ידיעוני רויאל פלורהולנד - 2017

ידיעון רויאל פלורהולנד - מספר 36 2017

חדשות רויאל פלורהולנד

אסיפה כללית מיוחדת

חברי אגודת 'רויאל פלורהולנד' קִבּלו בשבוע שעבר הודעה-מקדימה על קיום אסיפת חברים כללית מיוחדת ביום 21 בספטמבר (אכן, ממש בראש השנה שלנו...), בנאלדוויק. הזמנות רשמיות, עם סדר-היום, תשלחנה בקרוב.

האסיפה נקראת לפי בקשה של קבוצה הקוראת לעצמה 'לשמר את שעון הצמחים'. הם דורשים דיון והצבעה על החלטת ההנהלה להעביר את שעוני הצמחים באלסמיר ובנאלדוויק ל'מכרזים לפי תמונה', בלי להציג את התוצרת באולם המכירות. כפי שדיווחנו בשבוע שעבר [ראו בידיעון מס' 35] ההנהלה כבר הסכימה לדחות את ביצוע ההחלטה מהמועד שנקבע לכך באוקטובר; אבל הדרישה לכינוס האסיפה נותרה בעינה.

ההודעה הרשמית של רויאל פלורהולנד מפנה את הקורא לסעיף בתקנון העוסק באפשרות של חברים לדרוש קיום אסיפה מיוחדת. נראה שאסיפה אכן תתקיים, אך טרם ברור אם תיערך הצבעה בנושא 'שימור השעונים'. ידוע גם שהמגעים בין ההנהלה לוועד-הפעולה נמשכים. הנהלת רויאל פלורהולנד נמנעה עד כה מתגובה לעיתונות, בטענה כי "זה עניין פנימי של חברי הקואופרטיב".

מאחר ומדובר בנושא שאינו נוגע למרבית המגדלים בישראל [עוסק בצמחי-בית בלבד], מה-גם שהאירוע מתקיים בראש השנה, לא תתקיים הפעם צפייה-מרחוק במשותף ממקום מרכזי בישראל. כל אחד יוכל לצפות באסיפה באינטרנט, אך לא יוכל להשתתף בהצבעה מרחוק. אנו נשתדל להביא דיווח נאמן מהדיון, משום שמהבחינה העקרונית הנושא נוגע למעשה לכל חברי הקואופרטיב. ומשום שעצם האפשרות של חברים לערער על החלטות הנהלה ולהביא לדיון חוזר באסיפה – הוא מבחן חשוב למבנה הדמוקרטי/קואופרטיבי של הארגון.

המקורות: ירון כוכבי + RFH Nieuws 29/08/2017

תזכורת ועדכון: סבב הסדנאות על המבנה העתידי של הארגון נמשך

המשך סבב הסדנאות בישראל בנושא 'הקואופרטיב ב-2020', בהנחיית הצוות המוביל את הדיונים, יתקיים בשבוע הבא, והדיון יתמקד במבנה העתידי של החברוּת והתעריפים. המפגשים יתקיימו:

  1. ביום שלישי, 12 בספטמבר בבית העם בכפר ידידיה; התכנסות ב-15:30, תחילת דיון ב-16:00 ולסיום – ארוחת ערב.
  2. ביום רביעי, 13 בספטמבר במועדון בכפר-הס, התכנסות ב-10:30, תחילת דיון ב-11:00, ולסיום - ארוחת צהריים.

כל החברים מוזמנים לבוא ולקחת חלק בדיון החשוב הזה.

מסר: ירון כוכבי

תזכורת: סקר שביעות-רצון ממתין להתייחסותכם

חב' TNS Nipo שלחה בימים אלה, בשם רויאל פלורהולנד, לכל המגדלים (גם בעברית) קישור לסקר שביעות רצון משרותי פלורהולנד. המגדל מתבקש לענות באופן מקוון על מספר שאלות.

ניתן להשיב עד 7 בספטמבר.

השאלון עוסק בשביעות הרצון של החברים מאמצעי העברת המידע שהם מקבלים, ומכל שירותי רויאל פלורהולנד.

הנהלת רויאל פלורהולנד מייחסת חשיבות רבה לסקר זה, אשר ישמש אותה לשיפור השירותים, והתאמתם לצרכים האמתיים של המגדלים-המשתמשים.

אם טרם עניתם - אנא, על תתעצלו, והקדישו 10-12 דקות למענה לסקר חשוב זה!

המקורות:+ RFH Nieuws 23/08/2017 ירון כוכבי

השבוע עוד ניתן להירשם לתמיכת קרן Let it Grow

ב-10 בספטמבר תנעל ההרשמה השנתית לבקשות תמיכה מקרן הסטרט-אפ Let it Grow אשר פועלת בחסות רויאל פלורהולנד. כזכור [ראו בידיעון מס' 22] הקרן פונה לבעלי רעיונות חדשניים בכל העולם, אשר רוצים לפתח שיטות או מוצרים מקוריים בתחום שיווק הפרחים וצמחי הנוי, להצטרף ל'תכנית האינקובציה' שלה, שבה מוענק להם סיוע כספי ומקצועי, וסיוע בחדירה לשוק. השנה נוספה גם תכנית 'מחנה טירונים' Bootcamp בן 6 ימים, להדרכה בהפעלת חב' הזנק (במחיר מסובסד של 700 €).

בחירה מבין המועמדים, ואישור רשימת המשתתפים תערך בחודש ספטמבר, ופעילות התמיכה מתחילה ב-31 באוקטובר. על המעוניינים למהר ולהירשם באתר let-it-grow-entrepreneurs.

המקור: RFH Nieuws 30/08/2017

אם אתם בסביבה...

כבכל שנה, תתקיים 'התערוכה הארצית של פרחי קיץ' בימים 7 עד 10 בספטמבר, בכנסיה העתיקה בנאלדוויק, בשיתוף ובמימון רויאל פלורהולנד.

במסגרת האירוע מתקיימת גם תחרות בין המציגים. 'ועדת המוצר לפרחי קיץ' של רויאל פלורהולנד תקיים ערב-עיון למגדלים באולם התיאטרון הסמוך, ביום חמישי 7 בספטמבר בשעה 18:00. שם גם יוכרזו הזוכים בפרסים.

התערוכה והאירוע אינם מוגדרים 'בינלאומיים', אלא 'ארציים', ולכן הכל יתנהל שם בהולנדית בלבד.

המקור: Bloembollen Nieuws 29/08/2017

בשוקי הפרחים באירופה

היום הראשון ללימודים ברוסיה 'בולע' הרבה פרחים

כבכל שנה, 1 בספטמבר, עם החזרה ללימודים ברוסיה ובשאר מדינות מזרח אירופה, מהווה אחד השיאים בביקוש השנתי לפרחים. זאת בגלל המנהג היפה, לפיו כל ילד מעניק ביום זה פרח, או אגד פרחים, למורה שלו.

דיווחים מרוסיה מספרים על תנועה ערה ביותר בשווקים העירוניים. פרחים הופיעו אפילו בסופרמרקטים אשר אינם נוהגים למכור פרחים במשך כל השנה. במוסקבה ובצפון רוסיה רוב הפרחים מקורם ביבוא; ואילו בפריפריה הדרומית ובסיביר נמכרים בעיקר פרחים מגידול מקומי; במיוחד חרציות וליזיאנטוס, שאת פריחתם מכוונים במיוחד למועד זה.

דיווחים מצביעים על כך שמתחילת השנה חלה עלייה משמעותית בצריכת פרחים ברוסיה; הסוחרים אינם יודעים להסביר בדיוק מדוע זה קורה; מייחסים זאת ל'מצב רוח כלכלי חיובי' בקרב האזרחים.

גם בפולין מצביעים כל הנתונים על עלייה מתמדת מתחילת השנה בצריכה של פרחים וצמחי-בית. זה התבטא כאמור גם בעלייה גדולה ביצוא ההולנדי לפולין; ועוד היד נטויה...

המקור: FloralDaily 01/09/2017

תחזית מזג האוויר לערים באירופה

מחירים וכמויות בשעונים בהשוואה לאשתקד

העקומה שלעיל מראה את הערכים המוחלטים של מחירי פרחי קטיף בשעונים בשלוש השנים האחרונות.
בטבלה משמאל מופיעים שיעורי השינוי בכמות ובמחיר בשבוע המדווח, לעומת השבוע המקביל אשתקד. (הטבלה אינה כוללת מוצרים אשר השינויים בהם לעומת אשתקד היו קטנים).

הערה: הטבלה אינה מראה את נתוני המכירה של צמחי-גן, אך אלה אכן כלולים בנתון המסכם את סה"כ המכירות בשעונים.

בשבוע מספר 34 [כפי שפרסמנו בשבוע שעבר] עלו עוד מחירי הפרחים בשעונים. הממוצע עמד על 28 סנט לגבעול; 11%+ יותר מהשבוע הקודם. זאת תוך עלייה של 6%+ בכמות הכללית.
בהשוואה לאשתקד [ראו בטבלה כאן משמאל] היה המחיר גבוה ב-9%+, עם כמות קטנה מעט (1%-). הממוצע היה גבוה ב-27%+ מזה של השבוע המקביל ב-2015 [ראו בעקומה לעיל] העלייה מוסברת כמובן בביקוש לקראת פתיחת שנת הלימודים; במיוחד עבור מזרח אירופה, שעבורם צריכים הסוחרים לבצע הרכישות מספיק זמן מראש, כדי לספק את התוצרת בזמן.

בשבוע מספר 35 ירדו מחירי פרחי קטיף בשעונים בשיעור 12.3%- לעומת השבוע הקודם. הממוצע עמד על קצת פחות מ-25 סנט לגבעול. זאת תוך עלייה של 5%+ בכמות הכללית.
בהשוואה לאשתקד [ראו בטבלה כאן למעלה משמאל] היה המחיר גבוה ב-3%+, עבור כמות דומה (1%+).

המקור: RFH Markt & Informatie

שמועות פורחות – מבזקי חדשות מן העולם

מנכ"ל 'פלנטיון' לוטש עיניו גם לאילדה

לאחר שהתהדר בקליטת 'פליטי' שעון הפלוריסטים שנסגר בנאלדוויק, [ראו בידיעון מס' 33] הביע בשבוע שעבר מנכ"ל מכרזת 'פלנטיון' פטר באקר Peter Bakker הערכה [ואולי תקווה סמויה] כי עתידה של מכרזת אילדה של רויאל פלורהולנד אינו מובטח. הוא הוסיף כי בקרוב תספק המכרזה שלו, בעיירה אידה Ede שבמרכז הולנד, שירותים לוגיסטיים עבור לקוחות של מכרזת אילדה Eelde שבצפון; שרות שייקרא Eelde Express כך שהם יוכלו לרכוש תוצרת ע"י 'קניה מרחוק' בפלנטיון, ולקבל את המשלוח ישירות לאילדה בצפון...

ההתבטאות, בראיון לשבועון המקצועי, באה בעקבות ביקור של מנהלי רויאל פלורהולנד במכרזת אילדה, אשר במסגרתו הבהירו כי עתידה של המכרזה תלוי בביצועים שלה, וכי היא תמשיך לפעול כל עוד אינה גורמת להפסדים. בו בזמן ישנם דיווחים על כך שקניינים באזור הצפון עוברים בהדרגה לרכוש-מרחוק פרחים בשעונים באלסמיר, כאשר המבחר באילדה אינו מספק אותם.

פטר באקר [בתמונה] הבהיר כי אין לו כל כוונה לפתח פעילות באילדה, אלא אך ורק לספק שירותים לוגיסטיים ללקוחות באזור הצפון.

באותו הריאיון מבהיר מנכ"ל 'פלנטיון' כי השאיפה שלהם היא להפוך, עד שנת 2025, להיות 'שעון הפלוריסטים של מערב אירופה', שבו רוכשים בעלי חנויות את הפרחים דרך 'קניה מרחוק', והמכרזה דואגת להביא את התוצרת לנקודות איסוף באזורים השונים. הם ינסו לקשור קונים גם מבלגיה, מערב גרמניה, ואפילו מדנמרק. הוא מאמין כי אצלם השעון 'הפיזי' ימשיך לפעול תמיד, ולא יוחלף ע"י שעון וירטואלי.

המקור: Vakblad v d Bloemisterij 30/08/2017

גם בהודו מחירי הפרחים מאמירים בחג

לקראת עשרת ימי החג ההינדי אונָם Onam, פסטיבל הקציר המסורתי במדינת קראלה בדרום-מערב הודו, שחל בימים אלה, האמירו מחירי הפרחים, בעקבות ביקוש מוגבר. בנוסף לצריכה הגבוהה כרגיל בחג זה, נוספו השנה גורמים כמו עצירת גשמים באזור, והעובדה שהשנה חל עוד חג הינדי, באזורים שכנים, באותו השבוע ממש.

רוב הפרחים הנצרכים לחגיגות הפסטיבל משמשים להרכבת השרשראות המסורתיות, והם נקטפים ללא גבעול, ונמכרים לפי משקל.

עם או בלי קשר, ממשלת מדינת קראלה הכריזה לאחרונה כי מחוז Wayanad, המצטיין באזורי גידול גבוהים, עם אקלים סוב-טרופי, יקבל סיוע ממשלתי לפתח גידול פרחים בשיטות מודרניות. בשלב הראשון הוצב יעד להקמת 4,000 דונם חדשים, וזה בהחלט אינו יעד סופי. האזור נבחר למשימה גם משום שישנם בו הרבה חקלאים מוכשרים, המנוסים בגידול קפה. ברשימת הפרחים המיועדים לגידול אין מדובר בוורדים, אלא בגרברה, סחלבים, ויסמין.