ידיעוני רויאל פלורהולנד - 2018

ידיעון רויאל פלורהולנד - מספר 43 2018

חדשות רויאל פלורהולנד

מגדלי הליזיאנטוס אישרו את תכנית הפרסום

מגדלי הליזיאנטוס/אוסטומה/יפעה של רויאל פלורהולנד שהתכנסו בריינסבורג לאחרונה אישרו בהצבעה פה-אחד את התכנית ותקציב הפרסום הייחודי למוצר שלהם, לשנים 2019-2021.

זהו למעשה המשך לתכנית שרצה בשלוש השנים האחרונות. הם אישרו גם את המשך הגבייה לצורך זה – 0.15% ממחזור המכירות של המגדלים. גבייה בשיעור זהה לעבר תביא לגידול משמעותי בתקציב, שכן כמות הליזיאנטוס בשוק גדלה במהירות. השנה יהיה מחזור המכירות גבוה ב-35%+ מזה שהיה ב-2016, כאשר החלה התכנית, וצופים שבשנה הבאה יהיה גידול של 10%+ נוספים. לפיכך צופים שהגבייה מהמגדלים תסתכם בשנה הבאה לכדי 138,000 €. בכנס התחייבו גם המטפחים והשתלנים להגדיל את השתתפותם, כך שהתקציב השנתי יגיע ל-173,000 €.

היעד שהוצב למסע הפרסום הוא לשמר ב-2019 לפחות את רמת המחיר של השנה הנוכחית, למרות העלייה בכמויות. רמת המחיר השנה צפויה להיות זהה לזו של 2016, כאמור, למרות תוספת שליש בכמות.

המשרד לקידום מכירות Dezign2 ימשיך לנהל את הקמפיין, והוא יכין עכשיו תכנית מפורטת לאישור. הפעולות תתקיימנה בשווקים המובילים: הולנד, גרמניה, בריטניה, וצרפת; תתווספנה גם פעולות ברוסיה ובפולין. מאחר והפרח הזה נמכר בד"כ באגדים מעורבים, יתקיימו שיתופי-פעולה במסע הפרסום, ובהפקת הצילומים עבורו, עם קמפיינים של פרחים נוספים, כמו שושן וגרברה.

וביום שישי האחרון נודע כי גם מגדלי הגרברה התכנסו לדיון בתכנית הפרסום, וגם הם אישרו פה-אחד את התכנית התלת-שנתית, כולל גבייה של 0.15% לצורך מימון פעילות זו.

המקור:HoriPoint 18+19/10/2018

באלסמיר יבנו בנין משרדים חדש

לאחר שנפסלה התכנית [התמוהה] להרוס את בניין המשרדים הוותיק של מכרזת אלסמיר ולבנות חדש במקומו [כנראה מנימוקים טכניים של תשתיות תקשורת ובקרה המרוכזות במבנה הזה] – ניגָשׁים עתה לתכנון וביצוע של בניין משרדים חדש, מודרני ומרווח [ראו הדמיה בתמונה הימנית] אשר יענה על צרכי עבודת צוותי המכרזה, ועל הקשר שלהם עם קהל המגדלים.

בימים אלה כבר יחלו עבודות ההכנה לבינוי, ממש לצדו המזרחי של הבניין הקיים. העבודה אמורה להסתיים עד סוף 2019.

בידיעה שפורסמה נאמר גם שהמשרדים הנוכחיים יפונו בקרוב; אך לא נמסר איזה חלק של הבניין הוותיק ייבנה מחדש. [הוותיקים שביננו מקווים שלא ייפגע המבנה המסורתי – בתמונה השמאלית - אשר סימל את מכרזת אלסמיר, מאז הקמתה ב-1972,]

המקור: RFH News 09/10/2018

מתנצלים על תקלות במערכת המחשבים

בזמן האחרון אירעו במכרזות לא מעט תקלות במערכת המחשבים, אשר גרמו לחוסר נגישות למערכת, להפסקות בתהליך המכירה, לדחיות בהתחלת פעילות השעונים, ולהפסקות בפעולת מערכת FloraMondo.

הנהלת רויאל פלורהולנד פרסמה לאחרונה הבהרה והתנצלות מול קהל הלקוחות. מסתבר שהבעיות נובעות מתהליך השינויים/שִׁדרוגים במערכות המידע, ומכך שהמערכת הקיימת כבר התיישנה, בעוד תהליך החלפתה תוך-כדי עבודה שוטפת – מזמין הפתעות לא נעימות.

ההודעה מסבירה כי בשבועיים האחרונים כבר פחתו התקלות, וכי ננקטים צעדים למניעתן. בין השאר ידאגו לבצע שינויים במערכת בימים פחות עמוסים, ולהכין היטב מראש את כל העבודות, בכדי למנוע הפתעות.

עם-זאת מתבקשים הלקוחות לגלות הבנה בחודשים הקרובים, עד שתושלם החלפת המערכות ושדרוגן.

בזמן הקרוב יעסקו בהחלפת המערכת המיושנת, ובהעברת כל שרותי המחשב לענן.

המקור: RFH Nieuws 18/10/2018

בשוקי הפרחים באירופה

תחזית מזג האוויר לערים באירופה

המקור: Het Nieuwsblad

ספטמבר חלש ליצוא ההולנדי

חודש ספטמבר סימן נסיגה ביצוא הפרחים מהולנד (6%-), אשר התקזזה באופן חלקי ע"י עלייה (2%+) במגזר צמחי-בית וגן. זה מביא את היקף היצוא של פרחי קטיף המצטבר מראשית השנה לעמוד על 2%-, ואת סך-כל יצוא הענף על 0.6%- פחות מאשתקד. זה היה הרבעון השני בו חלה נסיגה קלה ביצוא, לאחר 16 רבעונים רצופים שהיו בסימן עלייה. עם זאת, בחוגי היצואנים מעריכים שעד סוף השנה צפוי היקף היצוא להיות דומה לזה של אשתקד, שהסתכם לשיא של 6 מיליארד €.

הירידה המשמעותית ביותר בהיקף היצוא מהולנד הסתמנה באיטליה – 6%- פחות לעומת אשתקד. היצואנים מיחסים זאת למצב הכלכלי הבלתי-יציב באיטליה, אך גם למזג אוויר חם מהרגיל. היצוא לרוסיה גדל ב-11%+, ולפולין ב-8%+. בבריטניה חלה נסיגה בשיעור 2%-, בעיקר בגלל שערי המטבע, והסוחרים מודאגים בדבר עתיד היצוא למדינה זו לאחר שתפרוש מן האיחוד האירופי. לצערנו, ארגון הסיטונאים VGB נמנע מלפרסם פרטים נוספים, כדרכו בזמן האחרון.

המקור: VGB/Floridata 16/10/2018

מחירים וכמויות בשעונים בהשוואה לאשתקד

העקומה שלעיל מראה את הערכים המוחלטים של מחירי פרחי קטיף בשעונים בשלוש השנים האחרונות.
בטבלה משמאל מופיעים שיעורי השינוי בכמות ובמחיר בשבוע המדווח, לעומת השבוע המקביל אשתקד. (הטבלה אינה כוללת מוצרים אשר השינויים בהם לעומת אשתקד היו קטנים).

הערה: הטבלה אינה מראה את נתוני המכירה של צמחי-גן, אך אלה אכן כלולים בנתון המסכם את סה"כ המכירות בשעונים.

בשבוע מספר 41 מחירי הפרחים בשעונים עלו מעט. הממוצע עמד על 27 סנט לגבעול; סנט אחד = 1.7%+ יותר מזה של השבוע הקודם. וזאת כשהכמות הכללית הייתה גבוהה בכמעט 5%+ מזו של שבוע 40.

בהשוואה לשבוע המקביל אשתקד היה הממוצע דומה (1%-) והכמות גם היא קטנה ב-1%- .

המחיר היה נמוך בכמעט 18%- מזה שהיה בשבוע 41 בשנת 2016.

בשבוע מספר 42 מחירי הפרחים בשעונים ירדו. הממוצע עמד על 25.5 סנט לגבעול; כ-5%- פחות מזה של השבוע הקודם. וזאת כשהכמות הכללית הייתה גבוהה ב-6%+ מזו של שבוע 41.

בהשוואה לשבוע המקביל אשתקד [ראו בטבלה כאן משמאל] היה הממוצע נמוך ב-5%- והכמות נמוכה ב-4%.

המחיר היה נמוך בשיעור 22.5%- (!) מזה שהיה בשבוע 42 בשנת 2016 [ראו באיור למעלה מימין].

מחזור המכירות הכללי המצטבר מראשית השנה עומד עתה על 1.4%- פחות מאשתקד, והוא דומה (0.4%-) לזה של 2016 .

המקור: RFH Markt Informatie

ימי פרחים בשנת 2018

מקרא:  = קונים פחות פרחים מהרגיל    = 'חג-פרחים' מובהק, ביקוש מוגבר במיוחד
החודש היום החג / אירוע במדינות
אוקטובר      
אוקטובר 28 'יום הלֹא' יוון
אוקטובר 28 יום העצמאות צ'כיה
אוקטובר 31 יום הרפורמציה גרמניה, סלובניה
אוקטובר 31 האלוֹוין – ליל כל הקדושים אירלנד, ארה"ב, בלגיה, בריטניה, גרמניה, הולנד, סלובניה, צרפת, רומניה
נובמבר      
נובמבר 1 יום כל הקדושים אוסטריה, ארה"ב, איטליה, בלגיה, גרמניה, דנמרק, הונגריה, נורבגיה, סלובניה, סלובקיה, ספרד, פולין, פןרטוגל, צרפת, שוויץ
נובמבר 2 יום כל הנשמות אוסטריה, איטליה, ארה"ב, הונגריה, פורטוגל, סלובקיה, צ'כיה
נובמבר 3 יום תרבות הלאומי יפן
נובמבר 3 יום כל הנשמות דנמרק, שוודיה
נובמבר 4 יום אחדות העם רוסיה
נובמבר 5 ליל המדורות והזיקוקים בריטניה, צפון אירלנד
נובמבר 5 יום כל הנשמות נורבגיה, פינלנד
נובמבר 6 יום הבחירות ארה"ב
נובמבר 8 מיחאי וגבריל הקדושים רומניה
נובמבר 11 יום השחרור מלחה"ע הראשונה צרפת, בלגיה
נובמבר 11 יום העצמאות  פולין
נובמבר 11 יום ותיקי המלחמות והכוחות המזוינים ארה"ב
נובמבר 11 יום האב נורבגיה, פינלנד, שוודיה
נובמבר 11 יום הזיכרון לחללי מלחמות העולם בריטניה, צפון אירלנד
נובמבר 15 יום המורשת וחג הקהילה הגרמנית בלגיה
נובמבר 17 יום המאבק לחופש ולדמוקרטיה סלובקיה, צ'כיה
נובמבר 18 יום הזיכרון הלאומי גרמניה
נובמבר 18 יום הסבתא והסבא בלגיה
נובמבר 21 יום החרטה והמחילה גרמנה
נובמבר 23 יום התודה לעבודה יפן
נובמבר 24 יום מתן תודה Thanksgiving Day ארה"ב, סין
נובמבר 25 יום קתרין הקדושה צרפת, בלגיה
נובמבר 25 יום ראשון של זכרון המתים גרמניה
נובמבר 25 יום האם רוסיה
נובמבר 30 יום אנדרו הקדוש בריטניה, רומניה, פולין, צ'כיה
דצמבר      
דצמבר כל החודש חודש מתנות החורף יפן
דצמבר 1 חג לאומי / יום האיחוד רומניה
דצמבר 1 יום השבת העצמאות פורטוגל
דצמבר 2 יום ראשון הראשון של 'אדוונט' גרמניה, הונגריה, נורבגיה, פינלנד, שוודיה
דצמבר 2 נר ראשון של חנוכה מורגש במיוחד בארה"ב
דצמבר 5 סט. ניקולאס / סינטרקלאס הולנד
 

מקרא:  = קונים פחות פרחים מהרגיל    = 'חג-פרחים' מובהק, ביקוש מוגבר במיוחד

ללוח השנתי 2018 - נא להקיש כאן

המקור: BBH

שמועות פורחות – מבזקי חדשות מן העולם

מרכז לטכנולוגיה חקלאית הולנדית יוקם בסין

ממשלות סין והולנד חתמו לאחרונה על מזכר-כוונות להקמת מרכז מקצועי ענק בסין, המבוסס כולו על טכנולוגיה הולנדית. 'הפארק התעשייתי הסיני-הולנדי Jiashan Sino-Dutch Industrial Park יוקם, בשלבים, על-פני שטח של 4,000 דונמים בעיירה ג'יאשן, באזור שנחאי, ויהיה העתק של 'מרכז הבוסתנאות העולמית' World Horti Center באזור ווסטלנד בהולנד. חברות הולנדיות יוכלו להקים שם פרויקטים לדוגמה, בשותפות עם משקיעים מקומיים, כדי להציגם בפני הסקטור החקלאי הסיני. הכוונה המוצהרת היא לפתח באתר הזה פעילויות של מחקר-ופיתוח, של הכשרה, ושל הספקת טכנולוגיות מתקדמות. ההולנדים רואים בפרויקט פלטפורמה שתאפשר ליזמים הולנדים דריסת-רגל ראשונה בשוק הסיני הענק המתפתח [וגורמים בסין ודאי ישמחו להדגמות כאלה, אשר תקלנה עליהם להעתיק, כהרגלם, ללא בושה את מיטב הטכנולוגיה ההולנדית 😀]

שוק הפרחים בסין מתפתח בקצב מהיר ביותר. הענקת פרחים כמתנה מעוגנת היטב במסורת הסינית, ומעמד הביניים החדש, ההולך וגדל במהירות, יכול להרשות לעצמו לרכוש פרחים. הפן המעניין הוא שהמסחר הקמעונאי בפרחים מתפתח בעיקר בערוץ הקניות המקוונות. חברות-ענק המספקות פרחים עד-הבית דרך הזמנה באינטרנט – צמחו לאחרונה והן מתבססות בכל רחבי המדינה.

לאחרונה ניכרים סימנים לשינוי אִטי בהרגלי הקניה – יותר רכישות לשימוש יומיומי עצמי, ולמתנות אישיות, ולא רק עבור קישוט של אירועים ומתנות לחגים. שינוי כזה הוא בדיוק מה שהשיווק הקמעונאי המקוון יודע לעשות ביעילות. החברות המתפתחות הללו מציעות, למשל, מנוי שבועי, או דו-שבועי, לבתים פרטיים, במחיר אטרקטיבי. תכנית המנויים מתחילה מאגד בסיסי במחיר של 2.90 $ בלבד.

החברות הללו משתפות פעולה גם עם ענקית המסחר המקוון 'עליבאבא' ועם רשתות סופרמרקט מובילות. אחת החברות, Flowerplus, הודיעה שהיא קושרת עצמה ל-4,000 ספקי פרחים, המייצרים על-פני שטח של 8,000 דונם, ומקימה בתי-אריזה בשטח כולל של 50 ד'.

חב' ייעוץ כלכלי סינית מעריכה שהיקף המכירות המקוונות של פרחים בסין היה ב-2017 לא פחות מ-23.5 מיליארד יואן [כ-3.3 מיליארד $], והיא צופה שההיקף יגיע ב-2019 לכדי 62.2 מיליארד [כ-8.5 מיליארד $].

המקור: The Reporter Ethiopia 08/10/2018

'משהו לנשמה' למבקרי היריד באלסמיר

אם אתם מתכננים לבקר ביריד המסחרי של רויאל פלורהולנד באלסמיר בנובמבר הקרוב [ראו פרטים בידיעון מס' 42] כדאי לנצל את ההזדמנות ולבקר גם ב'מוזיאון אמנות הפרחים' Flower Art Museum אשר נפתח לא מזמן באלסמיר. זהו המוזיאון הראשון והיחיד בעולם שתכנו מוקדש כולו אך ורק לפרחים ולצמחים www.flowerartmuseum.nl והתצוגות בו מתחלפות אחת לרבעון.

[בתמונה משמאל: מי שהיה מנכ"ל מכרזת אלסמיר שנים רבות, אנדרה מולדר Mulder נואם בפתיחת המוזיאון, ביולי האחרון]

המוזיאון שוכן לרגלי מגדל המים של אלסמיר הנמצא על חוף האגם, [כלומר, כמו שרק בהולנד אפשרי, בנקודה הגבוהה ביותר באלסמיר...] בתוך מרתף אשר שימש פעם כמאגר מי-שתיה. הוא פתוח בימים שישי-ראשון בין 10:00 ל- 17:00. אפשר להתרשם מהמקום ומהאמנות המוצגת בו דרך צפייה בסרטון וידאו קצר מטקס הפתיחה.

המקור: De Bloemenkrant 16/10/2018

מוצרי פריחה – מבזקי מוצרים ומחקרים

איכות יוצאת-דופן של דלפיניום

התערוכה הבינלאומית שהתקיימה לאחרונה בקיטו, אקוודור, הביאה לחשיפת פרטים רבים על ייצור הפרחים במדינה. כך אנו מוצאים מידע מעניין בתקשורת הענפית בהולנד.

מסתבר שהזן הכחול Sea Waltz ('וואלס ימי') של דלפיניום /דורבנית, מסוג בלדונה Belladonna, אותו מגדלים יותר מ-15 מגדלים באקוודור, מצליח להפיק פרחים באיכות טובה במיוחד, שהפתיעה אפילו את המטפח של הזן...

הזן הוא טיפוח של חב' מיושי Miyoshi היפנית, ומופץ במערב ע"י חב' BallSB. מאז שנכנס לאקוודור לפני מספר שנים הוא כבש את המגדלים, המפיקים ממנו יבול גבוה – עד 6-7 גבעולי פריחה מכל צמח, כל 11 שבועות – באיכות ואורך יוצאי דופן. [ניתן להבין שהאורך המרבי מתקבל כאשר המגדל משאיר שני גבעולי פריחה על כל צמח (?)]

הזן התקבל יפה בשוק. המגדלים מספרים שהוא הגדיל מאוד את הביקוש לדלפיניום.

המקורות: FloralDaily/www.ballsb.com 05/10/2018