ידיעוני רויאל פלורהולנד - 2017

ידיעון רויאל פלורהולנד - מספר 25 2017

חדשות רויאל פלורהולנד

המנכ"ל מודה: הופתענו מהגידול בפעילות

בריאיון לעיתון הכלכלי החשוב בהולנד סיפר מנכ"ל רויאל פלורהולנד, לוקאס פוס, כי ההנהלה הופתעה משינוי המגמה בהספקה ובהרגלי הקניה העוברים על המכרזות בזמן האחרון. לפני שלוש שנים האמינה ההנהלה שהמכרזות עומדות לפני מגמת נסיגה בפעילות, וכי יש להיערך לצמצומים; ואילו במציאות מסתבר שמגמת הגידול נמשכת.

ב-2014 חלה נסיגה בהיקף הפעילות, אולם מזה כשנה התהפכה המגמה. השינוי המהותי הוא בכך שגודל יחידות-הרכישה הולך וקטן. מספר הקניות גדל, ובכל עסקה קונים פחות פרחים. המשמעות היא גידול בדרישה לשירותים הלוגיסטיים שהמכרזה מספקת, מה שמחייב תהליך מואץ של אוטומציה. מערכת עיבוד הנתונים עדיין מעכבת את שילוב התהליכים האוטומטיים, וזמני מסירת התוצרת עדיין ארוכים מדי. עם-זאת קובע לוקאס שענף הפרחים נערך לשינויים בשוק יותר טוב מענפי העופות, הירקות, והפירות; זאת בזכות השקעות שנעשו בענף דווקא בעתות משבר.

הגידול במספר העסקאות מוכיח, לדעת המנכ"ל, כי האמון של הלקוחות במכרזות עדיין גבוה, וכי המערכת מספקת תוספת ערך ללקוחותיה.

אינדיקציה נוספת לאופטימיות ולאמון המערכת הוא עליה בביקוש לשטחים מסחריים באתרי המכרזות. ב-2014 היו לרויאל פלורהולנד 'שטחים פנויים'/לא מושׂכרים בשיעור 15% מהמבנים המסחריים, ואילו עתה ירד שיעורם של השטחים הפנויים ל-6% בלבד. באזורים הצמודים לשלושת המכרזות הגדולות משקיעים לקוחות כרגע בלא מעט מבנים חדשים.

בהמשך הריאיון מסביר לוקאס פוס את התהליך של בחינה-מחדש של מבנה הקואופרטיב, ומביע את דעתו כי יש להקים 'מועצת חברים' נבחרת, אשר לה יוענקו סמכויות החלטה המצויות כיום בידי האספה הכללית, שהיא לדעתו כלי-עבודה לא יעיל, אשר רק מיעוט מבין המגדלים טורחים להשתתף בה. הוא מספר על הניסוי ה'יבש' שעומד להתבצע בקרוב, ע"י הענקת סמכויות של 'מועצת מגדלים' לגופים הפעילים כיום כ'מועצה מייעצת'; זאת כדי לבחון, הלכה למעשה, את תפקוד המבנה הארגוני השונה של האגודה.

[הערת העורך: לוקאס לא פירט מדוע לדעתו השתנתה המגמה וחל גידול באמון הלקוחות במערכת רויאל פלורהולנד. נזכיר לקוראינו כי בראשית 2014 התחלפה ההנהלה ברויאל פלורהולנד; לוקאס פוס החליף את טימו הוחס כמנכ"ל, והחל מיד בגיבוש אסטרטגיה חדשה לארגון. האסטרטגיה עדיין לא הוגשמה, אבל האווירה כנראה כבר השתנתה, במידה שמשפיעה על החלטותיהם של לקוחות... זאת, כמובן, ביחד עם שיפור כלכלי באירופה, המגביר את הביקוש]

המקור: Het Financieele Dagblad 25/06/2017

תזכורת: מפגש בישראל עם צוות 'הקואופרטיב ב-2020'

הצוות יקיים בסבב הזה בישראל מפגש אחד.

המפגש יתקיים ביום שני, 26 ביוני, בשעה 16:00 במועדון בכפר-הס.

נציג ההנהלה, סרוואס ואן דר פן Servaas van der Ven, [בתמונה] מנהל הפעילות המסחרית של רויאל פלורהולנד, יצטרף לחברי הצוות במיוחד לפגישה זו. זאת כדי להדגיש את החשיבות שההנהלה מיחסת לדיונים אודות מבנה הקואופרטיב.

לאור הידיעה כי הוחלט לקיים בקרוב ניסוי 'יבש' של מוסד 'מועצת החברים' [ראו בדיווח מהאספה בשבוע שעבר, בדברי הסיכום של היו"ר חוסנס) – מומלץ להשתתף ולהביע דעה בנושא זה, החשוב כ"כ לעתיד האגודה שבה אתם חברים.

נמסר ע"י ירון כוכבי

'מכירה מוקדמת בשעון' תופסת תאוצה

מערכת 'פלורהמונדו', אשר באמצעותה מתאפשר מסלול 'מכירה מוקדמת בשעון', צפויה לעבור שינויים טכנולוגיים מפליגים, כפי שנמסר גם באספה הכללית; אבל כבר עתה השימוש בפלטפורמה זו הולך ומתרחב בקצב מהיר. מראיון עם מנו נאן Menno Nan, כרוז בשעון הוורדים באלסמיר, אפשר ללמוד כי כיום הוורדים הם המוצר המוביל במכירות מוקדמות. כ-60% ממגדלי הוורדים מציעים כיום חלק מתוצרתם למכירה מוקדמת בשעון, ורואים בכך ברכה.

הכרוז מסביר כי סוד ההצלחה עבור המגדל במכירות מוקדמות הוא התמדה. מגדל הרוצה לרכוש לעצמו לקוחות נאמנים חייב להיות נוכח בשעונים בכל יום [או לפחות בכל יום שהוא שולח תוצרת]. כך הלקוח לומד לדעת שהוא יכול לסמוך על ההספקה של מגדל מסוים, ומחפש את התוצרת שלו כאשר הוא מבצע 'קניה מוקדמת'.

רבים מהלקוחות משרתים חנויות-אינטרנט של לקוחותיהם, ומאפשרים להם גישה למערכת 'פלורהמונדו'. זו מגמה שהולכת ומתפשטת. מפעילי חנויות-אינטרנט אוהבים את מסלול המכירה המוקדמת, המאפשרת להם לקנות 'מנות' קטנות, בהתאם לביקוש בחנות האינטרנטית שלהם. כך נחשף המגדל לביקוש 'עקיף' מצד לקוחות סופיים. מסתבר שכיום ישנם כבר מגדלים שאת תוצרתם קונים כ-1,500 לקוחות (!). לסיטונאים המשרתים לקוחות כאלה נחסך כל 'כאב הראש' הכרוך בהכנת הזמנות קטנות; הם צריכים רק לקבל את ההזמנה ולהעבירה ללקוח. והנה כמה נתונים:

  • כיום עושים שימוש במערכת המכירה המוקדמת כ-3,000 מגדלים.
  • יותר מ-1,000 לקוחות מחוברים למערכת המכירה המוקדמת. אלה מייצגים כ-85% ממחזור המכירות הכללי.
  • 230 לקוחות קושרים אל המערכת חנויות-אינטרנט של (אלפי) לקוחותיהם.
  • מספר ההזמנות/רכישות השבועי הממוצע עומד כיום על 79,000.

המקור: RFH Nieuws 15/06/2017

נלחמים ב'יתוש הנמר האסיאתי' המגיע להולנד במשלוחי פרחים וצמחים

צוותי רויאל פלורהולנד, יחד עם פקחי הרשות ההולנדית לפיקוח על המזון, גילו במכרזת נאלדוויק בוגרים של 'יתוש הנמר האסיאתי', המעביר, כידוע, את מחלות קדחת דנגי, קדחת הנילוס המערבי, ועוד כ-20 מחלות.

היתוש, שאינו חי (עדיין) באירופה המערבית, מגיע מאסיה עם משלוחים של צמחים טרופיים (כמו גם במשלוחי צמיגים שעמדו בגשם ואספו מים). גילויים ומניעת דגירתם בכלים עם מים עומדים הן משימות חיוניות למניעת התפשטות החרק באירופה, ובעקבותיו – מניעת התפשטות המחלות ביבשת. רויאל פלורהולנד משתפת אפוא פעולה עם הרשויות לגילוי והדברה של המזיק.

המקור: RFH Nieuws 07/06/2017

בשוקי הפרחים באירופה

אם לא שמתם לב: חלו שינויים במסד הנתונים המוצגים בידיעון

 

כפי שהודענו כאן מספר פעמים, 'מדד פלורהולנד לפרחי קטיף' לא מתפרסם יותר. הנתונים אינם זמינים לנו עוד, במסגרת 'מדיניות פרסום הנתונים' של רויאל פלורהולנד.

בסיס הנתונים היחיד שנותר חופשי לפרסום, הוא 'מחירים וכמויות בשעונים בהשוואה לאשתקד' המתייחס למחירי השעונים.

אלא שמעתה הוא מתייחס תמיד לשבוע האחרון שלפני פרסום הידיעון, ולא עוד לשבוע לפני-האחרון כפי שהיה נהוג בעבר. כלומר: מתפרסם הנתון העדכני ביותר.

מערכת הידיעון

יצוא הפרחים מהולנד ממשיך לגדול

עם פרסום נתוני היצוא לסוף מאי, מסתבר כי בחודש מאי צמח יצוא הפרחים והצמחים מהולנד בשיעור 25%+ לעומת החודש המקביל אשתקד, ובכך העמיד את היצוא המצטבר מראשית השנה על סכום של יותר מ-3 מיליארד €, שהם 7.5%+ יותר מהיצוא בתקופה זו אשתקד. סכום היצוא המצטבר הוא הגבוה שהושג אי-פעם עד סוף מאי, וגם המכירות בחודש מאי – 733 מיליון € - הן הגבוהות מאז ומעולם.

שיעור הגידול מראשית השנה בפרחים קטופים הוא 9%+, בעוד יצוא הצמחים גדל ב-5%+.

הגידול במאי נובע בחלקו מן העובדה שהשנה התבצעו כל המכירות ליום-האם בחודש זה, בעוד אשתקד היו חלקן כבר בחודש אפריל, משום שיום האם חל אז ב-8 במאי.

את הצמיחה הוביל השוק הגרמני המתאושש, בעוד צרפת ובריטניה נסוגו מעט. באופן כללי מציינים היצואנים תחושה של התאוששות כלכלית באירופה.

[לצערנו, בניגוד לשנים עברו, ארגון VGB אינו משחרר מידע יותר מפורט מזה שהבאנו כאן]

המקור: VGB / Floidata 14/06/2017

תחזית מזג האוויר לערים באירופה

מחירים וכמויות בשעונים בהשוואה לאשתקד

העקומה שלעיל מראה את הערכים המוחלטים של מחירי פרחי קטיף בשעונים בשלוש השנים האחרונות.
בטבלה משמאל מופיעים שיעורי השינוי בכמות ובמחיר בשבוע המדווח, לעומת השבוע המקביל אשתקד. (הטבלה אינה כוללת מוצרים אשר השינויים בהם לעומת אשתקד היו קטנים).

הערה: הטבלה אינה מראה את נתוני המכירה של צמחי-גן, אך אלה אכן כלולים בנתון המסכם את סה"כ המכירות בשעונים.

בשבוע מספר 23 [כפי שפרסמנו בשבוע שעבר] הייתה התאוששות של מחירי פרחי הקטיף בשעונים. הממוצע עלה ב-18%+ לעומת השבוע הקודם, ועמד על 23 סנט, תוך ירידה של 18%- בכמות הכללית.
המחיר הממוצע היה דומה (נמוך בפחות מסנט אחד) לזה של השבוע המקביל אשתקד, וגם לזה של 2015. הכמות שנמכרה בשעונים הייתה נמוכה ב-10%- מזו שנמכרה בשבוע 23 אשתקד.

בשבוע מספר 24 [ראו בטבלה כאן למעלה משמאל] ירד המחיר הממוצע לפרחי קטיף בשעונים עוד בסנט אחד, ועמד על כ-21.5 סנט לגבעול, בהשוואה לשבוע הקודם. הכמות הכללית עלתה ב-8%+.
בהשוואה לשנה שעברה היה המחיר הממוצע נמוך בשיעור 25%-, עבור כמות כמעט זהה (1%+).
רמת המחירים, כפי שניתן לראות בעקומה שלעיל, דומה בשבועיים האחרונים לזו של 2015.

המקור: RFH Markt & Informatie

שמועות פורחות – מבזקי חדשות מן העולם

המגדלים הקנייתים מוחים נגד מכס-יבוא בסין

מגדלי הפרחים בקניה, בהובלת ארגון-הגג שלהם 'מועצת הפרחים של קניה' KFC, מנסים בשנים האחרונות לגוון את שוקי-היעד שלהם, ולהרחיבם מעבר לגבולות אירופה.

אחד היעדים שנקבע בעדיפות גבוהה הוא סין. לאחרונה פתחה חב' התעופה הלאומית של קניה טיסות ישירות מניירובי ל-3 ערים מרכזיות בסין, וצעד זה עורר תקווה רבה אצל הקנייתים לשיפור כושר התחרות שלהם בשוק הסיני. אלא שמסתבר כי שלטונות סין עדיין מטילים מכס בשיעור 4% על יבוא פרחים מקניה. זה אולי נראה לא יותר מדי נורא, אלא שפרחים מהשכנה-המתחרה אתיופיה דווקא פטורים ממכס...

המגדלים הקנייתים זועמים על כך שבתחילת החודש הבא יוסר המכס משורה ארוכה של מוצרים מקניה (ומעוד 32 מדינות), אך הפרחים לא נכללו בפטור זה. הם פונים לממשלת קניה לפעול בנחישות ובמהירות לביטול המכס. כך מסרה מנכ"לית ארגון KFC, הגב' ג'יין נגיגה Jane Ngige, בעת פתיחת תערוכת הפרחים הבינלאומית בניירובי.

יצוין שהאיחוד האירופי פוטר את קניה ממכס על פרחים, למרות שגוש המדינות המזרח-אפריקאיות עדיין נמנע מלחתום על הסכם הסחר המיוחד. זאת משום ששאר מדינות מזרח אפריקה פטורות ממכס על פרחים מתוקף היותן 'מדינות בלתי-מפותחות', ורק קניה אינה כזו, ולכן הייתה אמורה להיות חייבת במכס כל עוד לא נחתם ההסכם. גם עם יפן יש לקניה הסכם הפוטר אותה מתשלום מכס על פרחים.

המקור: Business Daily Africa 16/06/2017

מוצרי פריחה – מבזקי מוצרים ומחקרים

בקניה הוגשה בקשה לרישום זן גיפסנית מהנדסה גנטית

חברה פרטית, Imaginature Ltd, מישראל, הגישה לרשות הממשלתית המוסמכת בקניה בקשה לרישום זן של גיפסנית אשר פותח באמצעות הנדסה גנטית. אם הבקשה תאושר – תהיה קניה הראשונה בעולם לרישום זן 'מהונדס' של גיפסנית.

האישור המבוקש אמור לאפשר הוצאה לשוק של הזן המדובר. הבדיקות שמתבצעות מנסות לקבוע אם לא ייגרם נזק סביבתי לצמחיה המקומית כאשר הזן ישוחרר לגידול חופשי. במקרה של גיפסנית אין למעשה חשש מנזקים בריאותיים, מאחר והצמח אינו משמש, בשום צורה, למאכל אדם או בהמה.

החברה המפתחת טוענת כי המניפולציה היחידה שנעשתה בגנים היא למטרת יצירת צבע הפרחים, ולכן אינה מהווה סכנה מכל סוג. הצבעים המתאפשרים כתוצאה מהטיפול הגנטי הם במגוון שבין סגול כהה לוורוד בהיר. מטרת הפיתוח היא להעניק למגדלים בקניה מגוון תחרותי עשיר בשוק הפרחים הבינלאומי.

[הידיעה אינה מפרטת את שם הזן המבוקש, או מה הקשר שלו לזנים צבעוניים הקיימים כבר בשוק]

  • נציין כי לאחרונה נאסר באירופה ובארה"ב שיווקו של זן פטוּניה בצבע פרח כתום, לאחר שהתברר כי הוא תוצאה של הנדסה גנטית, שהתבצעה לפני שנים רבות, ונמצאו בו גנים זרים.

המקורות: Xinhua + FloralDaily 15/06/2017+ National Biosafety Authority