ידיעוני רויאל פלורהולנד - 2017

ידיעון רויאל פלורהולנד - מספר 07 2017

חדשות רויאל פלורהולנד

נמשכות הסדנאות לעיצוב פני התאגיד העתידי

בימים אלה מסתיים בהולנד הסבב השני של סדנאות אזוריות בהנחיית צוות 'הקואופרטיב ב-2020', לגיבוש הצעות למבנה הקואופרטיב בשנים הבאות. סבב דיונים זה יגיע גם לישראל באמצע מרץ. כידוע, דיוני 'הקואופרטיב ב-2020' מחולקים ל-4 נושאים עיקריים:

 1. הערך המוסף של הקואופרטיב עבור חבריו
 2. משילוּת תאגידית / השפעת החברים על ההחלטות
 3. מודלים של חברוּת באגודה
 4. מבנה התעריפים

הסבב הנוכחי התמקד בעיקר בנושא 'משילוּת תאגידית'; או, במילים פשוטות: המעורבות וההשפעה של החברים בתאגיד העתידי.

השאלות העקרוניות שהעלו חברי הצוות לדיון עם המשתתפים בדיונים היו:

 • עד כמה אתה מעוניין להיות מעורב אישית בתהליך קבלת ההחלטות?
 • ע"י מי היית רוצה להיות מיוצג במערכת קבלת ההחלטות?
 • מה צריך לדעתך להיות מעמדן של 'המועצה המייעצת' ושל 'וועדות המוצר' FPC?
 • איך ניתן לשפר את השפעת החברים ע"י שימוש נכון בתקשורת הדיגיטלית?
 • מהן נקודות התורפה במבנה המשילות הנוכחי?

הסבב הבא יתמקד בנושאי התעריפים וסוגי החברוּת באגודה. בישראל יצורפו ככל הנראה שלושת הנושאים לסבב דיונים אחד. חומר רקע לסדנאות, מתורגם לעברית, יופץ בזמן הקרוב לקראת סבב הסדנאות של חודש מרץ.

המקור: RFH Nieuws 09/02/2017

פרויקט 'מהערוגה לאגידה' להידוק הקשר עם הקונים

המרחק הפיזי בינינו, מגדלי ישראל, לבין לקוחותינו במכרזות רויאל פלורהולנד, גורם ליצירת פערי ידע לגבי צרכי הלקוחות ולגבי מועדי ההספקה הרצויים להם. הוועדה המייעצת האזורית RAC לישראל קֽבְּלה החלטה לנסות ולהקטין את פערי הידע, ולשם-כך בּֽקשה את עזרתו של פרד ואן טול, האחראי מטעם רויאל פלורהולנד על פעילות הוועדה.

בעקבות כך הוחלט בתחילת העונה על קיום פרויקט ניסיוני, במהלכו ילוו חמישה מגדלים במטרה ליצור אפקט תקשורתי אשר יעורר תשומת לב מועדפת בקרב לקוחותיהם. המגדלים נדרשו להפיק עזרים שיווקיים אשר יועברו ללקוחותיהם בשעונים ובעסקאות.

הנושאים העיקריים לטיפול: יידוע הלקוחות על תזמון הגעת הפרחים למכרזות השונות, מוצרים חדשים שהמגדל עומד לספק, ופרטי יצירת קשר. מטעם רויאל פלורהולנד אחראים על הפרויקט אסטריד Astrid Groenewegen משולחן פרחים ווילם Willem van Limpt כרוז שעון 2 מאלסמיר.

בקובץ המצורף מתוארות (באנגלית) מטרות הפרויקט ודרך פעולתו.

אנו קוראים למגדלים נוספים אשר מעוניינים לקחת חלק בקידום מוצריהם ברויאל פלורהולנד ליצור קשר עם חברי הוועדה באזור מגוריהם.

ואלה חברי הוועדה ופרטי התקשורת אליהם:

רשם: רותם דביר

רשמים ממפגש 'המועצה המייעצת'

החל מאשתקד מתקיים פעם בשנה מפגש בן 24 שעות בהשתתפות חברי שתי 'המועצות המייעצות', לפרחים ולצמחים. בימים 1 ו-2 בפברואר התקיים המפגש השנתי הזה.

לכנס היה חלק פורמאלי, כמפורט בהמשך, וכן הזדמנות לפגוש חברים מ'שאר העולם', להכיר אותם ואת המשקים שלהם, ולשוחח באופן ישיר על הצרכים והדרישות שלהם מהקואופרטיב.

החצי הראשון כלל ארבע הרצאות בנושאים כלליים, אשר לא בהכרח קשורים ישירות למכרזה או למגדלים, אך מיועדים 'לפתוח את הראש' ולגרות את המשתתפים לחשיבה כוללנית. הייתה הרצאה על התפתחויות טכנולוגיות ורובוטיקה, ועוד אחת על אפליקציית עיתונות המאפשרת להתאים את המידע למשתמש, ואחרת על 'פילוסופיה עסקית' הגורסת הצבת ערכים חברתיים וסביבתיים לעסק. כמו-כן שמענו גם הרצאה של מנהל טכנולוגית המידע ברויאל פלורהולנד, Gerard van der Bijl, על יעדים שיש להשיג כדי להתאים את הארגון להתפתחויות בשוק.

בחלק השני של הכנס חולקנו לקבוצות דיון בשלושה נושאים והתבקשנו לענות על שלוש שאלות:

 1. היכן להערכתנו יהיה המשק שלנו ב 2025? התשובות היו בעיקר סביב הנושאים מיכון, שיפור יכולות עובדים, זנים חדשים, שווקים חדשים, והגנה ממזיקים ומחלות בעקבות יציאת חומרי הדברה מרישוי. מעניין היה להיווכח שלמרות השוני בן החברים רובנו רואים את העתיד באופן דומה.
 2. מה ההזדמנויות והאתגרים שעומדים בפנינו? בצד ההזדמנויות עלו: שווקים חדשים, ייעול הלוגיסטיקה, מוצרים חדשים, ומידע והאפשרות לנצלו. מצד האתגרים עלו: דור צעיר שלא רגיל לרכוש פרחים, תחרות מיצרנים באזורים חדשים, צמצום מקורות, ותשומות כמו אנרגיה, עובדים, וחומרי גלם.
 3. מה הציפיות והדרישות שלנו מהארגון? הנושאים שהועלו: על הארגון להיות הגוף שמוביל את העולם בכלל ואירופה בפרט בנושאי פיתוח שווקים חדשים, לובי לקידום הענף מול רשויות, פיתוח סטנדרטים לענף, פיתוח שווקים חדשים, מתן שירותים במחיר יעיל, ושיפור הלוגיסטיקה.

יצאתי מהכנס בתחושה כי למרות השוני הגדול בין המגדלים השונים, וניגודי האינטרסים, עדיין קיים מכנה משותף ואינטרס גדול של כולם בהמשך קיום הארגון ובהצלחתו לטובת כולנו.

בנוסף למגדלים נכחו בכנס מספר חברי הנהלה בכירים. (הפעם לא נכח המנכ"ל שהתכוון להשתתף אך נעדר בגלל תאונת סקי). השתתפו המנהלים סרוואס Servaas vander Ven המנהל המסחרי, פלוריס Floris Olthof מנהל ענייני הקואופרטיב והתקשורת, ומרווין Mervyn Wiskerke מנהל המידע. הם הקשיבו בקפידה, רשמו את המסרים והתחייבו להעבירם לכלל הנהלת הארגון במטרה ליישמם.

לאחר הכנס נפגשנו קרלו מאיטליה ואני עם הצוות שמפתח את תוכנות העתיד. הם הציגו לנו מערכת אינטרנטית למכירת פרחים מהמשק שמטפלת בשלב זה בהצעות מחיר, הזמנות, וקבלת תשלום דרך רויאל פלורהולנד, באמצעות כרטיס אשראי. השקת גרסה ראשונה לשימוש מגדלים צפויה בעוד כחודשיים מהיום. כרגע המערכת אינה תומכת בנושאי לוגיסטיקה, כך שהיא מיועדת לשוק מקומי בהולנד. בירכנו אותם על היוזמה, והעלינו הערות שמיועדות להתאימה לצרכים שלנו; כגון הכללת סוגי קרטונים שבשימוש, התאמה לחוקי מס וסחר בינלאומיים, וכן דרישה שהמערכת והקואופרטיב יטפלו בעתיד גם בנושא הלוגיסטיקה. למשל: טיפול בקשר עם חברות שיוכלו להוביל את הפרחים מהולנד ללקוחות ברחבי העולם במחיר ובלוחות זמנים ידועים מראש.

רשם: אורי ברוק

בשוקי הפרחים באירופה

תחזית מזג האוויר לערים באירופה

דיווחים חיוביים אודות מכירות יום וולנטין

חודש ינואר 2017 הסתכם ברויאל פלורהולנד בנסיגה במכירות בהשוואה לאשתקד בשיעור כ-3%-. זאת בעקבות ירידה בכמויות בשיעור 9%-, בעיקר בגלל מזג אוויר קר יחסית באפריקה.

קשה עדיין לסכם את מכירות הפרחים לקראת יום וולנטין 2017; השיא הרי מתמקד בימים ספורים, ועד הרגע האחרון אין לדעת בביטחון כיצד יסתכם הכל. התגובות שהגיעו מהשוק עד לסוף השבוע האחרון היו חיוביות ביותר; הן מאירופה והן מארה"ב.

מדרום אמריקה היו דיווחים על מחסור בוורדים אדומים ואפילו בציפורן; זאת למרות תנאי מזג אוויר טובים באזורי הגידול.

ההספקה מאתיופיה הייתה חלשה, לאחר תקופה של מזג אוויר גרוע; אירועי קרה באזורים הגבוהים גרמו 'ענפים עיוורים' בוורדים, והפחתה בכמויות לימוניום והיפריקום. ואילו מקניה ההספקה הייתה כצפוי; מגדלי וורדים מדווחים כי הצליחו 'לקלוע' בהכוונת גל הפריחה לקראת החג.

הוורדים ההולנדים גם הם הגיעו בכמויות מתאימות, לאחר כמה שבועות של אספקה אטית.

השוואות המחירים עם אשתקד אינן פשוטות, משום שהחג השנה נופל ביום שלישי, ואילו אשתקד הוא היה ביום ראשון. שבוע 5 הראה אפוא תוצאות גרועות מאשתקד לוורדים, שהם המוצר המוביל לחג זה. אבל יום וולנטין באמצע השבוע מביא בד"כ לביקוש מיטבי, משום שגם במקומות העבודה מעניקים פרחים לרגל יום האוהבים.

באופן כללי בולטת המגמה של המתנה 'לרגע האחרון' מצד הסוחרים; היו מעט הזמנות מראש, יחסית לשנים עברו. סוחרים מייחסים את התופעה לכך שמגדלים רבים דרשו מחיר 'גבוה מדי' בעסקאות הישירות [בדיעבד מסתבר שהמגדלים דווקא צדקו..]

בינתיים כבר מתקבלים סימנים ראשונים לגבי הביקוש ליום האישה הבינלאומי (8 במרץ). השוק הרוסי מאותת על ביקוש טוב, והזמנות-מראש ברמה גבוהה מאשתקד. זאת בעקבות סימני התאוששות בכלכלה הרוסית, והתחזקות המטבע המקומי. הרובל שווה כעת 25%+ יותר מול היורו ממה שהיה אשתקד. והוא יציב יחסית. יש הגורסים כי הוורדים הענקיים עדיין יקרים מדי לצרכן הרוסי, ומכך יכולים להרוויח פרחים אחרים, פחות יקרים.

המקורות: + Vakblad vd Bloemisterij 8-10/02/2017 Floribusiness + FloralDaily

מדד רויאל פלורהולנד לפרחי קטיף

• ולמי שתוהה על ההבדלים הקטנים בין נתוני הכמות והמחיר בעקומה זו לבין אלה שבטבלת השוואת המחירים שלהלן, נזכיר כי המדד הנ"ל מתייחס לכלל מכירות פלורהולנד, ואילו טבלת ההשוואה מביאה נתוני השעונים בלבד.

העקומה הנ"ל מספקת מבט-כללי על מצב השוק: הקו האדום מסמל את רמת המחיר באופן יחסי למחיר הממוצע הכללי אשתקד. הקו הכחול מסמל את הכמויות שסופקו, באופן יחסי לאלה של אשתקד. המדד של אשתקד מופיע כ-100 נקודות (%), כך שכאשר הקווים עומדים על 100 בסולם – המשמעות היא שהמחיר או הכמות זהים לאלה של השבוע המקביל אשתקד.

בטבלה משמאל מופיעים שיעורי השינוי בכמות ובמחיר בשבוע המדווח, לעומת השבוע המקביל אשתקד. (הטבלה אינה כוללת מוצרים אשר השינויים בהם לעומת אשתקד היו קטנים).

הערה: הטבלה אינה מראה את נתוני המכירה של צמחי-גן, אך אלה אכן כלולים בנתון המסכם את סה"כ המכירות בשעונים.

בשבוע מספר 5 המשיכו המחירים לעלות, כצפוי. הממוצע לפרחי קטיף בשעונים היה 30.6 סנט לגבעול; כ-20%+ גבוה מזה של שבוע 4. הכמות הכללית בשעונים הייתה גבוהה ב-12%+ מזו של השבוע הקודם.
בהשוואה לאשתקד היה הממוצע גבוה בשיעור 4%+, תוך ירידה בכמות של 14%-.

בשבוע מספר 6 זינקו מחירי הפרחים בשעונים בשיעור 15%+ מרמתם בשבוע מס' 5. הממוצע עמד על 35 סנט לגבעול, בעוד הכמות הכללית עלתה בשיעור 22%+.
בהשוואה לאשתקד היו מחירי פרחי הקטיף גבוהים ב-19%+, תוך ירידה בכמות של 5%-. מחזור המכירות הכולל היה גבוה ב-9% מזה של שבוע 6 אשתקד.
ימי השיא במכרזות היו, לדברי הכרוזים, "ללא תקדים" מבחינת המחירים שהושגו. וורדים אדומים גדולים שברו שיאים; ורד הולנדי מהזן Red Naomi פדה בשעון מחיר של 5.75 €... טירוף. הוורדים הגדולים מהולנד היו יקרים ב-24%+ מאשתקד. אבל גם הצבעונים, החרציות, השושן, והגרברה רשמו עליות מרשימות במחיריהם.

המקורות: Vakblad vd Bloemisterij/Royal FloraHolland + Market Report Rose wk 06

לוח חגים ומועדים בעולם הפרחים 2017

מקרא:  = קונים פחות פרחים מהרגיל    = 'חג-פרחים' מובהק, ביקוש מוגבר במיוחד
החודש היום החג / אירוע במדינות
פברואר      
פברואר 14 יום וולנטין נחוג ברוב מדינות העולם
פברואר 15 יום הנשיא / יום הולדת ג'ורג' וושינגטון ארה"ב
פברואר 21 יום הולדת המלך הראלד החמישי נורבגיה
פברואר 23 יום מגיני המולדת/ יום הגבר רוסיה
פברואר 27 יום השני של הוורד גרמניה
פברואר 28 יום השלישי השמן Mardi Gras צרפת
פברואר 29 יום אנדלוסיה ספרד
מרץ      
מרץ 1 יום דויד הקדוש בריטניה
מרץ 1 יום רביעי של האפר העולם הנוצרי
מרץ 1 יום האיים הבאלאריים ספרד
מרץ 3 פסטיבל הבובות/פסטיבל הנערות יפן
מרץ 5 יום הסבתא בלגיה, צרפת
מרץ 8 יום האישה הבינלאומי במיוחד ברוסיה, במזרח אירופה, ובאיטליה
מרץ 9 פסטיבל הפרח סין
מרץ 12 יום נטיעת העצים סין
מרץ 14 יום לבן יפן
מרץ 15 החג הלאומי הונגריה
מרץ 17 יום פטריק הקדוש אירלנד, ארה"ב, בריטניה
מרץ 19 יום האב (וגם סאן חוזה) איטליה, ספרד, פורטוגל
מרץ 20 היום השווה האביבי יפן
מרץ 21 יום האם הערביה  ברוב ארצות ערב
מרץ 25 יום העצמאות יוון
מרץ 25 יום האם סלובניה
מרץ 26 יום האם אירלנד, בריטניה
אפריל      
אפריל 5 פסטיבל צ'ינג-מינג/אזכרת המתים סין
אפריל 9 יום ראשון של הדקלים/לולבים אוסטריה, ארה"ב, דנמרק, נורבגיה, פורטוגל
אפריל 11 פסח ישראל וארה"ב
אפריל 13 יום חמישי הקדוש / הסעודה האחרונה אוסטריה, דנמרק, נורבגיה, ספרד
אפריל 14 יום שישי הטוב נחוג ברוב מדינות העולם הנוצרי
אפריל 16-17 פסחא בכל העולם הנוצרי (השנה גם האורתודוקסים)
אפריל 16 יום הולדת המלכה מרגרט השניה דנמרק
 

מקרא:  = קונים פחות פרחים מהרגיל    = 'חג-פרחים' מובהק, ביקוש מוגבר במיוחד

ללוח השנתי 2017 - נא להקיש כאן

המקור: BBH

שמועות פורחות – מבזקי חדשות מן העולם

למרות הצרות – אוגנדה הגדילה את יצוא הפרחים

בניגוד לכל התחזיות, יצוא הפרחים מאוגנדה ב-2016 היה גבוה מזה של 2015 בשיעור כמותי של כ-3%+, אז הסתכם היצוא ב-27.5 מיליון $. טרם התפרסם ערך היצוא המדויק ב-2016.

ההפתעה גדולה, משום שבשנים האחרונות היה ייצור הפרחים במדינה בנסיגה [ראו בידיעון מס' 22 משנת 2012], לפני כשנתיים הוטלו מגבלות על היבוא לאירופה בגלל גילוי מחלות במשלוחים, ואשתקד היה גל שביתות של עובדי החממות בטענות של הפקרת בריאות העובדים בחשיפה לחומרי הדברה. גל שביתות כזה היה כבר ב-2011, עד שהושג הסכם קיבוצי עם עובדי החממות.

לכך יש להוסיף את תלונות המגדלים על כך שממשלתם אינה עוזרת לענף, בעוד השכנות, קניה ואתיופיה, מעניקות תמיכה יעילה למשקיעים. האינפלציה במדינה דוהרת, ושיעורי הריבית גבוהים.

באוגנדה מגדלים פרחים וייחורי פרחים על שטח של כ-2,500 דונמים, ב-15 חוות גידול, המעסיקות כ-8,500 עובדים.

המקור: The Exchange 11/01/2017

'אמזון' החלה לספק בהודו פרחים מהזמנות באינטרנט

חב' 'אמזון' פתחה שרות חדש בהודו – הזמנת פרחים ברשת, והספקתם לבית הלקוח. השרות כבר זמין בחמש ערים גדולות בהודו, ויש כוונה להרחיבו לאזורים נוספים.

למתן השרות התקשרה החברה עם שורה של מפיצי פרחים מקומיים, שכבר פעילים במסחר אלקטרוני בפרחים. הלקוח יכול מעתה לבחור ברשת מגוון עצום של פרחים וסידורי פרחים. 1,500 פריטים שונים, לטענת החברה.

אין ספק שכניסת חברה בינלאומית מובילה למסלול זה בהודו מסמלת מגמה שתלך ותתחזק בזמן הקרוב.

המקור: FloralDaily/ Gadgets360 01/02/2017