ידיעוני רויאל פלורהולנד - 2018

ידיעון רויאל פלורהולנד - מספר 34 2018

חדשות רויאל פלורהולנד

מהרו להגיש מועמדות ל'מועצת החברים'

כפי שפרסמנו כאן בידיעון מס' 33 מן השבוע שעבר, ניתן עד לסוף השבוע הבא, 31 באוגוסט, להירשם להצגת מועמדות (או להציע מישהו כמועמד) לחברוּת ב'מועצת החברים', הגוף החדש המוקם בימים אלה, אשר יקבל לידיו את רוב סמכויות האסיפה הכללית של קואופרטיב חברי רויאל פלורהולנד.

החשיבות של קיום נציגות ישראלית בגוף הזה היא, כמובן, גדולה מאוד. ויותר נכון לומר שחוסר נציגות ב'מועצת החברים' יהיה פגיעה אמתית במעמד ובאינטרסים של חברי הקואופרטיב הישראלים. יש לקוות, ומותר להניח, ש'וועדת המינויים' אשר נבחרה באסיפה האחרונה, אכן תדאג גם לייצוג הולם מישראל; אך לשם-כך עליה לקבל הצעות של חברים המוכנים להתגייס לתפקיד. חשוב מאוד אפוא לרשום מועמדים בעוד מועד.

חברי 'וועדת המינויים' [ראו בתמונה] עמלים בימים אלה על הרכבת רשימת המועמדים. עליהם לדאוג לכך שהרכב המועצה ישקף נאמנה את כל 'סוגי' החברים, מבחינת סוגי הגידולים, גודל המשקים, ומבחינת ההשתייכות הגיאוגרפית והמגדרית. בחודש הבא הם יערכו ראיונות אישיים עם כל מי שמועמדותו הוצגה. הבחירה תאושר לבסוף ע"י האסיפה הכללית הבאה, בדצמבר, שתהיה כנראה האסיפה הכללית האחרונה של הארגון.

כאמור, כל הפרטים על נהלי הבחירה, ועל הדרישות בהן צריך לעמוד המועמד, נמצאים בדף המיוחד באתר האינטרנט ואת הבקשה למועמדות יש להפנות בדוא"ל לכתובת This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it..

אפשר כמובן גם להיעזר בירון כוכבי לשם הפעלת התהליך.

המקור: RFH Nieuws 17/08/2017

היעד של תמונות אמינוֺת טרם הושג במלואו

כפי שתיארנו כאן, בידיעון מס' 28, נעשים מאמצים גדולים להגיע לכך שהתמונות המצורפות לתעודות המכרזה תהיינה באיכות טובה, ותייצגנה נאמנה את המוצר העומד למכירה. הסברנו, חזור והסבר, את החשיבות הגדולה, למעשה חשיבות קריטית, של אמינוּת התמונה עבור הקניין שאינו נמצא באולם המכירה, וגם אינו נמצא בבניין המכרזה, והוא קונה במסלול 'קניה מרחוק'.

מסתבר שעדיין, אחת מכל חמש תמונות המוגשות ע"י המגדלים אינה עומדת בקריטריונים של איכות ואמינוּת. זה בהחלט לא מעט, והשיעור המדאיג הזה מהווה הכבדה ממשית על מהלך המכירות ויצירת המחירים. יש להבין ולזכור כי כאשר הקונה אינו יכול לסמוך על חלק נכבד מהתמונות – הוא למעשה אינו סומך על התמונות באופן כללי, ומן-הסתם מצמצם את הקניות שלו רק ממגדלים שעליהם הוא סומך באופן אישי; מה שפוגע בביקוש לתוצרת של מגדלים אחרים. לכן, הנהלת רויאל פלורהולנד ממשיכה במאמץ לשפר את איכות התמונות.

אמצעי האכיפה קובעים כי קבוצת מכירה שהתמונה המצורפת אליה אינה עומדת בדרישות – מועברת למכירה בסוף התור, והיא נמכרת תחת הערה מס' 976, שמשמעותה: 'סטייה מהתמונה'. צוות ליווי של רויאל פלורהולנד יוצר קשר עם המגדל ומספק לו תמיכה מקצועית לשיפור התמונה. אם התמונה אינה משתפרת אחרי שבועיים, המכירה מתבצעת ברצף האקראי המקורי, ותחת הסיווג המקורי 1A, בליווי הערת איכות מס' 980: 'תמונות שלא לפי ההנחיות' - ומוטל קנס של 10.90 €.

מאחר וקוראינו אינם מפיקים בעצמם את התמונות; את זה עושה הפורק בהולנד – איננו מביאים כאן את הפרטים הטכניים, ואת התקן לתמונה המוגשת. כל המעוניין מוזמן לעיין בדרישות ובהנחיות בדף האינטרנט reliable-product-photos-for-flowers, שם נמצאים גם מספר סרטוני-הדרכה. כך תוכלו לדעת האם התמונות שהוגשו בשמכם אכן עונות לדרישות; ובמקרה הצורך – להפנות את נציגכם אל צוות המכרזה לקבלת הדרכה. מומלץ ללמוד את הנושא עכשיו, כשעומס המשלוחים אינו מעיק, בכדי להיות מוכנים לעונה הבאה.

המקור: Vakblad vd Bloemisterij 09/08/2018

בשוקי הפרחים באירופה

תחזית מזג האוויר לערים באירופה

המקור: Het Nieuwsblad

היצוא מהולנד נפגע מהקיץ החם באירופה

בחודש יולי נסוג יצוא הפרחים והצמחים מהולנד בשיעור 6%- בהשוואה ליולי אשתקד. סיכום מכירות היצוא בשִׁבעת חודשי 2018 מראה שוויון עם אלה של 2017. סה"כ כ-3.8 מיליארד € עד כה.

הנסיגה כולה נובעת ממגזר פרחי קטיף, בעוד הצמחים הראו אפילו עלייה קלה. במצטבר נסוגו פרחי הקטיף בשיעור 2%- מתחילת השנה. הצמצום במחזור המכירות נזקף לחובת ירידה במחיר הממוצע לגבעול.

ביולי לא היה גידול באף אחד מעשרת יעדי היצוא המובילים. במצטבר מראשית השנה נרשמה בכ"ז עלייה, ברוסיה ובפולין בלבד. במכירות צמחים המצב קצת יותר טוב.

היצואנים מציינים בדוח שלהם כי צמצום בהזמנות ממגזר רשתות השיווק הביא לכך שמגדלים שלחו חלק יחסי גדול יותר מהרגיל מתוצרתם אל שעוני המכרזות, מה שהביא ל'חוסר שקט' ביצירת המחירים.

הסיטונאים חוששים מירידה בביקוש בבריטניה, עם התקדמות תהליך הפרישה מהאיחוד האירופי Brexit. לכן הם ממליצים לחבריהם להגביר את המאמץ לכבוש שווקים חדשים, מקרב 'השווקים המתעוררים' בעולם, וגם יזמו סקר המסמן את היעדים המועדפים [ועל כך ראו כתבה בידיעון מס' 31]. עם-זאת, אין היצואנים מביעים נימה פסימית באשר לעסקיהם בעתיד, ואינם נסוגים מהאופטימיות שהביעו בסוף חודש יוני [ראו בידיעון מס' 29].

המקור: VGB & Floridata 17/08/2018

מחירים וכמויות בשעונים בהשוואה לאשתקד

העקומה שלעיל מראה את הערכים המוחלטים של מחירי פרחי קטיף בשעונים בשלוש השנים האחרונות.
בטבלה משמאל מופיעים שיעורי השינוי בכמות ובמחיר בשבוע המדווח, לעומת השבוע המקביל אשתקד. (הטבלה אינה כוללת מוצרים אשר השינויים בהם לעומת אשתקד היו קטנים).

הערה: הטבלה אינה מראה את נתוני המכירה של צמחי-גן, אך אלה אכן כלולים בנתון המסכם את סה"כ המכירות בשעונים.

בשבוע מספר 32 מחירי הפרחים בשעונים עלו באופן חד. הממוצע עמד על 22 סנט לגבעול; 31%+ יותר מזה של השבוע הקודם. זאת תוך ירידה של כ-1%- בכמות.

ואילו בהשוואה לשבוע המקביל אשתקד היה הממוצע נמוך ב-5%-, בעוד הכמות הייתה נמוכה בשיעור 9%-.

המחיר היה נמוך ב-9%- גם מזה שהיה בשבוע 32 בשנת 2016.

בשבוע מספר 33 מחירי הפרחים בשעונים זינקו כלפי מעלה, כצפוי לקראת ימי פתיחת שנת הלימודים. הממוצע עמד על יותר מ-27 סנט לגבעול; 24%+ יותר מזה של השבוע הקודם. זאת תוך עלייה של כמעט 12%+ בכמות.

ואילו בהשוואה לשבוע המקביל אשתקד [ראו בטבלה כאן משמאל] היה הממוצע גבוה ב-8%+, בעוד הכמות הייתה נמוכה בשיעור 5%-.

המחיר היה דומה (נמוך ב-1%-) לזה שהיה בשבוע 33 בשנת 2016 [ראו באיור למעלה מימין].

מחזור המכירות הכללי המצטבר מראשית השנה עומד עדיין על 1.7%- פחות מאשתקד, והוא דומה (0.8%-) ל-2016.

המקור: RFH Markt Informatie

ימי פרחים בשנת 2018

מקרא:  = קונים פחות פרחים מהרגיל    = 'חג-פרחים' מובהק, ביקוש מוגבר במיוחד
החודש היום החג / אירוע במדינות
אוגוסט      
אוגוסט 20-22 חג הקרבן / עיד אל אדחה קהילות מוסלמיות
אוגוסט 24 יום העצמאות אוקראינה
אוגוסט 28 יום האהבה הסיני סין
אוגוסט 29 יום ההתקוממות הלאומית סלובקיה
אוגוסט 30 יום אלכסנדר הקדוש רומניה
ספטמבר      
ספטמבר 1 תחילת שנת הלימודים פולין, צ'כיה, רומניה, רוסיה
ספטמבר 1 יום החוקה סלובקיה
ספטמבר 1 יום הידע אוקראינה
ספטמבר 4 יום העבודה ארה"ב
ספטמבר 8 יום הקהילות האוטונומיות ספרד
ספטמבר 8 יום הולדת מריה רומניה
ספטמבר 9 יום האנשים החולים בלגיה, הולנד
ספטמבר 9 יום הסבתות והסבים ארה"ב, קנדה
ספטמבר 10 יום המורה סין
ספטמבר 10 ראש השנה היהודי מורגש גם בארה"ב
ספטמבר 11 החג הלאומי של קטלוניה ספרד
ספטמבר 15 יום הבתולה מרי סלובקיה
ספטמבר 16 יום החרטה והתפילה שוויץ
ספטמבר 18 יום החוקה ארה"ב
ספטמבר 19 יום הכבוד לזקנים יפן
ספטמבר 22 יום הלקוח בלגיה
ספטמבר 22 יום הולדת הנסיכה מרתה-לואיז נורבגיה
ספטמבר 23 היום השווה הסתווי יפן
ספטמבר 24 חג אמצע הסתיו סין
ספטמבר 27 יום הקהילה הצרפתית בלגיה
ספטמבר 27 יום התודה גרמניה
ספטמבר 28 יום ייסוד המדינה צ'כיה
ספטמבר 28-30 פסטיבל הגסטרונומיה צרפת
ספטמבר 30 יום האח והאחות הולנד
אוקטובר      
אוקטובר 1 יום הסבתות והסבים  בריטניה, הולנד, צרפת, רוסיה
אוקטובר 1 החג הלאומי סין
אוקטובר 2 יום הסבתות והסבים איטליה, אירלנד, ספרד
אוקטובר 3 יום איחוד גרמניה גרמניה
אוקטובר 5 יום המורה העולמי אוקראינה, הולנד, רוסיה, ועוד...
אוקטובר 5 יום הרפובליקה פורטוגל
אוקטובר 5 יום הקדושה פלייר צרפת
אוקטובר 7 יום מתן תודה (דתי) גרמניה
 

מקרא:  = קונים פחות פרחים מהרגיל    = 'חג-פרחים' מובהק, ביקוש מוגבר במיוחד

ללוח השנתי 2018 - נא להקיש כאן

המקור: BBH

שמועות פורחות – מבזקי חדשות מן העולם

נסיגה במכירות פרחים בארה"ב ?

ארגון קמעונאי הפרחים FTD, חברה המאגדת את הארגונים להזמנה טלפונית של זרי-פרחים, טוען כי ברבעון השני של השנה חלה נסיגה בהיקף המכירות של פרחים של חברי הארגון.

בהשוואה לאשתקד המכירות ברבעון זה ירדו בשיעור 8.6%-. הקיטון במכירות גרם גם להפסד תפעולי של החברה, של יותר מ-100 מיליון $. במצטבר מראשית השנה הייתה נסיגה במכירות בשיעור 4.1%-.

הארגון תולה את התוצאות המאכזבות בנסיגה בתנועת הקונים אצל חבריו, ובקיטון בגודל ההזמנה הממוצעת. לכן אין בהכרח להסיק מתוצאות אלה על מצב צריכת הפרחים בארה"ב באופן כללי.

ובכל-זאת, זוהי נורת-אזהרה, שאינה מבשרת פריחה בעסקי הפרחים.

המקור: FloralDaily 14/08/2018

ייצור הפרחים בפיליפינים נמצא בנסיגה מתמשכת

ייצור הפרחים הקטופים בפיליפינים הצטמצם, לפי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, באופן עקבי מאז 2004. הייצור כיום נמוך ביותר ממחצית הכמות שהופקה אז. בשנה האחרונה הייתה נסיגה בשיעור 5%-. בעוד הוורדים, הסחלבים, והחרציות שומרים על יציבות – שאר הגידולים נסוגים במהירות. [נתוני הכמויות מתפרסמים במונחי משקל בלבד, ואין נתונים על מספרי גבעולים או על שטחי הגידול].

מגדלי הפרחים מוטרדים מהמצב; הם רואים כיצד במדינות השכנות – וייטנאם, מלזיה, טאיוואן, וסין – גידול הפרחים מתפתח בהתמדה, והם צופים מצב שבקרוב יתחילו לייבא פרחים ממדינות אלה.

הסיבות לנסיגה הן מגוונות; אך את עיקר המגמה השלילית זוקפים לחובת מדיניות הממשלה, שהעמידה עדיפות בעידוד הייצור של גידולי מזון, וזנחה את התמיכה בפרחים. גם שינויי האקלים, לדבריהם, גרמו לכך שאזורים שהתאימו לגידול פרחים – חדלו להיות כאלה, לאחר שהתחממו. וכמובן – ישנה תופעה של התייקרות התשומות, אשר מעיקה על גידולים 'מתוחכמים' יותר מאשר על חקלאות בסיסית.

גם נציגי משרד החקלאות מסכימים עם הניתוח הזה, ומבטיחים לשנות את המגמה, כתוצאה משינוי ארגוני במשרד, אשר הקצה לענף הפרחים מחלקה חדשה מיוחדת.

המקור: businessmirror.com.ph 08/08/2016

פרחים 'לא מושלמים' נמכרים כמותג נפרד ברשת מרכולים

במחווה למגדלי הפרחים בבריטניה אשר יבוליהם נפגעו מגל החום האחרון, החליטה רשת המרכולים המקוונים מוריסונס Morrisons להציע לקהל הלקוחות שלה פרחים 'לא מושלמים' wonky' flower' בהנחה של כ-40%, תחת הצהרה שהדבר נעשה כדי להקטין את הנזקים שגרם גל החום לחקלאים (וגם, כמובן, להוזיל את ההוצאה על פרחים לצרכן...).

המבצע החל עם אגדים של חמניות ועדעד מגידול מקומי. הפגם הנפוץ בפרחים הוא בעיקר גבעול קצר. המבצע שאב השראה מפעולה נרחבת יותר של הרשת, להקטנת הפחת והבזבוז של מוצרי מזון, שבמסגרתו מוכרים ירקות ופירות 'סוג ב' במחיר מוזל לצרכנים.

לא מצאנו דיווח על יוזמות דומות ברשתות נוספות, אולם הידיעה על המבצע ברשת מוריסונס זוכה לאזכור בכל אמצעי תקשורת אפשרי בבריטניה, ותרמה ללא ספק (ובצדק) לדימוי 'החברתי' של הרשת בעלת היוזמה.

המקורות: Daily Mail /Morrisons flowers 02/08/2018