ידיעוני רויאל פלורהולנד - 2018

ידיעון רויאל פלורהולנד - מספר 44 2018

חדשות רויאל פלורהולנד

מנכ"ל רויאל פלורהולנד קורא לשיתוף פעולה בענף

המנכ"ל סטיפן ואן סכילפחארדה Steven van Schilfgaarde יצא בשבוע שעבר, בטור אישי שכתב למגזין הענפי, בקריאה לכל הגורמים בענף הפרחים בהולנד לפעול בשיתוף-פעולה, במטרה לשמור את מעמדה של הולנד כמובילה עולמית בענף. אולי דווקא משום שהוא מצטייר כמי שמפסיק את היוזמות של קודמו בתפקיד בכל הקשור בפעילות של רויאל פלורהולנד "בכל מה שקורה לאחר המכירה" – הוא מוצא לנכון להבהיר את החשיבות של פעילות ענפית מתואמת, תוך שמירה על תפקידו הייחודי של כל מרכיב בענף.

בדבריו משבח סטיפן את הישׂגיו של הענף בהולנד, ואת מקומו החשוב בכלכלת המדינה. הענף יוצר תעסוקה לכ-150,000 אנשים. יצוא הענף מסתכם ל-6 מיליארד €. חלקה של הולנד במסחר הבינלאומי של פרחים עומד על 40%. שמירה על הישגים אלה מחייבת התפרשׂות לשווקים חדשים, בעיקר במזרח, שם טמון הפוטנציאל לגידול בשוק העולמי. שמירה על כושר תחרות מול יצרנים-יצואנים באזורי קו-המשווה באפריקה ובדרום-אמריקה, גם ביעדי-שוק שאינם 'במגרש הביתי' של הולנד – וזו תיתכן רק אם כל הגורמים בענף ישכילו לפעול במשותף.

הוא מדגיש את פעילות רויאל פלורהולנד בתחום הדיגיטליזציה של המסחר, והקמת הפלטפורמה החדשה Floriday, וקורא לכל הגורמים בענף להתאחד סביבה, כדי שכל הגורמים 'ידברו בשפה אחת'. את דבריו הוא מסכם בהבעת אופטימיות לגבי סיכויה של הולנד לשמר את מעמדה המוביל בענף.

  • לאחרונה שטָח סטיפן את האסטרטגיה השיווקית שלו, בהתייחס לשווקים מחוץ לאירופה, בריאיון למגזין Grow של רויאל פלורהולנד. אנו נביא את תמצית דבריו בידיעון בשבוע הבא.

המקור: Vakblad vd Bloemisterij 17/10/2018

האסיפה הכללית האחרונה – ב-6 בדצמבר

האסיפה הכללית הבאה נקבעה ליום 6 בדצמבר. כידוע, זו תהיה למעשה האסיפה האחרונה, שאחריה יעברו סמכויות הגוף הזה לידי 'מועצת החברים'; גוף בן כ-40 חברים אשר ישמש גשר בין אלפי החברים למוסדות הניהול של האגודה. כזכור, האסיפה הקרובה תבחר את חברי 'מועצת החברים' ואז תצא המועצה הזו לדרך [ראו פרטים בידיעון מס' 22].

בנוסף להצבעה על המועמדים שיוגשו ע"י ועדת המינויים, תדון האסיפה גם בדוח השנתי הבלתי-רשמי אודות שנת 2018, ותדון בתעריפי השירותים לשנת 2019. חברים יוכלו להצביע גם מרחוק. פרטים יימסרו כאן בהמשך. אולם, מי שרוצה להשפיע, ומעוניין שדעותיו תשמענה, טוב יעשה אם ישתתף באחד משני המפגשים עם נציגי ההנהלה, מועצת המפקחים, וחברי 'מועצת החברים הזמנית', אשר ידונו עם משתתפי המפגשים הללו בכל הנושאים העומדים על הפרק לאסיפה הקרובה, וידאגו להעביר את עמדות הקהל הרחב בפני המוסדות מקבלי ההחלטות.

על מפגשים אלה – קראו בידיעון מס' 42. המפגשים בישראל יתקיימו בימים ג' ו-ד', 27 ו-28 בנובמבר. פרטים יפורסמו בהמשך.

המקור: RFH News 23/10/2018

בשבוע הבא - היריד המסחרי של רויאל פלורהולנד באלסמיר

עוד תזכורת: היריד המסחרי של רויאל פלורהולנד באלסמיר, שהפך כבר להיות האירוע המרכזי של ענף הפרחים באירופה, יתקיים השנה, בפעם ה-19, בימים ד', ה', ו' – 7, 8, ו-9 בנובמבר.

השנה יציגו את כל החידושים ב-20,000 מוצרים ע"י כ-600 מגדלים, ועוד כ-50 מטפחי-זנים, על-פני שטח של 25,000 מ"ר; הכל תחת הסיסמה 'התחברו לגידול העולמי' Connect to Global Growth. המארגנים מצפים ל-16,000 מבקרים; כולם אנשי מקצוע מן הענף (אין כניסה לקהל הצרכנים הרחב).

כמו כל שנה גם למחלקה לטיפול בפרחים (מט"פ) יהיה ביתן ביריד. כל המבקרים מוזמנים לבקר אותנו בביתן 3.5.

במרכז היריד יפעל ביתן רויאל פלורהולנד Royal FloraHolland House, שם יוצגו כל החידושים בתחומי דיגיטליזציה, חדשנות, קיימוּת, ופרישׂה עולמית.

בביתן זה ניתן גם להצביע, 'ברגע האחרון' למועמדים לזכות ב'פרס הצבעוני ההולנדי' Dutch Tulip Award [לשעבר 'צבעוני הזהב'] המוענק מדי שנה ע"י רויאל פלורהולנד למגדל והמוצר שהפגינו פריצה מרשימה לשוק. רשימת המועמדים שעלו לשלב הגמר, נמצאת בדף האינטרנט המיוחד [השנה לא העפיל אף מועמד ישראלי לשלב הגמר].

לפרטים אודות האירוע, לסרטון-מידע, ולקישור לרשימת המציגים בקרו בדף היריד.

אפשר ורצוי להירשם מראש כמבקר, בכתובת royalfloraholland/Register/event/tradefair.

כזכור, באותם הימים ממש יקיים גם היריד הפרטי IFTF בעיירה הסמוכה פייפהאויזן Vijfhuizen, יריד שגדל מאוד השנה.

ערב פתיחתו יארח היריד את פורום הפרחים הבינלאומי; לפרטים: floriforum.com.

המקור: בדף היריד

בשוקי הפרחים באירופה

תחזית מזג האוויר לערים באירופה

המקור: Het Nieuwsblad

מחירים וכמויות בשעונים בהשוואה לאשתקד

העקומה שלעיל מראה את הערכים המוחלטים של מחירי פרחי קטיף בשעונים בשלוש השנים האחרונות.
בטבלה משמאל מופיעים שיעורי השינוי בכמות ובמחיר בשבוע המדווח, לעומת השבוע המקביל אשתקד. (הטבלה אינה כוללת מוצרים אשר השינויים בהם לעומת אשתקד היו קטנים).

הערה: הטבלה אינה מראה את נתוני המכירה של צמחי-גן, אך אלה אכן כלולים בנתון המסכם את סה"כ המכירות בשעונים.

בשבוע מספר 42 מחירי הפרחים בשעונים ירדו. הממוצע עמד על 25.5 סנט לגבעול; כ-5%- פחות מזה של השבוע הקודם. וזאת כשהכמות הכללית הייתה גבוהה ב-6%+ מזו של שבוע 41.

בהשוואה לשבוע המקביל אשתקד היה הממוצע נמוך ב-5%- והכמות נמוכה ב-4%.

המחיר היה נמוך בשיעור 22.5%- (!) מזה שהיה בשבוע 42 בשנת 2016.

בשבוע מספר 43 מחירי הפרחים בשעונים עלו. הממוצע עמד על 29.4 סנט לגבעול; כמעט 16%+ יותר מזה של השבוע הקודם. וזאת כשהכמות הכללית הייתה דומה (0.1%+) לזו של שבוע 42.

בהשוואה לשבוע המקביל אשתקד [ראו בטבלה כאן משמאל] היה הממוצע גבוה ב-4%+, והכמות נמוכה ב-7%-.

המחיר היה נמוך בשיעור כ-9%- מזה שהיה בשבוע 43 בשנת 2016 [ראו באיור למעלה מימין].

מחזור המכירות הכללי המצטבר מראשית השנה עומד עתה על 1.3%- פחות מאשתקד, והוא דומה (0.5%-) לזה של 2016.

המקור: RFH Markt Informatie

שמועות פורחות – מבזקי חדשות מן העולם

'מכרזה וירטואלית' פרטית ראשונה החלה לפעול

בשבוע שעבר החלה לפעול מכרזת-פרחים מקוונת בבעלות פרטית – 'השעון המקוון' קלוקאונליין ClockOnline, בבעלות היזם מרקו סטולצה ] Marco Stolzeבתמונה]. הוא הודיע שהמערכת מתחילה לפעול באופן מסחרי מלא, לאחר שניסוי נרחב, בהשתתפות 50 מגדלים ו-50 קניינים עבר בהצלחה רבה, לדבריו.

ClockOnline הוא הגוף הראשון שמציע שרות כולל בינלאומי, ומצהיר שהוא מתחרה במכרזות הקיימות. בזמנו נודע שהמגעים לשת"פ עם רויאל פלורהולנד, כמו-גם עם המיזם של הסיטונאים הגדולים Blueroots – לא נשאו פרי.

היזם החל בהצהרת-כוונות לפני כשנה [ראו בידיעון מס' 41-2017] יחד עם גופים לא מעטים שהצהירו אז על יוזמות דומות. זירה-מקוונת שיצאה ראשונה לדרך FloraXchange נרכשה כזכור ע"י רויאל פלורהולנד, ושימשה בסיס להקמת הזרוע המקוונת Floriday. היוזמה הגדולה השנייה, Blueroots של קבוצת יצואנים גדולים, טרם יצאה לדרך, אך ראשיה הכריזו מספר פעמים כי פניהם לשת"פ מלא עם רויאל פלורהולנד [ראו בידיעון מס' 38]. נראה אפוא, נכון לעכשיו, תהיה יוזמת ClockOnline הזירה שתתחרה באופן ישיר ברויאל פלורהולנד.

מרקו סטולצה מצהיר כי הפרחים ברשת שהקים נמכרים בעודם במשק המגדל, ומשם הם מובלים ישירות לקונה. השעון הווירטואלי פועל ללא עזרת כרוז, ולכן יכול להציע שרות זול מזה של המתחרים. עם-זאת הוא מודה שעל המגדלים "להתרגל לשעון", משום שכנראה אינו פשוט להפעלה...

המקור: FloralDaily 18/10/2018

אירן שואפת להפוך למעצמת פרחים

זה זמן לא מועט נשמעים קולות מאירן המנסים לתאר אותה כ'ענק המתעורר' בתחום ייצור ויצוא פרחים וצמחי-נוי. זה התבטא גם בתערוכת פרחים בינלאומית שנערכה באפריל האחרון. לאחרונה התפרסם דיווח מפיו של מוחמדרֶזָה שֶׁפָאיִי, ראש המרכז למחקר בצמחי-נוי של 'המשרד לג'יהאד חקלאי' של הרפובליקה האסלאמית של איראן. הנתונים על יצוא הענף רצופים סתירות, וחלקם נראים הזויים, אך נביא את עיקרם כאן, בכדי לצייר את תמונת-המצב, כפי שהם מנסים לשדר.

אירן מייצאת פרחים וצמחי-נוי, לדבריו, ל-30 מדינות, בהיקף מכירות של כ-50 מיליון $ בשנה (עד מרץ 2018). אמנם, הנתון הרשמי הוא 25 מיליון $ בלבד, אך ידוע לכל כי חלק מהיצואנים אינם מוסרים לשלטונות את הסכומים האמתיים של העסקאות, "וזה מותר להם, על-פי תקנות שלטונות המכס של הרפובליקה האסלאמית", הוא מסביר...

עיקר היצוא, מסתבר, מופנה לעיראק השכנה; אך מייצאים גם לטורקמניסטן, לאזרביג'אן, ולרוסיה. כמו-כן, כאמור, לעוד כ-45 מדינות, כולל הולנד, בלגיה, צרפת, וארה"ב. ניתן להבין מדבריו שקיים יצוא מסוים של מיני צמחים שהם ייחודיים לאירן.

היקף הייצור של הענף כולו מוערך כ-150 מיליון $, וראש המחקר טוען שניתן להגיע לכדי מיליארד $ בתוך כמה שנים. לטענתו, קיימות כבר השקעות זרות בענף באירן, והוא קורא להמשיך ולעודד אותן. הוא בונה את האופטימיות שלו על היתרונות האקלימיים של ארצו, ועל העובדה כי כמה ממיני הפרחים החשובים בעולם, כמו וורדים, סיפנים, ואיריסים – מוצאם ההיסטורי-גנטי הוא מאיראן...

המקור: Trend News Agency 20/10/2018