ידיעוני רויאל פלורהולנד - 2018

ידיעון רויאל פלורהולנד - מספר 28 2018

חדשות רויאל פלורהולנד

מאמץ נוסף לשיפור איכות התמונה הנלווית

איכות התמונה שהמגדל מצרף לתעודת המשלוח האלקטרונית עבור כל קבוצת-מכירה המוגשת לשעון היא עדיין נושא 'חם' ברויאל פלורהולנד. למרות השיפור הרב שחל בשנה האחרונה – עדיין ישנם מגדלים שאינם מספקים תמונה אמינה, המאפשרת לקונה-מרחוק לדעת בדיוק מה הוא רוכש. עם העלייה הגדולה בשיעור הרכישות המתבצעות באמצעות תקשורת אינטרנט, ועם ריבוי חנויות אינטרנט של קניינים, המציגים את התוצרת ללקוחות שלהם – החשיבות של אמינות התמונה הופכת לקריטית. הלקוח צריך להיות בטוח כי "מה שאתה רואה – זה מה שאתה מקבל".

בניגוד למצב בעבר, אז היה הקניין מסייר בין העגלות לפני תחילת המכרזים, וגם רואה במו עיניו בזמן ההכרזה את התוצרת העומדת למכירה, רוב העסקאות כיום נעשות כשהקניין אינו נוכח באולם, והוא שואב את המידע ממה שמוצג לו במערכת התקשורת. לכן, מידע לא מדויק מטעה אותו לרכוש תוצרת כזו שלא אליה התכוון כשהציע מחיר עבורה. אין זה קשור רק באיכות, אלא במאפיינים כמו צבע, גודל הפקע, ואחידות בתוך הקבוצה.

בנוסף, כאמור, קונים רבים מעבירים את הנתונים, כולל התמונה, אודות התוצרת שרכשו, ישירות אל 'החנות המקוונת' שלהם, שם היא מוצעת ללקוחותיהם. כאשר המידע אינו אמין – הם חשופים לתלונות ולתביעות מצד מי שרכש אצלם את הפרחים. אי לכך – ברור שהקניין יעדיף שלא לרכוש עוד תוצרת ממגדל שהמידע אשר סיפק היה לא מדויק; ואז יחזור המחדל כבומרנג אל המגדל עצמו.

אצל המגדל הישראלי הטיפול בתמונה המצורפת היא, בד"כ, בידי סוכן הפריקה שלו. אולם האחריות, והנשיאה בתוצאות – כולה על המגדל עצמו. לכן יש צורך לוודא שהתמונות הנמסרות אכן מייצגות נאמנה את התוצרת המוגשת למכירה. למגדל ישנה נגישות לתיעוד המוגש בשמו לשעון, דרך מערכת 'פלורהמונדו', וכך הוא יכול לצפות בתמונות ולדעת תמיד אם הן אכן ראויות ואמינות.

מאחר וקוראינו אינם מפיקים בעצמם את התמונות – אין טעם להביא כאן את הפרטים הטכניים, ואת התקן לתמונה המוגשת. אולם כל המעוניין מוזמן לעיין בדרישות ובהנחיות בדף האינטרנט reliable-product-photos-for-flowers. שם תמצאו גם מספר סרטוני-הדרכה. כך תוכלו לדעת האם התמונות שהוגשו בשמכם אכן עונות לדרישות; ובמקרה הצורך – להפנות את נציגכם אל צוות המכרזה לקבלת הדרכה. מומלץ ללמוד את הנושא עכשיו, כשעומס המשלוחים אינו מעיק, בכדי להיות מוכנים לעונה הבאה.

המקור: RFH News 03/05/2018

נתפסו גנבי עגלות-מכרזה

משטרת הולנד הצליחה לתפוס שני אנשים אשר גנבו מאות עגלות-מכרזה, ונהגו למכור אותן לסוחרי גרוטאות-ברזל. שני הגנבים, חסרי כתובת קבועה, נתפסו בעת שהעמיסו עגלות לשם מכירתן, בעיירה ממזרח לרוטרדם.

המבצע הוכתר בהצלחה תודות למאמץ משותף של עובדי רויאל פלורהולנד והמשטרה, תוך סיוע של מגדלים ולקוחות. צוותי רויאל פלורהולנד חשדו בהיעלמות של עגלות, החלו בחקירה פנימית, ושתפו במידע את המשטרה, שהצליחה כאמור לעלות על עקבותיהם של הגנבים.

הנהלת רויאל פלורהולנד פנתה לספקיה וללקוחותיה לגלות ערנות, ולמסור מידע על כל פעילות חשודה הקשורה לרכוש המכרזות, במידה ונתקלו בה. בשלב זה נמנעת הנהלת המכרזה מלמסור פרטים נוספים אודות הפרשה, בכדי שלא לפגוע בחקירה, שעלולה עדיין להתרחב.

המקורות: RFH Nieuws + BPN / police 05/07/2017

בשוקי הפרחים באירופה

תחזית מזג האוויר לערים באירופה

המקור: Het Nieuwsblad

עונה טובה לפרחי-קיץ הולנדים, ושטחי הפקעות מתרחבים

מגדלי 'פרחי-הקיץ' למיניהם בהולנד מופתעים לטובה מרמת המחירים לפרחים שלהם עד כה. לדברי אחד המגדלים המובילים – הסיבה היא בביקוש טוב, כי הכמויות דווקא גדולות מהרגיל, אצל רוב המגדלים.

את הביקוש הטוב והמחיר הגבוה זוקפים לזכות מזג האוויר הנוח, שהצליח לפצות על 'ההתחלה המאוחרת' של האביב בראשית השנה. הביקוש לפרחי קיץ מתחזק תמיד עם הביקוש לאגדים מעורבים ולשזירות פרחים.

מעיון בדוחות הסטטיסטיים של רויאל פלורהולנד אפשר להיווכח כי התיאור הנ"ל נכון לרוב המוצרים, אולם ישנם גם יוצאים מן הכלל, כמובן.

בה-בעת נודע כי שטחי גידול פקעות ובצלי פרחים התרחבו בהולנד במידה רבה; מה שמעיד אולי על הצפוי בעונה הבאה [אם כי לא בהכרח; מאחר וחלק גדול מהפקעות מיועד ליצוא]. לפי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה בהולנד CBS מגיע שטח הגידול השנה לכדי 276,800 דומים (!) – תוספת של כ-10,000 ד', כ-4%+ לעומת אשתקד. מאז שנת 2000 נוספו בהולנד כ-50,000 ד' של גידול פקעות פרחים.

עיקר ההתרחבות חלה בשטחי הצבעונים; התווספו כ-9,200 ד' להיקף שהיה אשתקד. מספר מגדלי הפקעות כמעט שלא השתנה בשנה האחרונה; פעילים כעת 1,640 מגדלים. בשנת 2000 היו עדיין 2,710 כאלה.

המקורות: BPN 03/07/2018 + Greenity 02/07/2018

מחירים וכמויות בשעונים בהשוואה לאשתקד

העקומה שלעיל מראה את הערכים המוחלטים של מחירי פרחי קטיף בשעונים בשלוש השנים האחרונות.
בטבלה משמאל מופיעים שיעורי השינוי בכמות ובמחיר בשבוע המדווח, לעומת השבוע המקביל אשתקד. (הטבלה אינה כוללת מוצרים אשר השינויים בהם לעומת אשתקד היו קטנים).

הערה: הטבלה אינה מראה את נתוני המכירה של צמחי-גן, אך אלה אכן כלולים בנתון המסכם את סה"כ המכירות בשעונים.

בשבוע מספר 26 מחירי הפרחים בשעונים ירדו. הממוצע עמד על 27 סנט לגבעול, כ-12%- פחות מהממוצע בשבוע הקודם. זאת תוך עליה קטנה של 1%+ בכמות.

ואילו בהשוואה לשבוע המקביל אשתקד היה הממוצע גבוה ב-15%+, עבור כמות שהייתה קטנה ב-7%-.
המחיר היה גבוה ב-5%+ מזה שהיה בשבוע 26 בשנת 2016.

מחזור המכירות המצטבר מראשית השנה עומד כבר רק על 0.2%- פחות מאשתקד, ועל 1%+ יותר מזה של 2016.

בשבוע מספר 27 מחירי הפרחים בשעונים ירדו באופן חד. הממוצע עמד על 22 סנט לגבעול, כמעט 20%- פחות מהממוצע בשבוע הקודם. זאת תוך ירידה של כ-2%- בכמות.

ואילו בהשוואה לשבוע המקביל אשתקד [ראו בטבלה כאן משמאל] היה הממוצע נמוך ב-9%-, עבור כמות שהייתה נמוכה ב-7%-.
המחיר היה נמוך בקרוב ל-28%- מזה שהיה בשבוע 28 בשנת 2016 [ראו באיור למעלה מימין].

מחזור המכירות המצטבר מראשית השנה עומד עדיין על 0.2%- פחות מאשתקד, ועל 0.7%+ יותר מזה של 2016.

המקור: RFH Markt Informatie

שמועות פורחות – מבזקי חדשות מן העולם

תזכורת: השבוע נסגרת ההרשמה לתחרות 'המגדל הבינלאומי לשנת 2019'

כפי שפרסמנו כאן בידיעון מס' 19, מקיים השנה ארגון מגדלי הפרחים הבינלאומי AIPH, בתמיכת 'רויאל פלורהולנד', בפעם העשירית, את התחרות לקבלת תואר 'המגדל הבינלאומי של השנה' IGOTY, לשנת 2019. הזוכים יוכרזו בזמן התערוכה הבינלאומית IPM באסן, גרמניה, ב-22 בינואר 2019.

התחרות מחולקת לתת-נושאים, בקטגוריות הבאות:

  • צמחים ועצים 'מוגמרים' – מוכנים לשימוש הצרכן
  • שתילים וייחורים של פרחים וצמחי-נוי
  • פרחי-קטיף, ענפי קישוט, ופקעות – לקישוט ביתי
  • פרס הקיימוּת – עבור רעיונות מקוריים לעידוד נושא הקיימוּת
  • עסקים מעוררי השראה – עסקים קטנים (המעסיקים פחות מ-10 עובדים) המפגינים איכויות וחדשנות

אשתקד, כזכור, היה בין הזוכים גם מגדל ישראלי, משק סעידי-רונן משדה-ניצן; ראו בידיעון מס' 5.

הרשמה לתחרות אפשרית עד יום 13 ביולי, דרך אתר האינטרנט - International Grower of the Year Award.

המקורות: 05/07/2018 RFH News/AIPH

הייצור המקומי ביפן ממשיך להצטמצם, והיבוא גדל

מגמת הנסיגה בהיקף ייצור הפרחים ביפן נמשכת, והיקף יבוא הפרחים גדל בהתאם. בהמשך למידע שהבאנו כאן בידיעון מס' 5 התפרסמו לאחרונה נתונים עדכניים יותר, המצביעים על ירידה נוספת של 1%- הן בשטחי הגידול והן במספר הפרחים שנמכרו ב-2017, לעומת 2016.

הנתון שמעניין את יצואני הפרחים בעולם הוא הגידול ביבוא הפרחים ליפן, כתוצאה מהצמצום בשטחי הגידול. כמות הפרחים שיובאו ב-2017 גדלה ב-2%+ לעומת 2016, והגיעה לכדי 1.34 מיליארד יחידות, שהן כ-26% מכלל הכמות שנסחרה בשוק היפני. אבל הציפורן המיובאת (בעיקר מקולומביה) כבר מהווה 60% מכלל הציפורן הנסחרת בשוק. יש לציין שבשנת 2012 הגיע היבוא לשיא גבוה יותר – 1.39 מיליארד פרחים.

הגורמים לירידה בייצור המקומי בשנה האחרונה היו: ירידה במספר החקלאים ועלייה בגילם הממוצע, התייקרות הדלק להסקת חממות, וסופות טייפון שפגעו בחלק מאזורי הגידול.

מבט על עקומת התפתחות היקף ייצור הפרחים ביפן מראה שהענף היה בגידול מתמיד עד שנת 1996, ואחרי מספר שנות יציבות, החלה נסיגה בשנת 2000, הנמשכת בהתמדה עד היום.

[יש לציין כי שלטונות יפן והמשרד לסטטיסטיקה נמנעים באופן שיטתי מלפרסם ערכים כספיים של היקפי השוק והיבוא; אנחנו, עכ"פ, לא הצלחנו למצוא נתונים כאלה גם אחרי חיפוש עקשני באינטרנט. לא ברורה הסיבה לכך]

המקור: www.nippon.com 28/06/2018

בצורת בהולנד; המגדלים מוטרדים

יוני האחרון היה היבש ביותר בהולנד מאז 1962, ועד היום חסרים יותר מ-200 מ"מ לרמה הממוצעת של גשמים בתקופה זו של השנה; מחסור שלא אירע מאז 1976. עד כה לא נגרמו קשיים מעשיים בזמינות של מים להשקיה, אולם רשויות המים האזוריות כבר החלו להטיל מגבלות, מה שמכניס את החקלאים למתח וחרדה.

גם בהולנד, ארץ שכולה מים, קראו השבוע "לקצר את זמן המקלחת"... זאת לצד איסור שאיבה להשקיה מתעלות במקומות מסוימים. גם ירידה באיכות המים מטרידה את החקלאים. בעלי בארות פרטיות חויבו לאפשר למכבי-האש להתחבר למערכות שלהם במקרה של שריפה. חקלאים קִבּלו היתר מיוחד להשקות חלקות מרעה-זרוע.

לפי שעה אין צופים השפעה על גידולים בחממות, או על שטחים פתוחים של פרחים; אבל הדאגה קיימת. ואילו התקשורת הענפית יוצאת בכותרות הממליצות "לא להיכנס לפאניקה", מה שכמובן מעורר אי-שקט גם אצל אלה שאין להם סיבה לחשוש...

המקורות: BPN 04/07/2018 + Greenity 05/07/2018