ידיעוני רויאל פלורהולנד - 2017

ידיעון רויאל פלורהולנד - מספר 08 2017

חדשות רויאל פלורהולנד

גל הפיטורים ברויאל פלורהולנד יוצא לדרך

רויאל פלורהולנד עוסקת במרץ ביישום השינויים במבנה הארגוני לקראת 2020. הכל לשם התאמת הארגון לצרכי השוק המשתנה. השינוי המתבקש יושג בשלשה נתיבים עיקריים: ייעול תהליכי העבודה, הפסקה וביטול של כמה מהשירותים הניתנים כיום, ומעבר להפעלת חלק מהשירותים ע"י מיקור חוץ. למרבה הצער המשמעות היא כי הארגון יאלץ להיפרד מעובדים; כ-100 במספר, במהלך 2017 [ראו גם ידיעה קודמת בידיעון מס' 44-2016].

בשבוע שעבר הודיעה ההנהלה לעובדים היכן ומתי בכוונתה להפעיל את תהליך הפיטורים. התהליך כולו יתבצע בתיאום עם נציגי העובדים והאיגודים המקצועיים שלהם. בין השאר יוזמת ההנהלה הכשרה מקצועית אשר תגדיל את סיכויי העובדים למצוא תעסוקה חלופית. מעריכים שלקראת הקיץ יודיעו לעובדים מי מהם ייאלץ לעזוב.

מדובר בקיצוצים במחלקות עיבוד נתונים, תקשורת, סחר, ומשאבי אנוש. בענף נשמעו הערכות כי הגל הנוכחי לא יהיה האחרון, ולא יהיה מנוס מפיטורים נוספים לאחר שיושלמו תהליכי האוטומציה של הלוגיסטיקה הפנימית, אולי בשנה הבאה.

המקורות: RFH Nieuws 16/02/2017 + HortiPoint 17/02/2017

הוזלת תעריפי השימוש הגדילה מאוד את השימוש במסלולי 'פלורהמונדו'

מערכת 'פלורהמונדו' FloraMondo היא הפלטפורמה הטכנית שבאמצעותה מתבצעים שני מסלולי סחר חדשים, יחסית: המסחר המקוון (עסקאות ישירות הנקשרות בין המגדל ללקוח מעל-גבי הרשת) ו'מכירה מוקדמת בשעון' (ממ"ש), מסלול שבו מציע המגדל חלק מהתוצרת שנשלחה לשעון למכירה במחיר שהוא קובע מראש (ואם איש לא קנה את התוצרת המוצעת היא ממשיכה את דרכה למסלול הרגיל של השעון) ראו הסבר על השיטה בידיעון מס' 48-2015.

בראשית ינואר נכנסו לתוקף התעריפים החדשים לשימוש במערכת הרכש המקוון; למעשה מדובר בביטול דמי השימוש לרוכשים בעסקאות מקוונות = עמלה 0 (כמו שכבר נהוג היה לגבי 'מכירה מוקדמת בשעון' (ממ"ש).

תגובת הלקוחות הייתה מידית: בארבעת השבועות הראשונים של השנה גדל מספר הלקוחות המשתמשים בפועל ברכישה המקוונת בכמעט 50% לעומת אשתקד; מ-81 קונים בממוצע לשבוע ל-120. בו-בזמן גדל גם מספר הרוכשים במסלול ממ"ש מממוצע של 270 בשבוע לכדי 350.

שבוע 6, עם הקניות לקראת יום וולנטין, שבר את שיא הפדיון השבועי של מערכת פלורהמונדו, שהגיע לכדי 6 מיליון € (השיא הקודם היה 4.1 מיליון). רויאל פלורהולנד ממשיכה לקיים סדנאות הדרכה לקניינים ללימוד השימוש במערכת.

המקור: RFH Nieuws 16/02/2017

בכל-זאת, המכרזות לא יפעלו בחג 'יום המלך'

למרות הפרסום הקודם [ראו בידיעון מס' 5] הוחלט לאחרונה ברויאל פלורהולנד שלא לקיים פעילות מסחרית במכרזות ב'יום המלך' – 27 באפריל.

המהלך תוכנן כניסוי, בעקבות הערכות זמני ביקוש וקרבה ליום האם, ועל-פי פניות מסוחרים וממגדלים. אך לאחר פרסום ההחלטה לקיים מכירה ביום החג היו התנגדויות נמרצות מצד חברים ב'מועצה המייעצת' וחברים ב'פורום הלקוחות'. רבים מעריכים שלא יהיה זה יום מכירות עמוס, מאחר והוא חל שבועיים וחצי לפני יום האם; רחוק מספיק.

מסתבר שההחלטה גררה וויכוחים חריפים אודות העבודה בחגים בכלל. הוחלט על-כן לקיים בעתיד דיונים מסודרים עם נציגויות הארגונים המעורבים לפני כל החלטה על עבודה בחג.

המקור: RFH Nieuws 16/02/2017

רויאל פלורהולנד פותחת עוד שתי נציגויות בסין

נוסף למשרד בשנחאי פותחת פלורהולנד בימים אלה משרדים/מרכזי-הפצה בעיר הבירה בייג'ינג, ובעיר הדרומית גואנגז'ו. המנכ"ל לוקאס פוס הסביר כי בכך יובטח שרות יעיל ומהיר להפצת פרחים מהולנד ומקניה, ותשמר איכות הפרחים המיובאים. הוא הוסיף כי רויאל פלורהולנד שמחה להדק את קשרי המסחר עם סין, משום שלעם הסיני מסורת של הענקת מתנות ושל קישוט חגיגות בפרחים.

מנהל נציגות רויאל פלורהולנד בסין, מרטין ואן אוס Martijn van Os הסביר שהרחבת הפרישׂה בסין תואמת את שאיפת הארגון לגידול מהיר במכירות פרחים איכותיים במדינה.

המקור: RFH Nieuws 16/02/2017

בשוקי הפרחים באירופה

מכירות יום וולנטין: חגיגה גדולה; אבל לא לכולם

כפי שכבר דווח כאן בשבוע שעבר, היו מכירות יום וולנטין השנה 'חזקות' מאשתקד. בכל העולם מייחסים את השיפור לעומת השנתיים האחרונות לכך שהחג נפל השנה באמצע השבוע – יום ג', ואילו בשנתיים הקודמות (2015+2016) הוא חל בסוף השבוע. חוגי המסחר הקמעונאי מסבירים שהעיתוי הזה גורם להצטרפות צרכנים רבים למעגל הביקוש – אלה שרוצים להעניק זר פרחים לאהובים/אהובות שלהם במקומות העבודה. גם הצריכה המשפחתית יורדת כאשר החג חל בסוף שבוע, ואז הוא 'מנוצל' לנופש או בילוי משפחתי מחוץ לבית.

באוסטרליה העריכו כי הביקוש השנה היה גבוה ב-20-30%+ מזה של אשתקד. את הביקוש לוורדים סיפקו, בין השאר, המגדלים הקנייתים, אשר שלחו לאוסטרליה כמות גדולה פי 6 מאשר אשתקד [ראו בהקשר זה כתבה בידיעון מס' 6].

בגרמניה פרסם ארגון סיטונאי ויבואני הפרחים BGI נתון מעניין: הורגשה עלייה בצריכת מגוון 'פרחי אביב' על-חשבון הביקוש לוורדים. הוורד האדום עדיין מוביל, אבל חלקו היחסי ירד מעט. כמו-כן מצא הארגון כי הביקוש לקראת יום וולנטין בחלק המזרחי של גרמניה עולה, והוא כבר משתווה שם להיקפים הגדולים של מכירות לקראת יום האישה הבינלאומי, שהוא עדיין החג המוביל בחלק זה של גרמניה.

על רקע זה אפשר לשמוע גם קולות מאוכזבים. חנויות הפרחים ההולנדיות, למשל, טוענות כי אמנם מכרו הרבה, אך הרווחיות נשחקה מאוד בעקבות העלייה הגדולה במחירי הרכישה של וורדים הולנדים. "יש גבול כמה אפשר לדרוש מהצרכן עבור וורד בחנות; גם כששילמת עבורו 1.50-2.00€ במכרזה", הם אומרים...

גם היצואנים ההודים התאכזבו מרה, כאשר הביקוש לוורדים שלהם בשוקי חו"ל היה נמוך, ככל הנראה בגלל איכות ירודה, והם לא הצליחו לייצא את כל הכמויות שרכשו לקראת החג. ואילו השוק המקומי בהודו דווקא 'חגג' בביקוש גואה; אלא שמחירי השוק בהודו אינם יכולים להתחרות ביצוא.

ואילו בקניה, משקי הגידול הממוקמים באזורים גבוהים (מעל 2,000 מ') סבלו מטמפרטורות נמוכות , עד 2 מעלות בלילה, אשר גרמו לאיחור בפריחת הוורדים שכוונו למכירות וולנטין. אך אל דאגה: הם זכו למחירים גבוהים במיוחד בשבוע שעבר, ועכשיו הם מאמינים שהפרחים יהיו מוכנים לקראת מכירות 'יום האישה הבינלאומי'. בו בזמן, מגדלים באזורים הנמוכים סובלים ממזג אוויר יבש וחם ומחסור במים, אשר הביאו לירידה ביבולים. אזרחי קניה התלוננו שאינם יכולים לעמוד במחירי הוורדים בחנויות לקראת יום וולנטין.

המקורות: Vakblad vd Bloemisterij 8-16/02/2017 + Floribusiness + FloralDaily /p>

תחזית מזג האוויר לערים באירופה

מדד רויאל פלורהולנד לפרחי קטיף

• ולמי שתוהה על ההבדלים הקטנים בין נתוני הכמות והמחיר בעקומה זו לבין אלה שבטבלת השוואת המחירים שלהלן, נזכיר כי המדד הנ"ל מתייחס לכלל מכירות פלורהולנד, ואילו טבלת ההשוואה מביאה נתוני השעונים בלבד.

העקומה הנ"ל מספקת מבט-כללי על מצב השוק: הקו האדום מסמל את רמת המחיר באופן יחסי למחיר הממוצע הכללי אשתקד. הקו הכחול מסמל את הכמויות שסופקו, באופן יחסי לאלה של אשתקד. המדד של אשתקד מופיע כ-100 נקודות (%), כך שכאשר הקווים עומדים על 100 בסולם – המשמעות היא שהמחיר או הכמות זהים לאלה של השבוע המקביל אשתקד.

בטבלה משמאל מופיעים שיעורי השינוי בכמות ובמחיר בשבוע המדווח, לעומת השבוע המקביל אשתקד. (הטבלה אינה כוללת מוצרים אשר השינויים בהם לעומת אשתקד היו קטנים).

הערה: הטבלה אינה מראה את נתוני המכירה של צמחי-גן, אך אלה אכן כלולים בנתון המסכם את סה"כ המכירות בשעונים.

בשבוע מספר 6 זינקו מחירי הפרחים בשעונים בשיעור 15%+ מרמתם בשבוע מס' 5. הממוצע עמד על 35 סנט לגבעול, בעוד הכמות הכללית עלתה בשיעור 22%+.
בהשוואה לאשתקד היו מחירי פרחי הקטיף גבוהים ב-19%+, תוך ירידה בכמות של 5.5%-. מה שהביא למחזור מכירות גבוה ב-9% מזה של שבוע זה אשתקד.
ימי השיא במכרזות היו, לדברי הכרוזים, "ללא תקדים" מבחינת המחירים שהושגו. וורדים אדומים גדולים שברו שיאים; ורד הולנדי מהזן Red Naomi פדה בשעון מחיר של 5.75 €... טירוף. הוורדים הגדולים מהולנד היו יקרים ב-24%+ מאשתקד. אבל גם הצבעונים, החרציות, השושן, והגרברה רשמו עליות מרשימות במחיריהם.
ואכן, מחזור המכירות של פלורהולנד בשבוע 6 היה הגבוה מאי-פעם: 142 מיליון €; מזה 100 מיליון מפרחי קטיף. 6.3 מיליון גבעולי פרחים נמכרו; כשליש מהם וורדים, וכשליש צבעונים. אספקת הפרחים הייתה נמוכה מאשתקד ב-5%-, והמחיר הממוצע היה גבוה ב-15%.

בשבוע מספר 7 ירדו כמובן מחירי הפרחים בשעונים בהשוואה לשבוע הקודם. הממוצע עמד על 28 סנט לגבעול; כ-20%- פחות מהממוצע בשבוע 6. זאת תוך ירידה בכמות הכללית בשיעור 19%-.
בהשוואה לאשתקד היה המחיר הממוצע בשעונים גבוה ב-20%+, תוך ירידה בכמות בשיעור 4%-.

המקורות: Vakblad vd Bloemisterij/Royal FloraHolland + Market Report Rose wk 07

שמועות פורחות – מבזקי חדשות מן העולם

חרדה בהולנד בעקבות איום אמריקני להטיל מכס-יבוא על פרחים

ממשלו של דונלד טראמפ ממשיך להטיל אימה על העולם. בהולנד התפרסמה ידיעה כי בכוונת הממשל החדש להטיל מכס יבוא בשיעור 100% על שורה של מוצרים חקלאיים, ביניהם פרחים, שמקורם באיחוד האירופי.

הולנד מייצאת לארה"ב מוצרי ענף הפרחים בהיקף של 300-350 מיליון € בשנה. ידיעה כזו שהתפרסמה בעיתון היומי ההולנדי הנפוץ Algemeen Dagblad הפכה לשיחת היום. מנכ"ל ארגון סיטונאי הפרחים 'VGB אשר העיתון פנה אליו, הבהיר מיד שמדובר בחיסול מוחלט של יצוא הפרחים לארה"ב, ולפשיטות רגל של חברות אשר התמחו בשוק זה.

בנוסף לפרחים מדובר גם בעגבניות, פלפל, בצל, בשר חזיר, גבינות צרפתיות, ועוד כ-85 מוצרים. הנושא היה אמור לעמוד לשימוע בקונגרס האמריקאי, אולם עד כה לא נודעו תוצאות הדיון, אם אכן התקיים. מאמרים בעיתונות הכלכלית ההולנדית, כבר מיד כשנודעו הכוונות הכלליות של הממשל, קראו להשיב לארה"ב "בשפה היחידה שטראמפ מבין", כלומר להטיל מכסים על מוצרים אמריקאים המיובאים לאירופה.

[אולי משום שהציבור כבר התרגל ל'אזעקות שוא' ול'חדשות מזויפות' מצד ממשל טראמפ, ההיסטריה טרם הציפה את הכותרות הראשיות בהולנד. הידיעות אינן מפרטות את תכניות הממשל לגבי יבוא פרחים מדרום אמריקה, המקור העיקרי לפרחים בשוק האמריקאי. ואולי, מי יודע, עוד יצוץ יתרון תחרותי דווקא לפרחי ישראל ביצוא לארה"ב...]

המקור: Algemeen Dagblad 10/02/2017

ארגון סיטונאי הפרחים ההולנדי משנה את פניו

מן האסיפה הכללית של חברי ארגון סיטונאי הפרחים VGB אשר נערכה לאחרונה עולה כי הארגון נמצא בתהליך של אסטרטגיה חדשה, ושינוי אופיו ומטרותיו. היו"ר הזמני, לקס אבוּס Lex Ebus הכריז באספה שהארגון יתמקד מעתה ביצירת שיתופי פעולה עם גורמים אחרים בשרשרת הערך של הענף. הארגון ממשיך לראות עצמו מייצג האינטרסים המשותפים לחבריו; אולם ההבדלים הגדולים בין סוגים שונים של חברות מסחר אינם מאפשרים עוד יצירת הסכמים אחידים מול גורמים אחרים בממשל ובענף.

במקביל לשינוי המטרות החליט הארגון לצמצם את המנגנון שלו. הוא יעסיק מעתה רק 4.6 משרות מלאות, לעומת 7.8 כיום. הפרויקטים השונים שהריץ הארגון בשנים האחרונות יופסקו, מאחר והתקציבים שהיו זמינים מתוך 'הירושה' של 'מועצת הפרחים' שנסגרה – כבר אזלו.

מאידך, הארגון מונה את כל מטרות הייצוג בפני השלטונות, פעילות מול המכרזות, הסכמי עבודה קיבוציים, קידום מכירות, וטיפול בנושאי איכות וסטנדרטים – כמשימות בהן ימשיך לעסוק. שיתופי פעולה עם ארגון המגדלים והנהלת רויאל פלורהולנד יקבלו משקל חשוב יותר במטרות הארגון.

עוד לפני ההודעה הזו פורסם כי מנכ"ל הארגון, רוברט רודנבּורג Robert Roodenburg [בתמונה] יפרוש מתפקידו בארגון בזמן הקרוב.

המקורות: VGB + Vakblad v d Bloemisterij 17/02/2017

Save