ידיעוני רויאל פלורהולנד - 2017

ידיעון רויאל פלורהולנד - מספר 06 2017

חדשות רויאל פלורהולנד

צוות רויאל פלורהולנד מסכם עוד אירוע מוצלח בערבה

במשך היומיים הפתוחים בערבה פגשנו כ-80 מגדלים פעילים, מספר רב ביותר של מגדלים לשעבר, וכן עובדי מערכת ההדרכה ומשרד החקלאות, חברות טיפוח, חברות פריקה, וחברות היצוא.

ניהלנו שיחות רבות ומגוונות בנושאים שונים הקשורים למכרזה. ליאונטין ברוחמאנס Leontine Brugmans, המשמשת ככרוזה בנאלדוויק, חלקה את הידע שלה עם המגדלים בכל הקשור לשעון, כיום ובעתיד. נוכחותה כאן אימתה שוב את הערך המוסף שישנו לצירוף אחד מאנשי השעונים לצוות הביתן בערבה. השיחות של לאונטין עם מגדלים אִפשרו לה להבין את הבעיות והמורכבוּת של משלוח פרחים מישראל לפלורהולנד, כמו שערי מטבע, בעיות איכות בדרך הארוכה, בעיות מזג אויר, וכיו"ב. היא מצדה הסבירה למגדלים את החשיבות של עבודה נכונה עם השעון: "המגדל צריך לחשוב על השעון כעל עסקה, ולכן יש חשיבות עליונה לאמינות של המגדל, אשר נבנית מרציפות וקביעות של משלוחי פרחים לשעון", אמרה.

כמו תמיד, מצב הרוח של המגדלים היה בכפוף לגידול של כל אחד מהם, ולמצב השוק לגביו. ככל שמצב השוק טוב יותר והגידול ריווחי יותר, כך גם מצב-הרוח ואופי השיחה משתפרים. וזה בעצם די הגיוני.

בצהרי יום רביעי נפרדנו מאדה כהן, הפורשת לאחר 20 שנות עבודה במסגרת המכרזה. במסיבה הקטנה נכחו מגדלים רבים בעבר ובהווה, וכן עובדי משרד החקלאות ונציגי היצואנים. בשם המחלקה לטיפול בפרחים בירך דירק יאנסן, מנהל המחלקה, והוא העניק לאדה שי נאה. יחיאל שטיינמץ נפרד בשם מערכת ההדרכה, אבי ווילוזני ואבנר שיר בשם היצואנים. נפרדנו מאדה כחברים לעבודה, אבל אנו נשארים חברים, ומאחלים לה הצלחה בהמשך דרכה.

צוות המחלקה לטיפול בפרחים - מט"פ, שיתף את המגדלים בתהליכים אותם עוברת המחלקה במסגרת "חממת התהליכים". לאור הניסיון הנצבר, נראה לנו שכדאי לכל אחד לערוך תהליך מקביל במשקו. העיקרון פשוט מאוד: "למה אנחנו עושים את מה שאנו עושים?". כדאי לקחת מפעם פסק זמן, ולבדוק את עצמנו, האם אנו פועלים בדרך מסוימת משום שזאת הדרך המועדפת, או רק משום שהתרגלנו אליה? המסקנה שלנו במחלקה היא כי גם אם הכל נראה בסדר, כדאי מפעם לפעם לוודא שזה אמנם כך, ולא רק למראית עין. במקרה שלנו, תהליך למידה עצמית זה, תורם גם לגיבוש הצוות ולשיתוף פעולה משופר, הן במחלקה והן בין המחלקות במכרזה.

נראה לנו שהצלחנו להעביר מסרים שונים בנושא התהליכים הרבים העוברים על המכרזה במסגרת ההיערכות לקראת 2020, אודותם אפשר היה לקרוא בידיעון בחודשים האחרונים.

מספר מגדלים הציגו לצוות שאלות שונות בנושאים שונים, ואנו נדאג להשיב לכולם בהקדם.

להתראות!

נמסר ע"י ניצן מוקסיי וירון כוכבי

קבוצת לקוחות 'שעוני הפלוריסטים' מסכמים ביקור מוצלח בישראל

בתאריכים 15 עד 22 בינואר, בּֽקרה בישראל קבוצה של 11 פלוריסטים מהולנד ומצפון גרמניה, כולם לקוחות 'שעוני הפלוריסטים' באילדה ובנאלדוויק. אליהם נלוו טום סלינגוורף מאילדה, וארי ביזמר מנאלדוויק, נציגי רויאל פלורהולנד אשר ארגנו את הסיור.

היה זה סיור לימודי, שנועד ליצירת מוטיבציה הדדית בין הלקוחות של שעוני הפלוריסטים למגדלים בישראל; במיוחד עם אלה שמייצרים ומייצאים 'מוצרי גומחה/נישה' אותם מחפשים הלקוחות הקטנים הללו, אשר העשרת המבחר היא בראש מעייניהם.

בדוח מפורט בהולנדית מתאר טום את פרטי הסיור, מונה את שמות המארחים, ומעביר את ההתרגשות הרבה שחוו המשתתפים כאשר נחשפו להכנסת האורחים הישראלית, לאירוח בבתים, לסיפורים האישיים של המגדלים, כמו-גם להיכרות עם נופיה ותרבותה של ישראל. טום מעריך כי האירוח החם והמאורגן להפליא אכן יצר עניין מוגבר במוצרים הישראלים, ומוטיבציה גבוהה לקבל נגישות טובה לפרחי ישראל בשעונים. הוא מאמין שגם המגדלים הישראלים אשר פגשו את הלקוחות הללו מבינים עכשיו טוב יותר את הפוטנציאל הגדול של עבודה סדירה מול שעונים אלה, וחשיפה לכוח הקנייה הישיר של קמעונאים.

עבור הלקוחות הללו, אשר כבר גדלו בעידן בו יבוא מישראל הוא חלק ממערך ההספקה ההולנדי "עוד מימי אבותיהם" בשנות השבעים של המאה הקודמת, ישראל היא מקור לפרחים איכותיים, בתקופות שנה שאין להם כמעט מקורות אחרים. חשוב להם מאוד להכיר את האנשים שמספקים פרחים אלה, ולהבין את הקשיים שלהם ותכניותיהם לעתיד. המגדלים אותם פגשו, כמו גם נציגי חברות היצוא, הסבירו להם בפני אילו קשיים עומד היצואן מישראל; קשיים שלא תמיד היו מודעים להם.

הקבוצה בקרה במשקי גידול בשרון, בנגב המערבי, בערבה, בהרי יהודה, ובגליל התחתון. המשתתפים התפלאו ללמוד אילו הבדלים קיימים באקלים ובסוגי הקרקע בין האזורים השונים, במדינה כל-כך קטנה... הפתיע אותם גם כושר התחרות הגובר מצד השוק המקומי המתפתח, ומצד שווקים מתעוררים כמו רוסיה. הם, מצדם, ניסו לשכנע את מארחיהם כי העתיד עבור מבחר הפרחים האיכותיים מישראל טמון דווקא בשעונים אשר ימשיכו להתקיים בעידן שבו 'המסחר הישיר' משתלט על השוק. הם משוכנעים כי הספקה סדירה ואמינה לשעונים, ולא רק בעונות של עודף, תיצור למגדלים את סל ההכנסות המשתלם ביותר.

המקור: דו"ח שכתב Tom Stellingwerf

בשוקי הפרחים באירופה

הדור הצעיר בגרמניה כמעט ואינו רוכש פרחים

מסקרי לקוחות שנערכו לאחרונה ע"י רויאל פלורהולנד בשיתוף גופים נוספים עולה כי העלייה בצריכת פרחים בגרמניה ב-2016 הייתה כולה מצד האוכלוסייה הבוגרת והזקנה. צעירים (18 עד 30) מעדיפים מתנות אחרות על-פני פרחים. אולם דווקא צמחי בית מועדפים ע"י הדור הצעיר, וצריכתם גדלה בקרב פלח אוכלוסייה זה. זה כנראה חלק מתפיסת העולם 'הירוקה' שרבים מהצעירים מאמצים לעצמם.

מיעוט רכישת זרי פרחים כמתנה אינו מעיד בהכרח על חוסר-מודעוּת לפרחים: בעת אסונות (כמו למשל אחרי אירוע הטרור בברלין) הופיעו אלפי צעירים גרמנים עם זרי פרחים, לשם הפגנת הזדהות עם הקורבנות.

המסקנה של יועצי השיווק ברויאל פלורהולנד ובארגון הסיטונאים היא כי יש למקד את מאמצי קידום המכירות בגרמניה אל הצעירים מבין הצרכנים; אחרת צפויה לנו נסיגה בביקוש בשנים הבאות.

המקור: Hortipoint 30/01/2017

תחזית מזג האוויר לערים באירופה

מדד רויאל פלורהולנד לפרחי קטיף

• ולמי שתוהה על ההבדלים הקטנים בין נתוני הכמות והמחיר בעקומה זו לבין אלה שבטבלת השוואת המחירים שלהלן, נזכיר כי המדד הנ"ל מתייחס לכלל מכירות פלורהולנד, ואילו טבלת ההשוואה מביאה נתוני השעונים בלבד.

העקומה הנ"ל מספקת מבט-כללי על מצב השוק: הקו האדום מסמל את רמת המחיר באופן יחסי למחיר הממוצע הכללי אשתקד. הקו הכחול מסמל את הכמויות שסופקו, באופן יחסי לאלה של אשתקד. המדד של אשתקד מופיע כ-100 נקודות (%), כך שכאשר הקווים עומדים על 100 בסולם – המשמעות היא שהמחיר או הכמות זהים לאלה של השבוע המקביל אשתקד.

בטבלה משמאל מופיעים שיעורי השינוי בכמות ובמחיר בשבוע המדווח, לעומת השבוע המקביל אשתקד. (הטבלה אינה כוללת מוצרים אשר השינויים בהם לעומת אשתקד היו קטנים).

הערה: הטבלה אינה מראה את נתוני המכירה של צמחי-גן, אך אלה אכן כלולים בנתון המסכם את סה"כ המכירות בשעונים.

בשבוע מספר 4 עלו עוד מחירי פרחי קטיף בשעונים בשיעור 6.6%+ בהשוואה לשבוע הקודם. הממוצע עמד על כמעט 26 סנט. הכמות הייתה גבוהה ב-5.8%+ מזו של שבוע 3.
בהשוואה לאשתקד היה המחיר גבוה ב-11%+, תוך ירידה בכמות של 5%-.
החרציות והשושן, עם שורה של עוד מוצרים, 'משכו' את הממוצע כלפי מעלה, למרות שהוורדים הגדולים נותרו ברמה של אשתקד, פחות או יותר. הביקוש לכלניות ולנוריות מתגבר בתקופה זו; יחד עם הצבעונים אלה הם 'מבשרי אביב'.

בשבוע מספר 5 המשיכו המחירים לעלות, כצפוי. הממוצע לפרחי קטיף בשעונים היה 30.6 סנט לגבעול; כ-20%+ גבוה מזה של שבוע 4. הכמות הכללית בשעונים הייתה גבוהה ב-12%+ מזו של השבוע הקודם.
בהשוואה לאשתקד היה הממוצע גבוה בשיעור 4%+, תוך ירידה בכמות של 14%-.

בקרב הכרוזים שררה בשבוע שעבר אווירה אופטימית לגבי מכירות שבוע וולנטין; מה שאמור לקרות ממש עם פרסום שורות אלה... הם התבססו על נתוני מזג האוויר, מרחק זמן מימי הקרנבל, והעובדה שהחג נופל ביום שלישי. נקווה שהם לא יתבדו, וכי כל המעורבים יפיקו נחת משבוע חשוב זה.

המקורות: Vakblad vd Bloemisterij/Royal FloraHolland + Market Report Rose wk 05

שמועות פורחות – מבזקי חדשות מן העולם

ממשלת הולנד מסייעת בפיתוח אזור חדש לגידול פרחים באתיופיה

באזור הוואסה Hawassa, כ-275 ק"מ מדרום לאדיס אבבה, מתוכנן לקום אזור חדש לגידול פרחים. מדובר בשטח כולל של כ-15,000 דונם, בגובה כ-1,600 מ' מעל פני הים. הקרקע ברובה היא בבעלות ממשלתית, במקום בו הייתה פעם חווה חקלאית בבעלות הממשלה. ממשלת הולנד נענתה לפניית ממשלת אתיופיה, ומסייעת בהכשרת האזור לפיתוח משקי פרחים, ולהשגת משקיעים הולנדים אשר יממשו את התכנית.

הנספח החקלאי ההולנדי באתיופיה הסביר שהחכרת השטחים אינה מיועדת לחברות הולנדיות בלבד, אך אלה תקבלנה עדיפות, בעקבות הסכם שהושג בין הממשלות. שתי הממשלות תתמוכנה בפרויקט. בסוף פברואר יוזמנו מגדלים הולנדים לפגישה בה יוצגו האפשרויות. היוזמה מכוונת למגדלי פרחים, אך גם מגדלי ירקות יזכו לתמיכה.

בצל אירועי המהומות שקרו באתיופיה ב-2016, וההתנכלות למשקים בבעלות הולנדית, בין השאר, מבטיחה ממשלת אתיופיה שכל תהליך מסירת הקרקעות יהיה בשקיפות מלאה, ותוך התייעצות ותיאום עם נציגי האוכלוסייה המקומית. זאת על-פי התנאים שהציבה ממשלת הולנד.

ממשלת הולנד משקיעה כ-60 מיליון € בשנה בקרנות פיתוח באתיופיה; ולא רק בייצור פרחים. אלה הסכומים הישירים; אבל ישנם תקציבים נוספים שמגיעים מהולנד לאתיופיה באמצעות ארגונים בינלאומיים לפיתוח. 125 חברות הולנדיות מקיימות שלוחה או חברה-בת שלהן באתיופיה.

שיעור הצמיחה הכלכלית השנתית של אתיופיה עומד על 9%; הגבוה באפריקה. יצוא ענף צמחי הנוי מהמדינה הגיע ב-2015 לכדי 333 מיליון €; כמחציתו נבעה מיצוא וורדים.

המקור: HortiPoint 13/01/2017

קניה מרחיבה את יצוא הפרחים לאוסטרליה

במסגרת המאמצים של מגדלי הפרחים בקניה לגוון את יעדי היצוא שלהם, נודע לאחרונה על הסדר שת"פ בין חב' התעופה הקנייתית 'קניה איירוויס' לחברה האוסטרלית 'קוואנטס' להבטחת הטסת 30 טון פרחים מדי שבוע מניירובי לאוסטרליה (סידני ומלבורן). ההסדר יעשה שימוש במסלול דרך יוהנסבורג, דרום-אפריקה, כמו גם דרך בנגקוק, תאילנד.

היצואנים מעריכים שהסדר ההובלה ייתן דחיפה ממשית לפיתוח יצוא הפרחים לאוסטרליה. זאת כהמשך למאמצים שנעשים בשנים האחרונות לפיתוח היצוא ליפן ולסין.

המקור: Citizen Digital 19/01/2017

Save

Save