ידיעוני רויאל פלורהולנד - 2018

ידיעון רויאל פלורהולנד - מספר 05 2018

חדשות רויאל פלורהולנד

מתחילים בסבב הסדנאות אודות 'מועצת החברים'

כחלק מהדיונים אודות מבנה האגודה, במסגרת פרויקט 'הקואופרטיב ב-2020', מתבצעת כזכור הדמיית פעולת המוסד המתוכנן 'מועצת חברים', ע"י הפעלה ניסיונית של 'מועצות הייעוץ' לפרחים ולצמחים כמועצת-חברים מדומה [ראו כתבה בידיעון מס' 51-2017] זאת בעקבות הבעת-דעה של רוב (80%) משתתפי הסדנאות בסבב הקודם, כי מעורבות המגדלים בהחלטות הארגון כיום אינה מספקת, וכי היא חייבת להשתפר.

יושבי-הראש של 'מועצות הייעוץ' הסבירו בזמנו, שהם יפעילו סדרת סדנאות אזוריות, אשר בהן ישוחחו חברי המועצות עם ציבור המגדלים-החברים אודות המבנה החדש המוצע ל'משילות תאגידית' בארגון. זאת לאחר שחברי המועצות הללו הספיקו להתנסות במשך תקופה מסוימת בתפקודה של 'מועצת חברים' מדומה/ניסיונית, כמו זו אשר אמורה להחליף את רוב תפקידי האספה הכללית, וגם את חלק מתפקידי 'וועדות המוצר' FPC.

בשבוע שעבר הוכרז אפוא על פתיחת סבב המפגשים הראשון, המתוכנן לחודשים פברואר-מרץ, עם קריאה לחברים לקחת חלק בסדנאות. הדיונים יתרחבו גם לכל הנושאים הכלולים בשינויי מבנה-החברות, כולל חובות וזכויות החברים.

המפגשים בישראל מתוכננים לימים 7-8/03/2018. פרטים יפורסמו בהמשך.

אפשר לקרוא (באנגלית) הכל על 'מועצת המגדלים' הניסיונית באתר רויאל פלורהולנד.

המקור: RFH Nieuws 25/01/2018

צעירי רויאל פלורהולנד סבורים שהוותיקים ממוקדים יותר מדי בעצמם

כמה חברים צעירים בקואופרטיב רויאל פלורהולנד, המשתייכים לקבוצת מייסדי 'מועצת הצעירים', התראיינו בסוף השבוע האחרון לכתב-העת הענפי 'בלומיסטריי'. הם הסבירו את המוטיבציה שלהם להקים במה לצעירים, אשר תשמיע את קולם של צעירי החברים, וגם תהיה מכשיר עבורם להשפיע על החלטות בארגון.

המאפיין העיקרי המשתמע מדבריהם של כל הדוברים היה ביקורת על תפיסת העולם של 'ותיקים' רבים, אשר, לדבריהם, ממוקדים יותר מדי באינטרס האישי שלהם, ואינם פתוחים לראות את התמונה הכללית בארגון.

"על מבוגרים רבים ללמוד להביט אל מחוץ לחממה ולמשק הפרטי שלהם, ולאמץ יותר נקודת-מבט של קואופרטיב", אמר אחד מהדוברים. "וותיקים רבים לוקים בטעות מחשבתית וממשיכים להאמין שחברי הארגון הם 'מקשה אחת'; ולא היא; השוני בין החברים הוא גדול, והקואופרטיב צריך לתת מענה לכולם", אמרה חברתו.

הצעירים שיזמו את הקמת 'מועצת הצעירים' גאים בכך שהיוזמה באה מהם, ומאמינים שחברי האגודה צריכים להעמיק בלימוד בעיות הארגון, ולהקדיש להן מחשבה [ובכל מקרה הם מנסים ליצור את הרושם שרוח רעננה החלה לנשב בארגון הוותיק הזה... ועל כך אפשר רק לברך]

המקור: Vakblad vd Bloemisterij 25/01/2018

מגדלים ישראלים אינם מרבים לתקשר עם הלקוחות

נציגי 'הוועדה האזורית לישראל' RAC רותם דביר ועמרי ישראל נפגשו לאחרונה עם הכָּרוזה מריינסבורג לינדה דה רויטר Linda de Ruiter ועמיתיה בנושא קשרי המסחר עם מגדלי ישראל. הם שמעו, ולא בפעם הראשונה, ביקורת על כך שמגדלים רבים מישראל נוהגים 'להפתיע' את הלקוחות כשהם מופיעים בשוק עם מוצר חדש או בפתיחת עונה חדשה, מבלי שדאגו ליידע מראש את הלקוחות ואת הכרוזים. בכך הם פוגעים בהזדמנויות של עצמם, ומונעים מהקניינים 'להמתין ולחפש' את המוצר שלהם.

לדברי לינדה, מגדלים אלה מחמיצים הזדמנויות להגברת הביקוש למוצר שלהם. ירון כוכבי מציין כי האפשרות להכין מצגת, או לפחות הודעה, לקראת התחלת הספקה של תוצרת שכרגע אינה בשוק, ידועה לכל המגדלים, אך לצערנו רק מעטים נוהגים לממש אפשרות זו. לדבריו, אפילו בפרסומת במערכת 'פלורהמונדו', שהיא פעולה פשוטה וקלה, רק מעטים עושים שימוש. וחבל.

מומלץ בהחלט להכין מצגת עם תמונות של המוצר, מועדי הספקתו, ופרטי התקשורת אל המגדל או אל נציגו בהולנד. כמובן שיש להקפיד על תמונות איכותיות, ועל תוכן תמציתי וברור.

[בתמונות: דוגמאות מתוך מצגות מוצלחות שהעלו מגדלים ישראלים]

אפשר כמובן לקבל ייעוץ והדרכה מירון.

נמסר ע"י רותם דביר וירון כוכבי

בשוקי הפרחים באירופה

תחזית מזג האוויר לערים באירופה

המקור: Het Nieuwsblad

מחזור המכירות של רויאל פלורהולנד ב-2017 הסתכם ל-4.7 מיליארד €

בשנת 2017 הסתכמו סך כל המכירות של רויאל פלורהולנד לכדי 4.7 מיליארד €; עליה של 1.2%+ לעומת 2016. מכירות פרחי קטיף הסתכמו ל-2.7 מיליארד, רק 0.4%+ יותר מהשנה הקודמת, זאת תוך ירידה של 2%- בכמות שנמכרה. ואילו צמחי הבית רשמו עליה של 1.1%+ במכירות, שנבעו מעליה קלה הן בכמות והן במחיר. [ראו נתונים גם בידיעון מס' 3; עם הפרשים קטנים בין הגרסאות, כנראה בגין 'עידון' הנתונים בעיבודים נוספים; בכל מקרה, היום מובא כאן הסיכום הרשמי שפורסם]

מגמת המעבר ממכירות בשעון לעסקאות ישירות נמשכה גם ב-2017. שיעור המכירות הישירות עלה ב-3.7% לעומת 2016, וכיום הן מסתכמות לכדי 56.3% מסך כל המכירות של רויאל פלורהולנד.

המקור: RFH Nieuws 24/01/2018

בארה"ב צופים מכירות טובות לקראת יום וולנטין

רוב קמעונאי הפרחים בארה"ב, 67% מהם, מעריכים כי מכירות יום וולנטין השנה תהינה טובות מאשתקד. זאת על-פי סקר שנערך ביניהם ע"י ארגון הפלוריסטים האמריקאים SAF. 30% מהמשיבים צופים מכירות ברמה של 2016, ורק 3% מעריכים שימכרו השנה פחות מאשתקד. רוב בעלי החנויות אמרו שיזמינו מראש כמויות דומות לאלה שהזמינו בשנה שעברה.

הנימוק להערכות האופטימיות הוא העובדה שהחג נופל השנה על אמצע השבוע [ביום רביעי; אשתקד חגגו ביום שלישי; לא ניתן הסבר אם רואים בכך הבדל] כי בכך מובטחות גם רכישות של זרי-מתנה לעמיתים במקומות העבודה וללקוחות של בתי-עסק, וגם מתוך הערכה שהמצב הכלכלי של הצרכנים השתפר.

בעלי החנויות מעריכים שהקניה הממוצעת לזר וורדים ארוכים תהיה בסכום של 66 $ לתריסר, בעוד התשלום על סדירת פרחים יהיה 85 $. עליה של כ-2 $ לעומת אשתקד.

גם סקר של חב' Prince & Prince המתמחה בסקרי-שוק צופה עלייה משמעותית ברכישות פרחים לקראת יום וולנטין הקרב. הם מעריכים שהשנה ימכרו ב-106 מיליון $ יותר מאשתקד, והמכירות תסתכמנה ל- 3.4 מיליארד $.

[עד כה לא מצאנו סקר דומה מהשווקים באירופה; נותר רק לקוות שהאופטימיות שורה גם 'אצלנו']

המקורות: Hortibiz / Society of American Florists 24/01/2018 + FloralDaily/P&P 26/01/2018

מחירים וכמויות בשעונים בהשוואה לאשתקד

העקומה שלעיל מראה את הערכים המוחלטים של מחירי פרחי קטיף בשעונים בשלוש השנים האחרונות.
בטבלה משמאל מופיעים שיעורי השינוי בכמות ובמחיר בשבוע המדווח, לעומת השבוע המקביל אשתקד. (הטבלה אינה כוללת מוצרים אשר השינויים בהם לעומת אשתקד היו קטנים).

הערה: הטבלה אינה מראה את נתוני המכירה של צמחי-גן, אך אלה אכן כלולים בנתון המסכם את סה"כ המכירות בשעונים.

בשבוע מספר 3 לשנת 2018 [כפי שדווח כאן בשבוע שעבר] עלו מעט מחירי הפרחים בשעונים (2.1%+) לעומת השבוע הקודם, והממוצע עמד על 25.6 סנט לגבעול. הכמות הכללית עלתה מעט, בשיעור 1.2%+.
בהשוואה לאשתקד היה המחיר גבוה בשיעור 7%+, עם כמות נמוכה ב-4%- משבוע 3 של 2017. המחיר היה גבוה ב-23%+ מזה של השבוע המקביל ב-2016 [ראו בעקומה שכאן למעלה]
היו אלה מחירי החרציות, הגרברה-מיני, והליזיאנטוס אשר 'משכו' את הממוצע כלפי מעלה.

בשבוע מספר 4 [ראו בטבלה כאן משמאל] עלו במקצת (2.2%+) מחירי פרחי הקטיף בשעונים בהשוואה לשבוע הקודם, והממוצע עמד על 26.1 סנט לגבעול. זאת תוך עלייה של 6.4%+ בכמות הכללית.
בהשוואה לאשתקד היה המחיר הממוצע גם-כן גבוה ב-2.2%+, בעוד הכמות הייתה נמוכה ב-3%-.
המחיר הממוצע היה גבוה ב-14%+ מזה שהיה בשבוע 4 בשנת 2016. [ראו בעקומת השוואת המחירים כאן למעלה מימין].

המקור: RFH Markt Informatie

שמועות פורחות – מבזקי חדשות מן העולם

כנס הסברה לתמיכות משרד החקלאות ענף הפרחים

בהמשך לידיעה מהשבוע שעבר על תמיכות ממשלתיות לתשתיות והעשרת מבחר הזנים בענף הפרחים [ראו בידיעון מס' 4] נשלחו בשבוע שעבר הזמנות מטעם אגף הפרחים בשה"מ ליום עיון למגדלים, להכרת הנושא.

הכנס יערך ביום שלישי כא' בשבט תשע"ח 06/02/18 באולם הכנסים, בניין ההנהלה, בקריה החקלאית בבית-דגן, בשעות 08:45 עד 12:30.

אנשי המשרד יספרו על מדיניות כללית של המינהלת, על נהלי תמיכה לענף הפרחים, על נתוני מקרו ושינויים בענף הפרחים, על טכנולוגיות ומיכון לענף הפרחים, ועל תהליך הגשת הבקשות.

כל מגדלי הפרחים מוזמנים.

המקור: הזמנה מטעם שה"מ/פרחים 24/01/2018

גם ישראלים בין זוכי פרס 'המגָדל העולמי של השנה'

בזמן תערוכת IPM בעיר אסן, גרמניה, בשבוע שעבר, הוכרזו הזוכים בתחרות International Grower of the Year 2018'המגָדל הבינלאומי לשנת 2018', מטעם ארגון מגדלי הפרחים העולמי AIPH [ראו פרטים בידיעה קודמת בידיעון מס' 48-20172017]. הייתה זו, כידוע, תחרות בינלאומית; אך בכל המקומות הראשונים זכו מגדלים הולנדים...

בכל-זאת, בין הזוכים היה גם משק סעידי-רונן משדה-ניצן, ישראל, במקום השלישי בקטגורית פרחי קטיף [ראו בתמונה], וגם חברה סינית מיונאן, במקומות השני והשלישי בקטגוריות שתילים וצמחי-גן.

את הפרס הראשון, בכמה וכמה קטגוריות גרף משק הסחלבים ההולנדי Ter Laak Orchids.

ברכותינו לזוכים, ובמיוחד למשק סעידי-רונן אשר העלה את קרן ישראל בקרב הקהילה הבינלאומית של מגדלי הפרחים.

ועל הזכייה מספר ארנון רונן:

לפני מספר חודשים משק סעידי-רונן הגיש מועמדות לתחרות. התהליך כלל הצהרה על התנהלות העסקית של המשק, עקרונות השיווק ואופן יישומן, היחס ללקוחות והתייחסות של הלקוחות אלינו.

על מנת להציג מועמדות לתחרות נדרשנו לקבל המלצות מלפחות שתי חברות ייצוא בינלאומיות איתם אנחנו קשורים; להציג מהלכים שהמשק ביצע בתחום ההתייעלות בייצור; להציג מהלכים בתחום הקפדה על האיכות; להציג מהלכים בתחום הניהול ובתחום השיווק; להציג פעולות שהמשק נוקט בתחום הקיימוּת ושמירת הסביבה, ועמידה בתקנים ובסטנדרטים בינלאומיים בתחומי איכות הסביבה, העסקת עובדים הוגנת, ושקיפות בניהול ובשרשרת הייצור.

התחרות ביעילות ואיכות היא הקשה ביותר כשדרישות השוק מתמקדות באיכות המוצר וזמינותו ובאמינותו הגבוהה ביותר של הספק. כאן באה לידי ביטוי המדיניות וההתנהלות של המשק מזה שמונה שנים. המשק עומד במספר סטנדרטים בינלאומיים ביניהם MPS GLOBAL GAP, GRASP, TESCO (היחידים בעלי תקן זה בישראל).

היו לנו לבטים רבים האם להציג את מועמדותנו לתחרות מול חברות גידול ענקיות בעולם. הופתענו ושמחנו לקבל הודעה שעלינו לשלב הגמר, יחד עם 8 חברות מקנדה, סין, הולנד וקולומביה. הטקס היה מרגש ביותר במהלכו הוקרן סרטון קצר שהציג כל חברה משתתפת ודגל ישראל הונף ברחוב בכניסה לאולם. בטקס נטלו חלק יושבי ראש ובעלים של גופי מסחר האחראים לכ-80% מסחר הפרחים בעולם. זכינו לאהדה וברכות מצד משתתפי האירוע על היותנו הישראלים הראשונים הזוכים בתואר יוקרתי זה.

באירועים מסוג זה, אתה לומד שני דברים חשובים: הראשון הוא לקח הצניעות; כאשר אתה מבין עד כמה אתה קטן בעולם הפרחים שנהנה ממגוון בלתי נתפס של מוצרים. והשני הוא ששום דבר אינך עושה לבד; ובכל שלב אתה נעזר בגורמים אחרים כמו פה בבית עם אגודת המושב, מדריכי ומתכנני משרד החקלאות, חברות הייצוא והמשווקים שכולם בעצם שותפים שלך לכל אורך שרשרת הערך.

כל הפרטים על הזוכים נמצאים בדף האינטרנט aiph/groweroftheyear.

המקורות: ארנון רונן + Bloemenkrant 24/01/2018

שטחי גידול הפרחים ביפן מצטמצמים

יפן היא ארץ גידול פרחים גדולה, מהגדולות בעולם; אולם בשנים האחרונות הולכים שטחי גידול הפרחים וצמחי הנוי ומצטמקים בהדרגה. הגורמים לכך הם ירידה במספר המשקים החקלאיים, והתחרות מיבוא.

עם-זאת, מעניין להיווכח כי היצוא של פרחים ממדינה זו דווקא גדל... כך עולה מסקירה שהוציא לאחרונה משרד החקלאות היפני.

ב-2015 הסתכמה תפוקת ענף הפרחים ל-380.1 מיליארד ¥ (כ-3.5 מיליארד $), שהם כ-4% מהתפוקה החקלאית היפנית כולה. פרחי קטיף מהווים כ-60% מסך תפוקת הענף, ו-80% משטחי הגידול בענף.

התפלגות הגידולים העיקריים (במונחי פדיון) היא: חרציות 18%, סחלבים 9%, שושן 6%, וורדים 5%.

באיור המצורף נראית תמונת שטחי הגידול לאורך 30 השנים האחרונות. מאז שנת השיא, 2000, ועד 2016, חלה ירידה של 26% בשטחי הגידול.

ב-2015 היוו פרחי היבוא כבר 25% מכמות הפרחים שנמכרו ביפן. מייבאים ציפורן (56%) בעיקר מקולומביה, וורדים (18%) בעיקר מקניה, וחרציות (16%) הרוב ממלזיה.

כאמור, באותו הזמן יצוא הפרחים והצמחים מיפן הולך וגדל. ב-2016 הסתכם היצוא לכמעט 81 מיליון $. בעיקר פרחי קטיף, ובעיקר להונג-קונג, סין, וארה"ב. מתוכנן גידול משמעותי של עשרות אחוזים, עד 2019.

גם צריכת הפרחים ביפן נמצאת במגמת ירידה. בין 2002 ל-2016 ירדה ההוצאה הממוצעת לבית-אב יפני בכ-20%-. זה נובע כנראה מכך שבני הדור הצעיר משתמשים בפרחים פחות מדור הוריהם. מאמצי קידום מכירות רבים נעשים בקרב הציבור, בתמיכה ממשלתית.

לדוח המלא של ממשלת יפן, בשפה האנגלית, ובליווי איורים רבים, הקישו כאן.

המקור: FloralDaily / MAFF 12/01/2018