ידיעוני רויאל פלורהולנד - 2017

ידיעון רויאל פלורהולנד - מספר 45 2017

חדשות רויאל פלורהולנד

שעוני הצמחים ימשיכו לפעול, כל עוד הם כלכליים

נציגי ועד הפעולה 'לשָׁמֵר את שעוני הצמחים', שהוקם בעקבות התכנית להעביר את שעוני הצמחים באלסמיר ובנאלדוויק לשיטת 'מכרז לפי תמונה', נפגשו לאחרונה עם נציגי צוות ההנהלה של רויאל פלורהולנד, בראשות המיועד למנכ"ל סטפן ואן סכילפחארדה Steven Schilfgaarde, בעקבות החלטות האסיפה הכללית המיוחדת ב-21 בספטמבר אשר נקראה לפי דרישת ועד-פעולה זה [ראו בידיעון מס' 39].

בפגישה הובהר ע"י נציגי ההנהלה כי שעוני הצמחים באלסמיר ובנאלדוויק ימשיכו לפעול במתכונת 'הפיזית' [עם הצגת התוצרת לפני השעון] כל עוד תהיה הצדקה כלכלית ומסחרית להפעלתם. זאת מבלי לפגוע בפיתוח שיטות מכירה חדשות, ובתהליך הדיגיטליזציה הכולל. הובהר בפגישה כי רויאל פלורהולנד תספק שירותי שיווק המתאימים למגדלים גדולים כקטנים, ולכל סוגי הלקוחות.

נציגי ועד-הפעולה הביעו שביעות-רצון מלאה מן הסיכומים, הגדירו אותם "טובים יותר ממה שציפינו", והביעו הערכה לכך שההנהלה אכן הקשיבה לרצון המגדלים בפרשה הזאת. דוברי הקבוצה גם הביעו, 'בהזדמנות חגיגית זו', תמיכה בתכניות הפיתוח שיוזמת ההנהלה. דובר מטעם רויאל פלורהולנד מסר לעיתונות כי ההנהלה תמשיך לעבוד בתיאום עם 'קבוצת-המיקוד לחיזוק שעוני הצמחים' על שיפור התמונה המייצגת בשעון, מבלי קשר להמשך פעילות השעונים במודל המסורתי.

הובהר בפגישה כי כל הפרויקטים לשינויים ושדרוגים בשיטות המכירה, כמו קניה-מרחוק, 'קניה-היום-עבור-מחר', ופיתוח זירת הסחר האלקטרוני Floriday, יימשכו כרגיל, מבלי קשר להמשך פעילות השעון המסורתי.

[הערת העורך: יש לציין שעד כה טרם יצאה הודעה רשמית מטעם רויאל פלורהולנד לגבי הפגישה הזו. המידע מגיע מתוך ראיונות של חברי ועד-הפעולה לכלי תקשורת ענפיים. אין ספק שוועד-הפעולה, שהתארגן והחתים מאות מגדלים למען אסיפה מיוחדת, נחל כאן הצלחה מלאה, והוכיח כי לחברי הקואופרטיב יש אפשרות להשפיע על החלטות הארגון]

המקור: 01/11/2017 Vakblad vd Bloemisterij

רויאל פלורהולנד תציג ביריד את כל החידושים

הביתן של רויאל פלורהולנד Royal FloraHolland House ביריד המסחרי באלסמיר בימים רביעי עד שישי השבוע, יהיה מוקד רוחש פעילויות ומצגות מעניינות, והזדמנות מצוינת לכל מבקרי היריד לקבל הסברים ממקור ראשון על כל השירותים החדשים והעתידיים אשר רויאל פלורהולנד מציעה.

לראשונה תוצג (ותאפשר הרשמה) המערכת המתקדמת למסחר מקוון Floriday אשר אמורה לכלול, בהדרגה, את כל מסלולי הסחר האלקטרוני, כולל FloraMondo.

ביום רביעי ב-11:30 יציג מנהל הפעילות הדיגיטלית גרהרד ואן דר בייל Gerhard van der Bijl את מערכת Floriday, וביום שישי הוא יארח את המעוניינים ל'שיחה על ארוחת בוקר' בשעה 08:00, ייתן הסברים באנגלית ויענה לשאלות.

גם כל המערכות המקוונות 'המתחרות' מציגות ביריד; זה 'הנושא החם' עכשיו...

כל שירותי המכירה הישירה האפשריים ברויאל פלורהולנד יוצגו לקהל, ותתאפשר היכרות אישית עם האנשים המפעילים שירותים אלה. וכמובן – ניתן יהיה להכיר ולקשור קשרים עם כל מגוון השירותים המוצעים במכרזות, כולל שירותי המחלקה לטיפול בפרחים Flower Handling Service עבור פרחי יבוא.

הארגון הבינלאומי FSI – 'יוזמת הקיימוּת העולמית לענף הפרחים', אשר רויאל פלורהולנד משמשת בו מרכיב מרכזי, יחזיק ביתן ביריד, ויקיים סדנאות בימים חמישי ושישי להכרת נושא ייצור ושיווק לפי כללי הקיימוּת, ההתפתחויות הצפויות בנושא בשנים הקרובות, וכיצד אפשר להיערך לקראתן. הארגון הציב מטרה להגיע לכך ש-90% מהפרחים בשוק ייוצרו לפי כללי הקיימוּת עד שנת 2020. [וזה כבר די קרוב! כדאי לברר מה זה בדיוק...]

חב' 'אביב' מזמינה את כל באי התערוכה לאירוע השקת הספר '22 רעיונות יצירתיים להגדלת צריכת פרחים', במעמד מנכ"ל ויו"ר רויאל פלורהולנד ביום חמישי, 09/11, בין השעות 17:00-19:30 במרכז השינוע Expedition Center.

אל כל פרטי היריד והאירועים סביבו אפשר להגיע מהדף המיוחד באתר רויאל פלורהולנד.

המקורות: 1-3/11/2017 RFH Nieuws

מפגש חברי רויאל פלורהולנד עם הנהלת הארגון

במסגרת סדרת המפגשים האזוריים לקראת האסיפה הכללית של חברי קואופרטיב רויאל פלורהולנד של המגדלים החברים בארגון, יתקיים גם מפגש בישראל.

המפגש יתקיים ביום רביעי 15/11/2017 בשעה 09:30 בבית העם בגבעת חן

זהו הכינוס החשוב במפגשים שנערכו עד כה, בגלל הדיון המכריע אודות שינויים מבניים באגודה, ושינויים תפעוליים במסחר המקוון; לכן נוכחות החבר היא משמעותית, הן עבור החבר, להבנת התהליכים, והן בהשפעה על ההחלטות.

סדר היום:
09:30 התכנסות עם קפה ועוגה
10:00 תחילת הדיונים
13:00 סיום המפגש וארוחת צהרים קלה

פירוט הנושאים לדיון יפורסם בהמשך

ישתתפו מטעם רויאל פלורהולנד:
Lucas Vos לוקאס פוס, המנכ"ל הפורש
Emiel Barendse אמיל בארנדסה, מגדל, חבר במועצת המפקחים
Jan Mantel יאן מנטל, מגדל - יו"ר המועצה המייעצת, פרחים
Sjaak Buijs שאק באויס, מגדל - יו"ר המועצה המייעצת, צמחים
Hans Jakop Burkens הנס יקופּ בורקנס, ראש שרות הלקוחות הבינלאומי
Fred van Tol פְרד ואן טול, מנהל הפיתוח העסקי הבינלאומי (היה מנהל שרות מגדלים אזורי)

מצפים לבואכם!

מסר: ירון כוכבי

בשוקי הפרחים באירופה

תחזית מזג האוויר לערים באירופה

מייחסים למרטין לותר את החולשה במכירות סוף אוקטובר...

בשבוע מס' 43 היו מחירי הפרחים בשעוני המכרזות, כזכור, נמוכים מאשתקד, וגם מאלה של 2015 [ראו בעקומת המחירים כאן בהמשך]. במשך השבוע שעבר הופיעו כמה הסברים [או תירוצים...] מחוגי היצואנים. יש הגורסים כי יום השבתון שהוכרז בגרמניה לרגל מלאות 500 שנה למותו של מרטין לותר הוא שגרם לעצירה מסוימת בביקושים בגרמניה, משום שהחנויות היו סגורות ביום שלישי 31/10.

מאידך, יצואנים העידו גם על עלייה בביקושים במדינות בעלות מסורת קתולית, בהשוואה לשנים קודמות. ומצד שלישי, ישנן עדויות כי באיטליה, מעוז הקתוליות, הביקוש היה צנוע, ביחס לשנים עברו... היו גם עדויות על-כך שהביקוש לפרח המוביל בחגי-נובמבר, החרצית, נחלש מעט לטובת פרחים אחרים.

כבר למדנו כי קשה לסמוך על 'משאלי רחוב' בין הסוחרים. מה שלא ניתן לוויכוח היא הסטטיסטיקה; וזו אכן הראתה על שוק חלש לעומת אשתקד, אבל החרציות דווקא שמרו על מחיר שלא נפל בהרבה מאשתקד, וכך גם הוורדים. נפגעו בעיקר הגרברות, הסיפנים, והשושן.

המקור: VGB 31/10/2017

מחירים וכמויות בשעונים בהשוואה לאשתקד

העקומה שלעיל מראה את הערכים המוחלטים של מחירי פרחי קטיף בשעונים בשלוש השנים האחרונות.
בטבלה משמאל מופיעים שיעורי השינוי בכמות ובמחיר בשבוע המדווח, לעומת השבוע המקביל אשתקד. (הטבלה אינה כוללת מוצרים אשר השינויים בהם לעומת אשתקד היו קטנים).

הערה: הטבלה אינה מראה את נתוני המכירה של צמחי-גן, אך אלה אכן כלולים בנתון המסכם את סה"כ המכירות בשעונים.

בשבוע מספר 43 [כפי שפרסמנו בשבוע שעבר] עלו קצת מחירי פרחי הקטיף בשעונים (5.6%+) לעומת השבוע הקודם, והממוצע עמד על יותר מ-28 סנט לגבעול. זאת תוך עלייה בכמות בשיעור 2.9%+.
בהשוואה לאשתקד היה הממוצע נמוך בהרבה – 12%-, עם עלייה בכמות של 5%+. המחיר היה נמוך גם מזה של השבוע המקביל ב-2015, בשיעור כ-7%- [ראו בעקומה כאן למעלה מימין]
מבין המוצרים 'הגדולים', משכו את המחירים כלפי מטה, בהשוואה לאשתקד, הגרברות והשושן, בעוד הוורדים והחרציות שמרו על יציבות.

בשבוע מספר 44 [ראו בטבלה כאן משמאל] צנחו מחירי הפרחים בשעונים לעומת השבוע הקודם בשיעור 15%-; הממוצע היה 24 סנט לגבעול. זאת תוך ירידה בכמות הכללית של 14.4%-.
בהשוואה לאשתקד היה המחיר נמוך ב-3%- בלבד, תוך ירידה בכמות בשיעור 2%-. אולם מול 2015 היה עדיין פער גדול: 17.3%- [ראו בעקומת המחירים כאן למעלה מימין]

המקור: RFH Markt & Informatie

שמועות פורחות – מבזקי חדשות מן העולם

מסחר פורח בין סין לתאילנד

על שוק הפרחים המתפתח בצעדי-ענק בדרום-מזרח אסיה מעידים יותר מכל יחסי-הגומלין ההולכים ומתפתחים בין מחוז יונאן, מרכז גידול הפרחים בדרום-מערב סין, לבין תאילנד הסמוכה. בזכות הסרת מכסים ב-2003, ואח"כ תודות לפתיחת כביש מהיר בין יונאן לתאילנד, דרך לאוס, גדל המסחר ההדדי בתוצרת טרייה בין שתי המדינות, בקצב של 10-20% בשנה.

שוק הפרחים של יונאן, הממוקם בכפר דאוֺנָן, סמוך לבירת המחוז קונמינג, וכולל גם מכרזה במודל הולנדי, מרכז את יבול הפרחים מהמחוז. על פי הנתונים הרשמיים, שטחי גידול הפרחים במחוז יונאן משתרעים כבר על-פני 880,000 דונמים, וערך היבול מסתכם ל-7 מיליארד $ בשנה [אכן, זה כבר יותר מהולנד!]. רוב התוצרת מפוזרת ברחבי בסין, אך היצוא מתפתח בקצב, ותוצרת יונאן מגיעה כיום גם לאוסטרליה, לרוסיה, לסינגפור, לווייטנאם השכנה, וכאמור – לתאילנד.

לפי דבריו של מנהל חב' תובלה המתמחה במשלוחי הפרחים מקונמינג לבנגקוק, המשאיות שלו הובילו ב-2016 יותר מ-5,000 טון פרחים בנתיב זה [שווה ערך ל-50 מטוסי ג'מבו; כלומר בממוצע מטוס בשבוע], והכמויות ממשיכות לגדול. המשאיות אינן חוזרות ריקות, אלא מלאות בפירות וירקות מתאילנד, המיועדים לשווקים בכל רחבי סין, וגם סחלבים תאילנדים לשוק הפרחים בדאונן.

הדרך המהירה מקונמינג לבנגקוק מתמשכת על-פני 1,800 ק"מ; משאית עושה את הדרך בתוך 36 שעות. גם הנתון הזה ישתפר בהרבה, כאשר תושלם הנחת מסילת-הברזל המקשרת בין שני היעדים, אשר בימים אלה אמורים להתחיל בהקמתה. [על התפתחות מרכז המסחר בפרחים ביונאן, והקשר הישראלי-הולנדי ראו גם בידיעון מס' 33-2015 במסגרת 'סיפורי-סבתא']

המקור: Xinhua 27/10/2017

מוצרי פריחה – מבזקי מוצרים ומחקרים

לקנות חומרי הדברה במכולת...

האיחוד האירופי פרסם לאחרונה רשימה של מוצרים חדשים המותרים לשימוש כחומרי הדברה לצמחים. ביניהם למשל בירה, להדברת חלזונות, זרעי חרדל גרוסים כקוטל פטריות, וכן פחם-עץ, שמן חמניות, סרפד, וחובצת חלב...

החומרים כולם נבדקו במשך זמן רב ונמצאו כחסרי השפעה שלילית על בריאות האדם.

מותר להשתמש בהם להדברה, אך אסור למכור אותם באריזות המגדירות אותם כחומר הדברה.

בירה צריכה להימכר כבירה, ולא כ'בירה להדברת חלזונות'. מי יודע מה עוד יביאו 'המגמה הירוקה' וכללי ה'קיימוּת' אל מחסני המגדלים בעתיד...

המקור: Vakblad v d Bloemisterij 20/10/2017