ידיעוני רויאל פלורהולנד - 2017

ידיעון רויאל פלורהולנד - מספר 35 2017

חדשות רויאל פלורהולנד

מתנגדי 'מכרז לפי תמונה' הצליחו במאבקם

לאחר שבוע סוער במיוחד בתקשורת הענפית והכללית בהולנד, הושגה ביום חמישי אחה"צ הסכמה בין 'ועד הפעולה לקיום השעונים' לבין הנהלת רויאל פלורהולנד, אשר הודיעה ביום שישי השכם בבוקר כי הפסקת המכרזים 'עם עגלות לפני השעון' בשעוני הצמחים בנאלדוויק ובאלסמיר, שנועדה ל-4 באוקטובר, נדחית, לפי שעה. ההנהלה הסבירה כי נמצא שקבוצת המתנגדים [מגדלים ולקוחות] צודקת בטענה שאיכות התמונות בענף הצמחים עדיין אינה בשלה למהלך כזה עכשיו. שני הצדדים הסכימו כי תהליך הדיגיטציה הוא חיוני וצריך להמשך.

היישום יתממש בדרכים אחרות, תוך כדי סיוע למגדלים המתקשים במעבר, ובשיטות אחרות, עליהן הוסכם. אלה יוצגו באסיפה כללית מיוחדת, שתאורגן במשך חודש ספטמבר. שני הצדדים נמנעו מלפרט יותר על תוכן השיחה; ניתן היה להבין שהאסיפה הכללית המיוחדת לא תתבקש להצביע על נושא המכרזים לפי תמונה.

להסכמה זו קדם, כאמור, שבוע של מתקפה הסברתית אגרסיבית מצד 'ועד הפעולה', ששׂיאו היה בכתבת טלוויזיה בה רואיינו המתנגדים בלבד, באופן חד-צדדי בולט, ותקפו בצורה בוטה את הנהלת רויאל פלורהולנד. ההנהלה מצדה נמנעה מתגובות לתקשורת, בטענה כי "זוהי בעיה פנימית בארגון". הדיון המיוחד עם נציגי המתנגדים נערך במקום סודי, בעקבות דרישה שהגישו המתנגדים לכינוס אסיפה כללית מיוחדת, עליה חתמו מספר חברים המהווים את המינימום הנדרש לחייב כינוס אסיפה כללית. [ראו דיווח קודם על הפרשה בידיעון מס' 34].

המקורות: RFH Nieuws + Vakblad vd Bloemisterij + Bloemenkrant 23-25/08/2017

'מכירה מוקדמת בשעון' משתכללת

החל מיום שלישי בצהריים, 29 באוגוסט, יוכל המגדל המציע את תוצרתו למכירה מוקדמת באמצעות מערכת 'פלורהמונדו' לקבוע בעצמו את מספר הפרחים המוצעים למכירה מוקדמת, עד 50% מסך כל הפרחים באצווה/קבוצת המכירה. זה מגדיל את הכמות שניתן להציע במסלול זה, לעומת המצב הקיים, בו ניתן למכור במחיר קבוע מראש רק 34% ממספר הפרחים בכל אצווה.

השיעור החדש נקבע לאחר שורה של ניסיונות ומעקבים שנערכו במשך זמן רב. הוא נקבע לאור המסקנה שזהו השיעור המיטבי להשגת תוצאות רווחיות למגדל. המגדל יכול בקלות לקבוע את % הפרחים המוצעים למכירה מוקדמת, עד מחצית הכמות הנשלחת לשעון, והקונה רואה באופן אוטומטי את מספר הגבעולים האפשריים לרכישה.

על הגידול המרשים בעסקאות 'מכירה מוקדמת בשעון' באמצעות FloraMondo – ראו בידיעון מס' 33.

המקור: RFH Nieuws 24/08/2017

סקר שביעות-רצון יצא לדרך

חב' TNS Nipo שלחה בימים אלה, בשם רויאל פלורהולנד, לכל המגדלים (גם בעברית) קישור לסקר שביעות רצון משרותי רויאל פלורהולנד. המגדל מתבקש לענות באופן מקוון על מספר שאלות. ניתן להשיב מ-7 באוגוסט עד 7 בספטמבר.

הנהלת רויאל פלורהולנד מייחסת חשיבות רבה לסקר זה, אשר ישמש אותה לשיפור השירותים, והתאמתם לצרכים האמתיים של המגדלים-המשתמשים.

אנא, על תתעצלו, והקדישו מספר דקות למענה לסקר חשוב זה!

המקורות:+ RFH Nieuws 23/08/2017 ירון כוכבי

בשוקי הפרחים באירופה

תחזית מזג האוויר לערים באירופה

מחירים וכמויות בשעונים בהשוואה לאשתקד

העקומה שלעיל מראה את הערכים המוחלטים של מחירי פרחי קטיף בשעונים בשלוש השנים האחרונות.
בטבלה משמאל מופיעים שיעורי השינוי בכמות ובמחיר בשבוע המדווח, לעומת השבוע המקביל אשתקד. (הטבלה אינה כוללת מוצרים אשר השינויים בהם לעומת אשתקד היו קטנים).

הערה: הטבלה אינה מראה את נתוני המכירה של צמחי-גן, אך אלה אכן כלולים בנתון המסכם את סה"כ המכירות בשעונים.

בשבוע מספר 33 [כפי שפרסמנו בשבוע שעבר] עלו מחירי הפרחים בשעונים בכמעט 10%+ לעומת השבוע הקודם, תוך עליה בכמות של כ-6.5%+. הממוצע לגבעול עמד על 25 סנט לגבעול.
בהשוואה לאשתקד המשיכו המחירים לפגר. הממוצע היה נמוך ב-8%- מזה של השבוע המקביל ב-2016, תוך שהכמות הייתה גבוהה במקצת (1%+).
כפי שניתן לראות בעקומת השוואת המחירים כאן למעלה, הממוצע השנה היה גבוה בשיעור 36.6%+ לעומת 2015.

בשבוע מספר 34 עלו עוד מחירי הפרחים בשעונים. הממוצע עמד על 28 סנט לגבעול; 11%+ יותר מהשבוע הקודם. זאת תוך עלייה של 6%+ בכמות הכללית..
בהשוואה לאשתקד [ראו בטבלה כאן למעלה משמאל] היה המחיר גבוה ב-9%+, עם כמות קטנה מעט (1%-). הממוצע היה גבוה ב-27%+ מזה של השבוע המקביל ב-2015 [ראו בעקומה למעלה מימין].

המקור: RFH Markt & Informatie

שמועות פורחות – מבזקי חדשות מן העולם

צריכת הפרחים בבריטניה עולה – וכמעט כולה מיובאת

כתבה בעיתון בריטי הביאה ראיון עם מנכ"ל חב' Florismart העוסקת במסחר סיטונאי מקוון בפרחים. מאחורי הכותרת המרעישה "שוברים את המונופול ההולנדי" לא עומד הרבה תוכן ממשי. מלבד סגנון יהיר ומתנשא, לוקים ההסברים של המרואיין בחוסר מקצועיות, כנראה מכוונת [למשל: הוא מסביר את התחרות בשוק במונחים של מחיר בלבד, ומתעלם לחלוטין מגורמי המבחר והשרות] ומלבד ההצהרה שהחברה שלו חוסכת כמה 'ידיים' בדרך מהמגדל לצרכן, אין הוא מביא ראיות לכך שהחברה שלו אכן מצליחה "לדחוק את רגלי ההולנדים" מהשוק האנגלי. הוא 'מאשים' את רויאל פלורהולנד בכך שהיא מנסה לחקות אותו, בכך שרכשה לאחרונה את חב' FloraExchange למסחר מקוון; ובאותה נשימה הוא מעריך שהחברה נרכשה ע"י רויאל פלורהולנד כדי לסגור אותה "כפי שהיא עושה תמיד"...

אבל הזכרנו כאן את הכתבה המגוחכת הזו משום שהיא מכילה גם כמה נתונים מאלפים [ואין סיבה לחשוד שלמרואיין יש סיבה לזייף אותם]:

צריכת פרחים לנפש בבריטניה עלתה מ-8 £ לנפש בסוף שנות השמונים של המאה הקודמת, לכדי 36 £ (= כמעט 40 €) בשנה כיום. ואילו היקף צריכת הפרחים במדינה מגיע לכדי 2.4 מיליארד € (2.42 מיליארד €) לשנה כיום.

הספקת הפרחים המקומית מצליחה לספק רק כ-2% מהצריכה הכללית בבריטניה במונחים שנתיים; ובשיא עונת הקיץ חלקם של הפרחים שגדלו באנגליה מגיע ל-10-15% מהיקף המכירות הכללי. כל השאר מיובא, בחלקו הגדול מהולנד.

המקור: City AM 14/08/2017

כלכלת הולנד מתחזקת

למעלה מ-160 ימים מאז הבחירות הכלליות בהולנד, עדיין מתקיים מו"מ בין המפלגות על הקמת ממשלה. ככל הנראה המגעים יימשכו עד הרגע האחרון, 19 בספטמבר, מועד פתיחת המושב של הפרלמנט. ראש הממשלה, הנוכחי והמיועד, מרק רוטה Mark Rutte, ממפלגת VVD הליברלית, מתקשה עדיין לגבש הסכמות עם שותפים קואליציוניים להם הוא זקוק להרכבת ממשלה. בינתיים המדינה מנוהלת עדיין ע"י הממשלה הקודמת.

אך כל זה לא הפריע לכלכלת הולנד לרשום נתוני צמיחה מרשימים בזמן האחרון, 3.3%+; והכלכלנים צופים צמיחה של 2.5%+ בשנת 2018, עם עודף תקציבי של 6.9 מיליארד €. האבטלה צפויה לרדת ב-0.4%- בשנה הבאה, לכדי 4.3% מכוח העבודה.

ההתאוששות כבר מורגשת גם בשוק הפרחים, על-פי מקורות בענף.

המקור: טום סטלינגוורף, מכרזת אילדה 24/08/2017