ידיעוני רויאל פלורהולנד - 2018

ידיעון רויאל פלורהולנד - מספר 10 2018

חדשות רויאל פלורהולנד

תזכורת ותוספת: השבוע - הסדנאות על עתיד 'מועצת החברים', ועל חיזוק השעון

אתמול נשלחו הזמנות חדשות לסדנאות מטעם רויאל פלורהולנד בישראל. כפי שפרסמנו כאן כבר לפני שבועיים, יתקיים סבב סדנאות, במטרה לשתף חברים רבים ככל האפשר בגיבוש הדגם החדש של מבנה המשילוּת באגודת רויאל פלורהולנד; מה שזכה לכותרת 'הקואופרטיב ב-2020'.

עכשיו נוסף למפגשים נושא נוסף: חיזוק השעון. לשם כך מגיעות לכאן מריינסבורג מנהלת השעונים סנדרה מוּס Sandra Moes, והכרוזית לינדה דה ראוטר Linda de Ruiter. המפגשים יתקיימו:

ביום רביעי, 7 במרץ, בשעה 15:30 במועדון לחבר בכפר-ידידיה, עם ארוחת ערב בסופו.

ביום חמישי, 8 במרץ, בשעה 10:30, במועדון בכפר-הס עם ארוחת צהריים בסופו.

* שימו לב: בהזמנות הראשונות שנשלחו נכתב בטעות ימים שני ושלישי! כאן המועדים הנכונים. אנו קוראים לחברי האגודה לקחת חלק בדיונים, ולהשפיע על אופי ההחלטות החשובות שעומדות להתקבל; אלה יקבעו את פני הארגון בו אתם חברים.

חשוב גם להקדיש מחשבה מראש, ולהעלות רעיונות שיסייעו לחיזוק מעמדו של השעון במכרזות.

הנכם מתבקשים להירשם מראש לאחת משתי הסדנאות, ע"י משלוח הודעת דוא"ל לירון כוכבי This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

המקורות: אורי ברוק + ירון כוכבי + Invitation by Members of the RFH Members’ Council pilot

עכשיו זה מדעי: הכי כדאי בשעון...

מחקר אקדמאי מעמיק, אשר נערך בראשותו של החוקר קייס פיירמן Kees Veerman מאוניברסיטת ווכנינגן, ניתח את מצב השוק והרווחיות של ענף החממות בהולנד ב-35 השנים האחרונות. הממצא העיקרי הוא כי מגדלי פרחים קטנים, המוכרים את תוצרתם בשעוני המכרזות, הם בעלי שיעור הרווחיות השיווקית הגבוה ביותר, הן בהשוואה לעמיתיהם בענף הירקות, והן בין מגדלי הפרחים המשווקים בדרכים אחרות.

המחקר, אשר תוצאותיו פורסמו לאחרונה גם ברשת האינטרנט, כספר המכיל יותר מ-330 עמודים, מנתח בפירוט רב את ההתפתחויות בענפי החממות ההולנדים בעשורים האחרונים, ומתייחס גם לשינויים המפליגים שקרו, הן בשוק האירופי שהתרחב מאוד, והן במעבר מגדלי הירקות משיווק במכרזות-שעון לקואופרטיבים לסיטונאות. נערכו השוואות מפורטות בין מסלולי השיווק השונים של פרחים, כולל התארגנויות לשיווק משותף, בין משקים בהיקפים שונים, ואף בין גידולי הפרחים השונים. כאמור – הממצאים הם רבים ומפורטים ביותר. אולם התמצית המעניינת עבור מגדל הפרחים הישראלי [למרות שהמחקר עסק במגדלים הולנדים בלבד] היא בקצרה:

  • מגדלי פרחים אשר משווקים את תוצרתם אך ורק בשעונים, משיגים שיעור רווחיות גבוה משל אלה המשתמשים במסלולי שיווק אחרים, כמו מכירות ישירות, ארגון של מספר מגדלים, או פיזור בין כמה מסלולים.
  • מגדלים קטנים, על אף שמשלמים לעתים עמלות והיטלים גבוהים יחסית, מראים שיעור רווחיות גבוה משל הגדולים. ובכלל: אין ממש התאמה בין גובה העמלות לשיעור הרווחיות [רוצה לומר: חסכון בהוצאות השיווק אינו מבטיח הגדלת שיעור הרווחיות]
  • מגדלי 'גידולי גומחה', כלומר מוצרים ייחודיים הנסחרים בכמויות קטנות בשוק, המוכרים בשעונים, מרוויחים בממוצע יותר מעמיתיהם המייצרים ומשווקים מוצרים הנסחרים בהיקף נרחב.

המחקר קובע כי המיזוגים בין המכרזות עד לכדי ארגון-גג אחד (רויאל פלורהולנד) הוכיח את עצמו כצעד אסטרטגי מוצלח. בין השאר מראה המחקר שהגידול בהכנסות היה בשיעור גבוה מזה של הגידול בהוצאות השיווק, ומכאן הגדלה ברווחיות. גם בשנות משבר היה הקיטון בהוצאות גדול יותר משיעור הקיטון במחזור המכירות.

אפשר לקרוא את תוצאות המחקר במלואן באתר אוניברסיטת ווכנינגן אלא שרק בעמוד 326 יש סיכום באנגלית.

[הערת העורך: הפרופיל של המגדל בעל שיעור הרווחיות הגבוה ביותר מתאים לפרופיל המאפיין את רוב המגדלים הישראלים המשווקים באמצעות רויאל פלורהולנד. זה אינו מבטיח משק רווחי, אבל מעיד על בחירה נכונה במסלול השיווק...]

המקורות: Vakblad vd Bloemisterij + BPN / WUR 28/02/2018

אתר רויאל פלורהולנד יושבָּת לשעתיים

ביום רביעי הקרוב, 7 במרץ, בין השעות 15:00-17:00 (שעון ישראל) יושבָּת אתר האינטרנט של רויאל פלורהולנד לצורך עבודות תחזוקה. לא תהיה הפרעה בפעולתם של אתרי FloraneXt ו-FloraMondo.

לא נמסר אם יש או אין קשר להשבתה קצרה זו עם שורה של תקלות במערכות המחשוב הלוגיסטיות שאירעו השבוע, וגרמו הפרעות בעיקר ללקוחות, ואשר בינתיים נמסר כי תוקנו.

המקור: RFH News 02/03/2018

בשוקי הפרחים באירופה

תחזית מזג האוויר לערים באירופה

המקור: Het Nieuwsblad

מחירים וכמויות בשעונים בהשוואה לאשתקד

העקומה שלעיל מראה את הערכים המוחלטים של מחירי פרחי קטיף בשעונים בשלוש השנים האחרונות.
בטבלה משמאל מופיעים שיעורי השינוי בכמות ובמחיר בשבוע המדווח, לעומת השבוע המקביל אשתקד. (הטבלה אינה כוללת מוצרים אשר השינויים בהם לעומת אשתקד היו קטנים).

הערה: הטבלה אינה מראה את נתוני המכירה של צמחי-גן, אך אלה אכן כלולים בנתון המסכם את סה"כ המכירות בשעונים.

בשבוע מספר 8 [כפי שדווח כאן בשבוע שעבר] עלו מחירי הפרחים בשעונים בשיעור 8%+ לעומת השבוע הקודם, והממוצע עמד על כ-28 סנט לגבעול. זאת תוך עלייה בכמות של כ-12%+.
בהשוואה לאשתקד היה המחיר נמוך ב-9%-, עבור כמות נמוכה בשיעור 4%-.
למעשה, המחירים הנמוכים לעומת אשתקד היו לכל אורך הרשימה, מלבד מספר יוצאים מן הכלל, שהבולטים ביניהם הם גרברה מיני ורוסקוס.
המחיר היה עדיין גבוה מעט מזה של השבוע המקביל ב-2016, בשיעור 1.6%+.

בשבוע מספר 9 ירדו מחירי הפרחים בשעונים בשיעור 6.6%-, והממוצע עמד על 26 סנט לגבעול; זאת תוך עלייה בכמות הכללית בשיעור 5%+.
בהשוואה לאשתקד [ראו בטבלה כאן משמאל] היה המחיר נמוך בשיעור 9%-, עם כמות נמוכה ב-3%-.
עם זאת המחיר היה גבוה בכמעט 4%+ מזה של 2016 [ראו בעקומת המחירים כאן למעלה מימין].

בסיכום: מכירות יום האישה הבינ"ל השנה לא הצטיינו במיוחד, למרות הציפיות הגבוהות שנבעו מהעובדה שהוא חל באותו השבוע עם יום האם הבריטית. ובכלל, אחרי התחלה יפה בארבעת השבועות הראשונים של השנה, המחירים השנה מפגרים אחרי אשתקד; בעיקר ובין השאר בגלל תנאי מזג האוויר הקשים שהיו באירופה לאחרונה.
מחזור המכירות הכללי המצטבר מראשית השנה נמוך עתה בשיעור 1.3%- מזה של אשתקד.

המקור: RFH Markt Informatie

שמועות פורחות – מבזקי חדשות מן העולם

באביב חגגו 'אמצע עונה', עם הפנים מזרחה

ביום רביעי שעבר התקיים בבית האריזה אביב 'מפגש אמצע העונה', בנוכחות יותר מ-200 מגדלים, אנשי משרד החקלאות, ספָּקים, ואנשי צוות אביב. המפגש עמד בסימן שיווק תוצרת חקלאית למזרח ולסין.

את הכנס פתח משה פרץ, מנכ"ל אביב, שבדבריו התייחס לאופטימיות בהצלחת מאבקו האישי במצבו הבריאותי. משה הודה בהתרגשות לחברים, וציין את העובדה שבכל יום מתייצב בביתו מגדל פרחים אחר ללוות ולשמש כמעין 'בייבי סיטר' למשך כל היום, ואם נדרש - גם בלילות. "זה לא ברור מאליו, ואינני מכיר עוד סביבות עסקיות עם התנהלות אנושית ומעוררת התפעלות שכזאת". בהמשך סקר משה את העונה הנוכחית ומסר דיווח לגבי הפעילות של אביב במזרח (תמצית הדברים תפורסם בשבוע הבא).

מנכ"ל משרד החקלאות, שלמה בן-אליהו, בירך את הנוכחים והביע התפעלות מן האווירה החיובית, וממספרם הגבוה, יחסית, של צעירים שנכחו במפגש. הוא התייחס לאופן שבו היה מעוניין לראות את ניצול ומיצוי תקציב התמיכות שפורסם לפני כחודש. בסוף דבריו קיבל המנכ"ל זר פרחים של הפרח החדש ביותר, 'ריי', המשווק על ידי אביב, שהוא טיפוח משתלת ניר ניצן. את הזר העניק למנכ"ל מגדל הפרחים הצעיר ביותר שנכח באירוע, חן פלג מכפר הס.

רותם דביר, יו"ר הועד המייעץ האזורי של רויאל פלורהולנד, הודה בדבריו לכל מי שעסק בקידום והשגת תקציב התמיכות הייעודי לפרחים.

את החלק הרשמי סיכמה גב' שיין לין מנכ"לית חב' 'פלורה 24' מבייג'ין, במצגת שסקרה את שוק הפרחים בסין ואת פעילות ויעדי החברה אותה היא מנהלת. המצגת מצביעה על הפוטנציאל האין סופי של שוק זה, אך גם על השונות התרבותית והעסקית שבו, ועל יכולות הייצור הגבוהות שלו.

הערב נמשך בארוחת ערב משותפת, ובמפגשים עם האורחים מסין ובין שאר הנוכחים מישראל.

המקורות: 'אביב' + ירון כוכבי

שוק הפרחים הסיני עובר שינויים גדולים

יחד עם התפתחותה הכלכלית המהירה של סין, גם שוק הפרחים בה מתפתח מהר. לקראת התערוכה הבינלאומית בעיר גואנג'ו Flower Expo China שתתקיים ב-21-23 במרץ, מתפרסמים בהולנד נתונים על שוק הפרחים הסיני, ומעניין לעקוב אחריהם:

  • הצריכה בסין מתחילה להשתנות משוק של אירועים בלבד, לביקוש מצד צרכנים לשימוש יומיומי. ביקוש כזה מאפיין את השווקים המפותחים יותר, ונראה שסין מתחילה לצעוד בכיוון זה. אך עדיין רק 10% מהפרחים מופנים לערוץ זה.
  • בשנת 2015 הייתה צריכת הפרחים לנפש בסין רק 5 $ בממוצע; כעשירית מהרמה הממוצעת בארצות אירופה. סוחרים בשוק זה מצביעים אפוא על הפוטנציאל האדיר של שוק זה להתפתח; והם מזהים את המגמה ההולכת ומתגשמת.
  • התחום הקמעונאי עובר מהפכה מהירה לכיוון הסחר המקוון. הדור הצעיר של משכילים מצליחים לומד להשתמש בפרחים, ומעדיף את ההזמנות בטלפון וברשת. חברות למסחר דיגיטלי בפרחים שקמו בשנים האחרונות מראות שיעורי צמיחה אדירים (חברה כזו שנוסדה רק לפני 3 שנים מדווחת על 7 מיליון לקוחות ב-300 ערים בסין)
  • שטחי הגידול בסין הולכים ומתרחבים. הנתונים המתפרסמים אינם אמינים, ואינם אחידים; בעיקר בגלל השוני ביחידות המידה השונות בסין מאלה שבמערב, אשר גורמות לפרסום ערכים בלתי הגיוניים בעליל. אולם קצב ההתרחבות הוא כ-15%+ בשנה.
  • השוק המרכזי בפרובינציית יונאן, שבה מרוכזים רוב שטחי גידול פרחי הקטיף, מדווח על היקף מכירות שנתי של 5.3 מיליארד יואן = כ-836 מיליון $ אשתקד. זה התקבל ממכירה סיטונאית של כ-6.5 מיליארד פרחים, אשר נמכרו ליותר מ-80 ערים בסין, ויוצאו ל-50 מדינות. הגידול השנתי במחזור המכירות עומד על 10-15%+.

המקורות: HortiBiz/ Xinhua + FloralDaily + MetroUK 20/02/2018

התערוכה באתיופיה נדחתה בשנה

בהמשך לדיווח שלנו בידיעון מהשבוע שעבר, על המצב הפוליטי באתיופיה, בו סיפרנו בין השאר על החששות לגורל התערוכה הבינלאומית המתוכננת, פורסם בשבוע שעבר כי הנהלת התערוכה HortiFlora Expo 2018 החליטה לבטל אותה לשנה זו, ולדחות אותה בשנה, לחודש מרץ 2019.

מנהל חב' HPP ההולנדית, המארגנת את התערוכה, הסביר כי קיים חשש ממשי שלא יגיעו מבקרים רבים מחו"ל, עקב הידיעות על אי-יציבות פוליטית במדינה. "המצב כבר רגוע לחלוטין, אבל רבים עדיין חוששים להגיע לאתיופיה", אמר.

המקורות: 'אביב' + ירון כוכבי

מוצרי פריחה – מבזקי מוצרים ומחקרים

ניצנית / קלנשואה כפרח-קטיף

ניצָנִית Kalanchoe היא סוג של צמחים פורחים במשפחת הטבוריתיים, אשר סוגים שלה מקובלים מאוד כצמח-עציץ פורח מסחרי, וכצמח-גן. בשנים האחרונות החלו לגדל ולהחדיר לשוק את הצמח כפרח-קטיף; כנראה בהצלחה לא מבוטלת. מתוך כ-125 מינים שונים, אף אחד ממיני הניצנית אינו צומח בר בארץ, אך ניצנית פורחת (הידועה גם כניצנית של מוכרי הפרחים, Florist's Kalanchoe) נמכרת בארץ שנים רבות כצמח נוי.

לא כולם מודעים לכך, אך צמח הניצנית הוא למעשה סוקולנט; וככזה, פרח הקטיף נהנה מחיי-אגרטל ארוכים במיוחד; עד שלושה שבועות. התפרחת ממשיכה להוציא פרחים חדשים, כאשר הראשונים נובלים. הגבעולים באגרטל מצמיחים לפעמים שורשים, והצרכן הביתי אוהב להעבירם לעציץ ולהמשיך לגדלו בבית.

הפרח הוצג לראשונה ביריד העונתי בנאלדוויק כבר ב-2016; כפי שדיווחנו כאן בידיעון מס' 9-2016. כעת הוא נחשף בארה"ב, ע"י חברת Sun Valley Group מקליפורניה, אשר שוקדת על טיפוחו, ויש לה זנים ארוכי-גבעול וכבדי-פריחה. לדברי המגדל – הפרח מבוקש מאוד בארה"ב בעיקר לזרי-כלה ולאגדים מעורבים.

המקורות: FloralDaily / Sun Valley Group 28/02/2018