ידיעוני רויאל פלורהולנד - 2018

ידיעון רויאל פלורהולנד - מספר 09 2018

חדשות רויאל פלורהולנד

תזכורת: בשבוע הבא - הסדנאות על עתיד 'מועצת החברים'

כפי שפרסמנו כאן בשבוע שעבר, יתקיים בקרוב סבב סדנאות, במטרה לשתף חברים רבים ככל האפשר בגיבוש הדגם החדש של מבנה המשילוּת באגודת רויאל פלורהולנד; מה שזכה לכותרת 'הקואופרטיב ב-2020'. הסבב הראשון של הסדנאות בישראל יתקיים בשבוע הבא:

ביום רביעי, 7 במרץ, בשעה 16:00 במועדון לחבר בכפר-ידידיה

ביום חמישי, 8 במרץ, בשעה 10:30, במועדון בכפר-הס

* שימו לב: בהזמנות שנשלחו נכתב בטעות ימים שני ושלישי ! כאן המועדים הנכונים.

אנו קוראים לחברי האגודה לקחת חלק בדיונים, ולהשפיע על אופי ההחלטות החשובות שעומדות להתקבל; אלה יקבעו את פני הארגון בו אתם חברים. חשוב שהאינטרסים הייחודיים של מגדלי ישראל יובאו בחשבון בעת קביעת פני הארגון העתידיים. הנכם מתבקשים להירשם מראש לאחת משתי הסדנאות, ע"י משלוח הודעת דוא"ל לירון כוכבי This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

אפשר לקרוא (באנגלית) הכל על 'מועצת המגדלים' הניסיונית באתר רויאל פלורהולנד

המקורות: אורי ברוק Council pilot + Invitation by Members of the RFH Members’

ריבוי זירות דיגיטליות - המשך

בשבוע שעבר דיווחנו כאן על יום-עיון שנערך לאחרונה במרכז החדש לבוסתנאות עולמית World Horti Center בנאלדוויק, בו הסבירו נציגי רויאל פלורהולנד, חרהארד ואן דר בייל Gerhard van der Bijl, האחראי לפיתוח שווקים דיגיטליים בארגון, ומרטין ואן אנדל Martijn van Andel המנהל את זירת Floriday, את ההכרח להיערך במהירות לזירות מסחר דיגיטליות, בכדי להישאר רלוונטיים בעולם המסחרי העתידי. המסר העיקרי היה ההכרח לשתף פעולה עם כל הגורמים בענף, כדי למנוע פיצול, שיקשה על הגנה מפני פורצים-פצחנים.

אך מסתבר שהדיווחים שהתפרסמו בשבוע ההוא היו רק חלקיים; בשבוע שעבר פורסמו בתקשורת הענפית בהולנד פרטים נוספים אודות מה שנאמר בכנס ההוא. אנו מוצאים לנכון להשלים את המידע בנושא חשוב זה.

נציגי רויאל פלורהולנד העלו גם את נושא התחרות של הולנד מול גורמים בינלאומיים אחרים על הדומיננטיוּת בשוק הבינלאומי, והביעו חשש מפני פיצול-כוחות בזירה הדיגיטלית, אשר יחליש את כוח- התחרות של ההולנדים. הם גם הדגישו את הערך המוסף של Floriday כפלטפורמה משותפת בתחומי האחדת תעודות המשלוח אריזות והובלה. רק לרויאל פלורהולנד יש היקף גדול מספיק כדי לקיים מערכת יעילה, אשר תשרת את כולם באופן מיטבי. הם קראו לכולם "להתעלם משיקולים אישיים" ולשתף פעולה.

אך בו בזמן הופיעו בפני באֵי יום-העיון מנהלי ההתארגנות החדשה Blueroots, אשר נוסדה ע"י 22 חברות-סחר בפרחים, בראשות הגדולות שבהן, וסיפרו כי החלו לאחרונה לרשום מגדלים לזירה הדיגיטלית שלהם. הם בחרו כ-200 מגדלים, (רובם מקניה, מאתיופיה, ומאקוודור) אותם הם מנסים לרשום כמנויים במערכת שהם מקימים. לדבריהם, המערכת שלהם מציעה מימד חדש להגדרות האיכות של המוצרים, "לא רק אורך ומשקל", כפי שהסיווג הנוכחי מאפשר; מה שיאפשר לקונה להתאים יותר טוב את התוצרת לצרכיו. הם גם טענו שהמערכת תחייב את הקונה לידע את המגדל לאיזו מדינה ולאיזה מגזר בשוק הפרחים שלו מיועדים.

[כפי שהערנו בשבוע שעבר, כל זה אינו ממש מתיישב עם ההצהרות על שיתוף פעולה של היזמים השונים, ויש בהחלט מקום לדאגה. נותר רק לקוות שאחרי המאבק על הדימוי – יגיעו כל הצדדים גם לסדרי עבודה משותפת]

המקור: Vakblad vd Bloemisterij 19/02/2018

הלוגיסטיקה תפקדה היטב בימי שיא-הכמויות

כפי שסיפרנו כאן בידיעון מס' 7, המערכת הלוגיסטית של רויאל פלורהולנד, בהנהגתו של אימה פאסמה Yme Pasma, התכוננה היטב לעונת שיא הכמויות, שמתחילה בשבוע יום-וולנטין. מדובר ברכישת עגלות-מכרזה נוספות, בתוספת עובדים זמניים, ובתמריצים למשתמשים (מגדלים ולקוחות) להחזיר עגלות כשאינן בשימוש. עכשיו אפשר לומר שהאמצעים שננקטו אכן נשאו פרי:

למרות שבשבועות מס' 6+7 השנה עברו במכרזות 14,000 עגלות יותר מאשר בשבועות אלה אשתקד, הרי ש-96.6% מן הרכישות/הזמנות הגיעו אל הקונים בזמן המתוכנן. 1.4%+ יותר מאשתקד.

מראשית השנה סופקו לקונים בזמן 97.7% מהרכישות שלהם; זאת לעומת 92.1% אשתקד; בהחלט שיפור משמעותי.

מנהל התפעול הביע סיפוק מהתוצאה "אשר עבדנו קשה להשיגה", והבטיח לשמור על ההישגים לקראת ימי השיא הבאים, כמו יום-האישה (שיחול השנה בסמוך ליום האם הבריטית) ויום-האם, הבאים עלינו לטובה בקרוב.

[הערת העורך: ואם רוצים להיות הוגנים, צריך להודות כי בניגוד לרוח ההערה הסרקסטית של המגדל ההולנדי-קנייתי, אותה הבאנו בדיווח הנ"ל, הרי דווקא מנהל חדש, שהגיע מחוץ לענף, הצליח להשיג שיפור משמעותי בתפקוד, במקום שקודמיו הוותיקים נכשלו; מה שמוכיח שהמציאות אינה מורכבת משחור ולבן בלבד...]

המקור: RFH News 22/02/2018

בשוקי הפרחים באירופה

לפנינו 'ימי-פרחים' חשובים

זה-עתה עברנו, בהצלחה, את 'סערת' המכירות לקראת 'יום האוהבים', המהווה אחד ממוקדי הביקוש לפרחים על-פני השנה, ונחוג כיום ברוב מדינות העולם. והנה כבר מתקרב לדלתנו שבוע-שיא נוסף: יום האישה הבינלאומי, ב-8 במרץ, המהווה שיא-ביקוש ברוסיה ובמדינות מזרח-אירופה, אך הולך ומתקבל במערב אירופה בשנים האחרונות [וזאת בנוסף לאיטליה, שבה זהו חג חשוב כבר שנים רבות]. נהוג להעניק פרחים לנשים, לרגל היום המסמל את מלחמתן של הנשים לשוויון-זכויות, שנקבע לזכר שבירה אלימה של שביתת נשים בניו-יורק ביום זה ב-1908 [ודווקא בגוש הסובייטי יום זה אומץ בזמנו כסמל, בעוד בארה"ב עצמה הוא אינו פופולרי במיוחד...].

השנה צפוי בשבוע האחרון של פברואר, והראשון של מרץ, ריכוז ביקושים גבוה במיוחד, משום ש'יום ראשון של האִמהוּת' Mothering Sunday באיים הבריטיים, נופל השנה ב-11 במרץ, מיד לאחר יום האישה.

לאחר 3-4 שבועות נוספים צפוי לנו חג-הפסחא [השנה ב-1 באפריל], אם כי ברמת ביקושים פחותה מזו של הימים הנ"ל, ואז תהיה הפסקה ארוכה קצת יותר עד 'יום-האם' ב-13 במאי.

לביקוש העונתי כרגע יש תגבור מסוים גם מצדו של ראש השנה / פסטיבל האביב הסיני. החוגגים בסין, וגם בקהילות סיניות בעולם, נוהגים להעניק מתנות במשך תקופה של יותר משבועיים. השנה החגיגות מתרחשות בין 16 בפברואר ל-2 במרץ; ממש בימים אלה. למגדלים הישראלים מעניין לדעת כי כותנה הוא אחד מצמחי-הנוי המקובלים בסין, וההולנדים מייצאים בתקופה זו לא מעט כותנת-נוי לסין. גם אדמונית הוא פרח פופולארי במיוחד בסין, ויש המגדירים אותו כפרח הלאומי; הוא מסמל עושר ורווחה במסורת הסינית.

המקורות: OZ Coloríginz + BBH

תחזית מזג האוויר לערים באירופה

המקור: Het Nieuwsblad

מחירים וכמויות בשעונים בהשוואה לאשתקד

העקומה שלעיל מראה את הערכים המוחלטים של מחירי פרחי קטיף בשעונים בשלוש השנים האחרונות.
בטבלה משמאל מופיעים שיעורי השינוי בכמות ובמחיר בשבוע המדווח, לעומת השבוע המקביל אשתקד. (הטבלה אינה כוללת מוצרים אשר השינויים בהם לעומת אשתקד היו קטנים).

הערה: הטבלה אינה מראה את נתוני המכירה של צמחי-גן, אך אלה אכן כלולים בנתון המסכם את סה"כ המכירות בשעונים.

בשבוע מספר 7 [כפי שדווח כאן בשבוע שעבר] צנחו מחירי הפרחים בשעונים, כצפוי. הממוצע עמד על 25.7 סנט לגבעול; 21%- פחות מהשבוע הקודם. הכמות הכללית ירדה ביותר מ-16%-.
בהשוואה לאשתקד היה המחיר הממוצע נמוך ב-9%-, תוך עלייה קלה בכמות (2%+).
הממוצע השנה היה גבוה בכמעט 10%+ מזה של שנת 2016.

בשבוע מספר 8 עלו מחירי הפרחים בשעונים בשיעור 8%+ לעומת השבוע הקודם, והממוצע עמד על כ-28 סנט לגבעול. זאת תוך עלייה בכמות של כ-12%+.
בהשוואה לאשתקד [ראו בטבלה כאן משמאל] היה המחיר נמוך ב-9%-, עבור כמות נמוכה בשיעור 4%-.
למעשה, המחירים הנמוכים לעומת אשתקד היו לכל אורך הרשימה, מלבד מספר יוצאים מן הכלל, שהבולטים ביניהם הם גרברה מיני ורוסקוס.
המחיר היה עדיין גבוה מעט מזה של השבוע המקביל ב-2016, בשיעור 1.6%+ [ראו בעקומת השוואת המחירים כאן למעלה מימין].

בעקבות התוצאות של השבועות האחרונים, מחזור המכירות של רויאל פלורהולנד, המצטבר מראשית השנה, מפגר מעט (0.7%-) אחרי אשתקד.

המקור: RFH Markt Informatie

ימי פרחים בשנת 2018

מקרא:  = קונים פחות פרחים מהרגיל    = 'חג-פרחים' מובהק, ביקוש מוגבר במיוחד
החודש היום החג / אירוע במדינות
מרץ      
מרץ 1 יום דויד הקדוש בריטניה
מרץ 1 יום האיים הבאלאריים ספרד
מרץ 3 פסטיבל הבובות/פסטיבל הנערות יפן
מרץ 4 יום הסבתא בלגיה, צרפת
מרץ 8 יום האישה הבינלאומי במיוחד ברוסיה, במזרח אירופה, ובאיטליה
מרץ 8 יום האם סלובניה
מרץ 9 פסטיבל הפרח סין
מרץ 11 יום האם אירלנד, בריטניה
מרץ 12 יום נטיעת העצים סין
מרץ 14 יום לבן יפן
מרץ 15 החג הלאומי הונגריה
מרץ 17 יום פטריק הקדוש אירלנד, ארה"ב, בריטניה, צרפת
מרץ 19 יום האב (וגם סאן חוזה) איטליה, ספרד, פורטוגל
מרץ 20 היום השווה האביבי יפן
מרץ 21 יום האם הערביה ברוב ארצות ערב
מרץ 25 יום העצמאות יוון
מרץ 25 יום ראשון של הדקלים/לולבים אוסטריה, ארה"ב, דנמרק, נורבגיה, פורטוגל, שוודיה
מרץ 29 יום חמישי הקדוש / הסעודה האחרונה אוסטריה, דנמרק, נורבגיה, פולין, ספרד
מרץ 30 יום שישי הטוב נחוג ברוב מדינות העולם הנוצרי
מרץ 31 יום שבת הקדוש פולין
מרץ 31 פסח ארה"ב, ישראל
אפריל      
אפריל 1-2 פסחא בכל העולם הנוצרי (להוציא האורתודוקסים)
 

מקרא:  = קונים פחות פרחים מהרגיל    = 'חג-פרחים' מובהק, ביקוש מוגבר במיוחד

ללוח השנתי 2018 - נא להקיש כאן

המקור: BBH

שמועות פורחות – מבזקי חדשות מן העולם

ההספקה מאתיופיה התייצבה, לאחר שיבושים

הספקת הפרחים מאתיופיה למכרזות רויאל פלורהולנד הייתה משובשת במשך מספר ימים, בגלל שביתות ומהומות שפרצו במדינה, במיוחד במחוז אורומיה. לאחר שהממשלה הכריזה על מצב-חירום – נראה שהסדר חזר להיות על-כנו, וההספקה חזרה לשגרה.

הספקת הפרחים, בעיקר וורדים, אך גם היפריקום למשל, הייתה כסדרה לקראת יום וולנטין, אך מיד לאחריו הגיעה הספקה חלקית בלבד, והייתה משובשת במשך מספר ימים. כמה משקי גידול הושבתו לחלוטין במשך יומיים, ומערכות השינוע וההיטס היו מנוטרלות גם הן. השביתות החלו ב-12 בפברואר, ונמשכו שלושה ימים.

לאחר שהמהומות והשביתות במדינה גברו, הודיע ראש הממשלה ב-16 בפברואר על התפטרותו, והממשלה הכריזה על 6 חודשים של 'מצב חירום'. עוד לפני-כן, שוחררו אסירים פוליטיים, בהתאם לדרישת המפגינים והשובתים. בעקבות צעדים אלה חזרו העובדים לעבודה סדירה. עם-זאת קיימים כנראה עוד כיסי-תסיסה של מתחים בין עובדים משבטים שונים; נראה שלא כל העובדים חזרו לעבודה עדיין.

כזכור, לפני כשנה וחצי הוכרז במדינה מצב חירום, שנמשך כמעט שנה, בעקבות מהומות אלימות, אשר מהן נפגעו גם כמה משקי גידול פרחים בבעלות בינלאומית. מאורעות אלה עצרו את ההשקעות הזרות במדינה, ולא ברור כיום אם ומתי מתממשות התכניות להשקעות חדשות בענף הפרחים [קשה לדעת, משום שהממשלה אינה מנדבת מידע אמין].

הדאגה בענף גדולה, למרות שהשביתות עכשיו לא היו אלימות; וזאת משום שבחודש הבא צפויה להיפתח באדיס-אבבה הבירה תערוכת הפרחים הבינלאומית HortiFlora. ב-2016 התערוכה בוטלה בגלל מהומות פוליטיות. כל המעורבים מקווים שהאירוע אמנם יתקיים כמתוכנן, וימשוך אליו אנשי מקצוע ומשקיעים-בכוח מכל העולם.

לקראת התערוכה המתוכננת, מסרו הרשויות לפרסום כי לאחר כ-15 שנות פיתוח מואץ, ובעזרת כ-130 משקיעים זרים, ענף הבוסתנאות באתיופיה מייצא בסדרי גודל של 300 מיליון $ בשנה, ומספק תעסוקה לכ-200,000 עובדים; כ-70% מהם - נשים.

באתיופיה סומנו כמעט 128,000 דונמים כמתאימים לחקלאות-צמחית אינטנסיבית. אולם עד כה רק חלק קטן מאדמות אלה מנוצלות לגידולים כאלה. פרחים גדלים על פני כ-16,000 דונמים. בנוסף מגדלים ליצוא בהיקפים לא גדולים גם ירקות, בהם תות-שדה ושעועית. הממשלה מנסה לעודד משקיעים בענפי החקלאות ע"י הצעת קרקע במחיר זול במיוחד, באזורי אקלים נוח, עם מים בשפע, וזמינות של כוח-אדם זול במיוחד. גם ההובלה האווירית היעילה, עם מסוף מטענים מקורר חדיש, מהווים יתרון תחרותי למדינה. הגורמים המעכבים, לעומת-זאת, הם הספקת חשמל לא אמינה, בירוקרטיה מסורבלת, וכאמור – אי-יציבות פוליטית.

כלכלת אתיופיה מבוססת כידוע בעיקר על חקלאות; אשר מרכיבה כ-40% מהתל"ג, 80% מהיצוא ו-80% מכוח העבודה. חלק גדול מהפעילות הכלכלית האחרת נסמכת גם היא על חקלאות; כולל שיווק, עיבוד, ויצוא של מוצרים חקלאיים. הייצור הוא ברובו הגדול לקיום מידי. גידולים עיקריים הם קפה, קטניות, זרעים לשמן, דגנים, תפוחי אדמה, קנה סוכר וירקות. היצוא של אתיופיה הוא כמעט כולו של תוצרים חקלאיים, וקפה הוא המרכיב הגדול ביותר. משק החי של אתיופיה הוא כנראה הגדול ביותר באפריקה, והנתון האחרון ייחס לו 15% מהתל"ג.

המקור: CalFlowers 15/02/2018

מוצרי פריחה – מבזקי מוצרים ומחקרים

אריזה מתוחכמת לאחסון ממושך של אדמונית

בתערוכת Fruit Logistica שנערכה לאחרונה בברלין הציגה החברה הצרפתית Janny MT מיכל אחסון עם אווירה מבוקרת, המיועד לדבריהם בעיקר לאחסון פרחי אדמונית, ויכול להעניק להם תוספת משמעותית לחיי האגרטל שלהם [לא צוינו נתוני זמן]. היצרן מכוון את מאמצי השיווק שלו למגדלי האדמונית בצפון אירופה, במיוחד בהולנד כמובן.

ההיגיון מאחורי סימון המטרה הזו מוסבר במפת הביקוש וההיצע של האדמונית באירופה, כפי שמתאר אותה היצרן הצרפתי: הספקת האדמונית מתחילה מישראל בחודש פברואר; אחריה נכנסות איטליה וצרפת, ואז נכנסים ההולנדים, שהם היצרן הגדול ביותר, שאצלם שיא היבול מופיע בתחילת יוני. מאחר וההולנדים הם הספָּק האחרון, והעונה שלהם נמשכת 6 שבועות בלבד, הם יכולים להרוויח הרבה אם יצליחו להאריך את תקופת ההספקה שלהם לכיוון אוגוסט/ספטמבר.

המיכל מיועד גם להובלה ואחסון באווירה מבוקרת של ירקות, פטריות ופירות. הוא מתקפל וניתן להחזרה בעלות נמוכה.

לפרטים נוספים אפשר לפנות לחברה דרך אתר האינטרנט www.jannymt.com

 

המקור: FloralDaily 16/02/2018