ידיעוני רויאל פלורהולנד - 2017

ידיעון רויאל פלורהולנד - מספר 15 2017

חדשות רויאל פלורהולנד

המנכ"ל מדבר על השינויים המתוכננים

בדבריו המוקלטים באינטרנט פונה מנכ"ל רויאל פלורהולנד לוקאס פוס Lucas Vos אל ציבור החברים, מעדכן אותם, כדרכו, ומשתפם במחשבותיו אודות מה שקורה בארגון אשר בראשו הוא עומד. בשיחת הוידיאו Vlog #14 [המוקלטת גם באנגלית, במיוחד עבור החברים מחוץ להולנד] הוא סוקר את ההתפתחויות החשובות בעיניו.

בעדיפות ראשונה רואה המנכ"ל את תהליך דיגיטליזציה של המכירות. השנה הוקדשו לתהליך זה 14 מיליון € בתקציב; יותר מכפול מאשר אשתקד, וההכנות נמשכות בקצב מהיר. לוקאס בטוח שפלורהולנד תהפוך למרכז הסחר הדיגיטלי העולמי בפרחים, ממש כפי שהיא המרכז למסחר 'פיזי' כיום. בקרוב המסחר המקוון יהיה הדרך הרגילה למסחר בפרחים. בראש הדאגה בהקשר זה מטפלים בדרכים שבהן מכין המגדל את תוצרתו למסחר המקוון. לשם-כך יבנו השנה את מערכת FlotaMondo 2.0. צוותים מתוגברים עובדים עכשיו במרץ על פיתוח המערכות החדשות.

הנושא השני הוא 'השעון החדש'. בקרוב יוחל בניסויים מעשיים במודלים העתידיים של מכרזי השעון, כולל 'מכרזים בשער המשק', וכן בציוד רובוטי שעוסקים בפיתוחו למען ייעול תהליכים לוגיסטיים במכרזות [הסרטון אף מראה תמונה של אבזר מתוחכם אשר מסיע בעצמו עגלת-מכרזה בודדת ללא מגע יד-אדם]. בהקשר זה הוא חולק שבחים לחברי צוות 'שעון הפלוריסטים' אשר מובילים את השינוי הטכנולוגי בקרב משתמשי השעון המסורתי, ומתאימים את התהליכים להרגלי הקניה של הלקוחות 'המסורתיים' של השעון. התהליך הבא הוא פרויקט 'הקואופרטיב ב-2020', אשר הדיונים סביבו מתנהלים כל הזמן בהובלת צוות של חברים, המקיים סבבים של התייעצויות, כולל עם מגדלים בחו"ל [ראו דיווח בידיעון מס' 12]. הצוות ישלים את בניית ההצעות במשך הקיץ, ומעתה גם תוך מעורבות של צוות ההנהלה ושל מועצת המפקחים.

לוקאס מבטיח כי ביריד המסחרי באלסמיר בנובמבר השנה יוצגו גם היוזמות המתפתחות במסגרת ההתארגנות לעידוד חדשנות בענף – Let it Grow - כך שגם חברים מעבר לים יוכלו להתרשם מריבוי הפיתוחים החדשניים בענף אשר עשרות יזמים פרטיים עוסקים בהם, בעידודה של תכנית זו.

את דבריו מסכם לוקאס בקריאה לחברים להשתתף במפגשים האזוריים ולגלות מעורבות, כדי להשפיע על ההחלטות החשובות שהארגון חייב לקבל בזמן הקרוב.

המקור: RFH News 07/04/2017

שרות מידע שיווקי: הכל על מבצעים ברשתות השיווק

מזה כמה שבועות מספקת רויאל פלורהולנד שרות מידע שיווקי שמתאים למגדלים ולקונים: ריכוז כל המידע על מבצעים שנערכים ברשתות השיווק הגדולות למכירת פרחים וצמחי-נוי. השרות, המכונה Foldercheck, מרכז את כל הפרסומים של 75 רשתות קמעוניות ב-12 מדינות באירופה; הפרסומים כוללים מידע מלא על מועדי המבצעים, המחירים, וסוגי הפרחים הנכללים במבצעי-המכירות הללו.

השרות עונה על פניות רבות של סוחרים ומגדלים, והוא מאפשר ליצרנים ולמפיצים של פרחים להתאים את המוצרים ואת המחירים למה שהרשתות מציעות לקהל הצרכנים.

השרות ניתן תמורת תשלום. המנוי יכול להתאים לעצמו חבילת-מידע לפי צרכיו, והתעריף הוא בהתאם. את כל הפרטים, כולל דוח לדוגמה, לוח תעריפים, וקישור להרשמה לקבלת השרות אפשר למצוא בדף Foldercheck.

[בחוגי הענף נשמעה גם ביקורת כלפי רויאל פלורהולנד, בטענה שהשרות החדש משחק לידי רשתות השיווק ומקל עליהן להכתיב את המחירים בשוק, במקום ש'מחיר-השוק' ייקבע במכרזות, כפי שהיה במשך יותר ממאה שנים]

המקור: RFH Nieuws 01/02/2017

מכרזת ריין-מאס סיימה רבעון בגידול מרשים במכירות

הרבעון הראשון בשנת 2017 הסתכם במכרזה הגרמנית 'ריין-מאס' (שותפות של רויאל פלורהולנד עם הארגון הגרמני 'לנדגארד') אשר בשטרלן-הרונגן, תוך גידול של 2%+ במכירות לעומת שלושת החודשים הראשונים של 2016. זאת למרות תנאי מזג אוויר לא נוחים באזורי גידול שונים בתחילת השנה, ולמרות העובדה שמכירות חג הפסחא השנה 'עברו' מן הרבעון הראשון לרבעון השני.

עיקר הגידול נרשם במסלולי הרכישה הדיגיטליים – קניה מרחוק, קניה מוקדמת בשעון, וכיו"ב. נרשם גידול מתמיד במספר הלקוחות המתחברים למערכות המכירה הווירטואליות. הגידול במכירות מחייב הגדלת מספר העובדים במכרזה; ואכן נקלטו כמה עובדות ועובדים חדשים לאחרונה.

המכרזה משקיעה מאמצים ביצירת קשרים במזרח אירופה, בתקווה להרחיב שם את חוג לקוחותיה. זאת במקביל להשתתפות בתערוכות ובקיום אירועים לקונים פוטנציאליים מהאזור הקרוב.

המקור: Veiling Rhein-Maas 06/04/2017

תזכורת: ימים בהן המכרזות תהינה סגורות בשבועות הקרובים

* בכל הימים האלה המכרזות הגדולות תהיינה פתוחות אחה"צ לשירותים לוגיסטיים ולקבלת תוצרת.

 

בשוקי הפרחים באירופה

תחזית מזג האוויר לערים באירופה

מדד רויאל פלורהולנד לפרחי קטיף

• ולמי שתוהה על ההבדלים הקטנים בין נתוני הכמות והמחיר בעקומה זו לבין אלה שבטבלת השוואת המחירים שלהלן, נזכיר כי המדד הנ"ל מתייחס לכלל מכירות פלורהולנד, ואילו טבלת ההשוואה מביאה נתוני השעונים בלבד.

העקומה הנ"ל מספקת מבט-כללי על מצב השוק: הקו האדום מסמל את רמת המחיר באופן יחסי למחיר הממוצע הכללי אשתקד. הקו הכחול מסמל את הכמויות שסופקו, באופן יחסי לאלה של אשתקד. המדד של אשתקד מופיע כ-100 נקודות (%), כך שכאשר הקווים עומדים על 100 בסולם – המשמעות היא שהמחיר או הכמות זהים לאלה של השבוע המקביל אשתקד.

בטבלה משמאל מופיעים שיעורי השינוי בכמות ובמחיר בשבוע המדווח, לעומת השבוע המקביל אשתקד. (הטבלה אינה כוללת מוצרים אשר השינויים בהם לעומת אשתקד היו קטנים).

הערה: הטבלה אינה מראה את נתוני המכירה של צמחי-גן, אך אלה אכן כלולים בנתון המסכם את סה"כ המכירות בשעונים.

בשבוע מספר 13 המשיכו מחירי הפרחים בשעונים לרדת. הממוצע עמד על כמעט 18 סנט; כ-5%- פחות מזה של השבוע הקודם, תוך ירידה של 4.8%- בכמות.
הממוצע הזה היה גבוה ב-8%+ מהשבוע המקביל אשתקד, עם כמות גדולה בשיעור 4%+. למעשה רוב הפרחים פדו מחיר גבוה מאשתקד, כשהחרציות בלטו במיוחד.

בשבוע מספר 14 עלו מחירי פרחי הקטיף בשיעור ממוצע של 13%+ בהשוואה לשבוע הקודם. הממוצע עמד על 20 סנט לגבעול. הכמות הכללית הייתה גבוהה ב-6%+. בהשוואה לאשתקד היה המחיר הממוצע גבוה ב-23%+, תוך עלייה בכמות בשיעור 5%+.

ההפרשים הגדולים האלה מוסברים בעיקר כתוצאה של הבדלים במועדי החגים בין השנה לאשתקד; אז היה השבוע הזה כבר אחרי חג הפסחא.

המקור: Royal FloraHolland

שמועות פורחות – מבזקי חדשות מן העולם

קולומביה ייצאה ב-2016 פרחים בהיקף 1.3 מיליארד $

קולומביה ממשיכה להיות יצואנית הפרחים השנייה בגודלה בעולם, אחרי הולנד. בשנת 2016 הגיע יצוא הפרחים מהמדינה להיקף של 1.31 מיליארד $; גידול של 5.7%+ בכמות, ו-1.3%+ בפדיון, לעומת 2015.

הענף בקולומביה משתרע על-פני כ-70,000 דונם, ומעסיק כ-130,000 עובדים, באופן ישיר ועקיף. כ-65% מכוח העבודה בחממות הן נשים. 40 חברות מקומיות גדולות שולטות בענף.

ארגון יצואני הפרחים Asocolflores עוסק הרבה בשיפור האיכות ובעמידה בתנאי שמירה על הסביבה ועל רווחת העובדים. 40% מסך כל הפרחים המיוצאים נושאים את תווית האיכות של הארגון,Florverde . ראש הארגון, אוגוסטו סולאנו Augusto Solano גאה בעובדה שהשימוש בחומרי הדברה בענף ירד ב-45%- ב-2016 לעומת השנה הקודמת. כמו-כן הוא מציין בסיפוק כי כל עובדות ועובדי הענף נהנים מהסכם-העסקה מסודר וזוכים לתנאים סוציאליים.

יעד היצוא העיקרי של פרחי קולומביה הוא ארה"ב; לשם נמכרים 78% מכלל הפרחים המיוצאים. שנת 2016 התאפיינה בגידול כמותי של 7.6%+ ביצוא לארה"ב, ורק 3%+ גידול בפדיון; כלומר: הייתה ירידת מחירים. לאחרונה הולך וגדל חלקם של שוקי אירופה ביצוא הקולומביאני.

הענף בקולומביה משווע למודרניזציה; בין השאר בעקבות עלייה בשכר העבודה ומחסור בעובדים. חברות הולנדיות רבות מוצאות במדינה שוק פוטנציאלי חשוב למוצריהן; גם ממשלת הולנד מסייעת וכבר פתחה נציגות כלכלית קבועה, המסייעת לחברות הפרטיות לחדור לשוק. כ-50 חברות הולנדיות מתחום החקלאות כבר פתחו נציגות בבוגוטה הבירה.

בחודש הקודם סבלה קולומביה (כמו גם אקוודור השכנה) ממזג אוויר קר וגשום באופן קיצוני. מלבד האסונות שעלו בחיי אדם, כפי שראה העולם במהדורות החדשות, הייתה עצירה משמעותית של יבולי הפרחים, ופגיעה באיכותם. כעת מקווים שהשמש תשוב לזרוח, וכי הפריחה תספיק לתפוס את הביקוש לקראת יום האם בארה"ב.

המקורות: Agroberichten Buitenland 04/04/2017 + Hortibiz/ La República 04/03/2017 + Safnow 07/04/2017

מגדלי אדמונית הולנדים ערכו ביקור מקצועי בישראל

בסוף מרץ ביקרו 7 מגדלי אדמונית הולנדים את עמיתיהם בישראל. עבור חלקם לא היה זה הביקור המקצועי הראשון כאן. מארגן הקבוצה, אָד פֶרנוי Aad Vernooy, כותב לנו:

בהדרכת ירון כוכבי בקרנו בשבעה משקים מגדלי אדמונית באזורים השונים של ישראל. בד"כ התקבלנו בהכנסת אורחים חמה ונדיבה, וקיימנו שיחות ישירות ופתוחות עם עמיתינו המגדלים.

מצאנו כי במקרים אחדים לא מגדלים את הזן האידאלי לאזור. נראה לנו כי באזורים פחות קרים כדאי לחשוב על גידול יותר זני אופיצינאליס. היה מעניין לגלות באזור יתיר הבדל של שבוע במועד הפריחה בין צדו הדרומי של ההר למדרון הצפוני.

מגדלים בישראל משתמשים לעתים בג'יברלין להכוונת הפריחה למועד המתאים בשוק. אך טיפול זה גורם גם לפגיעה באיכות וביבול. נתקלנו גם בחלקות, במנהרות, עם מצב לא הכי טוב של הצמחים. זה נגרם כנראה מכך שהקרקע עדיין קרה, ואילו טמפרטורת האוויר כבר מגיעה ל-23°. נראה שהצמח אינו מסוגל לקלוט היטב את חומרי המזון מהקרקע.

היו ויכוחים על הצורך לגדל מחומר ריבוי משובח. יש בישראל מי שחושב לקנות צמחים גדולים ולאסוף יבול כבר בשנה הראשונה. נראה לנו שזה יהיה פתרון מאכזב, וכי הצמח יתנוון במהירות.

מרשים מאוד היה הביקור באזורי הגליל והגולן; שם ראינו שטחים עם איכות טובה. הם מקדישים הרבה מחשבה לנושאי השינוע והשיווק. הופתענו מההבדלים הגדולים באיכות בין מגדלים ואזורים.

לנו, כמגדלים הולנדים, היה זה ביקור מעניין באופן מיוחד, בו התקבלנו יפה מאוד ע"י עמיתינו הישראלים.

כתב: Aad Vernooy