ידיעוני רויאל פלורהולנד - 2018

ידיעון רויאל פלורהולנד - מספר 06 2018

חדשות רויאל פלורהולנד

המנכ"ל החדש מתחיל לדבר אל הציבור

בראיון ראשון מאז כניסתו לתפקיד מנכ"ל רויאל פלורהולנד, מסביר ומבהיר סטיפן ואן סכילפחארדה Steven van Schilfgaarde את האופן שבו הוא רואה את התנהלות הארגון, ואת כוונותיו לגבי העתיד. הנה עיקרי הדברים:

  • יישום התכנית 'מכירה בשעון היום – עבור מחר' [מכירה בשער המשק], כמו-גם 'שעון ארצי אחד', שהם תהליכים המחייבים הפרדה בין הליך המכירה לבין ההליכים הלוגיסטיים, לא יביא לסגירת סניפים. הפעילות באלסמיר, בנאלדוויק, ובריינסבורג תמשך גם בעתיד, משום שהצורך בשטח לעבודה, במיוחד לשטחי קירור, רק ילך ויגדל, על-מנת להבטיח מסירה מהירה של התוצרת. לדבריו, לא עולה על הדעת להקים מתקנים חדשים במקום נוסף, משום שהתשתיות קיימות, וציבור המשתמשים רגיל אליהן.
  • את הניסוי של 'מכירה היום עבור מחר' הוחלט לדחות לספטמבר, מאחר וניתנת קדימות לנושא מערכת Floriday למסחר מקוון, כמו גם לשיפור השרות הלוגיסטי, ולהשלמת תהליכי המיזוג והאחדת המערכות בין הסניפים השונים. גם אמצעים נמרצים להיערכות לימי-שיא, כמו לקראת יום-וולנטין ויום-האֵם, הם בעלי דחיפות גבוהה מזו של הניסוי של 'שעון ארצי'. או כפי שהיינו מבטאים זאת בעברית: 'אי אפשר להניף את כל הדגלים בבת-אחת'.
  • השעון ימשיך להיות גורם מרכזי וחשוב במערכת. מנגנון קביעת המחיר בשעון יהיה תמיד נחוץ. הוא איננו רואה כלל את השעונים כ'דגם מיושן'; ומוסיף: "נעשה הכל לחיזוק השעונים". בין השאר יש להבטיח יתרון כלכלי למגדלים המספקים לשעון באופן סדיר וקבוע, ולמנוע 'היצף' של הספקת עודפים.
  • אחת ממטרותינו החשובות להמשיך ולגדול. מה שהחל כשווקים אזוריים בהולנד הפך להיות שוק מרכזי לאירופה, ויהפוך בעתיד לשוק מרכזי עולמי. המסחר הדיגיטלי מאפשר זאת. כדי לעמוד בתחרות ולשמור על מעמדנו – אנו חייבים להתרחב ולגדול, ונעשה זאת בכל ערוצי המכירה במקביל.

בחלק הראשון של הריאיון מנסה הכתב לתהות על קנקנו של האיש, ומחלץ ממנו כמה אמירות על עצמו ועל סגנונו. סטיפן מתרעם על כך שיש המגדירים אותו 'מנהל חשבונות', אולי בגלל שהוא מרבה להתבסס על נתונים. הוא רואה את עצמו איש ביצוע, עם אמביציה חזקה להישגים והצלחות.

האיש מפגין צניעות בכך שאין לו לשכה מפוארת, והוא נוהג להתנהל 'בשטח' במקומות מפגש מאולתרים, בעזרת המחשב הנייד שלו. הוא שואף לקשר ישיר עם העובדים, עם חברי הקואופרטיב, ועם הלקוחות. הוא מביע בריאיון אמונה כי יש לתחזק את הקשר של החברים לארגון באופן שוטף, משום שרובם כיום אינם חברים בקואופרטיב מתוך תפיסה אידאולוגית, אלא מתוך שיקולים כלכליים.

ברור לסטיפן כי רויאל פלורהולנד לא תוכל לבצע את כל מטרות השינוי בבת-אחת. אך כאשר מתקבלות החלטות – הוא נוהג להעניק למנהלים הכפופים לו את מלוא האחריות והסמכות. הוא מאמין בכך "שלא כל החוכמה נמצאת אצלי, ועלי לסמוך הרבה על התרומה של שותפים לעשיה".

סטיפן ואן סכילפחארדה אינו מתכוון להקליט בלוגים בוידאו, כפי שעשה קודמו. הוא מתכנן לכתוב טורים, ולהרבות בביקורים אצל מגדלים ולקוחות. זו הדרך שלו לתקשר עם בעלי העניין בארגון.

המקור: Vakblad vd Bloemisterij 31/01/2018

בשוקי הפרחים באירופה

שיווק כלניות במכרזות רויאל פלורהולנד

רגע לפני יום וולנטין ברצוני להתייחס למצב השוק של הכלניות ולהשיב לשאלות רבות שהופנו אלי לגבי מה קורה בשוק שמחירי הכלניות נמוכים בהשוואה לעונה הקודמת.

כהקדמה הייתי רוצה להסב את תשומת הלב למתחרה של הכלניות, הצבעונים. בתקופות המקבילות לשיווק הכלנית, בשבועות 48/2017 עד 5/2018 הכמות שלהם ירדה ב-1%- והמחיר ירד ב-3%-. וזה מסתכם בשתי מילים: האיזון בין היצע לביקוש.

וקצת מספרים כדי לקבל פרופורציות. כמות הפקעות הכללית שנשתלה השנה בישראל הייתה קטנה משנה שעברה ועל אף זאת הכמות גדלה. בחלקו, האשם הוא מזג האוויר הנוח שפקד את אזורנו בסתיו.

השוואה של שיווק כלניות מישראל וכלל הכלניות שנמכרו ברויאל פלורהולנד

מהטבלה אפשר לראות שכלל הכלניות ברויאל פלורהולנד גדלו ב 2 מיליון פרחים, 25%+ יותר מהעונה הקודמת. הכמויות של כלניות מישראל ברויאל פלורהולנד גדלו ב 1.35 מיליון 26%+ יותר מהעונה הקודמת. המחיר הכללי ירד ב-25%- שהם 4.9 סנט. ואילו המחיר של פרחי ישראל ירד ב-27%- שהם 5.4 סנט.

אנחנו רק צריכים לחזור לפרופורציות. בשנה שעברה המחיר הממוצע היה גבוה באופן חריג, בהשוואה למחירים הממוצעים הרב שנתיים לכלניות.

השוואה לפי שבועות כלניות מישראל וכלל הכלניות ברויאל פלורהולנד

באיור אפשר לראות שהשינויים השבועיים בין העונה הקודמת לעונה היו דומים לכל ארצות הגידול העלייה בכמויות מצד אחד ומצד שני הירידה במחיר.

מוגש ע"י ירון כוכבי

הספקת-חסר של צבעונים משפיעה על השוק, ומביאה להרחבת גידול הפקעות

במחצית השנייה של ינואר הייתה הספקת הצבעונים לשעוני רויאל פלורהולנד חלשה במיוחד; פחות ממה שציפו הכרוזים. ההספקה פיגרה ב-8%- אחרי הכמויות של 2017; אך למרבה ההפתעה הייתה גם ירידה במחיר, מממוצע של 14.8 סנט לגבעול ב-2017, לכדי 14.6 השנה; רק 1.5%-, אבל בכל-זאת ירידה. בארבעת השבועות הראשונים של השנה היה סך-כל ההספקה לשעונים נמוך ב-7%- מאשתקד, והמחיר הממוצע בכל-זאת היה נמוך במעט (15 סנט לעומת 15.2 אשתקד). בעסקאות הישירות הייתה ההספקה דומה לאשתקד (0.8%+), והמחיר הממוצע היה זהה לזה של השעונים; כלומר נמוך מעט מזה של 2017. "וזאת למרות שאיכות הפרחים השנה הייתה מעט טובה מאשתקד", אומר אחד הכרוזים.

[הספקת הצבעונים מהווה כמעט 30% מסך כל הפרחים בשעונים בתקופה זו של השנה, ויותר מ-20% מכלל הפדיון של פרחי הקטיף; לכן השפעת מחירי הצבעונים רבה על רמת המחיר הכוללת בשוק. עם-זאת, הכרוזים אינם מספקים לנו ניתוח מושכל של הסיבות לתוצאות הללו בצבעונים, אלא רק מביאים אותן להמחשת המצב הכללי בשוק.]

בהקשר זה נציין שהמחיר הממוצע הכללי לפרחי קטיף בשעונים בשבועות מס' 1-4 דווקא היה גבוה ב-6%+ מאשתקד, והכמות הכללית פיגרה ב-3%-. בלטו עליות חדות במחירי חרציות, גרברה-מיני, וליזיאנטוס.

עם או בלי קשר למידע הנ"ל, התפרסמו לאחרונה נתוני שתילת שטחי גידול פקעות ובצלי פרחים בהולנד. מסתבר ששטח הצבעונים יגדל השנה ב-5,000 דונמים לעומת אשתקד, ויגיע לכדי 125,000 ד'. בשטחי גידול הפקעות של שאר הפרחים מסתמנת יציבות בהשוואה ל-2017; ירידות ועליות קלות בלבד בגידולים השונים.

[האם זה מצביע על עודפי צבעונים צפויים בשוק ההולנדי בשנה הבאה? קשה לדעת, מאחר וחלק לא מבוטל של הפקעות הגדלות בהולנד מיועד ליצוא. אך נראה שהגדלת השטחים באה כתגובה על המחסור שהסתמן לאחרונה]

המקורות: Greenity 30/01/2017 + FloralDaily 02/01/2018

תחזית מזג האוויר לערים באירופה

המקור: Het Nieuwsblad

מחירים וכמויות בשעונים בהשוואה לאשתקד

העקומה שלעיל מראה את הערכים המוחלטים של מחירי פרחי קטיף בשעונים בשלוש השנים האחרונות.
בטבלה משמאל מופיעים שיעורי השינוי בכמות ובמחיר בשבוע המדווח, לעומת השבוע המקביל אשתקד. (הטבלה אינה כוללת מוצרים אשר השינויים בהם לעומת אשתקד היו קטנים).

הערה: הטבלה אינה מראה את נתוני המכירה של צמחי-גן, אך אלה אכן כלולים בנתון המסכם את סה"כ המכירות בשעונים.

בשבוע מספר 4 [כפי שדווח כאן בשבוע שעבר] עלו במקצת (2.2%+) מחירי פרחי הקטיף בשעונים בהשוואה לשבוע הקודם, והממוצע עמד על 26.1 סנט לגבעול. זאת תוך עלייה של 6.4%+ בכמות הכללית.
בהשוואה לאשתקד היה המחיר הממוצע גם-כן גבוה ב-2.2%+, בעוד הכמות הייתה נמוכה ב-3%-.
המחיר הממוצע היה גבוה ב-14%+ מזה שהיה בשבוע 4 בשנת 2016.

בשבוע מספר 5 [ראו בטבלה כאן משמאל] עלו מחירי הפרחים בשעונים בשיעור 6.7%+ לעומת השבוע הקודם, והממוצע עמד על 28 סנט לגבעול. זאת תוך עלייה של 15.6%+ בכמות הכללית.
אולם בהשוואה לאשתקד היה הממוצע בשבוע 5 נמוך בשיעור 9%-, בעוד הכמות הייתה כמעט זהה לזו של 2017. המחיר היה נמוך גם מזה שהיה ב-2016 (6%-).
[ראו בעקומת השוואת המחירים כאן למעלה מימין].

המקור: RFH Markt Informatie

שמועות פורחות – מבזקי חדשות מן העולם

'האתגר של גידול פרחי שעווה במדבר'

מאחר ואין לנו ידיעוני-חדשות של ענף הפרחים בישראל [מלבד כמובן עלון הפרחים של שה"מ] אנו נאלצים לעתים ללמוד על התפתחויות בענף בישראל דווקא דרך המדיה הענפית ההולנדית. שם דווקא מתעניינים במה שקורה בענף אצלנו... בשבוע שעבר התבשרנו אפוא על התקדמות יפה בגידול מסחרי של פרחי שעווה, וגם אסקלפיאס, בערבה. אורי דואק ואלון גיבורי [בתמונה], השותפים במשק 'שיין פרחי שעווה' בערבה [לא צוין באיזה מושב...] מוצגים, זו הפעם השנייה, באתר הענפי ההולנדי בשפה האנגלית FloralDaily, כפורצי-דרך הנאבקים בהתאמת גידולי שעווה ואסקלפיאס לתנאי האקלים בערבה. הם מספרים בריאיון על הקשיים – צמחים שמתו בשיא הקיץ – ועל התחלות של הצלחות – איכות מעולה של זנים מסוימים בעונת החורף – ומקווים לטוב. הם מספרים כי הרחיבו את שטחי הפרחים במשקם מ-20 ל-50 דונם, לצד הפלפל והעגבניות המסורתיים, וכי הם נחושים להפוך למשק פרחים רווחי בתוך שנתיים.

אלון ואורי החליטו לנסות גידולי פרחים כאשר ענף הפלפל, בו הם עוסקים שנים רבות, סבל ממשבר בשוק הרוסי. הם פנו לפרחי אביב, אשר לדבריהם 'אִמצו' אותם והדריכו אותם בבחירת הגידולים, ומלווים אותם באופן צמוד בשלבי הייצור והשיווק. הפרחים נמכרים בהולנד בשעונים, ובעסקאות תחת המותג 'הרמוני'.

[הערת העורך: חבל רק שאין בכתבה יותר פרטים על עונות ההספקה האפשריות/צפויות של פרחים אלה מהערבה, וכי ההפניה 'לפרטים נוספים' אל אתר האינטרנט של 'אביב' – אינה מובילה לשום פרט נוסף...]

המקור: FloralDaily 02/02/2018

"קיימוּת בענף הפרחים תהפוך בקרוב מאופציה לדרישה"

לאחר טקס חלוקת הפרסים בתחרות 'המגדל העולמי של השנה' בימי תערוכת IPM [ראו בידיעון מס' 5] שם נשפטו המתחרים, בין השאר, לפי מידת הייצור 'בתנאי קיימוּת', יצא יו"ר ארגון מגדלי הפרחים העולמי AIPH, ברנרד אוסטרום' Bernard Oosterom [בתמונה; מי שהיה במשך שנים יו"ר הדירקטוריון של רויאל פלורהולנד] בקריאה לכל מגדלי הפרחים להפנים את הצורך לאמץ את כללי-המשחק של 'ייצור בתנאי קיימוּת'.

"ברור שכל אחד יאמר כי הוא מעדיף לייצר בתנאי קיימות, אלא שרוב המשיבים לא ממש יודעים במה מדובר..." מסביר ברנרד. בכדי להבין את המשמעות של ייצור ידידותי לסביבה אין דרך אחרת אלא להירשם לאחת מתכניות תוויות האיכות, כמו MPS, GlobalGAP, וכיו"ב. רק התאמה לדרישות הארגונים האלה תאפשר לעמוד בדרישות השוק".

כבר כיום, לדברי ברנרד, מגדלים המייצרים עבור רשתות השיווק הגדולות חייבים בעמידה בדרישות הנהלים של אחד הארגונים המעניקים תוויות. אבל בתוך זמן לא רב בחירה בהסמכה של תווית-איכות לא תהיה עוד אופציה, או אפשרות לבחירה, אלא דרישה מחייבת כדי לספק תוצרת לכל מגזרי השוק. זו הסיבה שארגון 'יוזמת הקיימוּת בענף הפרחים' Floriculture Sustainability Initiative (FSI), אשר רויאל פלורהולנד היא אחד ממרכיביו החשובים [ראו פרטים על ארגון זה בידיעון מס' 22-2017] שׂם לעצמו מטרה להגיע עד 2020 לכדי 90% מהספקת הפרחים ממקורות העומדים בתנאי קיימוּת.

"נכון שכיום במדינות השונות יש התייחסויות שונות לנושא הקיימוּת; אך זה עומד להשתנות", אומר אוסטרום, ומציע לכל מגדל לחקור וללמוד מה בדיוק נדרש ממנו כדי לעמוד בדרישות, ולהיות מוכן לעידן החדש העומד לפתחנו.

המקור: Floribusiness 30/01/2018

גם בכורדיסטן מגדלים פרחים

המקום האחרון, אולי, שבו היינו מצפים לראות בימים אלה חממות וורדים מודרניות בהקמה הוא חבל כורדיסטן שבעירק. סידגי ברווארי, יזם כורדי בארביל, בירת האוטונומיה הכורדית, מייבא וורדים כבר 13 שנים, ומוכר אותם בעירו, וברחבי עירק. הוא נהג לרכוש וורדים בתורכיה ובאירן, אך בשנים האחרונות החל לייבא מהולנד, מאקוודור, ומקניה. למרות הקשיים שנתקל בהם בהובלת פרחים דרך תורכיה לכורדיסטן, הוא ראה ברכה בעסקיו, ולאחרונה החל לגדל את הוורדים בעצמו.

לאור הצלחת שטח גידול ניסיוני על-פני 4 דונמים, הוא מתכנן להשקיע ולהגדיל את השטח, עד שיגיע לתפוקה של לפחות 200,000 וורדים בחודש, שזוהי, לדבריו, כמחצית מהביקוש החודשי ברחבי עירק. הוא בטוח שהוורדים המקומיים יהיו זולים בהרבה מהמיובאים, וכמובן יחזיקו יותר זמן באגרטל. לדבריו, הוא מקבל הזמנות גם מאירן, מתורכיה, ומלבנון.

המקורות: FloralDaily / Rudaw 02/02/2018