ידיעוני רויאל פלורהולנד - 2017

ידיעון רויאל פלורהולנד - מספר 49 2017

חדשות רויאל פלורהולנד

הוויכוח על התעריפים נמשך בעוצמה רבה

הצעת ההנהלה למבנה תעריפים חדש, אשר תובא לאישור האסיפה הכללית ביום חמישי הקרוב, 7 בדצמבר, ממשיכה לגרור תגובות ותגובות-נגד בכל ערוצי התקשורת הענפיים בהולנד. ההצעה אמנם גובשה תוך התחשבות בדעות החברים כפי שהתבטאו בסבב הכנסים האזוריים ('סבב 5'), אך מגדלים הרואים עצמם נפגעים יצאו בקריאה פומבית לחברים להצביע נגד ההצעה באסיפה הכללית [ראו ידיעה בידיעון מס' 48 מן השבוע שעבר]. מולם יצאו מגדלים אחרים, רובם פעילים בפורומים השונים של הקואופרטיב, להגנת ההצעה, אותה הם רואים מוצדקת. אחד מהם אף העיד על עצמו כי בעקבות ההצעה החדשה הוא החליט שלא להפסיק את חברותו בקואופרטיב. גם ראש הפעילות המסחרית ברויאל פלורהולנד, סרוואס ואן דר פן] Servaas van der Ven בתמונה העליונה], התראיין למגזין הענפי והסביר את מכלול הנימוקים שהביאו להצעת ההנהלה.

ביום שישי יצאו שני יושבי-הראש של 'המועצות המייעצות' – שאק בויס Sjaak Buijs [המועצה המייעצת לצמחים, בתמונה האמצעית] ויאן מנטל Jan Mantel [המועצה לפרחי-קטיף, בתמונה התחתונה] – להגנת הצעת ההנהלה, אשר אושרה גם במועצות שבראשן הם עומדים.

תקצר היריעה בידיעון שלנו מסקירה מפורטת של התגובות; אך ניתן לומר בתמצית כי המתנגדים להצעה טוענים שהייקור עבור מגדלי-שעון קטנים ובינוניים הוא גדול מדי (התייקרות של 8-14% בעלויות לעומת המצב הקיים) והיא תביא להחלשת השעון, ולהיעלמות חלק חשוב ממגוון המוצרים שרויאל פלורהולנד מציעה. הם טוענים שקיימות דרכים לחיזוק השעונים, מבלי להטיל על משתמשי השעון את כל הוצאות הפעלת השעונים; כמה מהם גם הביאו הצעה מעשית לנוסחת היטל הוצאות 'מותנה בשימושים' [הצעה שלא קל להבינה, ועל אחת כמה וכמה – קשה להסביר אותה...] כאמור, הנימוק 'האידאולוגי' הוא שהשעונים תורמים, בעצם קיומם, לאטרקטיביות של המכרזות, ולמחירים שמשיגים גם המגדלים בעסקאות ישירות, ולכן כולם צריכים לשאת בהוצאה הקבועה הכרוכה בקיום השעונים.

לעומתם, טוענים מצדדי הצעת ההנהלה כי רוב המגדלים שהשתתפו בסבב המפגשים הצביעו בעד יישׂום-מוגבר של העיקרון 'יוצר ההוצאה הוא הנושא בתוצאה', וכי המגדלים הגדולים, שהם הנהנים מהתעריפים החדשים, אמנם מפיקים תועלת מהמגוון שמציעים השעונים, אך הם אלה שגורמים לגידול במחזור המכירות, שמאפשר הפעלה כלכלית של המערכת כולה, וזו תרומתם.

אך הנימוק העיקרי שהושמע בזכות התעריפים המוצעים הוא כי "רויאל פלורהולנד עמדה לאבד מספר מגדלים גדולים, אם לא תלך לקראתם בהוזלת העלויות" [כלומר, בעברית פשוטה: "עִזבו אידאולוגיה; עמדנו בפני איום מפורש של כמה 'גדולים' שאילצו אותנו ללכת לקראתם, כדי לא להפסיד אותם, מה שהיה מייקר לכולנו את העלויות עוד יותר"...] והנימוק האחרון הזה, מכריע למעשה את הוויכוח, במישור המעשי.

[הערת העורך: למעשה, אין ויכוח על העקרונות. חילוקי הדעות הם על המחיר שכל 'צד' משלם לקיום העקרונות הצודקים המוסכמים. ההנהלה טוענת שמצאה את 'שביל הזהב' העושה צדק עם כולם, ואילו המגדלים הקטנים סבורים שהם נושאים בנטל כספי כבד מדי. צפו לכן לאסיפה 'מעניינת' השבוע; אך ספק אם היא תביא להפתעות בתוצאה הסופית]

המקורות: + 27/11-02/12/2017 Vakblad vd Bloemisterij + Bloemenkrant + Greenery + BNP

חדשות מאילדה

מחר, 5 בדצמבר, יחגגו בהולנד את יום 'סנטה קלאוס' Sinterklaas. אלה הן חגיגות ילדים עם מסורת ארוכה של הענקת מתנות, הופעות וריקודים, ממתקים, וכיו"ב [לא פרחים...] למחרת מתחילים ההולנדים להתכונן לחג המולד. ואילו בגרמניה וברוב מדינות אירופה שאינן שותפות למנהגי קלאוס הקדוש, הביקוש לחג המולד החל כבר קודם. הצבעים המבוקשים ביותר בתקופה הקרובה הם לבן ואדום. צהוב וכתום אינם פופולריים בדצמבר.

השנה חג המולד נופל על הימים שני ושלישי, המצטרפים לסוף שבוע ארוך ללא מכירות. לכן יתקיים באילדה יום מכירות נוסף ביום רביעי 27 בדצמבר.

שימו לב: בתעריפים החדשים ל-2018, בניגוד למכרזות הגדולות, לא יהיה באילדה חיוב-אצווה (קבוצת-מכירה/Lot). לכן החיוב עבור שימוש בעגלה הוא מעט גבוה מזה שבמכרזות האחרות. אך מי שמספק מספר אצוות על אותה העגלה – חוסך בהוצאות באילדה. אין שם חיוב נוסף על מספר רב של אצוות שמוגשות על עגלה אחת. בין השאר, גם אמצעי זה הביא לכך שמספר הזנים הנמכרים באילדה גדל אשתקד ב-4%+, בעוד המבחר בשאר המכרזות הצטמצם.

נמסר ע"י טום סטלינגוורף Tom Stellingwerf, אילדה, 30/11/2017

בשוקי הפרחים באירופה

תחזית מזג האוויר לערים באירופה

מחירים וכמויות בשעונים בהשוואה לאשתקד

העקומה שלעיל מראה את הערכים המוחלטים של מחירי פרחי קטיף בשעונים בשלוש השנים האחרונות.
בטבלה משמאל מופיעים שיעורי השינוי בכמות ובמחיר בשבוע המדווח, לעומת השבוע המקביל אשתקד. (הטבלה אינה כוללת מוצרים אשר השינויים בהם לעומת אשתקד היו קטנים).

הערה: הטבלה אינה מראה את נתוני המכירה של צמחי-גן, אך אלה אכן כלולים בנתון המסכם את סה"כ המכירות בשעונים.

בשבוע מספר 47 47 [כפי שפרסמנו בשבוע שעבר] המשיכו מחירי הפרחים בשעונים לעלות. הממוצע עמד על כ-31 סנט לגבעול; כמעט 5%+ יותר מזה של השבוע הקודם.
הכמות השבועית הכללית הייתה נמוכה ב-1.5%- מזו של שבוע 46.
בהשוואה לאשתקד היה המחיר הממוצע גבוה ב-13%+, תוך ירידה בכמות בשיעור 3%-. המחיר היה גבוה בכמעט 10%+ מזה של השבוע המקביל ב-2015.

בשבוע מספר 48 [ראו בטבלה כאן משמאל] ירדו מחירי הפרחים בשעונים בשיעור 7.7%- לעומת השבוע הקודם, והממוצע עמד על קצת יותר מ-28 סנט לגבעול. זה קרה עם עלייה בכמות הכללית בשיעור כ-6%+.
בהשוואה לאשתקד היה המחיר הממוצע גבוה ב-8%+, עם כמות גדולה ב-3%+.
המחיר היה כמעט זהה לזה של השבוע המקביל ב-2015 [ראו בעקומה כאן למעלה מימין].
בכך נשברה העלייה במחירים בשלושת השבועות האחרונים. צריך רק לקוות שהייתה זו ירידה לצורך עלייה...

המקור: RFH Markt Informatie

שמועות פורחות – מבזקי חדשות מן העולם

הספר של 'אביב' זמין עכשיו באינטרנט

מאז השקת הספר '22 רעיונות להגדלת צריכת הפרחים העולמית' בהוצאת 'אביב הרמוני', אשר הושק בחגיגיות רבה בעת היריד המסחרי באלסמיר [ראו בידיעון מס' 46] התקשורת הענפית אינה מפסיקה לחשוף אותו לקהל בענף הפרחים. הספר, והיוזמה של 'אביב', זכו כבר לשלל סופרלטיבים על היצירתיות והמקוריות, ועל התפקיד שהספר אמור למלא, בעידוד כל השחקנים בענף לחשוב נכון ולפעול נכון לעידוד הצריכה של פרחים.

בשבוע שעבר פרסמו אתרים הולנדים את העובדה שהספר זמין מעתה לכל ברשת האינטרנט, וסיפקו לקהל הרחב קישורית לעיון בספר מומלץ לגלוש ולעיין!

המקור: BPN 29/11/2017

מוצרי פריחה – מבזקי מוצרים ומחקרים

גידול הידרנג'אה/הורטנסיה ליצוא מתרחב בקולומביה ובקניה

לאחרונה מתפרסם יותר ויותר מידע על גידול הידרנג'אה/הורטנסיה Hydrangea/ Hortensia כפרח קטיף למטרת יצוא, גם בקולומביה [בתמונה העליונה] וגם בקניה [בתמונה התחתונה.

בקולומביה הגידול כבר צבר וותק מסוים, והגיע להיקף משמעותי – 12,500 דונמים, והיקף יצוא של 72.5 מיליון $; והנתונים מראים על גידול מתמשך. המגדלים מדווחים על ביקוש הולך וגדל, הן בארה"ב, והן בסין ובמדינות אסיה נוספות. הפופולריות של הפרח גדלה בעיקר לשוק האירועים ולקישוט בתי-מלון ומסעדות.

מגדלי ירקות בקולומביה בוחרים לעבור להורטנסיה בגלל ההשקעה הנמוכה (רשתות הצללה) ובגלל תמריץ ממשלתי, יחד עם גידול בביקוש בשוק המסורתי שלהם – ארה"ב.

בקניה הגידול כנראה עדיין בחיתוליו, אך לפחות מגדל גדול אחד מדווח על הצלחה מקצועית ומסחרית. מדובר בחווה הנמצאת בשטח גבוה. הם מגדלים במנהרות, ועכשיו עוברים לחממות. הוא עובד מול סיטונאי הולנדי גדול, והם מתכננים יחד את המגוון וזמני ההספקה.

נראה שמשתי המדינות הללו ניתן לספק פרחים במשך כל השנה. בהולנד עונת הגידול היא בקיץ, ומסתיימת בספטמבר. היבואן ההולנדי מדבר על "פוטנציאל עצום" עבור המגדלים בקניה.

המקורות: FloralDaily / Flores Del Este 24/11/2017 + FleuraMetz/FloraDelight 23/10/2017

רשות הדיבור – תגובות ודעות קוראים

נציגם של המגדלים האיטלקים החברים ברויאל פלורהולנד, קרלו אליה Carlo Elia [בתמונה], ביקש לפרסם בידיעון מכתב אל חברי פלורהולנד בישראל. הנה המכתב, בתרגום חופשי:

נציג המגדלים באיטליה פונה אל עמיתיו בישראל

חברים יקרים בשבת שעברה רויאל פלורהולנד ארגנה בעיר לטינה באיטליה מפגש/סימפוזיון בו הציגו את תהליך הדיגיטליזציה ואת מדיניות התעריפים ל-2018. רוב מגדלי רויאל פלורהולנד באיטליה, אשר מייצגים כ-80% מהיקף ההספקה למכרזות מאיטליה, נכחו במפגש. ביניהם מגדלים מסן-רמו בצפון, שהיו צריכים לנהוג 8 שעות כדי להגיע לכנס, ומגדלים מסיציליה שבאו בטיסה מהדרום. לאחר הצגת הדברים התקיים דיון.

רוב המגדלים הסכימו עם הנהלת רויאל פלורהולנד על הקו שהיא מובילה בנושא הזירה הדיגיטלית, והדגישו שרויאל פלורהולנד היא בעיניהם המקום הטוב ביותר למכור בו פרחים. עם-זאת, היה לנו דיון סוער סביב שלושה נושאים:

1. אפליה בבקרת האיכות (או 'בקרה אתנית', כפי שאנו מכנים זאת באיטלקית)
מגדלים איטלקים רבים חשים תסכול כי נראה להם שבקרת האיכות נעשית תוך כדי 'תשומת-לב-מיוחדת' לתוצרת איטלקית. היו מקרים רבים של 'בקרה מניעתית', אפילו אצל מגדלים ששלחו בפעם הראשונה (ולא הייתה להם היסטוריה בעייתית). לומר ביושר – איננו רואים איך פותרים זאת, מאחר ורק אנו מתלוננים על בעיה כזאת.

2. התעריפים החדשים ל-2018
אנו מסכימים עם כך שהתעריף צריך להשתנות, מאחר שהשיעור הנוכחי אינו מכסה את הוצאות הפעלת השעונים. עם-זאת, אנו תוהים: האם הסכומים של עלות הפעלת השעונים חושבו באופן ראוי? נראה לנו רעיון מטורף להטיל חלק מהפחתות על המבנים והדליים על חשבון השעונים. הרי השעונים הם שמימנו במשך השנים שעברו את כל השקעות הענק האלה. כולנו סבורים שמדיניות התעריפים החדשה פועלת נגד השעונים. מגדלים רבים אינם מבינים מדוע עליהם לשלם יותר עבור מכירה דרך 'פלורהמונדו', כאשר הכל שם זהה לפעילות בשעון. מגדלים רבים אינם מבינים את ההיגיון בכך שקניין המבצע פחות מ-11 רכישות צריך לשלם יותר. יוצא שקניין הרוכש שתי עגלות שלמות משלם יותר היטלים ממי שרוכש 12 דליים בודדים. במקום לעודד רכישות גדולות מעודדים פיצול שיביא לתוספת הוצאות לוגיסטיות.

3. מדיניות לא מוצדקת ביחס לחלק מהלקוחות
מגדלים רבים (בעיקר מאזור נאפולי) מתרעמים על כך שרויאל פלורהולנד מאפשרת לקניינים מסוימים להביא תוצרת לשעון ולמכור אותה תמורת עמלה זהה לזו של מגדלים-חברים, וללא מגבלות. זה יוצר תחרות בלתי-הוגנת. אותו הקניין יכול גם לקנות עגלה שלמה ולהגיש בגינה תלונת איכות בלתי-מוצדקת, כפי שקרה באביב שעבר עם אדמונית בריינסבורג.

הסיבה העיקרית שאני כותב אליכם היא בכדי להפציר בכם להשמיע את קולכם. רויאל פלורהולנד אולי לא תהיה מושלמת, אך לפחות היא תישאר ארגון דמוקרטי. ישנן הרבה בעיות שמקבלות יחס של בעיות קטנות, רק משום שאנו איננו פועלים יחד. זוהי אשמתנו. איננו משתתפים באספות הכלליות, ואיננו פעילים בזירת האינטרנט 'קומיוניטי'. אנו מגיבים רק כאשר 'הכל כבר הוחלט', וזה תמיד מאוחר מדי.

מניסיוני, בכל פעם שבעיה מועלית באופן פומבי – ההנהלה מגיבה. קחו לדוגמה את האסיפה המיוחדת בספטמבר.

אינני יודע אם התעריפים החדשים מיטיבים עמכם. אני יודע בוודאות שאם אינכם משתתפים בתהליך קבלת ההחלטות – אתם משאירים לאחרים לקבוע עבורכם. אנו הבעלים של רויאל פלורהולנד; לכן האחריות במקרה שהדברים אינם מתבצעים כראוי היא בראש-ובראשונה עלינו; במיוחד על אלה מאתנו שאינם משתתפים.

אנא התעוררו!

קרלו אליה, איטליה
[את מכתבו הקודם של קרלו אל המגדלים בישראל תוכלו לקרוא בידיעון מס' 42-2014]