ידיעוני רויאל פלורהולנד - 2018

ידיעון רויאל פלורהולנד - מספר 38 2018

חדשות רויאל פלורהולנד

מכריזים על 'שילוב כוחות' בזירות הסחר האלקטרוני

בטור אישי שכתב בשבועון המקצועי 'בלומיסטריי' הכריז מנכ"ל קבוצת Dutch Flower Group (DFG), מר מרקו ואן זייוורדן Marco van Zijverden, על החלטתם של בעלי המניות בזירת המסחר המקוון בְּלוּרוּטס Blueroots לשלב את פעילותה עם הזירה הדומה שהקימה רויאל פלורהולנד, מערכת Floriday. ההכרזה זכתה להודעת ברכה ותמיכה מידית מצדו של מנכ"ל רויאל פלורהולנד, סטיפן ואן סכילפחארדה Steven van Schilfgaarde, אשר קרא לצעד כזה בראיון לאותו המגזין רק לאחרונה [ראו בידיעון מס' 36].

כזכור, בזמן האחרון שרר מתח בין רויאל פלורהולנד למנהיגות ציבור הסיטונאים על רקע של חשש מפני תחרות בין הזירות השונות, כששני הצדדים מודים שתחרות כזו עלולה לפגוע במעמד המוביל של הולנד בשוק הפרחים האירופאי [על הרקע - ראו בידיעון מס' 9]. נראה שההכרזה האחרונה של 'האיש החזק' מבין סיטונאי הפרחים שחררה אנחת רווחה אצל רבים בענף [אבל אסור לשכוח כי בינתיים מדובר עדיין בהכרזת-כוונות, וטרם נודע על צעדים מעשיים בשטח].

מנכ"ל DFG מסביר בטור שלו כי קבוצתו, יחד עם חב' המסחר FleuraMetz יזמו את הקמת זירת Blueroots, אשר כיום מונה 25 שותפים, שעמלים ביחד לפרוש רשת תקשורת למסחר מקוון באופן יעיל. לדבריו, הם הקשיבו לרצון המגדלים, ולפניות של רויאל פלורהולנד, ומאמינים שע"י שילוב עם זירת Floriday יש סיכוי טוב יותר להצליח במשימה ההכרחית של מעבר למסחר דיגיטלי בשוק הבינלאומי, ולשמירת מעמדו המוביל של הענף ההולנדי. הוא מספר שהיו שיחות ענייניות עם רויאל פלורהולנד בנושא, וקורא לפלורהולנד 'לתפוס מנהיגות' ולהוביל את התהליך.

המקורות: Vakblad v d Bloemisterij 07+10/09/2018

החל מיון המועמדים ל'מועצת החברים'

וועדת המינויים שנבחרה באסיפה הכללית האחרונה, ב-31 במאי השנה, אמורה, כזכור, להביא את רשימת המועמדים לכהן כחברי 'מועצת החברים' החדשה לאישור האסיפה הכללית הבאה, ב-6 בדצמבר. לאחרונה, ב-31 באוגוסט, הסתיים המועד להגשת מועמדות לחברות במועצה, ועתה עוברת הוועדה לשלב המיון והראיונות. [ראו פירוט ההתנהלות של הוועדה בדיווח קודם בידיעון מס' 29].

הגישו את מועמדותם 66 חברים, אשר לדברי חברי וועדת המינויים אכן מייצגים נאמנה את כל מגוון 'סוגי' החברים בקואופרטיב: המוצרים השונים, אזורי הגידול, גודל המשקים, גיל המגדלים ומינם, וכיו"ב. עם-זאת, צוין שלא הגישו מועמדות חברים מאזור צפון-מזרח הולנד, ורק מעטים מקרב מגדלי הצמחים [לא נמסרו פרטים באשר למועמדים ממדינות שמחוץ להולנד; אולם לנו נודע כי שלושה חברים מישראל הציגו את מועמדותם].

סבב הראיונות האישיים יתקיים בין 17 בספטמבר ל-5 באוקטובר. רשימת המומלצים תוצג לציבור בחודש נובמבר.

חברי הוועדה מסבירים שהם בוחנים את התאמת המועמדים לתפקידם, מעבר להיותם מדגם-מייצג של חברי הארגון, לפי מדדים 'איכותיים', כמו הבנה של מבנה הקואופרטיב ותפקידיו, היכולת להתבונן במבט כולל על תפקידי הארגון [להבדיל ממבט אישי לפי אינטרס צר], הבנת הצורך בשינויים בארגון, ומחויבות גבוהה לתפקיד הציבורי שלהם. [בתמונה: חברי וועדת המינויים בעת פגישת-עבודה]

ברויאל פלורהולנד רואים בהקמת 'מועצת החברים' חשיבות גדולה מאוד למען ייעול המעורבות של חברי הקואופרטיב בהחלטות העקרוניות של הארגון. המועצה, שאמורה לכלול כ-40 חברים, תהיה הגשר המקשר בין החברים להנהלה ול'מועצת הייעוץ'. חברי המועצה אמורים לקיים את הקשר עם ציבור החברים ע"י קיום 'כנסי התייעצות' אזוריים באופן שוטף וקבוע.

מי שהחמיץ את הגשת מועמדותו (או המלצה על אחד מחבריו) בסבב הנוכחי, יוכל לעשות זאת באמצע 2019, לקראת סבב מינויים נוסף בסוף אותה שנה.

המקור: RFH News 11/09/2017

בשוקי הפרחים באירופה

יצוא הפרחים מהולנד שומר (בקושי) על היקפו

יצוא פרחים וצמחי-נוי מהולנד בחודש אוגוסט הסתכם ל-429 מיליון €; נסיגה של 2%- לעומת אוגוסט אשתקד. זהו החודש השישי ברציפות שהיקף היצוא בו קטן מאשתקד. רק בחודשיים הראשונים של 2018 נרשמה עלייה. וכך, ההיקף המצטבר מראשית השנה לסוף אוגוסט הגיע לכדי 4.2 מיליארד €; דומה מאוד (0.2%-) לזה של אשתקד, אשר היווה שיא של כל הזמנים. כך עולה מנתוני ארגון Floridata אשר פורסמו ע"י ארגון הסיטונאים VGB. הם צופים שעד סוף השנה ישתווה היקף היצוא לזה של אשתקד, ויסתכם לכ-6 מיליארד €.

גידול בהיקפי היצוא נרשם בארצות מזרח אירופה, וב'מדינות של משלוחים אוויריים'. ואילו בכמה שווקים קרובים גדולים גרמניה, בריטניה, ואיטליה – חלה נסיגה. בעשרת היעדים העיקריים של היצוא ההולנדי חלה נסיגה של 1%-, בעוד בשאר היעדים, הקטנים יותר, הייתה עלייה של 4.3%+.

תופעות אלה מוכיחות שוב ושוב את כוחו של מערך היצוא ההולנדי, המציע פרישׂה עולמית רחבה, ומאזן בין עליות וירידות בשווקים השונים.

הגורמים לדריכה במקום הם מגוונים; החל במזג האוויר באירופה ובאפריקה, וכלה בתזמון ימי החג השנה, שהותיר פחות ימי-מכירה בתקופות השיא. למעשה ניתוח המצב שמביאים היצואנים דומה לזה שהסבירו בחודש שעבר [ראו בידיעון מס' 34] שבמרכזו נסיגה במגזר פרחי הקטיף, מול עלייה קלה ביצוא הצמחים.

השוק המקומי בהולנד דווקא שמר על מגמה חיובית, בשונה מגרמניה השכנה.

המקור: VGB 13/09/2018

תחזית מזג האוויר לערים באירופה

המקור: Het Nieuwsblad

מחירים וכמויות בשעונים בהשוואה לאשתקד

העקומה שלעיל מראה את הערכים המוחלטים של מחירי פרחי קטיף בשעונים בשלוש השנים האחרונות.
בטבלה משמאל מופיעים שיעורי השינוי בכמות ובמחיר בשבוע המדווח, לעומת השבוע המקביל אשתקד. (הטבלה אינה כוללת מוצרים אשר השינויים בהם לעומת אשתקד היו קטנים).

הערה: הטבלה אינה מראה את נתוני המכירה של צמחי-גן, אך אלה אכן כלולים בנתון המסכם את סה"כ המכירות בשעונים.

בשבוע מספר 36 מחירי הפרחים בשעונים המשיכו לעלות. הממוצע עמד על כמעט 33 סנט לגבעול; 8.5%+ יותר מזה של השבוע הקודם. וזאת כשהכמות הכללית הייתה דומה (0.2%-) לזו של שבוע 35.

ואילו בהשוואה לשבוע המקביל אשתקד היה הממוצע גבוה ב-13%+, בעוד הכמות הייתה נמוכה ב-7%-.

המחיר היה גבוה בכמעט 20%+ מזה שהיה בשבוע 36 בשנת 2016.

בשבוע מספר 37 מחירי הפרחים בשעונים ירד בחדות; הממוצע עמד על 28 סנט לגבעול; 14.5%- פחות מזה של השבוע הקודם. וזאת כשהכמות הכללית הייתה גבוהה ב-4.5%+ מזו של שבוע 36.

בהשוואה לשבוע המקביל אשתקד [ראו בטבלה כאן משמאל] היה הממוצע נמוך ב-8%-, בעוד הכמות הייתה גבוהה ב-2%+.

המחיר היה גבוה ב-20%+ מזה שהיה בשבוע 37 בשנת 2016 [ראו באיור למעלה מימין].

מחזור המכירות הכללי המצטבר מראשית השנה עומד על 1.2%- פחות מאשתקד, והוא דומה (0.4%+) ל-2016..

המקור: RFH Markt Informatie

ימי פרחים בשנת 2018

מקרא:  = קונים פחות פרחים מהרגיל    = 'חג-פרחים' מובהק, ביקוש מוגבר במיוחד
החודש היום החג / אירוע במדינות
ספטמבר      
ספטמבר 27 יום הקהילה הצרפתית בלגיה
ספטמבר 27 יום התודה גרמניה
ספטמבר 28 יום ייסוד המדינה צ'כיה
ספטמבר 28-30 פסטיבל הגסטרונומיה צרפת
ספטמבר 30 יום האח והאחות הולנד
אוקטובר      
אוקטובר 1 יום הסבתות והסבים  בריטניה, הולנד, צרפת, רוסיה
אוקטובר 1 החג הלאומי סין
אוקטובר 2 יום הסבתות והסבים איטליה, אירלנד, ספרד
אוקטובר 3 יום איחוד גרמניה גרמניה
אוקטובר 5 יום המורה העולמי אוקראינה, הולנד, רוסיה, ועוד...
אוקטובר 5 יום הרפובליקה פורטוגל
אוקטובר 5 יום הקדושה פלייר צרפת
אוקטובר 7 יום מתן תודה (דתי) גרמניה
אוקטובר 9 יום ולנסיה ספרד
אוקטובר 9 יום מתן תודה Thanksgiving Day קנדה
אוקטובר 9 יום הבריאות והספורט יפן
אוקטובר 12 חג לאומי ספרד
אוקטובר 14 יום הסבתא צרפת
אוקטובר 14 יום הערכה למורה פולין
אוקטובר 20 'היום המתוק ביותר' ארה"ב
אוקטובר 23 יום הכרזת הרפובליקה הונגריה
אוקטובר 24 יום האו"ם ארה"ב
אוקטובר 26 יום הקדוש דימיטרי רומניה
אוקטובר 26 החג הלאומי אוסטריה
אוקטובר 28 'יום הלֹא' יוון
אוקטובר 28 יום העצמאות צ'כיה
אוקטובר 31 יום הרפורמציה גרמניה, סלובניה
אוקטובר 31 האלוֹוין – ליל כל הקדושים אירלנד, ארה"ב, בלגיה, בריטניה, גרמניה, הולנד, סלובניה, צרפת, רומניה
נובמבר      
נובמבר 1 יום כל הקדושים אוסטריה, ארה"ב, איטליה, בלגיה, גרמניה, דנמרק, הונגריה, נורבגיה, סלובניה, סלובקיה, ספרד, פולין, פןרטוגל, צרפת, שוויץ
נובמבר 2 יום כל הנשמות אוסטריה, איטליה, ארה"ב, הונגריה, פורטוגל, סלובקיה, צ'כיה
נובמבר 3 יום תרבות יפן
נובמבר 3 יום כל הנשמות דנמרק, שוודיה
נובמבר 4 יום אחדות העם רוסיה
נובמבר 5 ליל המדורות והזיקוקים בריטניה, צפון אירלנד
 

מקרא:  = קונים פחות פרחים מהרגיל    = 'חג-פרחים' מובהק, ביקוש מוגבר במיוחד

ללוח השנתי 2018 - נא להקיש כאן

המקור: BBH

שמועות פורחות – מבזקי חדשות מן העולם

'מעתה תווית MPS כוללת גם עמידה בתנאי Global GAP

החל מ-15 בספטמבר תווית האיכות Global-GAP מוטמעת (גם) בתוך תווית MPS. המשמעות היא כי למגדל הפרחים ישנה כתובת/נקודת מפגש אחת בכדי להיות מכוסה בכל התוויות הנדרשות בשוק. זהו עוד צעד בהיערכות של המגדלים בענף לקראת דרישה מחייבת מכל הספקים של רשתות מובילות באירופה להציג אישור Global-GAP, אשר תכנס לתוקפה באמצע 2019. מגדל המורשה ע"י MPS יקבל מעתה 'מספר GGN' אשר מציב אותו אוטומטית בבסיס הנתונים של Global-GAP.

כאמור, בקרוב לא ניתן יהיה לספק תוצרת פרחים לרשתות הגדולות ללא התווית הנדרשת. בארגון MPS מציינים כי היערכות של מגדל לזכאות לתווית זו נמשכת בממוצע כחצי שנה; לכן מומלץ לכל המגדלים להתחיל בהכנות כבר כיום. לאחרונה התבטא גם מנכ"ל פלורהולנד בנושא, והסביר כי בקרוב לפלורהולנד לא יהיה מנוס מהטלת חובה לתוויות איכות לכל התוצרת שעוברת דרכה [ראו בידיעון מס' 36].

ההתרחבות של הדרישה להצטייד בתוויות-איכות מתפשטת על הרקע של דרישה גוברת בקרב הצרכנים באירופה ובארה"ב להבטיח לעצמם מוצרים חקלאיים נקיים משאריות חומרי הדברה, אשר גודלו תוך שמירה על זכויות העובדים במדינות המתפתחות. בהדרגה, יותר ויותר קמעונאים אינם יכולים להרשות לעצמם 'להישאר מאחור' ולהצטייר בעיני הצרכנים כמי שאינם דואגים לבריאות הציבור. ברור אפוא שזהו תהליך של 'כדור שלג' המגדיל את עצמו, מבלי שניתן לעצור אותו או להתעלם ממנו. בענף הפרחים התהליך מפגר מעט אחר ענפי המזון הטרי, אבל זה רק עניין של זמן (לא רב) עד שהדרישה לגבי פרחים 'מורשים' תהפוך לחובה בכל מגזרי השוק. צריך להיערך; ויפה שעה קודם...

המקור: Vakblad v d Bloemisterij 22/08/2018

תערוכת IFTF תהיה יותר גדולה השנה

היריד השנתי של חברות המספקות שירותים לענף הפרחים, IFTF International Floriculture Trade Fair -, המתקיים ומנוהל ע"י חברת הירידים HPP, יתקיים, כרגיל, בימי היריד המסחרי של רויאל פלורהולנד באלסמיר, כלומר ימים ד'- ו', 7-9 בנובמבר, בעיירה פייפהאויזן Vijfhuizen, לא הרחק מאלסמיר.

השנה יציגו יותר חברות, כ-240, ושטח התצוגה התרחב באופן משמעותי. אך ההיקף המלא המתוכנן ליריד זה יתממש, על-פי HPP, רק בשנת 2020.

כרגיל, מיטב החברות הפעילות בענף, מכל רחבי העולם, יציגו את שירותיהן או תוצרתן ביריד. לכל הפרטים, לרשימת המציגים, ולהרשמה מוקדמת כמבקרים, בקרו באתר www.iftf.nl.

כזכור, ערב הפתיחה יתקיים במקום גם הכנס של 'פורום ענף הפרחים הבינלאומי' International Floriculture Forum 2018 [ראו פרטים בידיעון מס' 36].

המקורות: FloralDaily + HPP 27/08/2018

מוצרי פריחה – מבזקי מוצרים ומחקרים

זן חדש של אגפנטוס זכה בפרס

ביריד המסחרי Glee בעיר ברמינגהם בבריטניה זכה במקום הראשון בקטגוריית 'צמחים, זרעים, ופקעות' זן חדש של אגפנטוס בשם ‘Fireworks’ (זיקוקין), של חברת הטיפוח הדרום אפריקאית De Wet Enviroscaping, המיוצגת ע"י חב' Plantipp האנגלית.

הצמח גדל כעת במשתלת Wyevale Nurseries, אשר הגישה אותו לתחרות. הזן [בתמונה] בולט בכך שהוא דו-צבעי, כחול-לבן, והתפרחת שלו גדולה במיוחד.

נמסר כי שתילי הזן יהיו זמינים למכירה באמצע 2019 [לא נמסר אם הזן נוסה בגידול כפרח-קטיף; אבל כדאי להתעניין].

המקורות: www.wyevalenurseries.co.uk + Floribusiness 12/09/2018