ידיעוני רויאל פלורהולנד - 2018

ידיעון רויאל פלורהולנד - מספר 48 2018

חדשות רויאל פלורהולנד

ההתקדמות ליישום 'מכרז ארצי' ו'קנייה היום עבור מחר'

רויאל פלורהולנד נערכת ומתקדמת ביישום צורות 'המכרזים החדשים'; מה שנקרא 'מכרז ארצי' – מכירה בו-זמנית בשעוני שלושת המכרזות הגדולות, ומכירה 'היום עבור מחר' – ביצוע העסקאות בעוד התוצרת נמצאת עדיין במשקו של המגדל, אשר יספק אותה ישירות לקונה.

לשם מעבר לשיטות מכירה אלה חייבים, קודם-כל, לאחד את מערכות המִחשוּב בשלוש המכרזות הגדולות לכדי מערכת אחידה אחת. התהליך הזה אמור להסתיים בשנת 2020. אך אין המשמעות שתהליכי המכירה הללו יצטרכו להמתין עד 2020; במשך שנת 2019 יתבצעו מספר ניסויים בהיקף מוגבל, במטרה להכין תשובות לשאלות: מהי ההשפעה של אופני מכירה אלה על המחירים? ואילו אמצעים לוגיסטיים דרושים כדי לשרת שיטות עבודה אלה? מדובר באחת משלוש אפשרויות חדשות, או בשילוב של שתיים מהן:

'מכירה ארצית' משמעותה למכור מוצר מסוים מן המלאי שנמצא בכל המכרזות, בו-זמנית, ללא קשר למקום ההספקה.

'מכירה בשער המשק' משמעותה מכירה בשעון כשהתוצרת נמצאת עדיין במשק המגדל, והיא תסופק לאחת מהמכרזות עד למחרת בבוקר, ואז תפוזר לקונים ע"י צוות המכרזה, יחד עם הקניות הישירות בשעון.

'מכירה היום עבור מחר' משמעותה שהתוצרת תסופק לקונה למחרת, בלי קשר למקום המצאה בעת המכרז בשעון.

הניסויים והבדיקות, שחלקן החלו כבר השנה, אמורים לתת תשובות, כאמור במשך 2019, הן לגבי הערך המוסף שלהן עבור המגדלים, והן לגבי המשמעות של יישומם מבחינת שטחי-עבודה, שטחי-קירור, וציוד נדרש.

המקור: RFH Nieuws 06/11/2018

האסיפה הכללית האחרונה – ב-6 בדצמבר

האסיפה הכללית הבאה של חברי קואופרטיב רויאל פלורהולנד תתקיים ביום חמישי בערב, 6 בדצמבר, בנאלדוויק. הזמנה רשמית לחברים בישראל תשלח בימים הקרובים.

זו תהיה אסיפה מיוחדת במינה, מאחר שזו האחרונה שתתקיים במתכונת הנוכחית. החל ב-1 בינואר 2019 תחל לפעול 'מועצת החברים'. באסיפה האחרונה ביום 31 במאי אושרה בהצבעה הקמת 'מועצת החברים', ובאסיפה הקרובה יאושרו בהצבעה המועמדים לחברות במועצה [הסבר מלא על מועצת החברים, הרכבה ומהותה, ראו בידיעון מס' 22].

כל הפרטים אודות האסיפה הקרובה, כולל סדר-היום, שמות המועמדים, והסבר על אפשרויות ההצבעה, נמצאים בדף אינטרנט מיוחד (באנגלית) שכתובתו www.royalfloraholland.com/alv

בנוסף לצעד ההיסטורי של מעבר מ'אסיפה כללית' ל'מועצת חברים', נמצאים על סדר היום של האסיפה נושאים נוספים:

  • סקירת שנת 2018 ע"י יו"ר מועצת הפיקוח
  • מבט מסכם על שנת 2018, והאסטרטגיה, התקציב, והתעריפים ל-2019. יוצג ע"י המנכ"ל.
  • השלמת הרכב 'מועצת הפיקוח' [ראו פרטים בהמשך הידיעון]
  • פרידה מהחברים הפורשים ממועצת הפיקוח, מועצת החברים הזמנית, וועדת המינויים, וועדת האסיפה הכללית. ניתן יהיה לעקוב אחר האסיפה מרחוק: זה ייעשה באמצעות אתר האינטרנט של רויאל פלורהולנד. אין צורך בהרשמה מיוחדת עם סיסמה. השידור-החי יתחיל בשעה 19:00 שעון הולנד (20:00 שעון ישראל).

חברים שלא יגיעו לאסיפה יוכלו להצביע מרחוק באמצעות יישׂומון/אפליקציה, לפני האסיפה, וגם תוך-כדי התנהלותה. הצבעה מרחוק עבור מועמדים למועצת החברים תתאפשר עד שעה לפני פתיחת האסיפה.

מתוך מכתב ההזמנה לחברים מאת הנהלת רויאל פלורהולנד

תזכורת: מחר ומחרתיים – המפגשים לקראת האסיפה הכללית

כפי שפרסמנו כאן בשבוע שעבר – ידיעון מס' 47 – השבוע יתקיימו בישראל המפגשים עם נציגי רויאל פלורהולנד לדיונים בנושאים שיעמדו לדיון באסיפה הקרובה [פירוט סדר היום אפשר למצוא בידיעה הנ"ל]

ביום שלישי, 27 בנובמבר, בבית-העם במושב עין-ורד בשעה 16:00

ביום רביעי, 28 בנובמבר בבית-העם במושב תלמי-יוסף בשעה 10:00

השתתפותכם חשובה!

אנא הודיעו מראש לירון על השתתפותכם.

נמסר ע"י ירון כוכבי

האסיפה תצביע על שני חברים חדשים ל'מועצת הפיקוח'

בתום השנה הנוכחית יפרשו מכהונתם שני חברי 'מועצת הפיקוח' של קואופרטיב רויאל פלורהולנד. מאריאלה אמרלאן Mariëlle Ammerlaan סיימה את התקופה המרבית לכהונה במועצה, ואינה יכולה להיבחר שוב. יוריס אלסטחייסט Joris Elstgeest פורש מתפקידו. עוד לפני-כן במשך השנה פרשה הגב' קרולין פרינסן Caroline Princen, כאשר עיסוקיה האחרים לא אפשרו לה להמשיך את פעילותה במועצה.

האסיפה הקרובה, ב-6 בדצמבר, תתבקש לאשר מינוי שני חברים חדשים [בתמונות]:

  1. לינדה הופיוס Linda Hovius, יועצת מקצועית בלתי-תלויה; מיועדת לעמוד בראש 'וועדת התשלומים' במועצה.
  2. קייס פּינגן Kees Pingen, מנהל ושותף במשק, Smit Kwekerijen לגידול צמחי-בית, מהמובילים בתחום.

לאחר הבחירה הזו יישאר עוד מושב במועצה פנוי לאיוש. הכוונה היא לבחור את האדם המתאים בשיתוף עם 'מועצת החברים' החדשה.

האסיפה תיפרד גם מהחברים הפורשים ממועצת החברים הזמנית, מוועדת המינויים, ומוועדת האסיפה הכללית.

המקורות: מכתב ההזמנה + RFH Nieuws 17/10/2018

בשוקי הפרחים באירופה

'יום שישי השחור' עובד גם לפרחים...

קדחת הקניות המוזלות בחנויות וברכישות המקוונות שזוכה לכינוי 'יום שישי השחור', מיד לאחר חג ההודיה בנובמבר, לא פסחה גם על ענף הפרחים. רשת הקניות המקוונות האמריקנית הגדולה 1-800-Flowers.com הציעה הנחות עד 50% על מחירי הפרחים, ובעקבותיה פעלו רשתות וחנויות רבות.

גם באירופה, ואפילו בדרום-אפריקה, יצאו הרשתות המקוונות המובילות בהצעות 'מטורפות' וסחפו אחריהן שחקנים רבים בשוק [אין נתונים על ההיקף הכולל של התופעה, אבל ברור כי כאשר רשתות מובילות מציעות הנחות גדולות – האחרים אינם יכולים להתעלם].

כל הסימנים מראים כי ההנחות נותרו בתוקף גם אחרי 'יום שישי השחור', ויימשכו עד לחג המולד. [הערת העורך: מה שלא נמסר בדיווחים אלה היא מידת ההשפעה של ההנחות על המחיר למגדל... את זה נראה מנתוני המכירה של המכרזות בשבוע הקרוב.

יש להניח/לקוות שהמגדלים באירופה יסבלו פחות מהקמעונאים, משום שרמת המחיר נקבעת במכרזות, והקמעונאים הגדולים מוגבלים ביכולתם להכתיב מחיר ליצרן]

המקור: FloralDaily 23/11/2018

המעמד היחסי של היצוא ההולנדי נשמר

הארגון לעיבוד נתוני יצוא ענף הפרחים ההולנדי Floridata ערך לאחרונה 'מיפוי' המעמד היחסי של היצואנים ההולנדים במדינות היבוא השונות, ביחס למתחרים. הניתוח התבסס על נתוני היבוא והיצוא של פרחים וצמחים בעולם, כפי שפרסם הארגון Comtrade של האו"ם [אלה זמינים עתה רק עבור 2017, כמובן].

הניתוח והנתונים הם מורכבים ומסובכים, ולמעשה אינם אומרים הרבה 'לאדם הפשוט', שאינו עוסק בכלכלת-שוק. אבל התמונה הכוללת היא בהחלט מעניינת: המעמד היחסי של הולנד נשמר.

בגרמניה הוא יציב, במזרח אירופה הוא בעלייה, ובבריטניה, למרות הנסיגה בהיקף המוחלט של היצוא – הרי שהמעמד היחסי ליבואנים מתחרים נותר בעינו.

הניתוח גם קובע שהמעמד היחסי של הולנד בשווקים הקטנים [מעבר ל-16 היעדים הראשיים] גדל ב-2017 בשיעור 20%+.

המקור: BPN/Floridata 21/11/2018

תחזית מזג האוויר לערים באירופה

המקור: Het Nieuwsblad

מחירים וכמויות בשעונים בהשוואה לאשתקד

העקומה שלעיל מראה את הערכים המוחלטים של מחירי פרחי קטיף בשעונים בשלוש השנים האחרונות.
בטבלה משמאל מופיעים שיעורי השינוי בכמות ובמחיר בשבוע המדווח, לעומת השבוע המקביל אשתקד. (הטבלה אינה כוללת מוצרים אשר השינויים בהם לעומת אשתקד היו קטנים).

הערה: הטבלה אינה מראה את נתוני המכירה של צמחי-גן, אך אלה אכן כלולים בנתון המסכם את סה"כ המכירות בשעונים.

בשבוע מספר 46 מחירי הפרחים בשעונים נותרו ברמה דומה לשבוע הקודם. הממוצע עמד על כ-30 סנט לגבעול; כמעט זהה (0.5%+) לזה של השבוע הקודם. וזאת כשהכמות הכללית הייתה גבוהה ב-8.5%+ מזו של שבוע 45.
גם בהשוואה לשבוע המקביל אשתקד היה הממוצע דומה (0.8%+), בעוד הכמות הייתה גם היא זהה (0.3%+) לזו של אשתקד.
המחיר היה גבוה ב-10%+ מזה שהיה בשבוע 46 בשנת 2016.

בשבוע מספר 47 מחירי הפרחים בשעונים ירדו ביחס לשבוע הקודם. הממוצע עמד על 27 סנט לגבעול; כ-9%- פחות ביחס למחיר של השבוע הקודם. וזאת כשהכמות הכללית הייתה נמוכה בכ-3%- מזו של שבוע 46.

בהשוואה לשבוע המקביל אשתקד [ראו בטבלה כאן משמאל] היה הממוצע נמוך ב-12%-, בעוד הכמות הייתה נמוכה ב1%- מזו של אשתקד.

המחיר היה דומה (0.5%-) לזה שהיה בשבוע 47 בשנת 2016 [ראו באיור למעלה מימין].

מחזור המכירות הכללי המצטבר מראשית השנה עומד עתה על 1.2%- פחות מאשתקד, והוא דומה (0.2%-) לזה של 2016.

המקור: RFH Markt Informatie

שמועות פורחות – מבזקי חדשות מן העולם

יצוא הפרחים מתורכיה גדל בקצב

'ארגון יצואני צמחי-נוי של מרכז אנטוליה' מונה כ-500 חברים, והוא מייצג, למעשה, את כל יצואני הפרחים מתורכיה. נציגת הארגון, הגב' גולסן ביי Gülsen Bay מסרה נתונים מעניינים בעת שהשתתפה ביריד IFTF בהולנד לאחרונה:

יצוא פרחים וצמחי-נוי מתורכיה יסתכם ב-2018 לכדי כ-100 מיליון $. זוהי עלייה של 25% לעומת 2017. את הקצב המוגבר מייחסים בעיקר להיחלשות הלירה התורכית, המשפרת את כושר התחרות של התורכים בשווקים בינ"ל.

צמחי-נוי יוצאו בעיקר לאזרבייג'ן, ארמניה, ואוזבקיסטן. בעוד פרחי-קטיף, 90% מהם היו פרחי ציפורן, נשלחו להולנד, לבריטניה, לגרמניה, לרוסיה, לאוקראינה, ולרומניה.

כיום מגדלים על-פני שטח של 48,580 דונמים, חציים פרחים וחציים צמחי-נוי. הענף מעסיק ישירות כ-25,000 עובדים, אך עד 300,000 מתפרנסים ממנו באופן עקיף.

המגדלים והממשלה הציבו יעד, להגיע ליצוא של 500 מיליון $ עד שנת 2023.

על היצוא מתורכיה ראו גם בידיעון מס' 7; ועל התבססות רויאל פלורהולנד בתורכיה בידיעון מס' 41-2017.

המקור: 13/11/2018 Floribusiness

מוצרי פריחה – מבזקי מוצרים ומחקרים

פרחים מיובשים חוזרים לאופנה

עד לפני כ-25 שנה היה הביקוש לפרחים מיובשים גדול מאוד. הוא הגיע לשיאו בשנת 1995, ומאז ירד בהתמדה באופן נמרץ. לפני שנתיים-שלוש החל הביקוש לפתע שוב לעלות.

ייצור והכנה לשוק של פרחים או ירוקים מיובשים הוא תהליך מורכב ביותר, ודורש התמחות וניסיון. גם למזג האוויר השפעה לא מבוטלת על הצלחת התהליך [וכאן אולי טמון יתרון למגדלים ב'ארצות חמות'].

הכל מתחיל בשימוש בזרעים מתאימים, בעלי חיוניות מרבית. וכמובן שלכל פרח ישנה עונה המתאימה לו ביותר. האסיף מתבצע תמיד בקיץ. לכמה סוגי 'עשבים' פותחו בהולנד מכונות-קציר.

בשלב הראשון מייבשים את הפרחים הקטופים כשהם תלויים 'עם הראש למטה'. כשהם יבשים – מכניסים אותם לייבוש בטמפרטורה של 100°, תוך שימוש במאווררים ליצירת תנועת-אוויר. לאחר ייבוש זה נותנים לתוצרת לשהות באוויר החופשי מספר ימים, בכדי שתספוג את הלחות הטבעית מן האוויר. רק אז עוטפים ואורזים אותם. חומר למחשבה. פרטים על המבחר המוצע בשוק אפשר למצוא אצל חב' Adomex.

המקורות: BPN / www.adomex.nl 20/11/2018