזכו לסיכת-כסף ולזרי פרחים. בין הנבחרים – נציג ישראל אבנר שיר.

באספה השתתפו כ-225 חברים; עוד כ-150 השתתפו ע"י צפייה והצבעה מרחוק. כל אלה ביחד ייצגו כרבע ממספר ה'קולות' של כלל חברי הקואופרטיב [כידוע, מספר ה'קולות' בהצבעה הוא בהתאם למחזור המכירות של כל מגדל].

המגיב היחיד מבין קהל המשתתפים, אשר ניצל את שלב השאלות כדי לשחרר הצהרה, היה 'שואל סדרתי' שלא החמיץ אף אסיפה להעלות שאלות ביקורתיות, ועצם עלייתו למיקרופון עוררה חיוכים בקהל. למרבה ההפתעה, הוא סיפר שבזמנו התנגד לרעיון 'מועצת החברים', אבל במשך הזמן למד לאהוב אותו, "מאחר שעכשיו, משנבחרו חברי המועצה, אני יודע בדיוק למי 'לנדנד' בכל בעיה שמטרידה אותי"...

מהדיווח שנמסר ע"י נציגי וועדת המינויים עולה כי הם אכן הצליחו להרכיב רשימה שמייצגת את מגוון סוגי החברים והאינטרסים השונים בקרב חברי הקואופרטיב, וכל אחד יכול למצוא בקרבם נציג 'שלו'. אם-כי מבחינה מספרית לא כל המגזרים זכו לייצוג ראוי (למשל: רק 4 נשים נבחרו) משום שלא מספיק מועמדים נרשמו מתוך מגזרים אחדים.

ולגופם של הנושאים, ההחלטות, ושמות הנבחרים: מאחר והכל התנהל כצפוי וכמתוכנן, קוראינו מוזמנים לעיין בפרסומים המוקדמים בידיעון [ראו בידיעון מס' 48 שם ישנו גם קישור למידע הרלוונטי באתר רויאל פלורהולנד], ובהזמנות לאסיפה שתורגמו לעברית ונשלחו לחברים.

הייתה זו, אכן, אסיפה 'היסטורית', שסיימה מבנה ניהולי בן מאה שנים, ופתחה פרק חדש בדרך ההשפעה והמעורבות של החברים בהתנהלות הארגון. אפשר להתרשם חזותית מן המעמד בסרטון וידאו קצר [לצערנו דובר הולנדית בלבד].

המקורות: RFH News + BPN + Vakblad vd Bloemisterij 07/12/2018

אבל ישנה גם אופוזיציה פעילה

מה שלא בא לידי ביטוי באסיפה היא פעילות של אופוזיציה פעילה למדיניות ההנהלה של רויאל פלורהולנד.

בעיתונות הענפית התפרסם בשבוע שעבר מכתב גלוי שכתב מגדל צמחים, חבר רויאל פלורהולנד, ליו"ר 'מועצת הקואופרציה הלאומית' ההולנדית, ובו תלונה על כי הנהלת קואופרטיב רויאל פלורהולנד פועלת בניגוד לעקרונות/תקנות הקואופרטיבים, בכך שהיא מקימה 'מועצת חברים' ומנטרלת את מוסד האסיפה הכללית, ומנתקת את השפעת המגדלים על החלטות הארגון.

הכותב, יוס קסטר Jos Kester, עמד בראש ההתארגנות 'לשמר את שעוני הצמחים', אשר אילצה אשתקד את הנהלת רויאל פלורהולנד לכנס אסיפה מיוחדת, ולסגת מכוונתה לסגור שעוני צמחים [בתמונה- בהופעתו באסיפה המיוחדת אשתקד].

המכתב עוסק בניתוח מפורט מאוד של השפעות הצעד הארגוני הזה, וטוען כי למגדלים גדולים תהיה השפעה רבה יותר מאשר לקטנים [אך אינו ממש מוכיח טענה זו] וגם מתלונן על כך כי למרות ההצהרות וההבטחות – ההנהלה אינה פועלת באופן אפקטיבי לערב בהחלטות את המגדלים שאינם מכהנים במועצה.

[כאמור, ההחלטה להקים 'מועצת חברים' במטרה לייעל את מערכת קבלת ההחלטות בארגון, אכן אושרה באסיפה בשבוע שעבר, והמועצה תתחיל לפעול בפרוס שנת 2019]

המקור: Vakblad vd Bloemisterij 04/12/2018

פרויקט 'הדרכה שיווקית בישראל' יצא לדרך

יותר מ-20 מגדלים ישראלים הצטרפו לפרויקט 'הדרכה שיווקית' Marketing Guidance Project Israel של רויאל פלורהולנד, אשר החל פעילותו בסוף אוקטובר. זהו המשך לניסוי מוצלח שהתבצע ב-2016, והוא יימשך עד אפריל 2019. המטרה העיקרית של הפרויקט היא להביא מגדלים ישראלים להיות מודעים לאפשרות שלהם להשפיע באופן חיובי על מעמדם בשוק האירופי, וכיצד הם יכולים לשמור על קשר עם השוק. מצפים מהמגדלים לתרום באופן פעיל, וליישם את העצות שיקבלו מרויאל פלורהולנד.

בנוסף לכך המטרה היא לשפר את תדמית המגדלים והמוצרים הישראלים בקרב הפעילים בשוק רויאל פלורהולנד. מוצרים ישראלים מתקבלים בברכה, ונחשבים לחלק חשוב ומוערך במבחר המוצרים של רויאל פלורהולנד.

המגדלים יודרכו, צעד-אחר-צעד, בנושאים כמו שיפור רציפות-ההספקה, תמונות-מוצר איכותיות, קידום-מכירות, וקשר עם כרוזים ועם קונים. ההדרכה תינתן ע"י 'שולחן פרחי-עונה-עולמי' Global Seasonal Flowers. צוות הפרויקט כולל את טינו ריקרס Tino Rikkers, דורקה ואן באלן Doorke van Balen (מנהלת קשרי מגדלים), ווילם ואן לימפט Willem van Limpt (כרוז), לינדה דה רויטר Linda de Ruiter (כרוזה), ואסטריד חרונווכן Astrid Groenewegen (מנהלת מוצר); כמובן בתמיכתו של ירון כוכבי. הצוות יערב כרוזים נוספים לשם העברת מידע מקצועי ספציפי לגידולים השונים, ולשעונים השונים.

חברי צוות בקרו באמצע נובמבר את רוב משתתפי הפרויקט במשקיהם בכדי להניע את תחילת הפעילות, ולהעביר את הייעוץ הראשוני. מעקב שוטף והשלמת המידע יתבצעו בכל משך הפרויקט [בתמונה: לינדה דה רויטר מבקרת את יצחק סלווין] .

נמסר ע"י דורקה Doorke van Balen

תזכורת: ימים בהן המכרזות תהינה סגורות למכירות בשבועות הקרובים

בשוקי הפרחים באירופה

תחזית מזג האוויר לערים באירופה

המקור: Het Nieuwsblad

מחירים וכמויות בשעונים בהשוואה לאשתקד

העקומה שלעיל מראה את הערכים המוחלטים של מחירי פרחי קטיף בשעונים בשלוש השנים האחרונות.
בטבלה משמאל מופיעים שיעורי השינוי בכמות ובמחיר בשבוע המדווח, לעומת השבוע המקביל אשתקד. (הטבלה אינה כוללת מוצרים אשר השינויים בהם לעומת אשתקד היו קטנים).

הערה: הטבלה אינה מראה את נתוני המכירה של צמחי-גן, אך אלה אכן כלולים בנתון המסכם את סה"כ המכירות בשעונים.

בשבוע מספר 48 מחירי הפרחים בשעונים עלו מעט ביחס לשבוע הקודם. הממוצע עמד על 28 סנט לגבעול, 2.8%+ ביחס למחיר של השבוע הקודם. וזאת כשהכמות הכללית הייתה נמוכה ב-6%- מזו של שבוע 47.

בהשוואה לשבוע המקביל אשתקד היה הממוצע נמוך ב-2%-, בעוד הכמות הייתה קטנה בהרבה, 12%- פחות מזו של אשתקד.

המחיר היה גבוה ב-5.6%+ ביחס לזה שהיה בשבוע 48 בשנת 2016.

בשבוע מספר 49 מחירי הפרחים בשעונים ירדו ביחס לשבוע הקודם. הממוצע עמד על 26.6 סנט לגבעול, 4.3%- פחות מן המחיר של השבוע הקודם. וזאת כשהכמות הכללית הייתה גבוהה ב-6.4%+ מזו של שבוע 48.

בהשוואה לשבוע המקביל אשתקד [ראו בטבלה כאן משמאל] היה הממוצע גבוה ב-2%+, בעוד הכמות הייתה נמוכה ב-4%- מזו של אשתקד.

המחיר היה נמוך בכמעט 6%- ביחס לזה שהיה בשבוע 49 בשנת 2016 [ראו באיור למעלה מימין].

מחזור המכירות הכללי המצטבר מראשית השנה עומד עתה עדיין על 1.2%- פחות מאשתקד, והוא דומה (0.2%-) לזה של 2016.

המקור: RFH Markt Informatie

שמועות פורחות – מבזקי חדשות מן העולם

חוששים מסוף עידן המסחר החופשי

לאחרונה נשמעים גם בענף הפרחים קולות מודאגים מן התופעות המתרבות של 'קץ עידן הגלובליזציה'. לאחר שנים רבות של מגמת הסרת חסמים וביטול מגבלות ומכסים, אשר התבטאו בהקמת ארגון GATT (1995) ואחריו 'ארגון הסחר העולמי' WTO, הרי שכיום צצות יוזמות חדשות לבקרים, המאיימות על מגמה זו.

הביטוי הבוטה ביותר הן יוזמותיו של הנשיא טראמפ, המכריז חדשות לבקרים על ביטול הסכמי-סחר והטלת מכסי-יבוא חדשים. לאלה אמנם אין בינתיים השפעה ישירה על ענף הפרחים, אך אין לטעות במגמה. ברוח זו, מציינים המודאגים, יש לראות את יציאת בריטניה מן האיחוד האירופי, ה- Brexit', את החלטות הממשלה החדשה באיטליה, המאיימת להתנתק מ'כבלי' האיחוד, את התרחקותה של תורכיה מהניסיונות להשתלב באירופה, ואת פעולותיה של רוסיה כנגד מדינות שונות, בהן הולנד, המתבטאות במגבלות על יבוא, וכד'.

כל אלה טרם פגעו ישירות במסחר הפרחים, אך יצואני הפרחים בקולומביה ואקוודור כבר מרגישים מאוימים, וחוששים מביטול הסכמי סחר חופשי מצד ארה"ב.

מזכירת הארגון הבינלאומי למסחר בפרחים 'יוניון פליירס', סילביה מאמיאס Sylvie Mamias [בתמונה] מביעה דאגה מהמגמות הללו, ומציבה בפני הארגון את המאבק במגמות אלה כאתגר מרכזי בפעילותו.

גם הרמן דה-בון, נשיא-הכבוד של הארגון, העלה את הנושא לדיון ציבורי כבר לפני שנה, וחזר עליה מול ממשלת הולנד במאי האחרון [ראו ידיעון 21].

המקור: 14/11/2018 Floribusiness

הצצה למשק פרחים קולומביאני

אנו שומעים וקוראים הרבה על משקי-ענק הפועלים בקולומביה, המספקים כמויות אדירות של פרחים לשוק האמריקאי, ושולחים זרוע ארוכה גם לשווקים 'שלנו' באירופה. מעניין לכן לצפות בסרטון וידאו קצר המספק לנו סיור מודרך במשק פרחים קולומביאני; כנראה הגדול ביותר במדינה.

זהו משק רוזהפרימה Rosaprima המעבד 1,360 דונמים לגידול של לא פחות מ-150 זני וורדים, ומעסיק 1,500 עובדים. מנהל האיכות של החברה לוקח אותנו לסיבוב מרתק. שווה לצפות ביו-טיוב.

המקור: BPN / www.rosaprima.com 06/11/2018

מוצרי פריחה – מבזקי מוצרים ומחקרים

מגדלים אמריקאים בחרו בכלנית 'גליל' כפרח השנה

'איגוד מגדלי פרחים מיוחדים' Association of Specialty Cut Flower Growers בארה"ב בוחר מדי סוף שנה את 'זני השנה' לשנה הבאה. הבחירה מתבצעת ע"י 1,600 חברי הארגון לפי קריטריונים של גידול, תפוקה, וביקוש בשוק.

השנה נבחרה הכלנית מזו 'גליל לבן' של יודפת [בתמונה העליונה] כפרח השנה מקבוצת פרחי-פקעות-ובצלים. הזן נמצא נוח לגידול גם באזורים קרים, ומתאים לשילוב באגדים בגלל השילוב בין לבן ושחור שהוא מפגין.

כמו-כן בחרו המגדלים בגזר-הגינה מהזן 'דארה' Daucus carota ‘Dara' של המטפח Johnny's Selected Seeds [בתמונה התחתונה] מקבוצת 'פרחי קטיף'.

האקליפטוס מהזן 'סילבר דרופ' ‘Silver Drop’ של Southern Eucs מבין קבוצת ענפי-קישוט.

בקבוצת 'פרחי-קטיף מעוצים' נבחר הזן 'קוויק פייר' ‘Quick Fire’ של הפרח הידרנג'אה/הורטנסיה/בקעצור של Spring Meadow Nursery.

המקורות: FloralDaily / www.ascfg.org 28/11/2018