ידיעוני רויאל פלורהולנד - 2017

ידיעון רויאל פלורהולנד - מספר 31 2017

חדשות רויאל פלורהולנד

'מכרז לפי תמונה' – נחישות ביישום, וגם התנגדות

"דיגיטל זה הסטנדרט", מכריז מנכ"ל רויאל פלורהולנד מעל כל במה. והוא אכן נחוש ליישם את השינויים בתהליכי המכירה אשר יאפשרו להגיע, מוקדם ככל האפשר, למצב שיאפשר 'מכרזה וירטואלית ארצית', שהיא כמובן המפתח למכירה בכל שעות היממה.

במסגרת המאמצים האלה הודיעה רויאל פלורהולנד בשבוע שעבר כי החל מ-1 באוגוסט יוכלו לקוחות להגיש תלונה בגין 'תמונה לא מייצגת'. התלונה תטופל בנוהל הרגיל ככל תלונת איכות. אלא שההנהלה אינה מתעלמת מהבעייתיות בבדיקת אמינות תלונות כאלה, ומבהירה כי "פרחים שלהם הבשלה/פתיחה מהירה לא יוכרו אוטומטית כאינם תואמים את התמונה"; [אפשר להבין מכך שיהיה כאן שיקול דעת לנציג המכרזה הבודק את התלונה].

בהודעה נמסר גם כי בזמן הקרוב תבָּחֵן דרישתם של קניינים לחייב ציון מועד הצילום ע"ג התמונה. הנושא של משך 'התוקף'/תחולה של תמונה מצורפת יידון בקרוב במסגרת 'וועדות המוצר' FPC.

אולם קצת לפני ההודעה הנ"ל יצאה קבוצה של מגדלים וקניינים של צמחי עציץ בדרישה לבטל את הכוונה להפעיל 'מכרז לפי תמונה' בשעוני הצמחים באלסמיר ובנאלדוויק [ראו בידיעון מס' 28] צעד המתוכנן ל-4 באוקטובר הקרוב. הם דורשים להמשיך ולהפעיל את 'השעון הפיזי', אשר בו נוצר המחיר, לטענתם. היוזמים גם נפגשו בנושא עם המנכ"ל לוקאס פוס, וכנראה הבינו שהוא אינו מתכוון לשנות את ההחלטות. לכן הם 'מאיימים' בדרישה לכנס אספה כללית מיוחדת לפני אוקטובר. לשם כך עליהם לגייס לפחות 310 תומכים; ואכן הם פתחו דף בפייסבוק כדי לאסוף תומכים. בינתיים, הגיבה הנהלת רויאל פלורהולנד ביום שישי בהודעה לעיתונות כי התכנית בעינה ולא תשתנה. עם זאת, נציגים מהקבוצה היוזמת הוזמנו להיות חברים בצוות החשיבה 'חיזוק ענף הצמחים' העוסק בנושא, שיתכנס בימים הקרובים.

[הערת העורך: הנה כאן עוד מיעוט התובע לעצור את ה'רפורמה' בשעונים, ולהמשיך לקיים שעון מסורתי 'אמִתי'. המוזר במקרה הזה היא העובדה שמדובר בצמחי-בית, שבהם כבר 80% מהמסחר במכרזות נערך בעסקאות ישירות, בניגוד לפרחים, שם עדיין 2/3 ממחזור המכירות מתבצע בשעונים]

המקורות:+ Vakblad vd Bloemisterij 25/07/2017 RFH Nieuws 27/07/2017

חברי רויאל פלורהולנד בעד עיקרון 'יוצר ההוצאה נושא בתוצאה'; אבל...

לאחרונה הפיק צוות הפרויקט 'הקואופרטיב ב-2020' דפדפת צבעונית (בינתיים בהולנדית בלבד) לסיכום-ביניים של הסבב הרביעי של המפגשים האזוריים אשר אורגנו ע"י הצוות באירופה. נערכו 18 פגישות בהולנד, בלגיה, וגרמניה; 327 חברים לקחו חלק במפגשים. החוברת מביאה סיכום של התפלגות ההצבעות בנושאים השונים שנדונו בסבב זה.

כזכור, הדיונים עסקו באפשרויות של 'סוגי חברוּת' שונים, ביחסים עם מגדלים שאינם חברים, ובעקרונות הטלת הוצאות התפעול על סוגי המשתתפים השונים. מפאת קוצר היריעה נביא כאן את סיכום העמדות של משתתפי הכנסים באירופה לשאלה החשובה של עיקרון 'יוצר ההוצאה נושא בתוצאה'.

העיקרון הפך לקו מנחה מרכזי בהתנהלות של רויאל פלורהולנד בשנים האחרונות. במפגשים ניסו קודם-כל לוודא שהפרשנות לעיקרון ההצהרתי הזה מקובלת על החברים. ואכן, רוב מוחלט של המשתתפים הגדירו כי בעיניהם משמעותו היא שיש להטיל את הוצאות הפעלת כל אחד מהשירותים שהמכרזה מספקת על המשתמשים בלבד, ואין להטיל חלק מההוצאות של שרות מסוים על כלל המגדלים המספקים למכרזות.

אבל: מנהלי הסדנאות המשיכו ושאלו האם לדעת המשתתפים יש להחיל את עקרון 'יוצר ההוצאה נושא בתוצאה' באופן מוחלט על כל השירותים שהמכרזה מספקת? וכאן באה התובנה המפתיעה: רק 20% מהמשיבים סברו שיש להחיל את עקרון החיוב עבור השימוש בכל מקרה, ואילו 80% סוברים שיש להפעילו רק על שירותים לוגיסטיים ועל שירותים משלימים, הניתנים על-פי בחירה של המשתמש.

ואם אנו תוהים מה כוונת החברים לגבי סוגי שרות אשר אין הכרח להפעיל עליו את עקרון החיוב לפי שימוש, הרי שהשאלה הבאה מבהירה: המשתתפים נשאלו "באיזו מידה אתה מוכן לשלם עבור האופציה להשתמש בשעון?"; התברר שרוב המשתתפים אכן מעוניינים שהשעון יעמוד לרשותם, גם אם זה כרוך בכך שהתענוג עולה להם כסף. המשיבים מוינו לפי 'פרופיל המגדל' שלהם; ומסתבר שאפילו רוב (54%) מאלה שמוגדרים 'מגדלי עסקאות ישירות' מוכנים לשלם עבור הזכות להשתמש בשעון בעת הצורך. בין אלה שהוגדרו 'משתמשי שעון וגם מכירות ישירות' הייתה התמיכה כמובן גדולה בהרבה.

אם מצרפים את התשובות לשתי השאלות הנ"ל, המסקנה המתבקשת היא שאפשר יהיה להטיל חלק מהוצאות הפעלת השעונים על כלל המגדלים (מן הסתם על העמלה הכוללת) ולא תהיה חובה להטיל את כל ההוצאות על מי שמשתמשים בשעון בפועל.

[ובכן, אם אכן אלה יהיו הקווים המנחים שיאומצו ע"י רויאל פלורהולנד, יוצא העוקץ מהצורך של המגדלים הקטנים וה'מיוחדים', והישראלים בפרט, להתנגד להמשך החלת העיקרון 'יוצר = נושא' עליו התרענו כאן בידיעון מס' 27]

ועל עמדות המשתתפים לגבי שאלות עקרוניות נוספות – נספר בפעם אחרת.

המקור: דפדפת צוות הקואופרטיב ב-2020

בשוקי הפרחים באירופה

תחזית מזג האוויר לערים באירופה

מחירים וכמויות בשעונים בהשוואה לאשתקד

העקומה שלעיל מראה את הערכים המוחלטים של מחירי פרחי קטיף בשעונים בשלוש השנים האחרונות.
בטבלה משמאל מופיעים שיעורי השינוי בכמות ובמחיר בשבוע המדווח, לעומת השבוע המקביל אשתקד. (הטבלה אינה כוללת מוצרים אשר השינויים בהם לעומת אשתקד היו קטנים).

הערה: הטבלה אינה מראה את נתוני המכירה של צמחי-גן, אך אלה אכן כלולים בנתון המסכם את סה"כ המכירות בשעונים.

בשבוע מספר 29 29 [כפי שפרסמנו בשבוע שעבר עלו מחירי הפרחים בשעונים במקצת (1%+) בהשוואה לשבוע הקודם. הממוצע עמד על כמעט 22 סנט לגבעול. הכמות ירדה ב-5%-.
בהשוואה לאשתקד היה המחיר הממוצע גבוה ב-4%+, תוך ירידה של 1%- בכמות הכללית. היו אלה החרציות שמשכו את הממוצע כלפי מטה, בעוד הוורדים ועוד מוצרים רבים דווקא עלו במחיר.

בשבוע מספר 30 ירדו מחירי פרחי הקטיף בשעונים לעומת השבוע הקודם בשיעור כ-6%-. הממוצע עמד על פחות מ-21 סנט לגבעול, תוך ירידה קלה בכמויות (0.9%-).
בהשוואה לשבוע המקביל אשתקד [ראו בטבלה כאן משמאל] היה המחיר הממוצע גבוה ב-5%+, בעוד הכמות הכללית ירדה בשיעור 2%-. בין הפרחים השונים היו הפרשים גדולים, הן במגמות הכמות, והן במחירים.
מעניין לציין כי בשלושת השנים האחרונות היו המחירים בשבועות 29+30 ברמה דומה; זאת בניגוד למגמה שהסתמנה בחמשת השבועות שקדמו להם [ראו בעקומת המחירים שכאן למעלה]

המקור: RFH Markt & Informatie

שמועות פורחות – מבזקי חדשות מן העולם

המגזר החקלאי זוכה להערכה גוברת בציבור ההולנדי

משרד הכלכלה (והחקלאות) של ממשלת הולנד נוהג לערוך, אחת למספר שנים, סקר דעת קהל לבירור עמדות הציבור הרחב כלפי המגזר החקלאי. בסקר שנערך בזמן האחרון נמצא כי היחס החיובי לחקלאות ולחקלאים השתפר בעשר השנים האחרונות. הציבור ההולנדי ברובו (63%) רוחש אהדה לחקלאים, ומאמין כי החקלאות חשובה למדינה (66%). וזוהי עלייה של יותר מ-5%+ לעומת הסקר שנערך ב-2015.

כ-76% מההולנדים מגלים יחס חיובי לענף החקלאות, במידה זו או אחרת, וסבורים שחשוב לשמור על החקלאות לטובת עתיד המדינה. אין בעמדה זו הבדל משמעותי בין אזרחים תושבי הערים לבין אלה המתגוררים באזור כפרי. היחס לחקלאות חיובי יותר, וההיכרות עם הענף טובה יותר, בקרב גילאי 55 ומעלה, לעומת האזרחים הצעירים.

רוב הנסקרים (49%) ציינו כי 'חקלאי' עבורם הוא קודם-כל האיכר/הרפתן, ורק אצל מיעוטם (21%) האסוציאציה לחקלאי היא מגדל ירקות או פרחים. כמחצית מהנסקרים מעידים על עצמם שהם חשים צער ועלבון למשמע חדשות רעות אודות המגזר החקלאי ההולנדי.

[מי מוכן לנחש מה תהיינה התוצאות אם ייערך סקר כזה בישראל? ...]

המקור: Vakblad v d Bloemisterij 20/07/2017

מוצרי פריחה – מבזקי מוצרים ומחקרים

אופנה חדשה: זר פרחים למאכל

פרחים אכילים כבר אינם תופעה נדירה כ"כ באירופה; בעיקר בין מסעדות-יוקרה [או, נכון יותר לומר: מסעדות יקרות]. ככל הנראה הפופולריות של שילוב פרחים אכילים בתפריט הולכת וגדלה; אם-כי לפי שעה הגומחה/נישה הזו עדיין קטנה בהיקפה. עכשיו נודע על 'טרנד' חדש המנסה לתפוס מקום: הענקת מתנה של 'זר פרחים אכילים'. משהו שמשלב באמת בין היפה והטעים.

ה'מוצר' החדש הוא פרי יוזמה של משק הפרחים וצמחי-תבלין ביוֺ-אורגניים Juffer מאזור אנטוורפן בבלגיה, שבעליו, פירלה הויברכטס Veerle Huybrechts, החליט להפוך את חיבתו האישית מתחביב לעסק.

המשק מציע סוגים שונים של זרים, כמו: זר לתה, עם עשבים להכנת תה צמחים; זר לסלט, זר לבישול, וכיו"ב. כלומר: שילוב של צמחי-תיבול דקורטיביים ופרחים אכילים [לא ברור מהכתבה האם משולבים בזר גם פרחים שאינם אכילים].

את הזרים המיוחדים שלו מוכר המשק ישירות לצרכנים, באמצעות שרות-מנויים ודרך חנות-מקוונת; הוא גם מספק לחנויות-חובבים באזור. בשלב זה שטח הגידול במשק מצומצם, אך הבעלים מחפש לרכוש קרקע להתרחבות. זאת תוך כדי תהליך התמקצעות וצבירת-ניסיון שהוא עובר.

[רעיון מעניין! בינתיים נראה שהיוזמה היא מקומית בלבד. אתר האינטרנט מדבר רק פלמית/הולנדית. מעניין לעקוב!]

המקורות:21/07/2017 BPN /Juffer