ידיעוני רויאל פלורהולנד - 2018

ידיעון רויאל פלורהולנד - מספר 30 2018

חדשות רויאל פלורהולנד

תשלום החזרי קרן החיסכון

בימים אלה מעבירה רויאל פלורהולנד את תשלומי ההחזרים מקרן החיסכון ליצואנים (גם למגדלים שמייצאים ישירות) וגם למגדלים שכבר אינם משווקים כיום.

כמו בשנה שעברה, ההחזר מורכב ממספר תשלומים שונים, בהתאם למאפיינים של כל משק, ולכן הסכומים שונים ממגדל אחד למשנהו. אפשר להיכנס (עם סיסמה) לדף הבית של אתר רויאל פלורהולנד ותחת הכותרת Member financing certificates (מה שהיה פעם member loan) ושם מופיע פירוט מלא של ההחזרים שקיבלתם.

ואלה ההחזרים האפשריים:

Certificaat B 2011 - החזר הלוואת-חברים משנת 2011.

Certificaat E 2017 - החזר הניתן למגדלים שעם תחילת יישום השיטה החדשה, בשנת 2016, צברו כבר לפחות 20,000 € בקרן Certificaat A. גובה ההחזר הוא שמינית מההפרש שנוצר. השנה מתבצע תשלום שני מתוך שמונה.

Dividend 2017 - חלוקת רווחים שנוצרו בשנת 2017. אצל מי שטרם צברו 20,000 € בקרן Certificaat A – התשלום הזה מועבר להשלמת צבירתם ב-Certificaat A.


Interest certificate 2018 - תשלום הריבית שהתקבלה עבור הסכום שצברתם (לפי גובה הריבית הממשלתית).

בשאלות אפשר לפנות אל ירון This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. - 054-7920595

נמסר ע"י ירון כוכבי

נמשכים מאמצי רויאל פלורהולנד לחדור לסין

המנכ"ל הקודם של רויאל פלורהולנד, לוקאס פוס, הציב את סין כאחד משוקי-המטרה העדיפים לפיתוח. הוא השקיע שם אמצעים ומאמץ ניכר, והכריז מעל כל במה על הקדימוּת שהוא נותן לשוק הסיני [ראו בידיעון מס' 18-2017 ]. פוס זכה ללא-מעט ביקורת על עוצמת המאמצים הללו, במיוחד מצד ראשי ארגון הסיטונאים BGV, בנוסח "הגזמתָּ"...

עמדת המנכ"ל החדש, סטיפן ואן סכילפחארדה, בנוגע לסין עדיין אינה ברורה; הוא לא ממש התבטא בפומבי בנושא. לאחרונה פורסמה בעיתון סיני בשפה האנגלית כתבה ובה ראיון נרחב עם מנהל סניף רויאל פלורהולנד בסין, מרטין ואן אוס Martijn van Os [בתמונה] משם עולה התמונה הבאה:

רויאל פלורהולנד (עוד מימי VBA אלסמיר) הייתה מעורבת בעצה ובשת"פ בהקמת מכרזת הפרחים ביונאן כבר בשנת 2002 [ראו כתבה בידיעון מס' 33-2015] ואפילו זכתה לקבל מניות סמליות בבעלות על המכרזה. אולם זה לא הוביל לפעילות מסחרית משותפת. פעילות מסחרית החלה, כאמור, ב-2016. כאשר רויאל פלורהולנד פתחה נציגות קבועה בשנגחאי.

הפעילות שהחלה במכירות לצרכן הסופי על-גבי פלטפורמת המסחר המקוון Tmall של קונצרן 'עליבאבא', כבר הופסקה, לדברי ואן אוֺס. מלכתחילה היה זה ניסוי שנועד להכיר את הרגלי הצריכה בסין. הפעילות כעת מתמקדת ברמת המסחר 'מעסק לעסק' B2B, כלומר – חיבור למפיצים מקומיים, אשר יתנו שרות לחברי רויאל פלורהולנד מרחבי העולם המעוניינים לחדור לשוק הסיני. נציגות רויאל פלורהולנד פועלת עבור חבריה כמייצגת וכספקית שירותים לוגיסטיים, כולל גביית תקבולים מלקוחות מקומיים. עם-זאת, מוסיף הנציג בסין, רויאל פלורהולנד גם קונה פרחים, מייבאת אותם ומוכרת אותם בסין בעצמה.

הפרחים, בשני המסלולים, מגיעים מחברי רויאל פלורהולנד מהולנד, מקניה, מאתיופיה, מדרום-אפריקה, ומקולומביה [אין אזכור לישראל...] ובינתיים, בשנת 2017 נפתחו נציגויות גם בגואנגז'ו ובבייג'ינג, וגם השקיעו שם במחסנים ובתי קירור. הנציגות הופיעה בתערוכת הפרחים הבינלאומית KIFE בקונמינג, בירת יונאן, אשר התקיימה בימים 13-15 ביולי השנה.

ואן אוס נמנע מלספר מהו היקף המכירות של ארגונו בסין, אך מצהיר שהוא דבק ביעד שרויאל פלורהולנד הציבה לעצמה, להגיע ל-200 מיליון פרחים בשנת 2020. הוא עמל על הרחבת מבחר הפרחים הנמכרים בסין, לטובת חברי רויאל פלורהולנד.

על התפתחות מסחר הפרחים בסין ובסביבתה ראו בכתבה בידיעון מס' 45-2017; ועוד על מסחר הפרחים בסין ראו גם בכתבה בידיעון מס' 22.

המקור: Produce Report China 27/07/2018

ועכשיו: חברים מוזמנים להציג מועמדות ל'מועצת המפקחים'

בהמשך לקריאה לחברי הקואופרטיב להציג מועמדותם לחברות ב'מועצת החברים' [ראו בידיעון מס' 29 בשבוע שעבר], פורסמה בשבוע שעבר גם הכרזה/קריאה לחברים להגיש מועמדות לתפקיד חבר/ה ב'מועצת המפקחים' Raad van Commissarissen –RvC [בתרגום לאנגלית הגוף נקרא 'מועצת הפיקוח' ;Supervisory Board - מבנה המשילוּת בארגונים הולנדים שונה מעט מזה הנהוג אצלנו; אך במהות זהו הגוף המקביל ל'מועצת מנהלים' במונחים המוכרים לנו בישראל].

במועצה יתפנה מקום שיש למלאו בבחירת חבר חדש בדצמבר הקרוב, עם תום תקופת הכהונה של סגנית היו"ר מריאלה אמרלאן Mariëlle Ammerlaan [בתמונה], מאחר ולפי התקנון היא אינה רשאית להיבחר פעם נוספת [חברוּת במועצה מוגבלת לשתי קדנציות בנות 3 שנים כ"א]. יו"ר המועצה ג'ק חוסנס Jack Goossens הכריז על חיפוש המועמד כבר באסיפה הכללית האחרונה במאי.

על כל תקנות הפעולה וסמכויות של 'מועצת הפיקוח', ועל הדרישות להתאמה לשמש כחבר בגוף הזה אפשר לקרוא [באנגלית] בדף המיוחד באתר האינטרנט של רויאל פלורהולנד.

חבר המעוניין להגיש את מועמדותו, או להמליץ על מועמדות חבר אחר – יפנה למזכירות המועצה בדוא"ל בכתובת This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. או בטלפון 31-174-633410+

המקור: RFH Nieuws 19/07/2017

בשוקי הפרחים באירופה

תחזית מזג האוויר לערים באירופה

המקור: Het Nieuwsblad

מחירים וכמויות בשעונים בהשוואה לאשתקד

העקומה שלעיל מראה את הערכים המוחלטים של מחירי פרחי קטיף בשעונים בשלוש השנים האחרונות.
בטבלה משמאל מופיעים שיעורי השינוי בכמות ובמחיר בשבוע המדווח, לעומת השבוע המקביל אשתקד. (הטבלה אינה כוללת מוצרים אשר השינויים בהם לעומת אשתקד היו קטנים).

הערה: הטבלה אינה מראה את נתוני המכירה של צמחי-גן, אך אלה אכן כלולים בנתון המסכם את סה"כ המכירות בשעונים.

בשבוע מספר 28 מחירי הפרחים בשעונים ירדו עוד. הממוצע עמד על 20 סנט בלבד לגבעול, כמעט 7.5%- פחות מהממוצע בשבוע הקודם. זאת תוך ירידה של 6%- בכמות.
ואילו בהשוואה לשבוע המקביל אשתקד היה הממוצע נמוך ב-6%-, עבור כמות שהייתה נמוכה ב8%-.
המחיר היה נמוך בשיעור 20%- מזה שהיה בשבוע 29 בשנת 2016.

בשבוע מספר 29 מחירי הפרחים בשעונים המשיך לרדת. הממוצע עמד על 18.4 סנט לגבעול בלבד, 9.4%- פחות מהממוצע בשבוע הקודם. זאת תוך ירידה קלה של 1.5%- בכמות הכללית.
ואילו בהשוואה לשבוע המקביל אשתקד [ראו בטבלה כאן משמאל] היה הממוצע נמוך ב-16%-, בעוד כמות הייתה נמוכה ב-5%-.
המחיר היה נמוך בכ-12.5%- מזה שהיה בשבוע 30 בשנת 2016 [ראו באיור למעלה מימין].

מחזור המכירות המצטבר מראשית השנה עומד עתה על 0.8%- פחות מאשתקד, ועל 0.2+ יותר מזה של 2016.

המקור: RFH Markt Informatie

שמועות פורחות – מבזקי חדשות מן העולם

מאגר אינטרנטי לפרחי קטיף בישראל

בשרות ההדרכה של משרד החקלאות השיקו לפני מספר חודשים את מאגר הפרחים. המאגר יושב באתר האינטרנט של שרות ההדרכה והמקצוע והוא מכיל תמונות של פרחי קטיף, פילרים וענפי קישוט. ניתן לבצע חיפושים וחיתוכים לפי מספר מדדים: 1. שם הפרח. 2. קבוצה (פרחי קטיף, פילרים וענפי קישוט) 3. צבע. 4. מועד קטיף. כן ניתן לבצע חיפוש משולב של שני מדדים שהנפוץ וגם הנדיר ביניהם הוא שילוב של צבע ומועד קטיף. יתרונו של מאגר ממוחשב הוא בדינמיות שלו, ביכולת לעדכן אותו באופן מהיר וקל וזול. היוזם והמוביל של כל המהלך הוא יחיאל שטיינמץ מדריך פרחים בשה"מ ורפרנט לשוק המקומי לפרחים בישראל. יצירת המאגר באופן אינטרנטי נעשה ע"י נטע אורן, מידענית ועורכת תוכן בשרות למערכות מידע של משרד החקלאות, וחנה מנשרוב, עורכת תוכן אתר שה"מ. שותפים נוספים הם דובי וולפסון וכל מדריכי הפרחים בשה"מ.

קיימים מאגרים דומים באינטרנט כגון PlantScope של רויאל פלורהולנד. לכל מאגר היתרונות שלו.

כל התמונות צולמו במצלמת הטלפון הנייד. המאגר מהווה בסיס לתכנון אירועים לשוזרים ולמעצבי אירועים, ולכן מומלץ לכל מגדל שפרחיו יופיעו בו. אנשי שה"מ ישמחו להגיע למשק ולצלם פרחים אשר טרם נכללו בו.

הגישה הישירה למאגר - בקישורית זו, ואפשר גם דרך אתר משרד החקלאות.

נמסר ע"י ירון כוכבי

פסטיבל פרחים – סימן לשלום...

אין עדיין מי שיסתכן ויעז לנקוב במועד שבו תסתיים המלחמה בסוריה. אבל אחרי המערכה בדרום סוריה, שבה השתלט הצבא הסורי על המעברים לירדן והתקדמותו לאזור רמת הגולן, מתחילים לנבוט סימנים זהירים ראשונים לנורמליזציה.

למשל פסטיבל הפרחים הבינלאומי שמתקיים החודש בדמשק. אלפי אזרחים מנצלים את השקט בבירה הסורית כדי לצאת לרחובות, ללגום משקה קר, להיפגש עם חברים ולצפות בדוכני הפרחים הרבים שהוקמו תחת סככות בפארק תשרין.

זהו פסטיבל מסורתי שהתקיים במשך שנים לפני המלחמה ובשנות השיא הגיעו אליו מאות מגדלי פרחים מעשרות מדינות ערביות ומערביות.

הפסטיבל חדל להתקיים כאשר פרצו הקרבות והשנה זוהי הפעם הראשונה שבה הוא מתקיים אחרי הפסקה של שבע שנים. רק שתי מדינות זרות, עיראק ובולגריה, שלחו נציגים; אבל גם זה משהו.

המקור: 13/07/2018 הארץ

טוב לדעת: סיורים מודרכים במשקים באזור ווסטלנד

מגדלים ואנשי ענף הפרחים, כאשר מבקרים בהולנד, גם במסגרת טיול משפחתי או קבוצתי, מעוניינים כמובן להכיר מקרוב את משקי הפרחים והירקות באזור ווסטלנד, וכמובן את מכרזת נאלדוויק השוכנת בליבו. טוב לכן לדעת כי באזור קיימת לפחות חברה אחת המתמחה בדיוק בקטע הזה: סיורי היכרות עם משקים באזור. הם מספקים סיורים לפי תכנית מוכנה מראש, או 'תפורים למידה' לפי העדפות הלקוח, בליווי מדריכים מקצועיים, שחקלאות האזור היא תחום התמחותם. על כך למדנו מכתבה בעיתון ההולנדי הנפוץ Algemeen Dagblad.

החברה, Westland HortiTours, משרתת תיירים מכל העולם, ומסתבר שעסקיה פורחים... הסיורים מתבצעים עבור קבוצות וגם עבור יחידים. ניתן ללמוד את כל הפרטים, כולל תעריפים, וגם לשאול שאלות במייל או בטלפון, וכמובן לבצע הזמנות, באתר האינטרנט של החברה (בשפה האנגלית) בקישורית זו.

AD / Westland HortiTours 17/07/2018 המקור: