ידיעוני רויאל פלורהולנד - 2017

ידיעון רויאל פלורהולנד - מספר 26 2017

חדשות רויאל פלורהולנד

תזכורת: היום אחה"צ יתקיים מפגש עם צוות 'הקואופרטיב ב-2020'

המפגש יתקיים היום, יום שני, 26 ביוני, בשעה 16:00 במועדון בכפר-הס. אל תחמיצו! לצערנו, סרוואס ואן דר פן, מנהל הפעילות המסחרית של רויאל פלורהולנד, נאלץ לבטל את הגעתו, בגלל מחלה.

מסר ירון כוכבי

'שעון הפלוריסטים' בנאלדוויק ייסגר

בשבוע שעבר הודיעה הנהלת רויאל פלורהולנד באופן רשמי על סגירת השעון המיועד לקמעונאים, 'שעון הפלוריסטים', במכרזת נאלדוויק. השעון יפסיק לפעול ב-1 באוקטובר 2017.

מנהל שעוני הקמעונאים, אד ואן דן אנדן Aad van den Enden הסביר כי פעילות השעון הזה הולכת ומצטמצמת כתוצאה ממעבר של לקוחות לקניה מקוונת. מי שמתעקש לרכוש פרחים המוצגים באולם המכירות יוכל לעשות זאת במכרזת ריינסבורג.

מן ההסברים שהתפרסמו ניתן ללמוד כי פעלו כאן שני גורמים בו זמנית: א) מאמצי השכנוע, כולל הורדת תעריפים, שנועדו להעביר לקוחות לקניה-מקוונת - אכן צלחו, ורבים עברו לקנות מרחוק ו/או ב'קניה מוקדמת'. וב) המבחר המוצע בשעון זה אינו מספק חלק מהקונים והם מעדיפים לקנות מרחוק בשעונים האחרים במכרזה. כלומר: לא מספיק מגדלים העדיפו לספק מוצרים מיוחדים/איכותיים לשעון זה, והמבחר בו לוקה בחסר.

כך או אחרת, העובדה היא שהפעלת 'שעון פלוריסטים' בנאלדוויק, כתחליף לשעונים שנסגרו במכרזת בלאסוויק בשנת 2014, לא צלחה. ברויאל פלורהולנד החליטו לקרוא את הכתובת על הקיר, ולסגור בטרם יופר האיזון הרצוי בין היצע לביקוש. הצוות מציע ללקוחות הדרכה אישית וסיוע במעבר לרכישה דיגיטלית, כדי שיהיו מוכנים עד סוף ספטמבר.

הדובר הבהיר כי 'שעון הפלוריסטים' באילדה שבצפון המדינה ימשיך לפעול. "שם אין תחרות מצד מכרזות-היצוא, והעסק מתפקד טוב, עם קבוצת לקוחות נאמנים", הסביר. גם המנכ"ל לוקאס פוס ביקר באילדה לאחרונה, נפגש עם לקוחות, והבהיר שאין כוונות לוותר על מכרזה זו, כל עוד הפעלתה מאוזנת מבחינה כלכלית.

ואילו קבוצת מגדלים ולקוחות של צמחי עציץ חתמו על עצומה הקוראת למנוע סגירת שעוני הצמחים באלסמיר ובנאלדוויק. את העצומה הגישו לצוות 'תיבת התהודה לעתיד שעוני הצמחים'; יו"ר הצוות הזה גם הוא אד ואן דן אנדן הנ"ל. הדרישה הועלתה למרות שטרם פורסמה כוונה לסגור את השעונים הללו; כנראה שהחברים המודאגים העריכו את ההמלצות המתגבשות. הם ערכו משאל בין 500 מגדלים וקניינים, ומתברר כי 98% מהנסקרים תומכים בהמשך הפעלה של 'שעון פיזי' לצמחים.

מנהיג הקבוצה החותמת, אחד מהקניינים דווקא, הסביר שביטול שעונים אלה ישמיט כלי חשוב למסחר של 'מוצרי גומחה/נישה', ויבטל את 'הגישה הרגשית' ואת 'הקנייה האימפולסיבית' במסחר היומיומי.

מהנהלת מכרזת פלנטיון נשמעה הערכה כי סגירת שעון הפלוריסטים בנאלדוויק תשחק לטובתם. הם מספרים כי לקוחות כבר החלו להתעניין במעבר לרכישה אצלם אחרי הסגירה בנאלדוויק...

המקורות: RFH Nieuws + HortiPoint + BPN 19+20/06/2017

רויאל פלורהולנד ממזגת את הסחר האלקטרוני שלה עם FloraXchange

ביום שישי האחרון הוכרז על 'שילוב כוחות' בין רויאל פלורהולנד וזירת המסחר הדיגיטלי בפרחים FloraXchange, שפעלה עד כה באופן עצמאי. שני הגופים מקימים ביחד מסגרת שתקרא Floriday.io, ותפעל כזירת סחר אלקטרוני בפרחים במישור הבינלאומי, כבסיס למסגרת 'בורסת הפרחים העולמית'.

בגלל המועד המאוחר של הפרסום, ועומס הידיעות האחרות בידיעון, איננו מביאים היום פרטים על המהלך. נפרסם אותם בשבוע הבא. מי שמתעניין במיוחד יכול למצוא פרטים (באנגלית) באתר floriday.io ו/או לצפות בסרטון הוידאו שהקליט לוקאס פוס, המסביר את המהלך [וגם מתייחס לשאר ההתפתחויות ברויאל פלורהולנד].

המקור: RFH Nieuws 23/06/2017

חברי 'המועצה המייעצת מישראל' מסכמים ביקור עבודה בהולנד

חברי צוות הוועדה המייעצת הישראלית לרויאל פלורהולנד (RAC) ביקרו לאחרונה בהולנד, והם שמחים לדווח לכולנו על מה שראו, שמעו, ולמדו שם. נפתח היום בדיווח על הפגישה בנושא האיכות, כפי שרשם עומרי ישראל; בשבוע הבא נוסיף את הדיווחים על המפגשים הנוספים.

הועדה נפגשה עם צוות בקרת האיכות החדש, ועם ראש הצוות Jaap Van De Aykel. הוצגו בפנינו נתונים כלליים אודות החזרות והערות איכות בשנים האחרונות בכלל מכרזות רויאל פלורהולנד, ואודות המגדלים הישראלים בפרט. מן הנתונים ניתן לראות שמסוף שנת 2016, כאשר הצוות החדש נכנס לפעולה, מספר התלונות בכללי ירד משמעותית [ראו באיור כאן בהמשך].

הסיבות העיקריות לכך נובעות משינוי בתפיסה. אם בעבר צוותי בקרת האיכות היו מסתובבים ובודקים אקראית מוצרים ומגדלים שונים, היום התהליך הוא הפוך: צוות ההתערבות נכנס לפעולה ברוב המקרים כאשר הוא נתקל במגדל שקיבל תלונה/החזרה ביום המסחר הקודם. הצוות בודק את מוצריו מוקדם בבוקר לפני המכירה, על מנת לראות אם יש שינוי במוצר. אם ישנן בעיות איכות – המגדל מקבל דוח מפורט, וקנס כספי של 30 יורו עבור כל יחידת מכירה. אם המגדל יתעלם מהערות צוות האיכות, וימשיך לשלוח את אותם הפרחים בלי הערת איכות כזו או אחרת - צוות ההתערבות ימשיך ויבקר אותו מידי יום ביומו עד שהנושא ייפתר. יש להוסיף שלאחר 3 הערות איכות עוקבות המגדל נשלח כל יום למכירה לסוף התור.

צוות ההתערבות והתמיכה החל לפעול בנובמבר 2016

בנוסף הוצגו בפנינו נתונים וממוצעים של כלל המגדלים לפי מדינות, בנושא אמינות ובקרת איכות. יש לציין שלישראל יש ממוצע החזרות לא מעודד של 1.93% מכלל יחידות המכירה, כאשר הממוצע בכלל פלורה הולנד הוא 1.09%.

מבקר האיכות מסביר שלכך יש שתי סיבות עיקריות: האחת היא שניתן לפלח מן הנתונים כי ל-45% מן ההחזרות אחראים 15 מגדלים בלבד, ואילו על שאר 55% - כמאתיים מגדלים נוספים. כלומר: 15 מגדלים בעייתיים אלו גורמים לבעיית תדמית קשה עבור שאר המגדלים הישראלים במכרזות השונות.

הסיבה השנייה היא בעיות איכות בשולי העונה. צוות בקרת האיכות יודע לסמן את הגידולים הבאים כבעייתיים ביותר בשולי העונה: כלנית, נורית, פיטוספורום ופרחי שעווה. על המגדלים והפורקים לשים לב בעיקר בשולי העונה על דיווח נכון בתעודות על איכות הפרח.

התרשמות הועדה המייעצת, גם מפגישתה עם ראש צוות בקרת האיכות, וגם עם קניינים רבים, היא שאופן הרכישות היומי במכרזות משתנה, לא ירחק היום וקניינים ידירו רגלם ממקררי המכרזות, ויעשו את כל רכישותיהם באופן מקוון תוך הסתמכות על שמו של המגדל ורמת אמינותו. מגדלים שלא ישכילו להפנים את השינוי שמתרחש כרגע ימצאו את עצמם עם פדיון נמוך משמעותית ומספר רב של החזרות וקנסות כאלו ואחרים, אנו ממליצים בחום לשלוח פרחים איכותיים ולדווח בתעודה על כל בעיית איכות, על מנת לשמור על מקסימום אמינות כלפי הקניינים.

רשם: עומרי ישראל

בשוקי הפרחים באירופה

נסיגה תקופתית במכירות רויאל פלורהולנד

בתקופה מס' 6 [שבועות מס' 21-24] חלה ירידה של 6%- במחזור המכירות של רויאל פלורהולנד, לעומת אשתקד. זוהי תוצאה של ירידה חדה (16%-) במחירי פרחי הקטיף, בעוד הכמות הייתה דומה לאשתקד. את ירידת המחיר בפרחי הקטיף הובילו הוורדים, שמחירם היה נמוך ב-20%- מאשר בתקופה 6 אשתקד.

את הנסיגה במחיר תולים בביקוש מאכזב לקראת יום האם הצרפתייה. זה נגרם, כזכור, משילוב של קרבה לחג העלייה לשמיים, שחל ביום חמישי, ויחד עם מזג אוויר קיצי – הוציא מיליוני צרפתים לסוף שבוע ארוך בחופים ובטבע. כמובן שמזג האוויר הנאה בכל רחבי אירופה הפחית גם הוא את הביקוש לפרחים. יש הטוענים שהסוחרים העדיפו לרכוש יותר עציצים ופחות פרחים, כדי להסתכן פחות מול התנאים הנ"ל.

הנסיגה בתקופה זו מעמידה את מחזור המכירות המצטבר מראשית השנה על 1.6%+ יותר מאשתקד, כאשר מכירות פרחי הקטיף עלו ב-0.3%+ בלבד, ורוב הגידול בא מצמחי הבית והגן.

המעבר ממכירות שעון למכירות ישירות חזר לגדול בקצב, לאחר מספר שבועות שבהם לא נראה גידול. חלקן של העסקאות עמד על 34.5% מסך כל מכירות פרחי קטיף. 4.4%+ יותר מבתקופה זו אשתקד.

המקור: RFH Nieuws 22/06/2017

תחזית מזג האוויר לערים באירופה

מחירים וכמויות בשעונים בהשוואה לאשתקד

העקומה שלעיל מראה את הערכים המוחלטים של מחירי פרחי קטיף בשעונים בשלוש השנים האחרונות.
בטבלה משמאל מופיעים שיעורי השינוי בכמות ובמחיר בשבוע המדווח, לעומת השבוע המקביל אשתקד. (הטבלה אינה כוללת מוצרים אשר השינויים בהם לעומת אשתקד היו קטנים).

הערה: הטבלה אינה מראה את נתוני המכירה של צמחי-גן, אך אלה אכן כלולים בנתון המסכם את סה"כ המכירות בשעונים.

בשבוע מספר 24 [כפי שפרסמנו בשבוע שעבר] ירד המחיר הממוצע לפרחי קטיף בשעונים עוד בסנט אחד, ועמד על 21.5 סנט לגבעול, 4%- בהשוואה לשבוע הקודם. הכמות הכללית עלתה ב-8%+.
בהשוואה לשנה שעברה היה המחיר הממוצע נמוך בשיעור 13%-, עבור כמות כמעט זהה (1%+).
רמת המחירים, כפי שניתן לראות בעקומה שלעיל, דומה בשבועיים האחרונים לזו של 2015.

בשבוע מספר 25 [ראו בטבלה כאן משמאל] המשיכו מחירי הפרחים בשעונים לרדת. הממוצע ירד בכ-2 סנט (11%-) לעומת השבוע הקודם, ועמד על 19.3 סנט לגבעול. זאת תוך ירידה של 5%- בכמות הכללית.
בהשוואה לשבוע המקביל אשתקד היה המחיר הממוצע נמוך ב-27%- (!), למרות שהכמות הייתה דומה (1%+).
היו אלה בעיקר הוורדים אשר משכו את הממוצע כלפי מטה, כשמחירם נפל ב-35%- לעומת אשתקד.
התוצאה הזו הביאה לירידה של 23%- במכירות פרחי קטיף לעומת שבוע זה אשתקד. מחזור המכירות הכללי המצטבר מראשית השנה עומד עתה על רק 1.2%+ לעומת אשתקד, וכל התוספת באה ממכירות הצמחים.

המקור: RFH Markt & Informatie

לוח חגים ומועדים בעולם הפרחים 2017

מקרא:  = קונים פחות פרחים מהרגיל    = 'חג-פרחים' מובהק, ביקוש מוגבר במיוחד
החודש היום החג / אירוע במדינות
יוני      
יוני 28 יום החוקה אוקראינה
יוני 29 יום הקדושים פטרוס ופאולוס רומניה
יוני 30 יום סיום הלימודים בלגיה, פולין, צ'כיה
יולי      
יולי כל החודש חודש מתנות הקיץ יפן
יולי 1 יום קנדה קנדה
יולי 4 יום הולדת המלכה סוניה נורבגיה
יולי 4 יום העצמאות ארה"ב
יולי 5 יום הקדושים השליחים הסלובנים צ'כיה, סלובקיה
יולי 6 יום יאן הוס צ'כיה
יולי 11 יום הקהילה ההולנדית בלגיה
יולי 12 יום אורג'מן  צפון אירלנד
יולי 14 החג הלאומי /יום המהפכה צרפת
יולי 20 יום הולדת נסיך הכתר האקון נורבגיה
יולי 20 יום איליה הקדוש רומניה
יולי 21 יום הימייה יפן
יולי 21 החג הלאומי בלגיה
יולי 25 יום השליח סנטיגו ספרד
יולי 29 יום ההימנון הלאומי רומניה
יולי 29 יום אולאף הקדוש נורבגיה
אוגוסט      
אוגוסט 1 החג הלאומי שוויץ
אוגוסט 1 יום הצבא סין
אוגוסט 13 - 15 יום כל הקדושים / או-בון יפן
אוגוסט 15 חג עליית מריה השמימה אוסטריה, איטליה, בלגיה, גרמניה, הונגריה, יוון, סלובניה, ספרד, פולין, פורטוגל, צרפת, רומניה, שוויץ
אוגוסט 19 יום הולדת הנסיכה מטה מריט נורבגיה
אוגוסט 20 יום החוקה הונגריה
אוגוסט 24 יום העצמאות אוקראינה
אוגוסט 28 יום האהבה הסיני סין
אוגוסט 29 יום ההתקוממות הלאומית סלובקיה
אוגוסט 30 יום אלכסנדר הקדוש רומניה
ספטמבר      
ספטמבר 1 תחילת שנת הלימודים פולין, צ'כיה, רומניה, רוסיה
ספטמבר 1 יום החוקה סלובקיה
ספטמבר 1 יום הידע אוקראינה
 

מקרא:  = קונים פחות פרחים מהרגיל    = 'חג-פרחים' מובהק, ביקוש מוגבר במיוחד

ללוח השנתי 2017 - נא להקיש כאן

המקור: BBH

שמועות פורחות – מבזקי חדשות מן העולם

מקסיקו רוצה לייצא פרחים לאירופה. הולנד נחלצת לסייע...

מקסיקו, מסתבר, היא יצרנית הפרחים הרביעית בגודלה בעולם; כך על-פי המשרד לשיתוף פעולה בינלאומי של ממשלת הולנד. מאז שנת 2000 גדל היקף ייצור הפרחים במדינה בקצב שנתי ממוצע של 9.5%+. כ-25,500 מגדלים מעסיקים כ-238,000 עובדים באופן ישיר, ומייצרים מקומות עבודה לכמיליון אנשים.

75% משטחי הגידול הם בשטח פתוח, ורק 25% בחממות; לא רבות מהן מהסוג המודרני ביותר; זאת בניגוד לענף הירקות שנחשב מתקדם מאוד במונחים בינלאומיים. הגידולים המובילים הם וורדים, גרברה, וצמחי עציץ.

רוב הייצור מיועד לשק המקומי. היקף המכירות בשוק המקומי היה ב-2013 כ-550 מיליון $. רק כ-20% מיוצאים; לארה"ב, ומעט גם לקנדה. מייצאים וורדים, סיפנים, ציפורן, אלסטרומריה, שושן, וציפור גן-העדן.

מאז הבחירות לנשיאות בארה"ב ובחירתו של טראמפ לנשיא, קיימת במקסיקו תחושה לא נוחה באשר לעתיד יחסי המסחר עם ארה"ב. המגדלים והשלטונות החלו לחפש חלופות; הם נושאים עיניהם, כמובן, לכיוון אירופה.

לאחרונה פנו השלטונות המקסיקנים לממשלת הולנד בבקשה לסייע לענף גידול הפרחים בהתאמה מקצועית לדרישות השוק האירופי. הולנד כמובן נענית ברצון, וכבר אורגנה משלחת של חברות מהענף שביקרו במרוכז במקסיקו. אבל ההולנדים רוצים לנצל את ההזדמנות, ולטפל בבעיה הכאובה שמהווה מכשול לקידום יחסי המסחר עם מקסיקו: המדינה אינה אוכפת ביעילות את חוקי ההגנה על זכויות מטפחי הזנים, ורוב זני הפרחים הגדלים שם אינם משלמים תמלוגים כדין למטפחים [ברובם הולנדים, כמובן].

השלטונות המקסיקנים גם מבינים כי ביצוא לאירופה הם חשופים לסנקציות מטעם מטפחי הזנים האירופאים, והם מנסים לכן לפתור את הבעיה, ו'לעשות סדר' בנושא זכויות המטפחים בקרב המגדלים במקסיקו.

המקור: 19/06/2017 Agroberichten buitenland

הולנד נערכת להתגונן מפני הבצורת

לאחר שבשבועות האחרונים לא ירד מספיק גשם בהולנד, מתחילים לדבר שם על 'הבצורת', וכיצד להיערך אליה. באזורים הגבוהים יחסית בדרום-מזרח המדינה כבר הוטלו הגבלות על השקיית שדות ממי התעלות, והאזרחים ברחבי המדינה נקראים לחסוך במים... מצב לא קל 'לעיכול' אצל ההולנדי הממוצע שגדל תחת איום של עודפי מים.

תאגידי המים האזוריים נערכים במרץ, ע"י בקרה תכופה של גובה פני המים במאגרים השונים, בדיקת איכות המים בתעלות ובנהרות, והשגחה שוטפת על סכרים המועדים לפורענות. מכינים גם משאבות-חירום למקרה שיהיה צורך לטפל בירידה מסוכנת בגובה פני המים במקומות מסוימים.

בניגוד לחממות, המצוידות כמובן במערכות השקיה, הרי שבשדות הפתוחים יש להצטייד במשאבה חזקה ובמערכת 'הורדת גשם', כפי שקוראים לה בהולנד [ראו בתמונה המצורפת].

[מסתבר שהכול יחסי... אם זה יימשך כך אולי יתחילו לדבר בהולנד על התפלת מי-ים...]

המקור: Bloembollen Visie 22/06/2017