ידיעוני רויאל פלורהולנד - 2018

ידיעון רויאל פלורהולנד - מספר 08 2018

חדשות רויאל פלורהולנד

מתחיל סבב הסדנאות על עתיד 'מועצת החברים'

כידוע, בשנה האחרונה מקוּדָם ברויאל פלורהולנד מהלך לשינוי מבנה המשילוּת האִרגונית, ע"י החלפת האסיפה הכללית, שהפכה ללא רלוונטית, עקב המספר הנמוך של המשתתפים בה, מבחינת רמת הידע שלהם בנושאים האמורים, ובהתחשב ברמה הרדודה של הדיונים באספות. לכן הוצע להקים 'מועצת חברים' שתכלול כ-40 מגדלים (כ-1% ממספר החברים) אשר ייצגו את כל סוגי החברים (צמחים/פרחים, גדולים/קטנים הולנדים/חו"ל מגדלי שעון/עסקאות, וכיו"ב) ולמעשה יחליפו את האסיפה הכללית.

הנושא זוכה לתמיכה רבה מחד, וחששות מאידך. בתקופה האחרונה משמשת 'המועצה המייעצת' כגוף שמבצע פיילוט-הדמיה ל'מועצת החברים' המוצעת [ראו כתבה בידיעון מס' 51-2017]. כן הוקמו וועדות מקרב החברים, שתפקידן לגבש אסטרטגיה למועצה, להמליץ כיצד ימונו חבריה, מה יהיו סמכויותיה, וכמובן - באילו תנאים ניתן יהיה לכנס אסיפה כללית (אשר תכונס רק במקרי-קיצון מיוחדים). המהלך מתנהל בשיתוף פעולה הדוק בין ההנהלה, הדירקטוריון/מועצת-הפיקוח, ונציגי מגדלים, מבין חברי המועצה המייעצת. סביר להניח שהשינוי יאושר באסיפה הקרובה.

כהכנה לאישור המהלך באספה, וכתמיכה לדיוני הוועדות המגבשות את ההצעה, הוחלט על קיום סבב סדנאות, במטרה לשתף חברים רבים ככל האפשר בגיבוש המבנה החדש של מערכת המשילוּת באגודה; מה שזכה לכותרת 'הקואופרטיב ב-2020'. כפי שכבר פרסמנו [ראו בידיעון מס' 5], הסבב הראשון של הסדנאות יתקיים בישראל בקרוב:

ביום שני, 7 במרץ, בשעה 16:00 במועדון לחבר בכפר-ידידיה

ביום שלישי, 8 במרץ, בשעה 10:30, במועדון בכפר-הס

את הדיונים ינחו נציגי מגדלי ישראל ב'מועצה המייעצת', אורי ברוק [היוצא באפריל] ורותם דביר [הנכנס במקומו], יחד עם נציגי הוועדה המכינה את הדיונים אשר יגיעו במיוחד מהולנד.

הכוונה היא לבחון אפשרויות להשגת אפקט מיטבי של השפעת החברים על החלטות הארגון, ועל צעדים שיבטיחו 'בלמי חירום' אשר יגבילו את כוחה של המועצה, ויאפשרו פיקוח של האספה הכללית. כלומר: למצוא מבנה ארגוני אשר יאפשר יעילות בקבלת החלטות, אך יבטיח שהיעילות לא תבוא על-חשבון ההשפעה הדמוקרטית של ציבור החברים.

הסבב הנוכחי הוא הראשון בין שלושה סבבים המתוכננים לשנה זו. תוצאות הדיונים בסבב זה ייושמו בהצעות אשר תובאנה לדיון בסבב הנוסף באפריל.

אנו קוראים לחברי האגודה לקחת חלק בדיונים, ולהשפיע על אופי ההחלטות החשובות שעומדות להתקבל; אלה יקבעו את פני הארגון בו אנו חברים. חשוב שהאינטרסים הייחודיים של מגדלי ישראל יובאו בחשבון בעת קביעת פני הארגון העתידיים.

הנכם מתבקשים להירשם מראש לאחת משתי הסדנאות, ע"י משלוח הודעת דוא"ל לירון כוכבי This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. 
אפשר לקרוא (באנגלית) הכל על 'מועצת המגדלים' הניסיונית באתר רויאל פלורהולנד

המקורות: אורי ברוק Invitation by Members of the RFH Members’ Council pilot +

מזהירים מפני ריבוי זירות דיגיטליות

ביום-עיון שנערך לאחרונה במרכז החדש לבוסתנאות עולמית World Horti Center בנאלדוויק הסבירו נציגי רויאל פלורהולנד, חרהארד ואן דר בייל Gerhard van der Bijl[בתמונה], האחראי לפיתוח שווקים דיגיטליים בארגון, ומרטין ואן אנדל Martijn van Andel המנהל את זירת Floriday, את ההכרח להיערך במהירות לזירות מסחר דיגיטליות, בכדי להישאר רלוונטיים בעולם המסחרי העתידי.

לדבריהם, "הצונאמי של פלטפורמות חדשות" בענף הפרחים מסוכן להתפתחות הענף בשני מישורים: ההשתלבות של מגדלים במסחר הדיגיטלי כרוכה עדיין בהתחברות לכמה מערכות שונות, מה שמקשה עליהם מאוד; אך לא פחות חמור מכך: הפיצול בין זירות שונות 'מזמין' פריצות למערכת של גורמים זרים, ומסכן את בטחון המסחר.
רק מערכת אחת משולבת יכולה להבטיח הגנה יעילה מפני פורצים-פצחנים, לדבריהם.

גם החוקר מאוניברסיטת ווכנינגן טים אקרמנס Tim Akkermans הסביר את האפשרויות לחלוק מידע בין שחקנים שונים דרך מסד-נתונים blockchain.

[הערת העורך: אנו אכן עדים להקמת עוד ועוד 'זירות דיגיטליות' ובראשן Blueroots של כמה חברות מסחר מובילות, שכולן מציעות שירותי מסחר דיגיטלי, תוך שהן מכריזות על כוונתן לקיים "שיתוף פעולה מלא" עם רשת Floriday שמקימה רויאל פלורהולנד.
אך למתבונן מן הצד קשה כרגע להבין היכן מסתיימת התחרות בין הזירות השונות, והיכן מתחיל שיתוף הפעולה. נראה שכרגע כל אחד מהשחקנים מנסה לצבור כמה שיותר מנויים, בכדי לבוא מעמדת חוזק למו"מ על שת"פ]

המקורות: Vakblad vd Bloemisterij 16/02/2018

יריד האביב של רויאל פלורהולנד יתקיים בקרוב

היריד המסחרי העונתי של רויאל פלורהולנד לאביב 2018Seasonal Trade Fair יתקיים בימים רביעי וחמישי, 14+15 במרץ, במכרזת רויאל פלורהולנד בנאלדוויק.

במקביל ניתן יהיה לבקר במתחם המרכז העולמי לבוסתנאות World Horti Center בנאלדוויק, אשר נחנך לאחרונה וייפתח רשמית ב-7 במרץ ע"י מלכת הולנד מקסימה Máxima.

לצד התצוגות הרבות של מגדלים, אשר יציגו את מבחר מוצרי-העונה שלהם, יתקיימו במסגרת היריד גם הרצאות והדגמות שונות עבור קהל המגדלים והסוחרים בענף. החל ממגמות באפנת הסדירות של פרחים, ועד מצגות על הזדמנויות חדשות בשוק, וסדנא משותפת למגדלים ולפלוריסטים.

בין הדוכנים והתצוגות יסומן 'מסלול ירוק' שבו אפשר להתמקד בהכרת המגדלים אשר נושאים תווית-איכות כמו MPS או GAP וכיו"ב.

המקור: RFH News 15/02/2018

בשוקי הפרחים באירופה

מרוצים מתוצאות המכירה ליום וולנטין

מכירות הפרחים וצמחי הבית לקראת יום וולנטין 2018 היו טובות ברוב השווקים בעולם; אם כי לא נרשמו שיאים מיוחדים, וגם לא גידול דרמטי מול אשתקד, הסוחרים במערב אירופה הופתעו לטובה. זאת משום שהם חששו מפגיעה בביקוש מכוח העובדה שימי הקרנבל (11-13 בפברואר) נפלו השנה בעצם ימי המכירות של יום האהבה. מסתבר, הם אומרים, שהאהבה מנצחת...

למרות שהרשת הייתה השבוע מלאה בכתבות על אודות משלוחי פרחים ליום האהבה, לא הצלחנו למצוא הערכות מושכלות ואובייקטיביות אודות התוצאות הכלכליות בשווקים השונים. עם- זאת, הרושם הוא של שביעות רצון כללית, מארה"ב ועד מזרח אסיה, ומהמגדלים ועד בעלי החנויות.

מאפיין מעניין שחוזר על עצמו בדיווחים של מגדלים, כמו גם של קמעונאים וסיטונאים, הוא ירידה בדומיננטיות של הוורד האדום. מסתמנת עלייה בביקוש לאגדים מגוונים, ואף לוורדים בצבע וורוד וצהוב. יש המייחסים זאת לעלייה מוגזמת במחירי הוורדים האדומים, בגלל הספקת-חסר מסוימת, הן מאקוודור, והן מאתיופיה, בגלל תנאי מזג אוויר. אי-לכך, קשה לקבוע האם מדובר במגמה של ממש בהעדפות הצרכנים, או רק בתנאי שוק נוכחיים.

האווירה החיובית הנושבת מהדיווחים בד"כ מצטרפת לאווירה החיובית שמסתמנת בשוק מאז תחילת השנה. נראה שחוגי המסחר במערב אירופה אופטימיים ביותר באשר להתפתחויות בשוק בזמן הקרוב.

מצד שני, סקרים שנערכו לאחרונה במערב אירופה הצביעו על מגמה שלילית בקרב צרכנים לגבי הענקת פרחים ליום האהבה. 40% מהצרכנים לא ממש אוהבים את יום וולנטין, בעוד 60% מהנסקרים חשבו שיותר רומנטי להעניק זר פרחים דווקא בשאר ימי השנה... הממצא הזה הביא את קברניטי המוסד לקידום מכירות הפרחים בהולנד, BBH, לצאת בקמפיין 'מותר לשנוא את יום וולנטיין' שטוען "ישנם 365 ימים בשנה להביע אהבה עם זר פרחים". כרזות ברוח זו חולקו לאלפי חנויות במערב אירופה לקראת יום וולנטין [נקווה שאם זה לא יועיל, לפחות לא יזיק...]

המקורות: פרסומים שונים ברשת בשבוע שעבר

תחזית מזג האוויר לערים באירופה

המקור: Het Nieuwsblad

מחירים וכמויות בשעונים בהשוואה לאשתקד

העקומה שלעיל מראה את הערכים המוחלטים של מחירי פרחי קטיף בשעונים בשלוש השנים האחרונות.
בטבלה משמאל מופיעים שיעורי השינוי בכמות ובמחיר בשבוע המדווח, לעומת השבוע המקביל אשתקד. (הטבלה אינה כוללת מוצרים אשר השינויים בהם לעומת אשתקד היו קטנים).

הערה: הטבלה אינה מראה את נתוני המכירה של צמחי-גן, אך אלה אכן כלולים בנתון המסכם את סה"כ המכירות בשעונים.

בשבוע מספר 6 [כפי שדווח כאן בשבוע שעבר] עלו, כצפוי, מחירי הפרחים בשעונים. הממוצע עמד על 32.6 סנט לגבעול; כמעט 17%+ יותר מזה של השבוע הקודם; תוך עלייה בכמות בשיעור 21%+.
בהשוואה לשנה הקודמת היה המחיר הממוצע נמוך, בשיעור 7%-, עם כמות פחותה בשיעור 1.4%-.
ואילו מול מחירי וולנטין 2016 היה הממוצע השנה גבוה בשיעור 10.5%+.
הנתונים הללו הביאו למחזור מכירות נמוך בשיעור 7.6%- מאשתקד בשבוע וולנטין. אך סך המכירות המצטבר מראשית השנה עדיין גבוה מאשתקד בשיעור 2%+.

בשבוע מספר 7 [ראו בטבלה כאן משמאל] צנחו מחירי הפרחים בשעונים, כצפוי. הממוצע עמד על 25.7 סנט לגבעול; 21%- פחות מהשבוע הקודם. הכמות הכללית ירדה ביותר מ-16%-.
בהשוואה לאשתקד היה המחיר הממוצע נמוך ב-9%-, תוך עלייה קלה בכמות (2%+).
הממוצע השנה היה גבוה בכמעט 10%+ מזה של שנת 2016 [ראו בעקומת השוואת המחירים כאן למעלה מימין].

המקור: RFH Markt Informatie

שמועות פורחות – מבזקי חדשות מן העולם

"הבה נפסיק להשתמש בפרחים כנשק פוליטי"

באופן מפתיע למדי, יצא לאחרונה מנכ"ל CalFlowers ארגון וותיק של מגדלי ומשלחי פרחים בקליפורניה, מייקל לוביו Michael LoBue [בתמונה], בהכרזה נגד הטענה הרווחת בין מגדלי הפרחים האמריקאים, כאילו היבוא החופשי של פרחים זולים מדרום אמריקה פוגע קשות ביצרנים המקומיים. הוא מספר כי החליט לבדוק את העובדות ומצא כי למעשה, לא רק שהיבוא הזול לא הרס את הענף בקליפורניה, אלא שהוא הציל את הענף מכּלַיָה...

  • אין אפשרות באקלים של קליפורניה לספק פרחים במשך כל השנה. ואם הייתה אפשרות כזו, הוא שואל, מדוע המגדלים המקומיים לא הצליחו לספק את הביקוש בארה"ב?
  • כבר בשנים 1981-1991, עוד לפני כריתת הסכמי ATPA להסרת מכסים, מספר מגדלי הפרחים בקליפורניה הצטמצם ב-37%-, מ-478 מגדלים לכדי 301.
  • 50% ממגדלי הפרחים בקליפורניה כיום החלו לגדל אחרי 1993, השנה הראשונה שבה הגיע יבוא הפרחים לארה"ב לכדי 50% מכלל ההספקה.
  • בין השנים 1993 ל-2015 גדל היקף ייצור הפרחים בקליפורניה ב-22%+; לא הרבה בהשוואה לגידול של 168%+ ביבוא, אך לא מבוטל, בהתחשב בירידה במספר המגדלים באותה התקופה.

הסיבות לנסיגה במספר מגדלי הפרחים בקליפורניה, לדעתו, הן גידול האוכלוסייה (מספר תושבי קליפורניה מכפיל את עצמו כל עשור) שגורם להאמרת מחירי הקרקע לשימוש חקלאי, והמחסור בבנים ממשיכים במשקים המשפחתיים.

מי שנותר בגידול יודע היטב כי כיום יש הזדמנות עסקית מצוינת בהספקת פרחים מקומיים לשוק האמריקאי, בין השאר בגלל העובדה שהיבוא הזול מעודד ומגדיל את הביקוש כל הזמן.

האיש קורא לעמיתיו להפסיק להשתמש בפרחים כטיעון פוליטי להטלת מכסים על יבוא פרחים. מכס ייקר את הפרחים לצרכן, ויצמצם את הצריכה. מה שיאיים על אפשרויות התעסוקה של 83,000 עובדי מערך שיווק הפרחים בארה"ב; נזק גדול בהרבה מהתועלת שתצמח מכך למספר קטן של מגדלים, אשר למען האמת עושים עסקים טובים כיום...

[הערת העורך: אין ספק, מנהיג אמיץ למדי. מעניין יהיה לראות כמה זמן הוא יישאר בתפקידו אחרי הפרסום הזה...]

המקור: CalFlowers 15/02/2018