ידיעוני רויאל פלורהולנד - 2018

ידיעון רויאל פלורהולנד - מספר 25 2018

חדשות רויאל פלורהולנד

משה פרץ ז"ל

ההנהלה וצוות העובדים של רויאל פלורהולנד אבלים על מותו בטרם-עת של חברנו

משה פרץ ז"ל

ושולחים תנחומים למשפחה ולחברינו בתאגיד 'אביב' אבד לכולנו מנהיג ויזם מרכזי, שתרם רבות לקידום ענף הפרחים הישראלי

משה פרץ, מנכ"ל בית האריזה לפרחים 'אביב', הלך לעולמו בשבוע שעבר, לאחר מאבק קצר במחלה קשה. רבים מאוד, בהם מאות מגדלי פרחים, ליוו אותו בדרכו האחרונה בבית העלמין בכפר-ויתקין ביום חמישי שעבר.

ספד לו אלי ברק, מי שהיה יו"ר תאגיד 'אביב' לאורך רוב תקופת כהונתו של משה כמנכ"ל:

משה, איש גדול מהחיים. נוגס בהם נגיסות גדולות. לא פוחד להעז.
שחקן נשמה שמשקיע את כל כולו במה שהוא עושה.
לא איש קל. מחוספס. בוטה לעיתים. אבל תמיד אומר את אשר על ליבו. תמיד יש לו פינה חמה לאנשי עבודה ומעשה. בז לדיבורים חסרי תועלת. תמיד מוביל. מתחרה קשה, ללא פשרות. אוהב אתגרים. פורץ דרך.
אסטרטג בחסד שתמיד רואה כמה צעדים קדימה.
עשר שנים של ניווט בתוך תעשייה שנמצאת בטלטלה ומהפיכה פנימית. הבראה, צמיחה מהירה, גלובליזציה, חברות בנות, מִחשוּב, טכנולוגיות, רכישות, השקעות, מיתוג, שווקים חדשים. אסטרטגיה נטו במיטבה.
בשלן מעולה שרבים פה בקהל נהנו מיכולתו.
אוהב משפחה שהקרובים לו זכו לראות את האור שניצת בעיניו כשדיבר על עידית, נעמה, נטע או יפעת.

אביב איבדה את המוביל שלה בעשר השנים האחרונות. ואני איבדתי חבר.

אלי ברק

המנכ"ל קורא להסתגל למציאוּת של 'ייצור בתנאי קיימוּת'

כפי שכבר צוין כאן מספר פעמים, מנכ"ל רויאל פלורהולנד סטיפן ואן סכילפחארדה Steven van Schilfgaarde נוהג לתקשר בכתב עם ציבור המגדלים והלקוחות. בשבוע שעבר הוא פִּרסם טור אישי באתר בשפה האנגלית, היוצא לאור ע"י המגזין הענפי 'בלומיסטריי', בו הוא מסביר את ההכרח להתאים את המערכת כולה לייצור 'בתנאי קיימוּת'. העובדה שדבריו פורסמו במקור באנגלית מעידה על-כך שהוא מכוון אותם הפעם במיוחד אל היצרנים מחוץ להולנד. [במקרה או שלא במקרה פורסמה בשבוע שעבר ידיעה/כתבה על-כך שמספר הגבלות על שימוש בחומרי הדברה שנאסרו באירופה, אינן חלות על המגדלים בקניה, ולכן אנו עלולים להיתקל בשאריות חומרי-הדברה אסורים על תוצרת המשווקת במכרזות].

נושא הייצור על-פי כללים השומרים על הסביבה ועל בריאות האדם, מה שנקרא בהגדרה הכוללנית 'קיימוּת', הופך לסוגיה מרכזית בענף הפרחים כולו, בגלל דרישה חד-משמעית של המסחר, אותה מובילים הקמעונאים הגדולים – רשתות השיווק. דרישה זו מכתיבה צריכת תוצרת טרייה שמיוצרת בתנאים ראויים. העמידה בתנאים כאלה, לפחות מבחינת ניקיון משאריות רעלים, מפוקחת ע"י הרשות החוקית בהולנד (NVWA), וע"י ארגוני-סביבה, המעניקים אישורים על עמידה בתנאים. יתר-על-כן, לאחרונה הכריז גם בנק הולנדי, Rabobank, שהוא יפסיק להעניק אשראי ליצרנים שאינם עובדים לפי כללי ההגנה על הסביבה. כלומר: המגמה הולכת ונעשית תנאי הכרחי לשיווק תוצרת טרייה [הפרחים נמצאו אמנם בעדיפות פחות גבוהה מזו של מוצרי מזון; אולם גם תורם הגיע].

ברור שאנו, כקואופרטיב מוביל בשיווק פרחים, חייבים להשתלב במגמה המובילה את הענף כולו, הוא מסביר. וברור שלא נוכל להיחשב כעומדים בתנאי הקיימוּת אם נמשיך לשווק (גם) תוצרת שאינה עומדת בדרישות. לכן אנו משוחחים עם המגדלים שלנו על שיטות האכיפה אותן ניתן להחיל אצלנו ביעילות. אנו מנסים ללמוד גם ממגזרים אחרים, כמו ענפי מוצרי החלב, הפירות, והירקות, על השיטות שהנהיגו אצלם, המאפשרות להם לאתר ולסרב לקבלת תוצרת שלא עמדה בדרישות.

למזלנו, ממשיך סטיפן, ישנה מודעוּת גוברת והולכת ל'מגמה הירוקה' בענף. מטפחים רבים יצרו כבר זנים עמידים למזיקים, שאינם נזקקים לרעלים בתהליך הגידול; וזוהי עוד דוגמה כיצד המגזר כולו מתגייס כדי להבטיח, בכוחות משותפים, עמידה בדרישת הצרכנים לתוצרת ראויה.

[המנכ"ל אינו מפרט החלטות או צעדים מעשיים לאכיפת המגמה ע"י רויאל פלורהולנד; נראה שבינתיים הוא מנסה רק ליצור את האווירה ואת ההבנה לאכיפה שהוא מתכנן ליזום בזמן הקרוב. כדאי להפנים]

המקור: Floribusiness 15/06/2018

בשוקי הפרחים באירופה

תחזית מזג האוויר לערים באירופה

המקור: Het Nieuwsblad

היצוא ההולנדי נותר בהיקף של אשתקד

בחמשת החודשים הראשונים של 2018 היה ערך היצוא הכולל של פרחים וצמחי-נוי מהולנד זהה, פחות או יותר, לזה של השנה הקודמת; הסף של 3 מיליארד € נחצה.

בחודש מאי, שהוא בד"כ החודש עם הפדיון הגבוה במשך השנה, ירד ערך היצוא בשיעור 1%- לעומת 2017; אבל זאת כתוצאה של נסיגה של 6%- בפרחי קטיף, מול עלייה של 5%+ במגזר הצמחים.

את השינויים במהלך השנה זוקפים בעיקר לחובת השינויים במזג האוויר. המאפיינים הגיאוגרפיים מראים על עלייה ביצוא לרוסיה ולמזרח אירופה.

[כידוע, הנתונים שארגון הסיטונאים VGB משחרר לציבור הם חלקיים בלבד, ואינם מאפשרים הבנה מלאה של התמונה. חבל...]

המקור: VGB 13/06/2018

מחירים וכמויות בשעונים בהשוואה לאשתקד

העקומה שלעיל מראה את הערכים המוחלטים של מחירי פרחי קטיף בשעונים בשלוש השנים האחרונות.
בטבלה משמאל מופיעים שיעורי השינוי בכמות ובמחיר בשבוע המדווח, לעומת השבוע המקביל אשתקד. (הטבלה אינה כוללת מוצרים אשר השינויים בהם לעומת אשתקד היו קטנים).

הערה: הטבלה אינה מראה את נתוני המכירה של צמחי-גן, אך אלה אכן כלולים בנתון המסכם את סה"כ המכירות בשעונים.

בשבוע מספר 23 מחירי הפרחים בשעונים עלו. הממוצע עמד על כמעט 25 סנט לגבעול, 6%+ יותר מהממוצע בשבוע הקודם. זאת תוך ירידה בכמות בשיעור 5.4%-.
ואילו בהשוואה לשבוע המקביל אשתקד היה הממוצע גבוה ב-9%+, בעוד הכמות הייתה נמוכה ב-3%-.
המחיר היה גבוה מזה שהיה בשבוע 23 בשנת 2016 בשיעור 4.7%+.

בשבוע מספר 24 מחירי הפרחים בשעונים המשיכו לעלות. הממוצע עמד על כמעט 27 סנט לגבעול, 8%+ יותר מהממוצע בשבוע הקודם. זאת תוך ירידה בכמות בשיעור של כ-3%- .
ואילו בהשוואה לשבוע המקביל אשתקד [ראו בטבלה כאן משמאל] היה הממוצע גבוה ב-23%+ (!) עבור כמות שהייתה נמוכה ב-13%-. המחיר היה גבוה ב-7.5%+ מזה שהיה בשבוע 24 בשנת 2016 [ראו באיור למעלה מימין].
בלטה העלייה הגדולה במחירי הוורדים, בעקבות ירידה משמעותית בכמות, כנראה בגלל בעיות ההספקה מאתיופיה.

מחזור המכירות הכולל המצטבר מראשית השנה עומד עדיין על 1.1%- פחות מאשתקד, ועל 0.5% + יותר מזה של 2016.

המקור: RFH Markt Informatie

שמועות פורחות – מבזקי חדשות מן העולם

שביתה באתיופיה שיבשה את הספקת הוורדים לאירופה

בשבוע שעבר שבתו העובדים באזור אורומיה באתיופיה, וברוב המשקים באזור זיוואי Ziway, בו מרוכזים כ-60,000 ד' שטחי פרחים, לא יכלו לקטוף פרחים ולשלחם. התקלה הורגשה מיד במכרזות רויאל פלורהולנד, והמחירים עלו. לקראת סוף השבוע נראה שרוב העובדים שבו לעבודה, אך עדיין שררה אי-בהירות באשר להמשך השביתות.

אתיופיה עוברת עתה, כידוע, מהפך שלטוני גדול; השינוי כנראה חיובי במהותו – לקראת יותר דמוקרטיה ויחסי-שלום עם השכנים; אך מסתבר שתמיד יהיו חלקים בלתי-מרוצים בציבור; והפעם אלה קבוצות צעירים בעמדות אופוזיציוניות לממשלה. הדיווחים היו סותרים באשר למטרות השביתה וגורמיה. דיווחים ראשונים מסרו כי גם משקים בבעלות מקומית נפגעו, וכי השביתות אורגנו ע"י ארגוני-עובדים. ואילו מאוחר יותר נטען כי שוב היו אלה מפגינים כנגד משקים בבעלות זרה, אשר הפעילו איומים על העובדים שלא להגיע לעבודה. נמסר כי שגרירות הולנד באדיס-אבבה שלחה נציגים לאזור בכדי לעמוד על ההתפתחויות, והיא פועלת מול השלטונות "כדי להזכיר להם את אחריותם למהלך תקין של החיים בכל רחבי המדינה"...

המקורות: Vakblad v d Bloemisterij 12/06/2018 + Floribusiness 14/06/2078

המגדלים בקניה אינם 'קונים' את רעיון המכרזה העצמאית...

בשבוע שעבר, בידיעון מס' 24, סיפרנו כאן, בין השאר, על קריאה שנשמעה בקניה להקמת מכרזת פרחים עצמאית. ובכן, לא עברו מספר ימים, והנהלת ארגון המגדלים-היצואנים 'מועצת הפרחים של קניה' KFC יצאה בהצהרה הפוסלת את הרעיון מכל-וכל... המנכ"ל [החדש] של הארגון, קלמנט טולזי Clement Tulezi, הסביר לכתב לעיתון מקומי כי הלוגיסטיקה וההשקעות להקמת מכרזה בינלאומית "אינם בהישג ידו של הענף בקניה, בשלב זה", והוסיף כי המיזם יהיה חסר ייתכנות כלכלית. זאת, לדבריו, "למרות שקניה אכן מספקת כשליש מכמות הפרחים הנסחרת בשוק הבינלאומי". [עם-זאת, הוא לא טרח להסביר את חוסר ההיגיון השיווקי שבעצם הרעיון. הוא גם לא הזכיר את העובדה שמכרזה קנייתית עצמאית/פרטית פעלה מספר שנים באלסמיר, עד שנסגרה מחוסר כדאיות]

המקורות: FloralDaily / The Standard 11/06/2018

מוצרי פריחה – מבזקי מוצרים ומחקרים

לבנבן/אידלוויס – עכשיו גם כפרח קטיף

פרח הבר מהרי האלפים אידלוויס – Edelweiss, 'לבנבן' בשמו העברי, כמעט נכחד בעבר, לאחר שצבר פופולריות מטורפת בעקבות השיר אודותיו בסרט 'צלילי המוסיקה'. מאז הפך לפרח מוגן, ותפוצתו משתקמת.

בו-בזמן, טופחו זנים של הפרח לשימוש מסחרי. המטפח הבלגי הרמן ברגמן Herman Berghman באמצעות חב' השיווק פלנטיפ Plantipp הביא לשוק את הזן Leontopodium Blossom of Snow 'פריחת-השלג', המתאים לגידול כפרח קטיף.

הזן מצטיין בפרחים לבנים עם לב צהוב, עם עלווה בגוון כסף, וגבעולים ארוכים במיוחד, המתאימים לשיווק כפרח קטיף מסחרי. הזן הוצג לקהל הרחב לאחרונה בהולנד בתצוגת The Garden Trials.

המקורות: FloralDaily / Plantipp www.plantipp.eu 07/06/2018