ידיעוני רויאל פלורהולנד - 2018

ידיעון רויאל פלורהולנד - מספר 42 2018

חדשות רויאל פלורהולנד

מתחיל סבב מפגשים אזוריים לקראת האסיפה הכללית

במשך חודש נובמבר יקיימו הנהלת רויאל פלורהולנד ו'מועצת החברים' הזמנית, בשיתוף 'ועדת המינויים למועצת החברים', שורה של מפגשים אזוריים, לשם התייעצות עם חברי הקואופרטיב בנושאים העומדים על סדר היום של הארגון, לקראת האסיפה הכללית של חברי הקואופרטיב הצפויה בדצמבר.

הדיונים יעסקו בנושאים:

  • השלמת תהליך עבודת 'ועדת המינויים' לקראת פרסום רשימת המועמדים להצבעה.
  • הפעולות שיש לנקוט במטרה לחזק את השעונים ככלי מרכזי ליצירת המחיר, בדגש על נושא 'הנאמנות'.
  • נושא הקיימוּת בענף הפרחים, והדרכים להטמעתו לכל אורך שרשרת המוצר. דיון ראשוני לחילופי רעיונות בדבר הדרכים הנכונות והרצויות שעל הקואופרטיב וחבריו לנקוט כדי להצליח במשימה.
  • הצגת תכניות העבודה והתקציב ע"י נציגי ההנהלה.

בכל מפגש ישתתפו נציגי ההנהלה, מועצת החברים הזמנית, וועדת המינויים.

חברי 'מועצת החברים' הניסיונית/זמנית מפצירים בחברים לקחת חלק בדיונים ולהשמיע את קולם, במטרה להשפיע על ההחלטות האסטרטגיות של הארגון. מומלץ לצפות בסרטון-הזמנה-למפגשים [באנגלית].

המפגשים בישראל יתקיימו בימים ג' ו-ד', 27 ו-28 בנובמבר. פרטים יפורסמו בהמשך.

המקורות: RFH News 10/10/2018 + Invitation 12/10/2018

כדאי להתרגל כבר עכשיו: בקרוב חובת ציון מספר הגבעולים באגד

כפי שפרסמנו כאן בידיעון מס' 26, החל ב-1 בינואר 2019 תחול חובה למלא בתעודת המשלוח האלקטרונית את מספר הגבעולים בכל אגד בקבוצת המכירה הנשלחת.

ארגון הגג VBN, האחראי לרישום אחיד בכל שלבי המסחר בפרחים ולהקצאת קודים לזנים השונים, החליט להיענות בכך לבקשת הקונים, אשר יוכלו מעתה להעביר את הנתון הזה באופן אוטומטי לבסיס הנתונים שהם מעבירים ללקוחות שלהם, במיוחד בחנויות-המקוונות שלהם, ובכך לחסוך לעצמם הוצאות טיפול בניירת ובתוצרת, וכמובן למנוע טעויות.

ברויאל פלורהולנד מאמינים שהשינוי הזה, המקל על הקונים, יביא בעקיפין לשיפור בביקוש ובמחירים למגדל. ברור שהקונים יוכלו להפיק תועלת מהצעד הזה רק כאשר כלל המגדלים של כל מוצר אכן יבצעו את מילוי הנתון כנדרש.

בכדי להבטיח כניסה טובה של התהליך – מומלץ להתחיל כבר עכשיו בציון מספר הגבעולים באגד. רצוי למלא גם את, מספר האגדים בחבילה, אך זו אינה חובה.

כאמור, בתחילת השנה פעולה זו תהפוך לחובה! אם משהו לא ברור, אנא הפנו את השאלות, לירון כוכבי, או לפורק שלכם, כבר עתה.

המקור: RFH News 14/09/2018

היריד המסחרי של רויאל פלורהולנד באלסמיר – כבר ממש קרוב!

תזכורת: היריד המסחרי של רויאל פלורהולנד באלסמיר, שהפך כבר להיות האירוע המרכזי של ענף הפרחים באירופה, יתקיים השנה, בפעם ה-19, בימים ד', ה', ו' – 7, 8, ו-9 בנובמבר, באתר מכרזת אלסמיר.

השנה יציגו את כל החידושים ב-20,000 מוצרים ע"י כ-600 מגדלים, ועוד כ-50 מטפחי-זנים, על-פני שטח של 25,000 מ"ר; הכל תחת הסיסמה 'התחברו לגידול העולמי' Connect to Global Growth. המארגנים מצפים ל-16,000 מבקרים; כולם אנשי מקצוע מן הענף (אין כניסה לקהל הצרכנים הרחב).

במרכז היריד יפעל ביתן רויאל פלורהולנד Royal FloraHolland House, שם יוצגו כל החידושים בתחומי דיגיטליזציה, חדשנות, קיימוּת, ופרישׂה עולמית. לפרטים אודות האירוע, לסרטון-מידע, ולקישור לרשימת המציגים בקרו בדף היריד.

אפשר ורצוי להירשם מראש כמבקר, בכתובת royalfloraholland/Register/event/tradefair.

באותם הימים ממש יתקיים גם היריד הפרטי IFTF בעיירה הסמוכה פייפהאויזן Vijfhuizen, אשר ערב פתיחתו יארח את פורום הפרחים הבינלאומי; לפרטים: floriforum.com.

מקור המידע בדף היריד

בשוקי הפרחים באירופה

תחזית מזג האוויר לערים באירופה

המקור: Het Nieuwsblad

מחירים וכמויות בשעונים בהשוואה לאשתקד

העקומה שלעיל מראה את הערכים המוחלטים של מחירי פרחי קטיף בשעונים בשלוש השנים האחרונות.
בטבלה משמאל מופיעים שיעורי השינוי בכמות ובמחיר בשבוע המדווח, לעומת השבוע המקביל אשתקד. (הטבלה אינה כוללת מוצרים אשר השינויים בהם לעומת אשתקד היו קטנים).

הערה: הטבלה אינה מראה את נתוני המכירה של צמחי-גן, אך אלה אכן כלולים בנתון המסכם את סה"כ המכירות בשעונים.

בשבוע מספר 40 מחירי הפרחים בשעונים עלו. הממוצע עמד על 26 סנט לגבעול; כ-8%+ יותר מזה של השבוע הקודם. וזאת כשהכמות הכללית הייתה נמוכה ב-3%- מזו של שבוע 39.

בהשוואה לשבוע המקביל אשתקד היה הממוצע גבוה ב-3%+, והכמות פחותה בשיעור 11%-.

המחיר היה נמוך ב-15.5%- מזה שהיה בשבוע 40 בשנת 2016.

בשבוע מספר 41 מחירי הפרחים בשעונים עלו מעט. הממוצע עמד על 27 סנט לגבעול; סנט אחד = 1.7%+ יותר מזה של השבוע הקודם. וזאת כשהכמות הכללית הייתה גבוהה בכמעט 5%+ מזו של שבוע 40.

בהשוואה לשבוע המקביל אשתקד [ראו בטבלה כאן משמאל] היה הממוצע דומה (1%-) והכמות גם היא קטנה ב-1%-.

המחיר היה נמוך בכמעט 18%- מזה שהיה בשבוע 41 בשנת 2016 [ראו באיור למעלה מימין].

מחזור המכירות הכללי המצטבר מראשית השנה עומד על 1.4%- פחות מאשתקד, והוא דומה (0.2%-) לזה של 2016.

המקור: RFH Markt Informatie

שמועות פורחות – מבזקי חדשות מן העולם

משקיעים הולנדים מנסים לשפר תדמית באתיופיה

על רקע המתיחות המתמשכת באזורי הגידול באתיופיה כנגד חברות-השקעה זרות [ראו כתבה בידיעון מס' 36] החליטו לאחרונה שלוש חברות הולנדיות מובילות בגידול פרחים באתיופיה להקים ביחד ארגון לרווחת העובדים, אשר ישתף פעולה עם הארגון המקומי לפיתוח חברתי וסביבתי SAEDO.

החברות פלורנסיס Florensis, סינג'נטה Syngenta, ודומן אורנג' Dummen Orange (הרב-לאומית) יאמצו ביחד 'מרכז ליתומים בסיכון' בעיר קוקה Koka, כ-500 ק"מ דרומית לבירה אדיס-אבבה, ויציידו אותו במרפאה, ספריה, וחדר מחשבים. המרכז עצמו הוקם ע"י קרן משפחתית של מייסדי חב' פלורנסיס.

שגריר הולנד באתיופיה, בנגט ואן לוסדרכט Bengt van Loosdrecht, שיבח את היוזמה, והסביר כי היא נובעת מתחושת השיתוף שהחברות האלה רוחשות כלפי האוכלוסייה המקומית, וזאת למרות הזמנים הקשים שחוו המשקיעים ההולנדים ב-2015. לדבריו "זו הדרך בה בעלי החוות והתושבים המקומיים יכולים לשגשג ביחד".

המקור: The Reporter Ethiopia 08/10/2018

ממשלת הולנד מממנת פיתוח 'חממה ללא דלק'

לא פחות מ-10 מיליון € הקציב משרד החקלאות ההולנדי להשקעות ולמחקר ופיתוח של חממות שאינן צורכות דלק. זהו למעשה המשך/תגבור של הפרויקט הוותיק 'חממה כמקור אנרגיה' שמתבצע בהולנד כבר מספר שנים.

חלק מהסכום ישמש להגדלת המימון הממשלתי (25% מענק) למבצעי השקעות חוסכות אנרגיה בחממה, והחלק האחר יופנה למימון מחקרים לפיתוח חלופות לשימוש בדלק בחממות, כולל אגירה תת-קרקעית של חום הנוצר בחממה, ושימוש במי-תהום חמים [אנרגיה גיאו-תרמית]. המטרה כוללת גם הפחתת פליטת CO2 בשיעור 3% בשנה.

נראה כי ממשלת הולנד נחושה בדעתה להשיג את היעד היומרני של חממות שאינן צורכות דלק; הישג שאף יגדיל את כושר התחרות של הולנד בגידול ירקות ופרחים מול מדינות בעלות אקלים חם. אפשר ללמוד עוד על התכנית הלאומית ההולנדית הזו דרך האתר kasalsenergiebron.nl [באנגלית].

המקורות: BPN + Kas als Energiebron 12/10/2018

מוצרי פריחה – מבזקי מוצרים ומחקרים

פרחים אכילים משתלבים ב'טרנד' של מזון בריא

סקר צרכנים שנערך לאחרונה ברחבי העולם המערבי ע"י מכון מחקר בריטי מצא כי הרצון והנכונות לנסות ולטעום פרחים ברי-מאכל משתלב היטב במגמה המתרחבת לצרוך מזון טבעי, בריא, אורגני, ו'מעניין'. מסתבר כי 60% מהצרכנים מאמינים כי למזון מן הצמח ישנה השפעה חיובית על בריאותם. שיעור המאמינים בכך גבוה במיוחד בקרב הצעירים ילידי המאה ה-21.

מגמה נוספת בקרב צרכנים התומכת בהכללת פרחים אכילים בתפריט היא הנטייה להיות 'מיוחדים', ותשומת-הלב לצד האסתטי של הארוחה.

תפישות אלה מביאות מסעדות-יוקרה רבות, ובעקבותיהן גם 'בשלנים ביתיים', לשלב פרחים בתפריטים שלהם. גם תכניות-בישול בטלוויזיה באירופה תורמות לא מעט למגמה זו. לאחרונה מתחילים להצביע גם על הטעמים השונים של פרחים שונים.

עם-זאת, יש הגורסים כי אכילת פרחים אינה יותר מטרנד-חולף, אשר לא יכה שורשים בהרגלי התזונה. ימים יגידו...

המקור: Verdict Foodservice 21/09/2018