ידיעוני רויאל פלורהולנד - 2018

ידיעון רויאל פלורהולנד - מספר 26 2018

חדשות רויאל פלורהולנד

מאפייני היבוא למכרזות רויאל פלורהולנד

לאחרונה פורסמו מספר נתונים על היבוא למכרזות רויאל פלורהולנד ב-2018; ואלו המעניינים ביניהם:

  • מתחילת השנה ועד יוני היה היקף מכירות פרחי-קטיף מיבוא כ-360 מיליון €; 3%- פחות מתקופה זו אשתקד.
  • פרחי היבוא מהווים כ-28% מסך-כל הפרחים הנמכרים במכרזות רויאל פלורהולנד.
  • הפרחים הגיעו ברובם מקניה (44%), מאתיופיה (22%), וישראל (8%). הוורדים מהווים כשני שלישים מהפרחים.
  • יבוא הצמחים הסתכם ל-60 מיליון €, כמו אשתקד, והם מהווים כ-6% מסך-כל הצמחים במכרזות. הם מגיעים מבלגיה, גרמניה, ספרד, איטליה, ודנמרק.
  • בקניה ישנם כ-100 מגדלים שהם חברי קואופרטיב רויאל פלורהולנד. באתיופיה כ-30. [משום מה לא פורסם מספר החברים בישראל. אבל לנו נודע שיש כאן כיום 205 חברים]
  • בצפון אתיופיה מקימים אזור פיתוח בו מתוכננת הרחבת ענף הפרחים; ממשלת הולנד ומגדלים הולנדים מעורבים ביוזמה. לאחרונה ניכרת הססנות בקרב המשקיעים, בעקבות שביתות במשקים וותיקים במדינה, בעלות רקע פוליטי.
  • רויאל פלורהולנד, בשיתוף מגדלים וגורמי שינוע בקניה, עובדים על פיתוח קרטון 'אידיאלי' למשלוח פרחים באוויר. כיום נמצאים בשימוש כ-300 סוגי מכלי-אריזה שונים...
  • לפי מקורות ברויאל פלורהולנד יצוא הפרחים מקולומביה נמצא בנסיגה בימים אלה, בעיקר מסיבות פוליטיות פנימיות. הנשיא החדש שנבחר ממש לאחרונה רמז על שינויים כלכליים שיעודדו את המגזר הפרטי.
  • המגדלים הזרים הגדולים דורשים מרויאל פלורהולנד לזרז את תהליך הדיגיטליזציה של מערך מסמכי היבוא, במיוחד בכדי לייעל את מהלך העסקאות הישירות מול הלקוחות הגדולים. הארגון נערך לכך.

המקור: BPN/RFH 20/06/2018

שינויים בנהלים ובתעריפים לשימוש במכלים

מיום שני, 25 ביוני, תיושם שיטת-המכלים/דליים (fustsysteem / packaging system) החדשה גם באלסמיר, ובכך תעבור מערכת רויאל פלורהולנד כולה לשיטת החיובים החדשה.

עבור המגדל הישראלי אין לדבר משמעות מעשית, משום שההפעלה כולה היא בידי הפורקים המקומיים.

נזכיר רק שמדובר בנהלים חדשים, הכרוכים בשימוש ב'כרטיס-מכלים' (fustpas packaging-card /) בכל הקשור בקבלה והחזרה של מכלי-מים המשמשים לשינוע ואחסון הפרחים לאורך כל תהליכי המכירה והעברת הבעלות על התוצרת.

'בהזדמנות חגיגית זו' ישתנו מעט גם דמי-שימוש במכלי-אריזה חד-פעמיים, כתוצאה מהוזלה של סוג קרטון מסוים, וייקור של סוג אחר. לידיעת הנוגעים בדבר.

וגם 'דרכון הצמחים' משנה צורה: לקראת השנה הבאה ייכנס לתוקף בכל רחבי האיחוד האירופי סוג חדש של 'דרכון-הצמחים', על-פי התקנות להגנת-הצומח. למיטב הבנתנו, אין מדובר ברמת הבדיקות, אלא במבנה המסמך המלווה את המשלוח, ובפרטים המזהים, אשר יאפשרו לאתר את הספָּק.

מאחר ומילוי הפרטים במסמך זה נתון בידי היבואנים והיצואנים באירופה, ובידי שירותי הביקורת בארץ, לא נלאה את קוראינו בפרטי השינויים, ונסתפק במידע המבשר על שינוי בתקנות, הנוגע בעקיפין בכל ספָּק-תוצרת.

המקורות:+ Vakblad vd Bloemisterij 18/06/2018 RFH News 15/06/2018

חובה לציין את מספר הגבעולים בכל אגד

במטרה להיענות לדרישות הקונים, ארגון הגג VBN, האחראי לרישום אחיד בכל שלבי המסחר בפרחים ולהקצאת קודים לזנים השונים, החליט להחיל בראשית 2019 חובה לציין בתעודת המשלוח האלקטרונית AEB את מספר הגבעולים באגד.

הקונים יוכלו, בעקבות רישום זה, להעביר את הנתון באופן אוטומטי לבסיס הנתונים שהם מעבירים ללקוחות שלהם, במיוחד בחנויות-המקוונות שלהם, ובכך לחסוך לעצמם הוצאות טיפול בתוצרת, וכמובן למנוע טעויות.

ברויאל פלורהולנד מאמינים כי השיפור אצל הלקוחות יסייע להוביל לשיפור במחירים, ולהגדלת מחזור המכירות.

החל מ-1 בינואר 2019 תהיה אפוא חובה למלא במשבצת 5 בתעודה האלקטרונית את מספר הגבעולים באגד. החובה תחול על כל סוגי פרחי הקטיף. בחודש ספטמבר יקבלו המגדלים הנחיות מפורטות בכתב.

המקור: RFH News 11/04+20/06/2018

בשוקי הפרחים באירופה

תחזית מזג האוויר לערים באירופה

המקור: Het Nieuwsblad

מחירים וכמויות בשעונים בהשוואה לאשתקד

העקומה שלעיל מראה את הערכים המוחלטים של מחירי פרחי קטיף בשעונים בשלוש השנים האחרונות.
בטבלה משמאל מופיעים שיעורי השינוי בכמות ובמחיר בשבוע המדווח, לעומת השבוע המקביל אשתקד. (הטבלה אינה כוללת מוצרים אשר השינויים בהם לעומת אשתקד היו קטנים).

הערה: הטבלה אינה מראה את נתוני המכירה של צמחי-גן, אך אלה אכן כלולים בנתון המסכם את סה"כ המכירות בשעונים.

בשבוע מספר 24 מחירי הפרחים בשעונים המשיכו לעלות. הממוצע עמד על כמעט 27 סנט לגבעול, 8%+ יותר מהממוצע בשבוע הקודם. זאת תוך ירידה בכמות בשיעור של כ-3%-.
ואילו בהשוואה לשבוע המקביל אשתקד היה הממוצע גבוה ב-23%+ (!) עבור כמות שהייתה נמוכה ב-13%-.
המחיר היה גבוה ב-7.5%+ מזה שהיה בשבוע 24 בשנת 2016.

בשבוע מספר 25 מחירי הפרחים בשעונים עלו עוד. הממוצע עמד על 31 סנט לגבעול, כ-17%+ יותר מהממוצע בשבוע הקודם. זאת תוך ירידה של כמעט 4%- בכמות.
ואילו בהשוואה לשבוע המקביל אשתקד [ראו בטבלה כאן משמאל] היה הממוצע גבוה ב-61%+ (!), עבור כמות שהייתה נמוכה ב-12%-. זאת כאשר מחיר הוורדים הגדולים היה כפול מזה של אשתקד, בעקבות ירידה בהספקה. כך גם מחירי גרברה מיני, ואילו מחיר החרציות עלה ב-80%+. עליית המחירים הייתה לכל אורך הרשימה.

המחיר היה גבוה ב-17.3%+ מזה שהיה בשבוע 25 בשנת 2016 [ראו באיור למעלה מימין].

מחזור המכירות הכולל המצטבר מראשית השנה עומד כבר רק על 0.4%- פחות מאשתקד, ועל 0.7%+ יותר מזה של 2016.

המקור: RFH Markt Informatie

שמועות פורחות – מבזקי חדשות מן העולם

רשת מרכולים מובילה תחייב ספקי פרחים להצטייד בתווית

כאילו כהמשך לדברי מנכ"ל רויאל פלורהולנד, כפי שפרסמנו בידיעון מס' 25, פורסם בשבוע האחרון כי רשת המרכולים הזולים 'לידל' Lidl הגרמנית הודיעה כי ספָּקי הפרחים וצמחי הנוי שלה יחויבו בהסמכה של תווית GlobalGAP.

הרשת הזו מחייבת את ספקי הפירות והירקות שלה להיות מוסמכי-'גלובאלגאפ' כבר מספר שנים. עתה הגיע תורם של הפרחים וצמחי-הנוי. התוצרת תהיה חייבת להיות מלווה בתווית המתאימה, המעידה על עמידה בתנאי גידול 'ראויים', באופן שהצרכן יוכל לראותה בבירור, ולדעת את מאפייני המשק המגדל.

החובה תחול על כל ספקי הפרחים וצמחי הנוי לכל חנויות הרשת בגרמניה, החל מסוף 2019. לרשת 'לידל' כ-10,000 חנויות, ב-27 מדינות.

המקור: FloralDaily / GlobalGap 19/06/2018

ממשלת הולנד תספק לחקלאים הגנה מפני רשתות דורסניות

שרת החקלאות ההולנדית, קרולה סכָאוטן Carola Schouten[בתמונה] הכריזה לאחרונה כי היא מייסדת 'קו-חם' לשרות החקלאים, אשר דרכו יוכלו להתלונן באופן אנונימי כאשר הם נתקלים בהתנהגות 'דורסנית' של רשתות שיווק, בכל הנוגע להכתבת תנאים ומחירים בלתי סבירים לתוצרתם; מה שנקרא 'ניצול לרעה של כוח השוק'. "במקרים שיהיה שימוש לרעה בכוח השוק – אנו נטפל בבעיה", אמרה השרה בראיון רדיו. היא הסבירה כי התלונה יכולה להיות אנונימית, בכדי למנוע מהמתלונן 'פעולות נקמה' מצד הרשת.

השרה הסבירה שהצעד המתוכנן הזה הוא חלק משאיפה של משרדה לחשוף לציבור את שיעורי הרווח של כל שחקן בשרשרת המוצר של תוצרת חקלאית טרייה.

[וגם אצלנו נשמעו בשבוע שעבר קולות כאלה מחדרי הממשלה. בשני המקרים אלו עדיין רק בגדר 'הצהרת כוונות' שטרם עמדו במבחן המעשה; אבל מותר לנחש היכן יש להם יותר סיכוי להתממש...]

אגב: הריאיון נערך לרגל סקר נרחב שערכה רשת-שידור בין 2,200 חקלאים אודות עתיד המשק החקלאי המשפחתי. הממצא המפתיע היה כי 80% מהחקלאים שנסקרו הביעו רצון להיכנס לייצור בשיטות ידידותיות לסביבה; הם מעריכים שיוכלו עי"כ להגדיל את ההכנסות שלהם.

המקור: Vakblad v d Bloemisterij 19/06/2018

נשללה האפשרות לתכנן הרחבת טיסות המטען לסכיפהול

שרת התשתיות ההולנדית, האחראית גם על נמלי התעופה, השיבה לחברות-מטען הולנדיות כי בקשתן להקצאת יותר 'ערוצים' לטיסות מטען סדירות בנמל התעופה סכיפהול – לא ייענו בחיוב.

הידיעה התקבלה באכזבה רבה בקרב העוסקים ביבוא ויצוא של פרחים; במיוחד אלה הסוחרים עם יבשת אמריקה.

השרה הסבירה כי לא ניתן להקצות עוד 'חלונות' לטיסות מטען, מאחר וחייבים לשמור על התקרה המוסכמת של 500,000 'תנועות מטוסים' בשנה, הצפויה בסכיפהול ב-2020, ואשר נקבעה כגבול הקיבולת של נמל-התעופה.

המקור: Vakblad v d Bloemisterij 18/06/2018

התעניינות גוברת בפרחים למאכל

מחקר מקיף שנערך לאחרונה ע"י מכון המחקר הקנדי Vineland’s Research, המתמחה בענפי הצומח / בוסתנאות, מצא כי ההתעניינות בפרחים אכילים בקרב קהל הצרכנים בקנדה הולכת וגדלה. גם רשת המרכולים Whole Foods מדווחת על התגברות המגמה, ומסמנת אותה כ"טרנד מס' 1 לשנת 2018".

כבר ב-2015, התברר מסקר כללי של העדפות צרכנים בין מוצרי ירקות ותבלינים כי 25% מהמשיבים הביעו רצון ונכונות לטעום ולרכוש פרחים אכילים, והתעניינו באפשרות לגדל בבית/במרפסת עציצים של צמחי-נוי אכילים, לשימוש עצמי. סקר-משלים שנערך ב-2017 פילח את העדפות הצרכן הקנדי לטעמים ולמינים שונים של פרחים. יותר ממחצית הצרכנים יעדיפו טעמים 'חזקים' וארומטיים, וקצת פחות ממחציתם יבחרו בטעמים 'רכים', כמו פרחי ציפורן למשל.

מגדל צמחי-תבלין גדול מאזור אונטריו בקנדה, אשר שיתף-פעולה עם המחקר, מספר שכבר בנה תכנית גידול והספקה של שורת צמחי-עציץ של פרחים אכילים, ובנה לשם-כך תכנית עסקית מפורטת. הוא מתכנן, יחד עם מכון המחקר, סקר צרכנים מקיף נוסף בקיץ הנוכחי.

פרטי הפילוח יכולים כמובן להשתנות בצורה קיצונית בין מדינה למדינה, אבל המגמה עצמה ראויה לתשומת-לב.

המקור: FloralDaily / http://vinelandresearch.com/ 13/06/2018